Prvním krokem je ujasnit si, co chcete tvořit a podle toho vybrat adekvátní látku. Jinou látku budete potřebovat na dekorace do bytu a záclony a jinou na oblečení.
Jak vybrat materiál na šití jednotlivých druhů oděvů?
Jdeme tvořit a šít, ale z čeho? Outfit bude dokonalý, pokud dobře zvolíme materiál. Vím, co chci šít a podle toho budu hledat. Budou-li to trika, tílka, letní šaty nebo sportovní oblečení, tak zvolíme úplet. Pokud budeme šít společenské šaty, kostýmy nebo pánské kalhoty, zvolíme tkaninu.
Chci triko na běžné nošení, pak použiji bavlněný úplet, bavlněný úplet s příměsí elastanu nebo mohu také zvolit úplet viskózový.
Chci pohodlnou sukni k běžnému nošení, vybereme si tedy bavlněný úplet s elastanem nebo směsový úplet. Máme však více druhů úpletů - pletenin, a tak na sukně a šaty volíme raději takzvané oboulící úplety nebo výplněk případně i šatovky.
Zimní oblečení budeme šít ze svetroviny nebo počesaného výplňku.
Jakou látku použít na dekorace? ( závěsy, záclony, doplňky do bytu)
Pro dekorační účely, ať už máme na mysli závěsy záclony nebo různé dekorace volíme tkaniny přímo pro to určené: záclony, ubrusoviny - které mají specifickou úpravu, materiály na závěsy se zatemňovacím efektem. Pro šití dekorací sáhneme po bavlněných materiálech přímo k tomuto účelu určené, jako je například kanafas nebo patchworkové bavlněné tkaniny.
Ubrusoviny, kanafas a další dekorační látky jsou ze 100% bavlny. Jsou příjemné na dotyk a neelastické, a proto je z nich šití snadné i pro začátečníka. Taková látka je vhodná na ubrusy, bytové dekorace, tašky i hračky.
Jaký je rozdíl mezi syntetickými a přírodními materiály?
Už jsme si vybrali, co chceme ušít, ale máme dilema, zda zvolit přírodní nebo syntetický materiál? V dnešní době máme na výběr z mnoha druhů syntetických materiálů. Především je to polyester, jeho zpracování je v dnešní době na vysoké úrovni, a tak můžeme vybírat i v úpletech polyesterových nebo směsových.
Tkaniny vybíráme pro šití halenek, košil, kostýmů, šatů nebo pro pány na obleky. Při výběru materiálu pro jednotlivé druhy oblečení přihlížíme k účelu nošení. Do kanceláře kde je nám určený dresscode nepoužijeme bavlnu která se mačká a hodí se spíše na volnočasové oblečení, ale zvolíme spíše polyesterové tkaniny nebo z přírodních například hedvábí. Na kalhoty pro volný čas volíme riflovinu, pro oblečení do kanceláře směsové materiály nebo z přírodních materiálů vlnu.
Co jsou to funkční materiály a kdy je použít?
S výzkumem a vývojem nových materiálů přichází na trh mnoho nových materiálů, které nacházejí uplatnění hlavně v oblasti volnočasového a sportovního oblečení.
Jsou to především fitness úplety na tílka a mikiny s mikrovlákny, které zajišťují vzdušnost a rychle schnoucí efekt. Na svrchní oděvy se používají membránové materiály, které mají několik vrstev. Spodní vzdušná vrstva odvádí pot a vrchní vrstva zamezuje vlhkosti a chladu dostat se k tělu. Materiál je známý pod názvem softshell.
Jak určit spotřebu materiálu?
předběžný model = určení spotřeby materiálu
Máme vybrán materiál, ale vyvstává další otázka: kolik mám objednat? Máme tu široké téma, které zobecníme do dvou oblastí. Oblečení na horní polovinu těla a spodní polovinu těla.
Pro oblečení na horní polovinu těla (trička, košile, saka a pod.), platí: že bereme vždy plánovanou délku oblečení k tomu přidáme délku rukávu a navíc cca 10 centimetrů na švy a založení spodního okraje trika či saka, pro složitější modely ( sportovní bundy s mnoha kapsami či větším límcem, saka s členěním) pak přidáváme 0,4 až 0,6 metrů navíc k základnímu výpočtu.
Pro oblečení na spodní polovinu těla pak obecně platí že naměříme skutečnou délku kalhot a k tomu připočteme rezervu na švy, záložky a pásek cca 20 cm. U kalhot ať pánských nebo dámských však platí že musíme ještě zohlednit nejen délku kalhot ale i velikost, pokud budeme šít na děti tak toto pravidlo platí beze zbytku ale pokud budeme chtít šít na postavu plnější s obvodem kolem boků vyšší než 110 cm pak už dvě nohavice nedáme vedle sebe a proto potřebujeme materiálu více o cca o 0,5 až 0,8 metrů více.
U sukně platí podobné pravidlo, stačí nám délka sukně plus rezerva na švy délky a pásek. U modelů kde je různé řasení, rozšíření musíme počítat s větší spotřebou a to pak většinou kupujeme dvě délky sukně plus 10-20 cm rezerva.
Pokud budeme šít sportovní oblečení pro děti a zvolíme bavlněnou teplákovinu, která se vyrábí v šířkách od 170 cm potřebujeme také délku tepláků, ale výhodou větších šířek je, že vedle tepláků se nám většinou vejdou ještě jedny tepláky nebo mikina.
Nákupního rádce dodal: Mamtex.cz