Jak vybrat modem?

Mezi nejpoužívanější typy internetového připojení stále patří to přes pevnou linku (ADSL/DSL) nebo přes kabelové rozvody. Tato řešení vyžadují použití modemu. Často se jedná o kombinovaná zařízení a plnící i funkci routeru, aby se k internetu mohlo připojit více zařízení. Jaké druhy modemů existují a na které jejich parametry se zaměřit?

Mezi nejpoužívanější typy internetového připojení stále patří to přes pevnou linku (ADSL/DSL) nebo přes kabelové rozvody. Tato řešení vyžadují použití modemu. Často se jedná o kombinovaná zařízení a plnící i funkci routeru, aby se k internetu mohlo připojit více zařízení. Jaké druhy modemů existují a na které jejich parametry se zaměřit?

Doba čtení 4 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Rozdělení modemů

Modemy vybírejte v první řadě podle toho, jaký máte druh internetového připojení.

ADSL a VDSL modemy (DSL)

DSL, ADSL a VDSL modemy vybírejte tehdy, budete-li využívat internetové připojení přes telefonní rozvody, které byly dříve využívány pro "pevnou linku".

  • Využívají stávající rozvody telefonní linky

  • Na dnešní poměry je rychlost nedostatečná

Kabelové modemy (DOCSIS)

Kabelové modemy využívají stejné koaxiální televizní rozvody, jako tzv. kabelová televize. Umožňují připojení k internetu s přenosovou rychlostí podle zvoleného tarifu do desítek Mbit/s pro download a jednotek až desítek Mbit/s pro upload. Pro připojení počítače je vybaven rozhraním typu Ethernet.

  • Využívají stávající rozvody kabelové televize

  • Na dnešní poměry nemusí být rychlost dostatečná

LTE modemy

LTE a 5G modemy místo kabelu od poskytovatele používají SIM kartu s vhodným tarifem od telefonního operátora. Hlavní výhodou je možnost internetového připojení odkudkoliv, kde je mobilní datové pokrytí. LTE a 5G modemy mohou mít podobu standardního Wi-Fi modemu/routeru, nebo USB donglu, který připomíná flashdisk.

  • Mobilita

  • Vysoká rychlost připojení

  • Cena datově neomezených tarifů

Důležité parametry modemů

Rychlost připojení

V parametrech konkrétních modemů najdete údaj o maximální rychlost, resp. rychlost za optimálních podmínek, kdy je modem ve vzdálenosti 300 - 1 300 m od ústředny, na níž je signál přenášen. V rozmezí této vzdálenosti vybírejte VDSL modemy, nacházíte-li se ve větší vzdálenosti, doporučovány jsou spíše ADSL modemy.

Reálná rychlost připojení se tedy bude odvíjet od vzdálenosti a také od zvoleného tarifu od poskytovatele připojení. Poskytovatelé dnes většinou nabízí rychlost od 40 – 100 Mbit/s.

Konektory

K modemu můžete připojit další zařízení pomocí různých konektorů.

Další funkce

Modemy mohou kromě poskytnutí kvalitního a rychlého připojení nabídnout také další funkce, které se mohou některým uživatelům hodit.

  • Gigabit LAN – přenos dat rychlostí až 1 Gbit/s (1 000 Mbit/s)

  • Odnímatelná anténa – lze odmontovat a nahradit jinou, vhodnější a výkonnější

  • 3G/LTE/5G modul – umožňuje domácí síť připojit k internetu SIM kartou s mobilním datovým tarifem

  • VPN – vzdálený přístup do domácí sítě

  • DHCP Server – automaticky přidělí IP adresu každému připojenému zařízení

  • DHCP Client List – zobrazuje IP aktivní adresy

Rozdíl mezi modemem a routerem

Mnoho lidí si myslí, že modem a router jsou pouze dvě označení pro jedno zařízení. Není tomu tak. Pod oběma názvy se skrývá jiné zařízení a jejich funkce a role jakožto síťových prvků se liší.

Pokud potřebuje svoji domácnost nebo firmu připojit k pevnému internetu, potřebujete modem. Ten totiž zajišťuje tzv. modulaci a demodulaci, tedy převod analogového signálu na digitální a naopak. Proč je to potřeba? Signál, který se k vám dostává od vašeho poskytovatele internetu je analogový, kdežto všechny síťové prvky a hlavně pak počítače pracují se signálem digitálním.

Úkolem routeru je směrovat internetové připojení mezi více zařízení tak, aby se k internetu (případně lokální síti) mohly připojit počítače, tablety, smartphony a ostatní zařízení ve vaší domácnosti. Ať už skrze síťové kabely, nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Často se setkáte s produkty, které obě zařízení kombinují

Časté dotazy

Čím dál častěji se v nabídkách služeb internetových poskytovatelů objevuje i bezdrátové připojení. Zdánlivě se jedná o lepší řešení, protože nevyžaduje žádné stavební úpravy a vedení kabelů do vašeho domu nebo bytu. I přesto však velká skupina uživatelů nedá dopustit na klasické "pevné" připojení, protože má hned několik výhod.

  • Vysoká stabilita připojení, bez ohledu na počasí

  • Vyšší rychlost

  • Možnost využití internetu v balíčku společně s jinou službou, často s kabelovou televizí nebo mobilními daty

  • Dostupnost ve všech oblastech.

Záleží, zda se jedná o ADSL, VDSL nebo optické vlákno. U prvních dvou zmíněných evolucí technologie DSL (internet přes "pevnou linku") hledejte vždy zařízení s podporou onoho standardu. Měl by fungovat jakýkoliv produkt libovolné značky.

Hledejte 3G modem, nebo spíše v dnešní době více používané LTE a 5G modemy v podobě USB "donglu". Do něj stačí vložit SIM kartu s datovým tarifem od některého z operátorů a připojit ho do USB portu notebooku. Obvykle se zprovoznění internetu neobejde bez instalace softwaru dodávaného s modemem. Poté se můžete k internetu připojit takřka odkudkoliv, kde je pokrytí mobilní datové sítě.

Jedná-li se pouze o modem, výstupem bude pouze jeden LAN konektor a připojíte k němu tedy pouze jedno zařízení. Často v sobě modemy kombinují i funkce routeru (směrovače) a dovolují tak připojit 4 nebo i více různých zařízení. V případě přítomnosti Wi-Fi antény je možné připojit další zařízení bezdrátově.