Video nákupní rádce
Jak vybrat mobilní telefon podle základních kategorií
Chytré (smart) mobily
Nejlevnější smartphony pořídíte již od 1 500 Kč, mezi kterými jsou nejpopulárnější konkrétně Android telefony. Vhodné jsou především pro ty, kteří chtějí komunikovat online a využívat aplikace, jako jsou internet banking či Facebook. Smartphony v cenové kategorii zhruba mezi 6–15 000 Kč, zpravidla se jedná o dotykové telefony, a jejich výbavou uspokojí naprostou většinu uživatelů. Mají jemné displeje, solidní fotoaparáty a hardware, který si poradí i s pokročilejšími operacemi. Cena nejvybavenějších telefonů často šplhá přes 20 000 Kč, za takto vysokou cenu však pořídíte ty nejlepší mobilní telefony současnosti, co jsou aktuálně na trhu k dispozici.
Základní mobilní telefony
Takové smartphony mají fotoaparáty vhodné spíše pro nouzové použití, displeje s nižším rozlišením a slabý hardware, který obvykle stačí na většinu běžných aplikací i jednodušší hry. Dnes je i v nejnižší třídě standardem rychlé internetové připojení LTE, naopak technologie NFC sloužící mj. k bezkontaktnímu placení zde bývá spíše výjimkou.
Střední třída mobilních telefonů
Poskytuje vyšší kvalitu služeb jako jsou záznam 4K videa nebo hry s 3D grafikou. Standardem se stává také čtečka otisků prstů a NFC, naleznete zde také dotykové telefony odolné proti vodě nebo podporující bezdrátové nabíjení.
High-end mobilní telefony
Znamená to především displej s ultra-vysokým rozlišením, výkonný procesor, který se nezadýchá za žádné situace, velmi kvalitní fotoaparát, velké úložiště a kompletní datovou výbavu. Telefony, které jsou vlajkovými loděmi, výrobci dodatečně podporují a standardně garantují aktualizace alespoň po dobu dvou let od data uvedení na trh. Cenový rozdíl oproti například loňským top modelům nebo některým zástupcům střední třídy bývá na druhou stranu vyšší než rozdíl v praktickém používání.
Rychlý internet
Nepřeberné množství aplikací
Kvalitní fotoaparát a video záznam
Velká kapacita úložiště
Krátká výdrž baterie
Menší odolnost proti nárazům
Kombinované
Dotykových telefonů s fyzickou klávesnici na trhu není mnoho. U svých klasických telefonů tento koncept využívala Nokia, poslední skladové zásoby už jsou ale takřka vyčerpány.
V současnosti takové telefony vyrábí Blackberry a jedná se prakticky o jediná zařízení, která kombinují fyzickou klávesnici s nadstandardní výbavou a operačním systémem Android.
Pohodlné zadávání textu
Omezená podpora aplikací pro OS Blackberry
Tlačítkové
Tlačítkové telefony s fyzickou klávesnicí jsou již několik let jen okrajovou záležitostí. Až na pouhých pár tlačítkových telefonů s Androidem seženete pouze jednoduchá zařízení se základními funkcemi, maximálně doplněnými o MP3 přehrávač a jednoduchý fotoaparát. Pokud nepotřebujete přístup k internetu a stačí vám možnost volat a posílat zprávy, jde o ideální volbu.
Dražší modely sice možnost připojení k internetu mají (tlačítkové telefony s Wi-Fi), na malých obrazovkách ale prohlížení stránek není příliš pohodlné. Výhodou těchto telefonů bývá větší odolnost a výdrž baterie (až týden), což je u smartphonů takřka nedosažitelná doba. K dispozici je také několik odolných tlačítkových telefonů, které přežijí i pády z výšky nebo ponoření do vody. Ty se vyplatí především pokud nosíte telefon v rizikovém prostředí, například na stavbě či u vody.
Dlouhá výdrž baterie
Odolná konstrukce
Nízká cena
Převážně bez připojení k internetu
Absence aplikací
Nízká kvalita fotografií a videa
Tlačítkové telefony jsou v dnešní době především v podobě telefonů pro seniory. Jejich specifickými znaky jsou velká klávesnice s čitelnými písmeny a přehledné prostředí jen s těmi nejnutnějšími funkcemi. Tlačítkové telefony pro seniory bývají vybaveny také SOS tlačítkem, které po stisknutí zavolá/rozešle zprávy na vybrané kontakty.
Snadné ovládání
Dlouhá výdrž baterie
SOS tlačítko
Převážně bez připojení k internetu
Absence aplikací
Nízká kvalita fotografií a videa
Jaký mobilní telefon má dostačující parametry
Jaký telefon pro vás bude správnou volbou se odvíjí od vašich požadavků. Chcete-li pouze telefonovat, psát zprávy, využívat sociální sítě a poslouchat hudbu, pak není potřeba kupovat high-endový telefon, protože podobnou službu zvládne i zařízení nižší střední třídy za čtvrtinovou cenu. Některé telefony v této kategorii mohou však mít problém třeba s plynulostí systému, což je i při základním využívání na obtíž. Nejčastěji tento jev způsobuje nedostatečně optimalizovaný systém nebo malá interní paměť, kterou kompletně zahltí neustále se zvětšující aplikace.
Zobrazit více
Zvučné jméno výrobce dnes již není nutně zárukou kvality, jedním z důležitých parametrů ale je, jak se daná společnost stará o vydané telefony. Někteří výrobci telefon vypustí na trh a opravují jen ty nejnutnější chyby, jiní ale klidně vydávají aktualizace na nejnovější verzi systému po dva roky. Obecně platí, že podpora je lepší u dražších zařízení, ale i některá levnější jsou na tom v tomto ohledu dobře.
Velikost telefonu
Velikost celého zařízení je pochopitelně do značné míry závislá právě na úhlopříčce obrazovky. Menší telefon je pohodlnější na držení a lépe se nosí v kapse, na větším se zase lépe prohlíží internetové stránky a sledují multimédia. Větší displej také oceníte, pokud je pro vás telefon pracovním nástrojem. U tlačítkových telefonů stále platí, že se vejdou i do kapsy, u smartphonů však velikost obrazovek nejčastěji pohybuje okolo 6 palců..
Velikost displeje z velké části určuje rozměry telefonu, zaměřte se ale i na velikost okrajů. Na trhu naleznete smartphony s displejem o úhlopříčce 5,5 palce, které jsou rozměrnější než některé jiné s šestipalcovým panelem. Menší displej znamená kompaktnější zařízení, snazší držení a ovládání jednou rukou, u většího je zase výhodou pohodlnější prohlížení webu, psaní a sledování videí.
Displej
U mobilních telefonů se liší také poměry stran, v současnosti se preferují podlouhlejší displeje o poměrech 18 : 9, či dokonce 21 : 9. Výhodou takové obrazovky je možnost zobrazit více obsahu najednou, díky zachování šířky telefonu je ale přitom stále možné jej pohodlně držet jednou rukou.
Zaměřte se také na rozlišení – základem je v dnešní době HD se 720 pixely na šířku, kvalitnější obraz poskytne ale až Full HD s 1080 px na šířku. Nejkvalitnější telefony pak využívají displeje se 1440 px (QHD), či dokonce 2160 px (UHD) na šířku. Kvalitu displeje neurčuje jen samotné rozlišení, ale jeho poměr k úhlopříčce. Ten se vyjadřuje pomocí pixelů na palec (ppi). Skutečně jemné zobrazení vám poskytnou telefony se 300 ppi a více, ty nejlepší obrazovky pak nabízí i výrazně přes 400 ppi.
Pozornost věnujte také obnovovací frekvenci displeje. Do nedávna měly všechny mobily 60 Hz panely, dnes se však setkáváme i s "rychlejšími" displeji. Ve střední třídě mobilů narazíte na 90Hz panely, vrcholné modely pak nabízejí až 120 Hz, nebo dokonce 144 Hz. Vyšší obnovovací frekvence se pozitivně projevuje na plynulosti zobrazení, ať už při procházení rozhraním a brouzdání na internetu, tak i pro hraní.
Zobrazovací technologie
Nejčastěji se setkáte se dvěma zobrazovacími technologiemi. Častější IPS LCD obrazovky fungují na principu tekutých krystalů, mají věrné barevné podání, ale poněkud slabší černou. AMOLED obrazovky jsou sestaveny z obrovského množství miniaturních LED diod a barvy u nich působí živěji, někdy může sytost ale být až nepřirozená.
Procesor
Procesor je v podstatě mozek telefonu a jeho výkon ovlivňuje běžný chod, rychlost a provoz aplikací. V dnešní době jsou standardem čtyřjádrové procesory a od ceny 4 000 Kč naleznete i modely s osmi jádry. U některých osmijádrových zařízení je polovina jader úspornější a druhá výkonnější, v závislosti na aktuálním vytížení se mezi nimi přepíná.
Dalším parametrem je frekvence, která udává množství instrukcí, jež dokáže čip za vteřinu vykonat, zjednodušeně řečeno tedy rychlost. Obecně platí, že čím větší frekvence, tím výkonnější procesor. Ale i 1,4 GHz, což je v současnosti standard i u levnějších zařízení, je dostačující parametr pro většinu operací. Podobně jako megapixely u fotoaparátu totiž frekvence není zcela určující a závisí i na dalších parametrech.
Typy procesorů
Hlavními výrobci jsou v současnosti americký Qualcomm a čínský MediaTek. U prvního je rozdělení velmi snadné – čipy Snapdragon řady 2xx slouží k základnímu použití a méně náročným aplikacím, řada 4xx již postačí i na náročnější činnosti a jednodušší 3D hry, řada 6xx si poradí s naprostou většinou dostupných programů i záznamem videa ve 4K rozlišení a řada 8xx představuje současnou špičku trhu. Portfolio MediaTeku je o poznání méně přehledné, u levnějších smartphonů totiž nabízí velké množství čipů, jeho vyšší řada se pak vyznačuje v názvu slovem „Helios“.
Dalšími výrobci jsou Apple, Samsung a Huawei, své procesory si ale drží pouze pro svá zařízení.
Operační paměť (RAM)
Operační paměť, často také zkráceně RAM, je zjednodušeně řečeno úložištěm pro běžící procesy. Samotný systém i aplikace si zde tak ukládají dočasné soubory, například může jít o aktuálně otevřené stránky ve webovém prohlížeči. Čím větší je operační paměť, tím více procesů může běžet na pozadí. Standardem pro dostatečnou plynulost a schopnost udržet více běžících programů zároveň jsou 2–4 GB, pokud by vám to nestačilo, jsou k dostání telefony s RAM 6 GB a více.
Uživatelská paměť a možnosti rozšíření
Do této interní paměti se ukládají stažené aplikace, soubory, hudba nebo fotografie. Vhodná velikost úložiště záleží na vašich požadavcích, například 16 GB stačí jen těm nejméně náročným uživatelům. Standardem je dnes 64 GB.
Rozšíření uživatelské paměti
Smartphony často nabízejí možnost rozšíření o paměťové karty typu microSD, jež se v současnosti vyrábí až o velikosti 512 GB. To se však netýká úplně všech modelů, a proto je zcela na místě ověřit si maximální podporovanou kapacitu.
Při výběru mobilu mějte na paměti, že údaj uvedený v parametrech je vyšší než reálně dostupná paměť. Například u telefonu s deklarovaným 64GB úložištěm budete mít k dispozici zhruba 50-55 GB, zbylou část si ukousne systém a předinstalované aplikace. Aktualizace systému a aplikací navíc postupně ukrajují další místo, dostatečná rezerva je tak pro dlouhou životnost telefonu klíčová.
Fotoaparát
Kvalita snímačů v mobilních telefonech v současnosti dosahuje takové úrovně, že z trhu postupně vytlačuje segment kompaktních fotoaparátů. Platí to zejména u dražších modelů, někdy přezdívaných fotomobily, které disponují hned několika snímači. Setkat se tak můžete s duálními či trojitými fotoaparáty. Ty mohou mít různou ohniskovou vzdálenost, kdy je jeden fotoaparát vhodnější například pro širokoúhlé záběry a druhý naopak pro makro fotografie.
Co značí počet megapixelů?
Samotný údaj o počtu megapixelů o kvalitě fotoaparátu příliš nevypovídá, je ale důležitý ve vztahu k velikosti snímače, od čehož se odvíjí i fyzická velikost jednoho pixelu. Čím je větší, tím více obrazových informací dokáže zachytit, což znamená vyšší kvalitu fotografií. U nejkvalitnějších fotomobilů se velikost jednoho pixelu na snímači pohybuje okolo 1,4 μm.
Důležitým parametrem je světelnost (zapisuje se ve formátu f/číslo), která udává, jak moc se dokáže otevřít clona fotoaparátu, a tím i kolik světla dopadne na snímač. Zjednodušeně řečeno, čím nižší je číslo, tím lépe bude fotoaparát fotit za špatných světelných podmínek. Na to má vliv i přítomnost optické stabilizace, jež dokáže udržet ostrý obraz i při delším snímání bez negativního dopadu na kvalitu. Najdete ji však jen v dražších telefonech.
Pokud máte na fotoaparát v telefonu vysoké nároky, najděte si u konkrétního modelu ukázkové fotografie za různých světelných podmínek – z nich nejlépe poznáte, jak na tom telefon ve skutečnosti je. Snímky můžete také následně upravovat - pár tipů najdete v našem článku Nejlepší aplikace na úpravu fotek.
Pozornost věnujte také kvalitě videa, které dominují 4K telefony. Levnější modely si potom musí poradit pouze s Full HD. To je sice méně detailní, ale zabere výrazně méně místa úložiště. Snímková frekvence je standardně 30 snímků za sekundu. Videa se 60 snímky za sekundu působí živěji a lze je zpomalit na polovinu beze ztráty plynulosti. Některé telefony umožňují i zachycení zpomalených záběrů se 120 sn./s.
Jak vybrat mobil s ohledem na funkce a vlastnosti
Výdrž baterie a rychlost nabíjení
Přestože jsou baterie v chytrých telefonech často i několikrát větší než u těch klasických tlačítkových, velké displeje a výkonné procesory si vybírají svoji daň a většina smartphonů při běžném používání vydrží maximálně dva dny.
Určujícím parametrem je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina), důležité však je přihlížet i k tomu, jak je telefon výkonný a jak velký a kvalitní má displej. U levnějšího smartphonu s HD displejem může stačit cca 2 500mAh akumulátor, vysoce výkonný telefon s QHD obrazovkou takovou energii ale spotřebuje výrazně rychleji. Pokud potřebujete nadstandardní výdrž, hledejte zařízení alespoň s 5 000 mAh.
Příjemnou funkcí je podpora rychlého nabíjení, které dokáže zkrátit čas potřebný k plnému dobití klidně i na polovinu - klidně i za 90 minut, pokud disponují USB-C konektorem, případně pod dvě hodiny s microUSB.
K telefonům s bezdrátovým nabíjením není potřeba připojovat kabel, ale pouze telefon zadní stranou položit na dobíjecí plochu, když telefon podporuje technologii Qi. Ta byla nedávno určena jako standard pro bezdrátové dobíjení a všechny nabíječky by měly fungovat právě na ni. Nabíjení přes kabel je vždy rychlejší.
Chcete vědět víc o nabíjení? Omrkněte náš článek: Jak funguje bezdrátové nabíjení mobilního telefonu.
Odolnost
Odolné telefony jsou projektovány do náročných podmínek tak, aby přežily mechanické poškození i přírodní živly.
Certifikace IP udává míru ochrany proti prachu a vodě, vyjadřuje se kódem ve tvaru IPxx. Jde o normu měřící odolnost proti vniknutí vody a pevných látek do telefonu za přesně daných podmínek.
Jak se vyznat v označení IP?
První číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí pevných látek, tedy například prachu. Odolné smartphony mívají v naprosté většině nejvyšší stupeň 6, tedy úplnou odolnost, nebo nižší stupeň 5. Druhé číslo označuje odolnost proti vodě na stupnici od 1 do 8. Nejčastěji telefony nabízí buď hodnotu 4 (proti vodě stříkající ze všech směrů), hodnotu 7 (odolá i krátkému ponoření) a stupeň 8 (potopení do hloubky až 1,5 metru po dobu 30 minut). Velmi žádané jsou konkrétně IP68 mobily.
Outdoorové telefony musejí být dostatečně odolné nejen proti prachu a vodě, ale i nárazu. Toho výrobce docílí použitím robustní pogumované konstrukce, jež absorbuje nárazy, a kvalitního krycího skla na displeji. Nevýhodou takových zařízení je, že jsou velké a těžké, zároveň výrazně dražší než standardní telefony se srovnatelnou výbavou.
Výběr odolného zařízení vám usnadní náš článek: Nejlepší odolné telefony.
Způsob odemykání telefonu
Poměrně běžné jsou dnes i mobily se čtečkou otisků prstů. Výrobci ji umisťují na zadní stranu pod fotoaparát, přímo do obrazovky, nebo na boční stranu telefonu. Přestože je zabezpečení pomocí otisku prstu poměrně bezpečné, čtečky kvůli svým rozměrům snímají jen jeho část. Zejména méně přesné skenery nemusí být nepřekonatelnou překážkou pro zkušené útočníky.
Tři druhy čteček otisků prstů
Nejjednodušší optické využívají pouze 2D obrazový sken prstu, proto je možné je oklamat třeba vytištěným otiskem. Navíc nejsou příliš spolehlivé.
Častěji se setkáte se čtečkami kapacitními, které tvoří soustava miniaturních kondenzátorů. Na nich po dotyku vzniká elektrický výboj, pomocí nějž čtečka vymodeluje relativně přesný 3D obraz prstu. Tento typ čtečky je díky tomu bezpečnější a rychlejší.
Nejmodernější technologií jsou ultrazvukové skenery, jež se využívají právě u telefonů se čtečkou integrovanou do displeje. Ty tvoří vysílač a přijímač ultrazvukového signálu, 3D obraz prstu je tak vytvářen porovnáním odeslaného a přijatého signálu. Výhodou tohoto typu je rychlost, spolehlivost a fakt, že funguje i s mokrýma či špinavýma rukama.
Další variantou zabezpečení je skenování obličeje. To je nejdokonalejší u telefonů od společnosti Apple, u ostatních smartphonů bylo snadné systém oklamat, například pomocí obličeje vytištěného na 3D tiskárně. Zejména u high-endových modelů se ale situace neustále zlepšuje.
Dual SIM
Proč nepoužívat místo jedné sim karty současně dvě? Dual sim telefony se hodí například při cestách mimo Evropskou unii, kde můžete do druhého slotu vložit předplacenou kartu místního operátora, a neutrácet tak vysoké částky za data.
Mnoho výrobců v současnosti používá takzvané hybridní sloty, kdy je jeden určen pro SIM a druhý univerzální pro SIM a paměťovou kartu. Při používání dvou SIM tak ale ztratíte možnost rozšíření paměti. Výrobci bohužel označují jako dual SIM shodně i telefony se dvěma samostatnými SIM sloty i s jedním sdíleným, je tak potřeba zapátrat v recenzích nebo kontaktovat prodejce.
Vybavte si telefon také nějakou zábavou - pár tipů jsme pro vás sepsali v článku Nejlepší hry na mobilní telefon.
Technologie ovlivňující výběr mobilu
USB OTG - s pomocí redukce lze k mobilu připojit flashdisky, některé pevné disky anebo kupříkladu čtečky SD karet.
Notifikační dioda - indikuje zmeškané hovory, příchozí zprávy a další notifikace, i když telefon leží na stole.
5G telefony - nastupující technologie rychlých sítí 5G.
Infraport - možnost použít mobil jako dálkové ovládání nejrůznější elektroniky, jako jsou televize, klimatizace, atd.
Voděodolné telefony - nevadí jim stříkající voda, některé z nich je možné i ponořit do vody.
Mobily s NFC - funkce zajišťující rychlou a zabezpečenou výměnu dat na krátkou vzdálenost, využívaná zejména při platbách mobilem.
Některé vychytávky si můžete do zařízení doplnit sami - zjistěte, jaký je nejlepší prohlížeč pro Android, nebo který je nejlepší přehrávač hudby a videí pro Android. Pokud jste zastáncem Apple, m áme pro vás tipy na nejlepší aplikace na iPhone.
Jaký telefon pořídit pro dítě?
Typ mobilního telefonu se odvíjí od věku dítěte, pro ty nejmenší bude stačit obyčejný tlačítkový model, který je odolnější a zvládne i divoká dětská dobrodružství a neopatrné zacházení. Pokud už chcete pokročilejší funkce, jako je sledování polohy, abyste měli svou ratolest pod dohledem, vybírejte mezi základními smartphony, které mají zabudovanou GPS a přístup k internetu. Sledování polohy však můžete vyřešit pořízením speciální klíčenky s pohybovým senzorem. V případě, že se rozhodnete pro smartphone, můžete využít funkcí rodičovských zámků, které například znepřístupní vybrané weby.
Příslušenství
Pouzdra a kryty na mobilní telefony
Náhradní kryty na mobilní telefony
Tvrzená skla pro mobilní telefony
Ochranné fólie pro mobilní telefony
Nabíječky pro mobilní telefony
Ke každému chytrému telefonu doporučujeme přikoupit ochranné pouzdro a sklo. Pokud potřebujete poradit, navštivte náš článek Jak nalepit ochranné sklo na mobil.
Nejčastější dotazy
Vyplatí se pořídit telefon s 5G připojením?
Většina novějších modelů již 5G podporuje - nabízí vyšší rychlost (stahování a nahrávání dokumentů) a nižší dobu odezvy. Tu ocení především hráči, kteří okamžité provedení akce poznají nejsilněji. Naopak vyšší nároky na hardware rychleji vybíjejí baterii - to se snaží kompenzovat nové procesory. Pokud je jeden model telefonu vyráběn ve verzi 5G a 4G, bude 5G dražší - zvažte tedy, zda je skutečně naplno využijete.
Telefon se rychle vybíjí, co s tím?
Pokud výrazně klesne výdrž baterie, je s největší pravděpodobností nutné ji vyměnit. U smartphonů se obraťte na autorizovaný servis, pokud je stále v záruce - jakmile totiž porušíte pečeť, ztratíte na ni nárok.
Dalším důvodem může být větší množství aplikací spuštěných na pozadí, které snižují výkon a ukrajují z kapacity baterie.
Užitečné články
Nejlepší mobily Nejlepší fotomobily současnosti Nejlepší telefony do 5000 kč Nejlepší mobily do 6000 Kč Nejlepší mobily do 10 000 Kč Nejlepší mobilní hry Nejlepší aplikace pro Android Nej aplikace pro iPhone Nahrávání hovorů Nahrávání obrazovky na Androidu (Samsung) Jak udělat snímek obrazovky na mobilu Jak nalepit ochranné sklo Jak vysušit mobilní telefon Jak uvolnit místo v telefonu iPhone Jak vyčistit telefon Bezdrátové nabíjení Platba mobilním telefonem s NFC i bez Recenze Samsung Galaxy S23 Samsung Galaxy A54 recenze Samsung Galaxy A34 recenze Nejlepší chytré hodinky z Číny Nejlepší aplikace pro Samsung Galaxy Watch Nejlepší odolné telefony Nejlepší herní telefony Představení Samsungu Galaxy S24 Recenze Xiaomi 14Nejlepší antivirus pro AndroidNejlepší navigace do mobilu pro Android i iPhone