Jak vybrat meteostanici?

Předpověď počasí v médiích je zpravidla jen orientační a nemusí přesně odpovídat skutečnému stavu ve vaší lokalitě. Přesnější údaje získáte pomocí domácí meteostanice, která může být vybavená základními funkcemi, jako jsou měření teploty a tlaku, ale také dalšími ukazateli a senzory. Zorientujte se v důležitých funkcích, které je dobré před výběrem znát.

Předpověď počasí v médiích je zpravidla jen orientační a nemusí přesně odpovídat skutečnému stavu ve vaší lokalitě. Přesnější údaje získáte pomocí domácí meteostanice, která může být vybavená základními funkcemi, jako jsou měření teploty a tlaku, ale také dalšími ukazateli a senzory. Zorientujte se v důležitých funkcích, které je dobré před výběrem znát.

Doba čtení 5 min.
Klára, redakce Heureka.cz
Jak vybrat meteostanici

Video nákupní rádce

Typy meteostanic

Síťová meteostanice

 • Nemusíte se starat o výměnu baterií v hlavní jednotce

 • Zpravidla nabízí více funkcí než bezdrátové meteostanice

 • Je potřeba umístit ji do blízkosti zásuvky

 • Bateriím se úplně nevyhnete – jsou jimi poháněná bezdrátová venkovní čidla

Bezdrátová meteostanice

 • Umístění tohoto typu meteostanic nemusíte podřizovat přítomnosti zásuvek

 • Potřebují ke svému provozu nejčastěji 2 až 4 tužkové baterie

 • Doba výdrže závisí na velikosti a podsvícení displeje

 • Čím větší a zářivější displej, tím častěji bude nutné baterie měnit

Podle čeho vybírat

Jaké informace chcete zobrazovat

Moderní, dobře vybavené přístroje zvládají zobrazení aktuálního času, okolní teploty, vlhkost venkovní i vnitřní, kvalitu ovzduší, směr a rychlost větru, atmosférický tlak, množství srážek, oxidu uhličitého, pocitovou teplotu a mnoho dalších. Je na zvážení, jestli vás jen zajímá předpověď počasí, nebo chcete vidět i všechny naměřené hodnoty na displeji. Pokud se zajímáte jen o klima, bude pro vás ideální volbou meteostanice, která graficky zobrazuje podnebí, ale nebude vás zahlcovat údaji o vlhkosti, atmosférickém tlaku a dalších hodnotách, na jejichž základě se počasí předpovídá. 

Dosah venkovního čidla

Důležitou součástí každé meteostanice jsou venkovní čidla, která zjišťují aktuální informace o počasí. Podle druhu napájení se dělí na síťově napájená a bezdrátová. Síťově napájené varianty jsou kabelem spojené s meteostanicí a nedají se umístit dál než několik metrů od základny, takže poloha nemusí být pro měření úplně ideální. Lepší variantou jsou bezdrátová čidla, která lze mít i několik desítek metrů od meteostanice. 

Cena

S cenou většinou stoupá i vybavenost přístroje a množství čidel a senzorů na sledování nadstandardních hodnot. Pokud si vystačíte jen se základními funkcemi, jako jsou teplota a měření tlaku, zaplatíte za meteostanici i méně než 500 Kč. Jestliže vás ale zajímá dlouhodobá předpověď počasí nebo specializované hodnoty jako třeba rychlost větru, investice do dobře vybaveného modelu se vám vyplatí. Cena nejdražších meteostanic může přesáhnout 2000 Kč.

Meteostanice v retro stylu, počasí se předpovídalo podle toho, zda vykoukne panáček, nebo panenka

Jaké funkce mohou mít meteostanice

 • Wi-Fi – technologicky pokročilejší meteostanice, nemají vlastní displej a informace o počasí zobrazují skrze chytrý mobilní telefon, tablet či jiné zařízení, jež podporuje Android či iOS. K přenášení dat potřebují připojení k Wi-Fi.

 • Barometr – pokud si pořizujete meteostanici za účelem lokální předpovědi počasí, zaměřte se na modely, které mají ve výbavě tlakoměrné čidlo neboli barometr na měření atmosférického tlaku a slouží k předpovědi počasí.

 • Vlhkoměr – některé modely měří kromě venkovní vlhkosti i tu vnitřní. 

 • Zobrazení venkovní a vnitřní teploty – externí teplotu měří venkovní čidlo, vnitřní teplotu sleduje meteostanice pomocí zabudovaného čidla.

 • Čas – většina meteostanic zobrazuje i čas, díky čemuž mohou suplovat roli hodin. Pokud je čas řízený rádiově, máte jistotu, že hodiny půjdou vždy na sekundu přesně a nemusíte je přenastavovat ani při změnách času.

 • Datum – kromě přesného času může meteostanice zobrazovat i datum a den v týdnu. Pokud je pro vás tato hodnota podstatná, dobře si prohlédněte rozložení displeje a velikost zobrazení.

 • Předpověď – počasí se předpovídá hlavně na základě hodnot atmosférického tlaku a vlhkosti vzduchu. Některé stanice počítají s pokročilejší znalostí uživatelů a tyto údaje zobrazují pouze v číselných hodnotách, ale většina meteostanic je uživatelsky přátelská i pro laiky a předpověď počasí zobrazuje pomocí srozumitelných ikon a grafů.

 • Budík – některé meteostanice jsou vybavené i zvukovým alarmem a dají se využívat jako plnohodnotný budík.

 • Podsvícení displeje – zlepšuje viditelnost údajů. Meteostanice s podsvícením mohou být osvětlené LED diodami nebo systémem EL backlite, který rovnoměrně podsvěcuje celý displej barevně.

 • Řízení rádiem či internetem – aktualizace údajů o počasí, času a datu může být řízeno pomocí internetu nebo rádiově za přítomnosti DCF či MFS signálu. Označení signálu se liší podle vysílače, k němuž je meteostanice připojená.

Profi meteostanice zobrazí všechny hodnoty, na které si vzpomenete

Nejčastější otázky

Bezdrátová venkovní čidla mohou být v závislosti na modelu 30 až 150 metrů od základny. Při umístění si musíte dát pozor na statické překážky, jež by přenos dat zpomalovaly. Některá čidla jsou vybavená malým displejem, kde zobrazují základní naměřené hodnoty, takže se na aktuální data podíváte třeba i na zahradě. Před umístěním čidla si dobře prostudujte návod k použití a řiďte se doporučením výrobce i selským rozumem. Pokud čidlo umístíte někam, kde bude vystaveno všem rozmarům počasí, může se stát, že po několika letech bude domácí část meteostanice jako nová, ale venkovní čidlo bude na odpis. Snažte se pro něj vybrat teplotně neutrální místo, které bude chráněno před deštěm. Většina modelů je sice odolná proti vlhkosti, ale přímý déšť nesnese. Čidlo neumisťujte na přímé slunce a ani do trvale chladnějšího místa, třeba k potoku, protože naměřená data by byla zkreslená. Ideální pro umístění venkovního čidla na měření teploty, vlhkosti a tlaku je kryté místo přibližně půl metru pod okapem.

Absolutní hodnoty atmosférického tlaku nejsou tak podstatné jako jeho změny a rychlost. Zvýšení tlaku napovídá, že bude slunečno, pokles naopak signalizuje oblačnost a déšť. Pro předpověď počasí je ideální, když meteostanice umí zobrazit graf, kde je vidět vývoj tlaku.

Vlhkost patří ke specializovaným údajům, jejichž číselná hodnota pro vás nemusí mít žádnou vypovídající hodnotu, ale naměřené množství vlhkosti neboli vodních par ve vzduchu je jedním z hlavních údajů, na jehož základě dokáže meteostanice počasí předpovídat. Pokud vás zajímá, jak bude zítra, je vlhkoměr jednou ze zásadních funkcí meteostanice. S vlhkostí vzduchu je spojená i předpověď oblačnosti a srážek. Když se vzduch, který obsahuje vodu, ochladí, začne se pára srážet do kapek.

Některé meteostanice podporují také monitorovací systémy Weatherhub, Netatmo, Weather Underground, díky nimž lze propojit meteostanici s mobilní aplikací, která funkce meteostanice rozšiřuje. Naměřené hodnoty tak můžete sledovat i na chytrém telefonu, tabletu či jiném zařízení, na nějž je možné aplikaci monitorovacího systému nainstalovat. Kromě informací o počasí a okolních teplotách můžete pomocí aplikace sledovat také stav baterií v meteostanici a čidlech, graficky zobrazovat data, nastavit si alarm, který vás upozorní na vybrané události, a další extra funkce, jež přesahují běžné možnosti meteostanice. Modulární monitorovací systémy mohou být propojené s meteostanicemi a využívat jen jejich čidla a senzory, ale dají se k nim připojit i další kompatibilní čidla, díky nimž lze měřit kromě počasí i třeba teplotu vody v akváriu.