Jak vybrat mlýnek na kávu?

Nejlépe si kávu vychutnáte, když ji umelete těsně před přípravou. Káva je nechvalně známá tím, že několik desítek minut po rozemletí ztrácí to nejlepší ze svých vlastností – chuť a aroma. Vlastním mlýnkem si kávu namelete, kdy chcete a jak chcete, což se hodí, pokud často střídáte způsob přípravy.

Nejlépe si kávu vychutnáte, když ji umelete těsně před přípravou. Káva je nechvalně známá tím, že několik desítek minut po rozemletí ztrácí to nejlepší ze svých vlastností – chuť a aroma. Vlastním mlýnkem si kávu namelete, kdy chcete a jak chcete, což se hodí, pokud často střídáte způsob přípravy.

Doba čtení 7 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit při výběru

Náročnost a zkušenosti uživatele

Důležitým odrazovým můstkem při výběru mlýnku na kávu jsou vaše osobní zkušenosti preference ve způsobu přípravy kávy – moka konvice, pákový kávovar, french press apod. Pro každý z nich je ideální jiná hrubost mletí, ale obecně platí, že čím jemněji namletou kávu chcete mít, tím kvalitnější mlýnek potřebujete. Jinak hrozí, že káva nebude dostatečně rozemletá nebo se při mletí spálí. Pokud jste si pořídili výkonný kávovar na přípravu espressa, je vhodné investovat také do kvalitního mlýnku na kávu, který pomele kávu do požadované hrubosti/jemnosti a zároveň ji nepřipálí. Jestli s vlastním mletím začínáte a používáte například french press, jenž vyžaduje hrubě mletá zrna, udělá vám dobrou službu i jednodušší a levnější mlýnek. Ruční mlýnek na kávu je také krásnou dekorací

Způsob mletí

Mlýnky se dělí na tři druhy podle tvarování mlecího systému a způsobu, jakým kávová zrna zpracovávají:

  • Mlýnky s tříštivými noži rozsekají zrna na malé kousky, které však nemají vždy úplně stejnou velikost, což není pro přípravu kávy ideální. Látky se z kávové směsi uvolňují nerovnoměrně, a výsledná chuť tak nemusí být nejlepší. Při vyšších otáčkách navíc mohou nože kávu spálit, a tím tak zkazit její chuť. Výhoda je však univerzální použití těchto mlýnků, lze je použít i na jiné suroviny, např. koření.

  • Kónické mlecí kameny jsou velmi výkonné a k rozemletí zrn potřebují mnohem nižší otáčky než modely s plochými kameny, při mletí se tedy méně zahřívají a pomaleji se opotřebovávají. Jejich životnost stačí k namletí až 750 kg kávy.

  • Ploché mlecí kameny jsou méně efektivní než ty kónické, melou pomaleji a jejich celková životnost je nižší, umelou přibližně 350 kg kávy. Oba typy mlecích kamenů jsou určené pouze k mletí kávy, nelze je tedy využít pro jiné účely. Celkově však kameny melou kávu rovnoměrněji, a tak se lépe uvolňuje její aroma.

Mlýnky s tříštivými noži zvládnou namlít i bylinky, ořechy nebo koření

Kvalita provedení a materiálů

Kromě typu mlecího systému se zaměřte také na materiál, ze kterého je vyroben. Ocelové sekací nebo mělnicí systémy jsou velice odolné a mají dlouhou životnost, ale při vysokých otáčkách mohou kávu spálit, a nenávratně tak poškodit její výsledné aroma a chuť. Lepší variantu představují mlecí kameny z keramiky, které ani při vysoké rychlosti kávu nespálí.

Design

Vzhled a materiál vnější schránky jsou záležitostí osobního vkusu. Mlýnky na kávu se vyrábí v rozdílných designech a najdou se mezi nimi minimalistické modely, které se hodí do moderní domácnosti, ale i rustikální kusy z kovu a dřeva. I ruční mlýnky jsou k dostání v moderním provedení.

Ruční mlýnek v moderním hávu

Typy mlýnků

Kávu si můžete pomocí ručního mlýnku umlít vlastními silami, nebo celý proces přenechte elektrickému pomocníkovi.

Ruční

Ruční mletí kávy je tradiční způsob přípravy, při němž máte celý proces pod kontrolou. Otáčíte kličkou mlýnku tak dlouho, dokud mlecí kameny zrna dostatečně nerozemelou. Výhodou ručního pohonu je, že se při mletí nevyvine taková rychlost, která by kávová zrna připálila, ale na druhou stranu je čas přípravy delší, a pokud potřebujete umlít velké množství kávy najednou například pro návštěvu, stane se z mletí i poměrně fyzicky náročná záležitost. U mlýnků na ruční pohon je také omezená jemnost mletí, která zabere mnohem více času a námahy. Hrubost lze sice nastavit pomocí jednoduchého utahovacího mechanismu, kdy se k sobě mlecí kameny přibližují nebo naopak oddalují, ale kávu neumelete tak jemně jako v elektrickém přístroji.

Elektrický

Elektrické mlýnky se dělí podle mlecího mechanismu na dva druhy. Mlýnky se sekacími noži a s mlecími kameny.

Mlýnky s kovovými sekacími noži mají dlouhou životnost, jsou pohodlné na údržbu a také jsou velmi rychlé, ale právě ona rychlost způsobuje, že sekací nože se zahřejí natolik, že mohou kávu při mletí spálit. Další nevýhodou je, že při sekání dochází k nerovnoměrnému rozmělnění kávových zrn.

V těchto ohledech je lepší způsob mletí pomocí mlecích kamenů, káva se rozmělní rovnoměrně a nehrozí, že by se během mletí spálila. Ve srovnání s ručními modely je mletí pomocí elektrických mlýnků rychlejší a má větší variabilitu v nastavení hrubosti.

Důležité parametry

Příkon

Ovlivňuje rychlost mletí. Čím vyšší příkon mlýnek má, tím rychleji pracuje. Příkon se pohybuje mezi 150 až 1 350 Watty

Rozměry

Obecně platí, že větší mlýnky na kávu mají i větší zásobníky, takže zvládnou umlít i více kávy najednou. Pokud si pořizujete mlýnek za účelem přípravy kávy na rodinné oslavy, na setkání s přáteli nebo do kanceláře, zvolte proto raději větší model. Počítejte také s tím, že velké mlýnky na kávu jsou prostorově poměrně náročné spotřebiče, jež vzhledem připomínají mixér, a musíte si na ně tedy vyhradit dostatek místa. Jestliže si naopak chcete připravovat kávu jen pro sebe, spokojíte se s menším modelem, který umele dostatečné množství zrn na jeden či dva šálky. Speciální kategorii pak tvoří miniaturní cestovní mlýnky na kávu, u nichž se klade důraz na skladnost, takže najdete i kousky o velikosti 12 cm.

Hmotnost

Hmotnost je rozhodujícím parametrem, pokud budete s mlýnkem na kávu pravidelně manipulovat nebo cestovat. Nejlehčí modely váží jen několik set gramů, na druhém konci hmotnostního spektra jsou pak velké stolní modely, které mají i více než 3 kg.

Objem zásobníků na zrnka a umletou kávu

Objem násypky neboli zásobníku na rozemletou kávu vybírejte podle počtu šálků, které budete připravovat. Nejmenší modely pojmou méně než 60 g, ale ty největší si poradí i s 350 g a více. Na 1 šálek je potřeba 7 až 10 g kávy. Velmi praktické také je, když má mlýnek odnímatelnou nádobu na umletou kávu, ze které již umletou kávu jednoduše přesypete, kam potřebujete.

Hlučnost

Hlučnost mlýnků je způsobena kombinací zvuku motorku a drcením zrn. Nejtišší jsou tedy ruční mlýnky na kávu, u nichž odpadá vrnění motorku a zůstává jen zvuk z drcení zrn. U elektricky poháněných mlýnků je hlučnost dána rychlostí mletí. Zároveň ale platí, že pomalejší mletí je sice tišší, ale často vyluzuje mnohem nepříjemnější zvuky než rychlejší a hlasitější mletí. Hlučnost v decibelech tedy není úplně rozhodující, a navíc u drtivé většiny mlýnků se údaje o hlučnosti neuvádí. Nejlepším zdrojem informací jsou v tomto ohledu uživatelské recenze.

Rychlost mletí

U ručních mlýnků závisí rychlost mletí na vás a je obecně pomalejší než u elektrických modelů, které se o dokonalé rozemletí celé dávky postarají za několik vteřin. Rychlost je ovlivněná také druhem zrn a požadovanou jemností mletí. U tvrdých zrn zelené kávy bude mletí trvat mnohem déle než u těch měkkých upražených. Zelenou kávu je potřeba umlít velmi pomalu a opatrně, aby se nepoškodil motor mlýnku. 

Nejrychleji namelou kávu profesionální elektrické mlýnky, na které můžete narazit v obchodech s kávou

Jak správně umlít kávu

Jakou hrubost mletí zvolit

Různé druhy káv vyžadují různou hrubost mletí. Díky správně namleté kávě pro určitý druh přípravy si nejlépe vychutnáte výslednou chuť i aroma.

  • Velmi hrubé mletí se hodí pro studenou přípravu, při níž se káva louhuje několik hodin.

  • O něco jemnější, ale stále hrubé mletí je vhodné pro french press, v němž se musí káva zachytit ve filtračním sítku.

  • Hrubé mletí je ideální pro přípravu kávy ve vacuum potech a dripperech.

  • Středně hrubě namletá káva připomínající něco mezi cukrem krupicí a hrubou moukou patří do moka konviček

  • Káva na přípravu espressa musí být umletá velmi jemně, až do konzistence polohrubé mouky.

  • Nejjemnější mletí si žádá káva pro přípravu v džezvě.

Nejjemněji namletou kávu vyžaduje příprava v džezvě ### Kdy mlít kávu

V ideálním případě by se měla káva mlít až těsně před přípravou, protože hned po rozemletí začne rychle absorbovat vzdušnou vlhkost, která zrychluje proces oxidace natolik, že už hodinu po mletí káva ztrácí svou původní chuť a vůni.

Na co si dát při mletí pozor

I při samotném mletí můžete kávu znehodnotit přepálením, a proto si zejména u mlýnků s kovovým mechanismem dejte načas. Pokud potřebuje kávu rozemlít opravdu najemno, melte ji s přestávkami, aby kov stihl trochu vychladnout a kávová zrna se nespálila.

Jak čistit mlýnek na kávu

Z kávových zrn se uvolňují oleje, které časem žluknou neboli zoxidují a pak nepříjemně zapáchají. Olejnaté zbytky usazené v mlýnku by tak negativně ovlivnily další mletou dávku. Mlýnek čistěte ideálně po každém mletí, nebo aspoň po každém dni. Mlecí systém oprašte mechanicky pomocí kartáčku a profoukněte. Jednou za měsíc ho vyčistěte důkladněji tak, že místo kávy v něm pomelete suchou rýži či speciální čisticí tablety, které do sebe absorbují usazené oleje.

Další užitečné články