Jak vybrat měřicí laser?

Provádějte nejen stavební práce s maximální přesností. Měřicí lasery vám pomohou k perfektně rovným stěnám, nebo třeba bezchybně pověšeným poličkám a obrazům. K dostání jsou levné lasery pro domácí použití, i dražší zařízení pro profesionály. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a na jaké parametry hledět při výběru?

Provádějte nejen stavební práce s maximální přesností. Měřicí lasery vám pomohou k perfektně rovným stěnám, nebo třeba bezchybně pověšeným poličkám a obrazům. K dostání jsou levné lasery pro domácí použití, i dražší zařízení pro profesionály. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a na jaké parametry hledět při výběru?

Doba čtení 9 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Typy měřících laserů

Měřící lasery se vyrábí v různých formách. Jednodušší křížové lasery se hodí spíše do domácností, profesionálům jsou určeny bodové či rotační lasery, nebo laserové dálkoměry.

Křížové lasery

Křížový laser promítá horizontální a vertikální linku, které dohromady tvoří kříž. Využívá se především v interiérech. Vhodný je proto právě pro domácí použití, například při montování poliček, obrazových rámů, eventuálně pro malování nebo obkládání stěny kachlíky. Na stavbách se využívá především na dokončovací práce, jako jsou instalace podhledů, zárubní a příček. Křížový laser obvykle využívá zelený nebo červený paprsek.

  • Levnější

  • Dostatečný pro domácí použití

  • Menší viditelnost

  • Dosah přibližně 10 metrů

Křížové laserové zaměřovače

Rotační lasery

Pro použití v exteriérech se využívají lasery rotační, které dokáží promítat horizontální a vertikální linku v libovolném úhlu. Oproti křížovým laserům jsou ty rotační přesnější. Do této kategorie spadají také bodové lasery, jež umí promítat různými směry zároveň a díky tomu vytvářet libovolné úhly dle potřeby. Díky lepší viditelnosti světelného paprsku lze rotační laser použít i na stavbách a v exteriéru.

  • Obecně přesnější než křížový laser

  • Lepší viditelnost paprsku

  • Vyšší cena

Rotační lasery

Ruční laserové dálkoměry

Tento typ zařízení primárně neslouží k projekci přímek a bodů, nýbrž k měření délek. Ruční laserové dálkoměry vynikají vysokou přesností i na větší vzdálenosti. Měření s nimi je výrazně jednodušší a přesnější než klasickými ručními metry a pásmy. Pokročilé dálkoměry umožní také provádět různé matematické operace, například výpočet objemu a plochy, případně data přenášet do počítače nebo telefonu.

  • Obvykle odolají prachu a stříkající vodě

  • Mnoho doplňkových funkcí

  • Neslouží ke "kreslení" vodících čar

Potrubní laserové dálkoměry

Válcovitý typ laseru určený primárně uzpůsobené pro vytyčení přesné trasy pro pokládku potrubí. Potrubní laserové dálkoměry pro mají odpovídající odolnost, dlouhou výdrž na baterii a vysoký dosah. Současně také disponuje vysokou přesností. Jedná se převážně o profesionální modely, jejichž cena se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc.

  • Vysoká přesnost

  • Velký dosah

  • Vysoká pořizovací cena

Parametry měřicích laserů

Přesnost měření

Využití laseru se udává odchylkou v milimetrech na vzdálenost promítání/měření. Pro domácí hobby použití většinou stačí lasery s přesností do +- 5 mm/10 m, některé činnosti si ovšem žádají přesnost výrazně vyšší. Ta nejlepší zařízení dokážou měřit/promítat s odchylkou pouhých +- 0,5 mm/10 m. Nutno dodat, že každý milimetr k dobru znamená i vyšší cenu přístroje.

Počet bodů / linek

Udává maximální počet bodů a přímek, které laser dokáže současně promítat. Konkrétní hodnota se může pohybovat od jedné až po několik desítek.

Čárový laser vytváří čáry, které pomohou s definováním přesných rovin. Své využití tak najde při montování různých příček a poliček, obkládání, malování a dalších stavebních zásazích. Bodové lasery promítají jeden či několik bodů, využívají se proto hlavně k zaměření konkrétního objektu, případně k určení středového bodu.

Dosah a viditelnost

Lasery mají s ohledem na svůj výkon omezený dosah, na který jsou schopné měřit či promítat. U zařízení pro hobby využití většinou postačí pracovní dosah v rozmezí 10– 20 metrů, naopak ve větších budovách či exteriérech najdou uplatnění lasery s dosahem v řádu stovek metrů. Nejvýkonnější lasery pak mohou promítat i na objekty vzdálené několik kilometrů.

Viditelnost laseru kromě výkonu ovlivňuje také okolní světlo. I proto mohou být interiérové lasery méně výkonné než ty exteriérové. Důležitý vliv má i barva laseru, přičemž pro použití v exteriérech či silně osvětlených prostorách je nejvhodnější zelená. Oproti červené je totiž až třikrát viditelnější.

Křížový laser je skvělý pomocník při stavbě a rekonstrukci

Výkon

Výrobci údaj o výkonu ne vždy udávají a leckdy si vystačí s dosahem či viditelností. Obojí ovšem do značné míry souvisí právě s výkonem. Platí, že čím vyšší je výkon, tím intenzivnější paprsek laser vysílá, a lze ho tak použít na větší vzdálenosti.

Základní lasery pro použití v interiérech mají zhruba 1–5 mW, profesionální určené na stavbu pak mívají od 10 mW do 50 mW. Nejvýkonnější lasery určené do exteriérů mohou mít i několik stovek mW, ve výjimečných případech i jednotky W. Jedná se zpravidla o lasery ruční vysílající pouze jeden bod, přičemž nebezpečné u nich nemusí být jen pohlédnutí do paprsku, ale i kontakt s kůží či nějakým hořlavým předmětem. 

Měrné jednotky

Pro různé typy měření se využívají různé jednotky délky. Proto u některých laserů můžete mezi jednotkami přepínat. Nejčastěji se setkáte s milimetry (mm), centimetry (cm), metry (m), palci (in) a stopami (ft).

Provozní teplota

Každý laser disponuje určitým teplotním rozsahem, ve kterém dokáže správně fungovat. U interiérových laserů obvykle není tento parametr příliš důležitý, pro exteriérové je však zcela zásadní, zejména tehdy, budou-li využívány celoročně. V tomto případě by jejich teplotní rozsah měl být alespoň -10 °C až 40 °C.

Rozměry a hmotnost

Lasery se vyrábí v mnoha různých velikostech, od kompaktních ručních až po velké stavební, které se přenáší v robustních kufrech. Rozměry berte v potaz především s ohledem na dispozice prostorů, v nichž budete zařízení používat, v případě ručních laserů pak i podle uživatele. Pokud budete laser často převážet, zjistěte si i rozměry s ochranným pouzdrem či kufříkem.

Podobná situace je i s hmotností, která se pohybuje od stovek gramů až po desítky kilogramů. Důležitá je zejména u ručních laserů, kde mohou být po delším držení cítit i rozdíly v řádu desítek gramů. Opět berte hmotnost v úvahu i s pouzdrem nebo kufrem v případě, že s ním bude často manipulováno.

Rotační měřicí lasery bývají mohutnější konstrukce.

Odolnost

Lasery bývají často používány v náročnějších podmínkách, kdy mohou být snadno vystaveny nárazům, otřesům, vlhkosti či vysoké prašnosti. Proto disponují různými stupni odolnosti. Ta proti vniknutí vody a pevných částic se označuje certifikací IP, a to ve formátu IPxx. První číslice označuje odolnost proti vodě (1 – nejhorší, 6 – nejlepší), druhá pak proti pevným částicím (1 – nejhorší, 8 – nejlepší).

Pro odolnost proti pádům a otřesům jednotná škála neexistuje, obvykle je tak potřeba spolehnout se na popis výrobce. Konstrukce odolných měřičů je obvykle výrazně pogumovaná tak, aby byla schopna nárazy absorbovat. 

Napájení

Lasery potřebují k provozu elektrickou energii. Jednodušší lasery bývají obvykle napájeny klasickými tužkovými bateriemi, případně bateriemi od výrobce, které se vkládají přímo do jejich těla. Naopak výkonnější lasery mají poměrně vysokou spotřebu, proto k nim výrobci dodávají separátní velké akumulátory, k nimž je laser pro fungování nutné připojit.  

Výdrž je výrobci obvykle udávána v hodinách svícení, pohybuje se od jednotek až po desítky. Pro celodenní fungování je ideální výdrž alespoň 10 hodin, na domácí použití postačí i méně. Zaměřte se také na to, jak dlouho trvá nabití baterie či akumulátoru z prázdna do plna, a jestli je možné dobíjet, i když je zařízení v provozu.

Ruční laserový dálkoměr může být vždy po ruce

Snadnost obsluhy a ovládání

U základních typů laserů se většinou náročnost obsluhy omezuje na zapnutí/vypnutí a nastavení výkonu. Pokročilejší zařízení nicméně umí nabídnout širokou škálu funkcí, která se ovládá pomocí tlačítek na přístroji, a v jejich správném nastavení může dopomáhat displej. U něj platí, že čím více informací dokáže zobrazit, tím je obsluha zařízení a jeho funkcí snazší. Ovládací tlačítka by pak měla být robustní a navzájem dostatečně odlišená, tak aby bylo možné je ovládat i v rukavicích nebo poslepu. 

Výrobci se obecně snaží i u vybavenějších laserů ovládání učinit uživatelsky co nejpřívětivějším. Disponují proto mnoha funkcemi, jako jsou například výpočet nejkratší vzdálenosti mezi dvěma body nebo automatický výpočet objemu/obsahu po ohraničení určitým počtem bodů. 

Obsah balení

Především u dražších laserů bývají součástí základního balení různé typy příslušenství, které mohou práci se zařízením učinit snazší a bezpečnější. K většině laserů obdržíte buď pouzdro, nebo skořepinový kufr, obojí s účelem ochránit přístroj při přepravě a uskladnění. 

Dále můžete v balení najít stativ, který umožní laser umístit, prakticky kamkoli potřebujete. Někdy toto příslušenství nemusí být přímo v balení, ale výrobce jej může nabízet samostatně. V takovém případě je třeba ověřit, jestli má laser příslušný závit. 

K laseru mohou být dodávány také ochranné brýle, jež jsou především u výkonnějších zařízení velmi důležité. Existují také brýle se speciálními skly, v nichž je laserový paprsek viditelný i na delší vzdálenosti.

Ruční laserové dálkoměry mívají odolnou konstrukci a displej.

Další funkce

  • Samonivelace - pokud laser položíte na mírně křivou plochu (zhruba do 5° odchylky), automaticky upraví sklon měření tak, aby odpovídal dokonalé rovině. Některé lasery to umí prakticky ihned po položení, u jiných je potřeba chvíli vyčkat.

  • Automatické vypnutí - když laser není po nějakou dobu používán, automaticky se vypne, čímž šetří baterii.

  • Displej - většina měřicích laserů je vybavena displejem, který umožní číst naměřené hodnoty a nastavovat parametry měření či promítání. Obrazovka může být černobílá i barevná a čím větší je její úhlopříčka, tím více dokáže zobrazit informací. Čitelnost obrazovky také zásadně ovlivňuje podsvícení, jímž disponují jen některé přístroje.

  • Paměť měření - lasery mohou disponovat vlastní pamětí, ve které mohou uchovávat naměřené informace. Kromě jejich prohlížení je pak můžete využít také k různým výpočetním operacím, případně extrahovat do počítače či telefonu pro další zpracování. Kapacita je obvykle uváděna množstvím měření, které přístroj dokáže zachovat v paměti.

  • Výpočet plochy a objemu - na základě dvou či tří změřených vzdáleností je přístroj schopen automaticky dopočítat objem či obsah/plochu. Funkci oceníte například při tapetování nebo pokládání celokoberců, jelikož díky ní jednoduše a rychle zjistíte přesný údaj o ploše a potřebném množství materiálu.

  • Měření délky - zařízení je schopné změřit vzdálenost mezi libovolnými dvěma body.

  • Indikátor vybité baterie - v případě, že přístroji dochází baterie, upozorní vás na to rozsvícením diody. Ta může být i vícebarevná a svítit například žlutě, když je stav energie nižší než 20 %, a červeně, pokud klesne pod 5 %. Přístroje vybavené obrazovkou obvykle stav nabití ukazují i na ní.

  • Integrovaná vodováha - vodováha zabudovaná do těla zařízení vám umožní snadno zjistit, jestli je přístroj položen na dokonalé rovině, případně vám pomůže s upravením jeho polohy.

  • Módy měření - některé lasery jsou schopné promítat body a čáry v různých formátech vhodných pro odlišné situace. K tomu slouží módy měření, které mohou umožnit například promítání čar v libovolných úhlech včetně dokonale vertikálních, horizontálních, diagonálních, navzájem kolmých či rovnoběžných v určité vzdálenosti nebo 360° čar v prostoru.

  • Integrovaný magnet - umožňuje měřič jednoduše umisťovat na kovové plochy bez ohledu na jejich sklon

Nejčastější otázky

Zelený laser je v zásadě lépe viditelný a jeho paprsek může být promítán i na materiálech, na kterých by nebylo možné použít červený laser. Pro domácí použití nehraje barva příliš roli, dobře budou fungovat červené i zelené lasery.

Bodové lasery promítají pouze světelné body a jsou vhodné pro zaměřování konkrétních objektů. Čárové lasery promítají světelné linky, pomocí kterých lze definovat přesnou rovinu. Tyto lasery pomáhají při instalaci poliček, obkládání stěn nebo malování.

Tento parametr souvisí s uživatelským komfortem a záleží na tom v jaké vzdálenosti budete měřit. Obvykle se průměr pohybuje od 0,2 do 6 mm, přičemž je možné průměr nastavit. Pokud budete měřit na mokré omítce, bude světelný paprsek hůř vidět, než při měření na suchém zdivu. Viditelnost paprsku můžete zlepšit s použitím speciálních brýlí, které bývají součástí balení některých přístrojů. Koupit je však můžete i samostatně.