Jak vybrat misku pro hlodavce?

Ačkoli křečci či králíci nelpí na etiketě při stolovaní jako lidé, mají své nároky na pohodlí a čistotu. Výběr vhodné misky je důležitý, aby se ve svém domově cítili dobře.

Ačkoli křečci či králíci nelpí na etiketě při stolovaní jako lidé, mají své nároky na pohodlí a čistotu. Výběr vhodné misky je důležitý, aby se ve svém domově cítili dobře.

Doba čtení 4 min.
Jana, redakce Heureka.cz

Můžete narazit na misky betonové, plastové, kovové, keramické či porcelánové nebo na závěsná krmítka a jesličky. Poradíme vám, co zvířátkům vyhovuje.

Křečci

Křečkům pořiďte dvě misky – jednu na sypkou stravu (tedy různé směsi, pamlsky a zrní) a druhou na ovoce, zeleninu a rostliny. Tím zamezíte navlhnutí sypkého krmiva a vyhnete se plísním a zatuchnutí. Pokud přemýšlíte, kam dát vodu, je vhodné místo misky koupit napáječku. Pokud se přesto rozhodnete pro misku, neumisťujte ji na podestýlku, ale raději na dobře dostupné vyvýšené místo, abyste snížili pravděpodobnost znečištění vody.

Křečkovi postačí plastová miska. Pokud je aktivnější a máte obavu, že misku snadno převrhne, zvolte malou keramickou či porcelánovou misku. Budete-li kupovat misku na vodu, určitě se vyhněte plastu a raději zvolte těžší materiál.

Laboratorní myši

Myškám bude vyhovovat malá miska. Vyzkoušejte plastovou a pro aktivnější myši raději z těžšího materiálu, například betonovou s průměrem do 6 cm. Můžete ji pořídit také na vodu, ale je možné zakoupit i napáječku. Důležité je dodržování hygieny, misky ideálně každý den umývejte.

Osmáci

Pro osmáka pořiďte těžkou misku z materiálu, který nerozkouše, například kameninovou nebo keramickou. Do ní mu dávejte sypkou stravu. Část krmiva sní z misky a část roznosí po ubikaci a zahrabe. Zeleninu a seno mu můžete podávat volně. Vodu do misky nedávejte, kupte napáječku. Osmáci potřebují také misku na písek, ve kterém se koupou. Vyberte misku větších rozměrů, minimálně s průměrem 20 cm.

Morčata

Morčata ráda stoupají na kraje misek, proto je pro ně ideální těžká miska, nejlépe se zahnutým okrajem proti vysypávání potravy. Vybírejte misku s průměrem cca 9–13 cm. Misku na ovoce a zeleninu nemusíte nezbytně kupovat, jelikož morčata tuto potravu většinou vynesou a sní si ji bokem. Ani na vodu není vhodné pořizovat misku, jelikož se v ní neudrží čistá a morče ji navíc často vylije na podestýlku. Raději pořiďte napáječku. Nutností jsou však jesličky, které uchrání seno a trávu od nečistot.

Činčily

Činčilám se bude dobře obědvat z keramické či kovové misky. Některé kovové misky je možné (a vhodné) přišroubovat k ubikaci. Jesličky na seno pořídit můžete, ale počítejte s tím, že činčila nejspíš část nebo i většinu sena roznosí po ubikaci.

Pro pití činčile kupte skleněnou napáječku, plastovou by mohla snadno zničit, stejně jako plastové misky.

Potkani

Chcete-li chovat potkana, pořiďte mu těžkou betonovou či keramickou misku nebo kovovou k přišroubování. Ke krmení potkana je miska nezbytná, jelikož si neroznáší a nezahrabává potravu po ubikaci a potřebuje tak mít určeno místo, kde bude jídlo nacházet. Průměr misky by měl být cca 10 cm.

Potkani jsou nezbedové a do misek rádi kálí, proto na vodu pořizujte zásadně napáječky.

Králíci

Pro zakrslého králíčka budete potřebovat misky na vodu a na krmivo a jesličky na seno a trávu. Jelikož králíci rádi hrabou, je dobré nestavět misky na dno klece, ale koupit závěsné či šroubovací kovové misky. Pokud se přesto rozhodnete pro klasické provedení, začněte s malou miskou, aby si králík nesedal dovnitř a nenaučil se do ní kálet. 

Průměr misky by se měl pohybovat mezi 10 a 17 cm.

Abyste udrželi seno čisté a suché, je vhodné pořídit jesličky. S jesličkami také lehce klesne spotřeba sena, protože králík jej tolik nezadupe do podestýlky.

Pokud chováte králíky v králíkárně, můžete vyzkoušet například sadu tří keramických misek.

Hledáte-li univerzální radu, doporučujeme ergonomickou keramickou misku, která je těžká a její tvar je uzpůsoben pro snadnou konzumaci bez rozsypání potravy.

Příjemné „stolování“ vašim mazlíčkům přeje Pethome.