Jak vybrat mezizubní kartáček?

Každý zub má 5 stran, ale zubní kartáček zvládne vyčistit jen 3 z nich. Na zbylé 2 je třeba používat mezizubní kartáčky. Jejich pravidelným používáním předejdete nejen zbytečnému vzniku zubních kazů, ale také zánětu dásní a parodontóze. Jak vybrat mezizubní kartáček se dočtete v našem rádci.

Každý zub má 5 stran, ale zubní kartáček zvládne vyčistit jen 3 z nich. Na zbylé 2 je třeba používat mezizubní kartáčky. Jejich pravidelným používáním předejdete nejen zbytečnému vzniku zubních kazů, ale také zánětu dásní a parodontóze. Jak vybrat mezizubní kartáček se dočtete v našem rádci.

Doba čtení 8 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat mezizubní kartáček podle typu

Mezizubní kartáčky najdete ve 2 tvarech - válcovitém a kónickém. Kromě tvaru samotného kartáčku je také dobré rozlišovat mezizubní kartáčky podle jejich rukojeti. Rukojeť může být krátká, prodloužená nebo umožňující výměnu různých velikostí kartáčků.

Válcovitý

Válcovitý mezizubní kartáček má stejný průměr po celé své délce. Má také lepší čisticí schopnost než další uvedený typ, ale hůře se zavádí do užších prostor.

 • Stejný tvar po celé své délce

 • Vhodný i na fixní rovnátka

 • Čistí nejlépe

 • Hůře se zavádí do užších prostor

Válcovité mezizubní kartáčky

Kónický

Kónický mezizubní kartáček (jinak též kuželovitý) nemá stejný průměr po celé své délce. Jeho průměr se ztenčuje, přičemž nejtenčí je kartáček na samém začátku, aby se dobře zaváděl do mezizubních prostor. U držátka je nejširší.

Má horší čisticí schopnost než válcovité mezizubní kartáčky v části s krátkou délkou vláken, nicméně lépe se zavádějí do užších prostor mezi stoličkami.

 • Lépe se zavádí do mezizubních prostor díky zužujícímu se tvaru

 • Vhodný na čištění prostoru mezi stoličkami

 • Horší čisticí schopnost

Kónické mezizubní kartáčky

S krátkou rukojetí

V obchodech nejčastěji narazíte na mezizubní kartáčky s krátkou (kompaktní) rukojetí, jsou totiž nejpoužívanější a nejlevnější. Jsou vhodné jak pro běžné čištění mezizubních prostor, tak pro čištění fixních rovnátek.

Některé kartáčky mohou mít i ergonomickou protiskluzovou rukojeť a ohebný krček, díky němuž se vám pak budou lépe čistit zadní stoličky.

 • Vhodný na čištění fixních rovnátek

 • Ergonomická protiskluzová rukojeť

 • Ohebný krček

 • Nižší cena

 • Někomu může vadit kratší rukojeť

S prodlouženou rukojetí

Kartáčky s prodlouženou rukojetí nejsou tak rozšířené, ale jsou skvělé na čištění stoliček, a to právě díky delší rukojeti. Dobře se nimi pracuje a pohodlně si vyčistíte zuby i z vnitřní strany směrem od jazyka.

 • Pohodlná manipulace

 • Vhodný na čištění stoliček

 • Prodloužená rukojeť

 • Někomu může vadit delší rukojeť

Výměnné s rukojetí

Pokud potřebujete používat při čištění zubů 2 a více velikostí, bude se vám hodit speciální rukojeť, na kterou můžete připevnit libovolné velikosti mezizubních kartáčků.

Jednoduše si napoprvé koupíte sadu skládající se z rukojeti a výměnných hlavic. Rukojeť může být buď prodloužená, anebo kompaktní, často se najdou sady, ve kterých je jak prodloužená rukojeť, tak kompaktní.

Poté si budete kupovat už jen náhradní hlavice. Dá se však také samostatně koupit jen rukojeť. Vždy si ale kupujte vybavení od stejné značky, abyste měli jistotu, že jednotlivé části budou navzájem kompatibilní. Mezi oblíbené velikosti, které můžete střídat, patří např.

 • Možnost měnit si různé velikosti kartáčků

 • V sadě bývá prodloužená i krátká rukojeť

 • Dokupujete už jen náhradní hlavice

 • Rukojeť se dá koupit i samostatně

Mezizubní kartáčky a na co myslet při výběru

Velikost

Od správné velikosti se to všechno odvíjí. S vhodnou velikostí mezizubního kartáčku vám nejlépe poradí v ordinaci vašeho zubního lékaře nebo na dentální hygieně. Tam totiž vyzkouší jednotlivé velikosti, které pasují přímo do vašich mezizubních prostor. Dají vám tak buď rovnou vzorek kartáčku nebo alespoň číslo velikosti, abyste si mohli kartáček koupit sami.

Pokud ale nechcete čekat, až se dostanete do ordinace, můžete si koupit sadu všech velikostí mezizubních kartáčků a jeden po druhém zkoušet.

Velikost mezizubního kartáčku se určuje podle standardizovaného označení velikostí ISO. Díky ISO průchodnosti rozpoznáte velikosti mezizubních kartáčků napříč výrobci. Podle barev se totiž orientovat nedá, protože mezi výrobci neexistuje shoda v barevném značení průměrů. Proto je důležité používat tento přechodník.

ISO průchodnost

Rozměr mezizubního kartáčku

ISO 1

0-0,6 mm

ISO 2

0,7–0,8 mm

ISO 3

0,9–1 mm

ISO 4

1,1–1,2 mm

ISO 5

1,3–1,5 mm

ISO 6

1,9–2,5 mm

ISO 7

více než 2,5 mm

Drátky

Šířku mezizubního kartáčku určují nejen vlákna, ale také spirálovitý drátek, ve kterém jsou štětinky uchycené.

Nejmenší průměr kovového drátku je 0,35 mm a největší je 1,5 mm. Celkový průměr mezizubního kartáčku s drátkem i se štětinkami se pak pohybuje mezi 1,9 mm a až 16 mm, přičemž ty nejobjemnější mezizubní kartáčky jsou určené především pro ošetření implantátů a skutečně širokých mezizubních prostor.

Některé drátky bývají potaženy plastovou vrstvou pro příjemnější čištění a větší ochranu zubní skloviny a dásní.

Vlákna

Štětinky na mezizubních kartáčcích mohou být buď klasické štětinové, nebo gumové.

Klasické štětinky jsou v čištění mezizubí důkladné, protože s jejich pomocí odstraníte i velmi malé částečky zubního plaku, a navíc lépe vyplní mezizubní prostor.

Mezizubní kartáčky s gumovými štětinkami nejsou v čištění tak precizní. Jsou však výborné, pokud s čištěním mezizubních prostor teprve začínáte nebo pokud si chcete vyčistit zuby v průběhu dne, protože jejich použití je jednodušší.

Vlákna některých zubních kartáčků mohou být impregnována chlorhexidinem, což je antiseptikum, které ničí bakterie. Použitím kartáčku s chlorhexidinem tak výrazně snížíte riziko bakteriální reinfekce až po dobu 14 dnů. Tyto mezizubní kartáčky jsou skvělé zejména pro lidi trpící chronickým zánětem dásní a parodontitidou.

Rady na závěr

 • Čištění implantátů: Pro čištění v okolí implantátů je nutné použít pouze kartáčky, které mají izolovaný kovový drátek, aby nedošlo k poškození povrchu implantátu.

 • Čištění mezi stoličkami: Prostor mezi stoličkami je jednodušší čistit kartáčky s prodlouženou rukojetí.

 • Nanášení léčivých látek: Mezizubní kartáčky je možné použít i jako nástroj k nanášení léčivých přípravků a antibakteriálních látek do mezizubních prostor vykazujících zvýšenou kazivost zubů.

 • Krvácení dásní: V začátcích mezizubní péče velmi často dochází ke krvácení dásní. Nemusíte mít tedy obavy, je to normální a během prvních 2 týdnů by mělo ustat.

Příliš úzké mezizubí anebo křivé zuby mohou velmi ztížit čištění mezizubním kartáčkem. Máte tak 2 možnosti řešení. Buď sáhněte po dentální niti nebo ústní sprše.

Pokud se rozhodnete pro dentální nit, i zde máte možnost výběru – buď voskovanou, nebo nevoskovanou variantu. Voskované dentální nitě jsou vhodné pro začátečníky. Jakmile si ale na zubní nit zvyknete, je lepší používat nevoskovanou variantu, která odstraňuje plak lépe.

Pokud vám dělá problémy i použití dentální niti, můžete si mezizubní prostor čistit ústní sprchou. Ústní sprcha silným proudem vody zubní plak rozbíjí a zároveň jej odplavuje.

Jeden mezizubní kartáček vám při každodenním použití vydrží v rozmezí 5–10 dnů. Životnost mezizubního kartáčku však záleží na více faktorech, a proto byste se měli orientovat podle míry jeho opotřebení. Je-li kartáček roztřepený a drátek ohnutý, je potřeba jej vyměnit za nový bez ohledu na dobu používání.

Další užitečné články