Jak vybrat monitor?

U monitoru běžně strávíte i několik hodin denně, proto jeho výběr nepodceňujte a zohledněte způsob jeho použití. Jiné požadavky na monitor budou mít hráči, jiné konzumenti webových stránek a uživatelé kancelářských aplikací a specifické požadavky budou mít tvůrci digitálního obsahu. Poradíme vám zde, jak vybrat monitor tak, abyste se neztratili v záplavě parametrů a vybrali ten správný.

U monitoru běžně strávíte i několik hodin denně, proto jeho výběr nepodceňujte a zohledněte způsob jeho použití. Jiné požadavky na monitor budou mít hráči, jiné konzumenti webových stránek a uživatelé kancelářských aplikací a specifické požadavky budou mít tvůrci digitálního obsahu. Poradíme vám zde, jak vybrat monitor tak, abyste se neztratili v záplavě parametrů a vybrali ten správný.

Doba čtení 10 min.
Regina, redakce Heureka.cz

Typy monitorů podle použití

Každý monitor má vlastní specifické přednosti a výhody, které z něj činí ideální typ na daný úkol - pro běžnou kancelářskou práci vám postačí poměrně obyčejný monitor, kde nejdůležitějším parametrem bude velikost úhlopříčky nebo filtr modrého světla, který šetří vaše oči. Na grafickou práci, nebo hraní her už potom bude potřeba zohlednit mnohem více faktorů.

Jak vybrat herní monitor

Hráče nejnovějších počítačových her bude zajímat zejména parametr obnovovací frekvence monitoru, která udává, kolikrát se za jednu vteřinu překreslí obraz - čím vyšší číslo, tím plynulejší obraz. Odezva monitoru potom značí dobu, za kterou je monitor schopen zpracovat požadavek na změnu - čím menší doba odezvy, tím ostřejší a plynulejší obraz v rychlých scénách. Trhání obrazu hrozí při rychlém překreslování v graficky náročných programech, nejčastěji tedy při hrách. Způsobuje jej fakt, že obnovovací frekvence monitoru nesouhlasí se snímkovací frekvencí v programu. Tento jev obvykle není nijak extrémní, může ale být rušivý. G-Sync monitor disponuje technologií od NVidie, FreeSync monitor zase od AMD a dokážou trhání obrazu zcela eliminovat, počítejte ale s tím, že si za ně budete muset připlatit i několik tisíc.

Jaký herní monitor vám poslouží nejlépe? Důležitým parametrem je také rozlišení obrazovky. Herní monitor 4K zaručí detailní podívanou s rozlišením 3840 × 2160 px, tedy čtyřnásobkem toho, co nabízí Full HD. Pokud vám pixel sem, hertz tam, nedělá těžkou hlavou, můžete vybírat také podle designu tak, aby ladil s vaším herním PC a se zbytkem herního příslušenství. Všechny monitory označené jako herní v drtivé většině splňují následující vlastnosti:

  • Plynulejší obraz

  • Vyšší obnovovací frekvence

  • Často ve stylovém designu

Jak vybrat monitor k PC do kanceláře

Pro kancelářské monitory je důležitý zejména typ povrchu displeje (lesklý s výraznější reprodukcí barev, který ale vrhá odlesky, nebo matný, který sice snižuje živost barev, ale je bez odlesků) a optimálně zvolená kombinace úhlopříčky a rozlišení. Na větším monitoru s vyšším rozlišením si můžete práci rozložit do více aktivních oken vedle sebe a být produktivnější. Přínosný bude tzv. Flicker free monitor, jehož technologie snižuje únavu očí.

Technologie Flicker-free snižuje únavu očí eliminací blikání LCD monitorů. Oči šetří také například filtr modrého světla, které má negativní účinky na váš spánkový režim.

  • Technologie snižující únavu očí

  • Větší pracovní plocha

Jak vybrat monitor k notebooku?

K notebooku si zvolte takový monitor, který se vám s ním podaří propojit - ať už máte na notebooku USB-C, HDMI, nebo jiné porty. Alternativním řešením pro vás může být dokovací stanice. Ostatní parametry volte stejně jako u monitoru k PC.

Jaký monitor na úpravu fotek

Multimediální tvůrci mívají na monitor nejvyšší nároky. Alfou i omegou je pro ně věrná reprodukce barev a pokrytí barevných prostorů sRGB, AdobeRGB a DCI-P3. Pro práci s grafikou je vhodné mít také dostatečně prostornou pracovní plochu s vysokým rozlišením, velkou barevnou hloubkou a vysoký maximální jas i kontrast monitoru.

Monitor pro fotografy by měl věrně zobrazovat barvy, disponovat dostatečným rozlišením obrazovky a velkou úhlopříčkou pro přehlednou práci.

  • Kvalitní reprodukce barev

  • Prostorná pracovní plocha

  • Vysoké rozlišení

Parametry

Typy displejů monitorů

Naprostá většina moderních počítačových monitorů využívá různé variace LCD obrazovky, s LED podsvětlením, tedy LED monitory. Z dnes prodávaných typů panelů monitorů je nejběžnější IPS monitor, který má věrné a dostatečně syté podání barev i obstojnou odezvu. Velmi podobně jsou na tom VA monitory, jež mají mírně lepší kontrast, jinak jsou vlastnostmi srovnatelné s IPS. Naopak monitory s TN panely jsou z hlediska barev i pozorovacích úhlů výrazně slabší, jejich jedinou výhodou je rychlá odezva, parametr, který je zásadní především pro profesionální hráče her.

OLED monitor má displej, ve kterém má každý pixel vlastní diodu, což umožňuje mít vedle absolutně černého kompletně bílý bod. Nabízí tak skvělé podání černé a lepší pozorovací úhly oproti QLED.

QLED monitor na to jde trochu jinak. Tento typ monitoru používá vrstvu kvantových teček (quantum dots), které převádí zadní modré podsvícení na precizní barvy (RGB) s ideální teplotou a zvýšeným jasem. Tato technologie nabízí rozsah barev s miliardou odstínů, čímž výrazně předčí běžné LED monitory.

Rozlišení

Rozlišení udává počet obrazových bodů (pixelů) bodů na šířku a na výšku displeje. Čím vyšší je rozlišení, tím jemnější je obraz. Pokud je rozlišení příliš malé, obraz není detailní a texty mohou působit kostrbatě. Za základ dnes lze považovat Full HD monitor, který je dostačující do 24 palců úhlopříčky. U 27" monitorů se už obvykle setkáte vyšším rozlišením přičemž, to největší a nejkvalitnější rozlišení pak láká na ultrajemné 4K. Na takové obrazovce si patřičně vychutnáte filmy i hry v maximální kvalitě - monitor k PC v rozlišení 4K však bude potřebovat velmi vysoký výkon.

Úhlopříčka monitoru

Velikost monitoru se standardně udává v palcích a reprezentuje vzdálenost protilehlých okrajů obrazovky. Širokoúhlé monitory jsou dnes prakticky standardem, otázkou je, zda dáte přednost poměru stran 16:9, 21:9, či dokonce 32:9, které jsou zpravidla prohnuté. Stále také najdete i poměr stran 5:4. Na větším monitoru můžete bez problémů zobrazit dvě okna s dokumenty vedle sebe a pracovat efektivněji. Pokud však máte na pracovním stole málo místa a nepotřebujete vícero oken k práci, stačí vám mini monitor do 24 palců.

Monitory 24 palců

Monitory 27 palců

Monitory 32 palců

Maximální jas

Značí se v cd/m2, nebo označením nit (1 cd/m2 = 1 nit) a uvádí, jakou maximální svítivost monitor vyprodukuje. Čím vyšší hodnota, tím lépe - jednotlivé barevné pixely budou více zářit a vy tak lépe uvidíte výsledky své práce i ve velmi světlých prostorách. Vždy by mělo být možné jas v případě potřeby snížit. Minimem je v současné době alespoň 300 cd/m2, grafikům a hráčům doporučíme 350 cd/m2, jas nad 400 a více cd/m2 využijete již pouze u monitorů používaných ve velmi osvětlených prostorech, například v showroomech.

Pro HDR, které má za úkol zobrazovat kvalitní barvy při jakémkoliv jasu, vyžadujte minimálně 300 cd/m2 a více (až 1000 nitů i víc).

Kontrast

Čím větší je kontrast, tím kvalitnější budou barvy, především tedy černá a bílá. Pro čistě kancelářské použití postačí i poměr 400 : 1, na hry a filmy ale sáhněte alespoň po 1000 : 1. Kvalitní monitory pak mají i 2000 : 1 a více. Mnoho výrobců místo statického kontrastu udává dynamický, jenž může být ovlivněn například podsvícením a často dosahuje 1 000 000 : 1, právě statický je proto směrodatnější.

Jaký koupit monitor, abyste pokryli všechny své potřeby?

Obnovovací frekvence monitoru a odezva

Oba údaje jsou důležité zejména pro hráče akčních počítačových her. Pro běžné použití nejsou příliš důležité. První údaj říká, kolikrát za sekundu monitor dokáže překreslit obraz. Standardem jsou monitory s 60 Hz, kde většina uživatelů nemá šanci překreslování postřehnout. Výjimku tvoří hráči akčních FPS titulů, ti by měli sáhnout po 144Hz monitoru nebo vyšší.

Doba odezvy je udávána v milisekundách a značí dobu, za kterou obrazový bod monitoru změní barvu. Čím kratší doba, tím menší je riziko vzniku „duchů“ a rozmazání obrazu při rychlém pohybu. Běžné monitory mají odezvu kolem 8 milisekund, ty nejlepší herní monitory dosahují kolem 2 milisekund.

Barevná hloubka

Říká, kolik paměti je vyhrazeno pro jednotlivé základní barvy RGB matice (červená, zelená, modrá). Standardem jsou 8bitové monitory, jež dokážou zobrazit až 16 milionů odstínů. Existují ovšem i 10bitové monitory, které jich zobrazí až miliardu. Pro běžného uživatele je rozdíl zanedbatelný, profesionální grafici jej ale při práci poznají.

HDR

HDR monitor prezentuje obraz v živých a věrně vykreslených barevných odstínech. Jde o rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem, který dokáže monitor zobrazit. Ve výsledku pak mohou být tmavé body ve vyšším kontrastu temnější a světlé jasnější, aniž byste přišli o detaily obrazu - ten je potom zobrazen tak, jak by ho viděly vaše oči v reálu.

Konektivita

V současnosti nejpoužívanější je HDMI monitor. Tento konektor kromě obrazu přenáší i zvuk. Jeho nevýhodou je podpora pouze 8bitových barev - na 10bitové barvy tak potřebujete DisplayPort monitor, který ze všech běžných vstupů zajistí nejkvalitnější obraz - ne všechny grafické karty jím ovšem disponují.

Stárnoucí DVI vstup je na ústupu, stále se však nachází na poměrně širokém množství monitorů a jeho rozlišení je omezené na 2560 × 1600 px. Taktéž již zastaralý analogový VGA/D-Sub konektor některé monitory stále využívají, a přestože podporuje 10bitové barvy, ostrost obrazu u něj s vyšším rozlišením klesá.

Jaký monitor nabídne nejlepší konektory?

Povrch displeje

LCD monitory se prodávají buď s lesklým, matným nebo antireflexním povrchem. Lesklý zprostředkuje sytější barvy, jeho nevýhodou je ovšem vysoká citlivost na dopadající světlo. Matný monitor sice mírně snižuje živost barev, nevrhá ale odlesky. Antireflexní úprava kombinuje vlastnosti obou výše uvedených - vysoký jas a kvalitní podání barev, zároveň ale velmi dobrá eliminace odlesků. Při výběru tedy zvažte světelné podmínky umístění monitoru.

Spotřeba

Obecně jsou LCD monitory relativně úsporné, spotřeba se nejčastěji pohybuje mezi 30–40 W. U velkých profesionálních displejů s vysokým rozlišením může být spotřeba i dvojnásobná, je to nutná daň za kvalitu obrazu. Na spotřebu se zaměřte, pokud váš monitor bude v provozu převážnou část dne, nebo i nepřetržitě.

Pivot

Základní modely monitorů mají obvykle jednu pevnou pozici, maximálně regulovatelnou do výšky. To se hodí k tomu, abyste monitor měli nastaven v ideálním úhlu k očím. Pokročilejší monitory nicméně umožňují obrazovku i naklápět pro ještě lepší přizpůsobení úhlu. Vhod přijde také otočení na výšku v úhlu až 90 ° tzv. pivot monitor, a to především grafikům nebo těm, kdo na počítači často píší dlouhé dokumenty.

Monitor s matným displejem eliminuje odlesky v obrazovce.

Další funkce a technologie

  • Prohnutý monitor – vertikálně prohnutá obrazovka zmírňuje množství odlesků od monitoru, zároveň oproti plochému monitoru vměstná stejnou úhlopříčku do užšího zorného pole.

  • Monitor s reproduktory – některé monitory disponují vestavěnými reproduktory, ty ovšem postačí spíše pro základní použití, jelikož jejich kvalita kvůli limitu velikosti nikdy nebude příliš vysoká. Pro nenáročného uživatele nicméně může jít o dostačující řešení, které mu ušetří peníze za nákup reproduktorů i místo na pracovním stole.

  • Monitor s TV tunerem – díky vestavěnému tuneru můžete na monitoru naladit i digitální televizní vysílání – například v malých bytech tak zkombinujete dvě zařízení v jedno plně dostačující pro oba účely. Některé z těchto monitorů disponují i slotem pro CI karty, jež slouží k přístupu k placeným televizním programům.

  • Dotykový monitor – v současné době je již rozhraní většiny systémů uzpůsobené i pro dotykové ovládání, monitory, které jej podporují, jsou navíc čím dál běžnější. Pozor dejte ale na to, že dotykové monitory jsou dostupné takřka výlučně s lesklým povrchem.

  • Monitor s kamerou – integrované kamery doplněné o mikrofon se častěji vyskytují v monitorech notebooků, i mezi těmi desktopovými však naleznete jejich zástupce. Kvalitou sice tyto kamery nedosáhnou těch samostatných, pro běžné videohovory s přáteli ovšem postačí.

  • Flicker-free a filtr modrého světla – hodí se při dlouhé práci nejen po večerech, zamezuje únavě očí a bolestem hlavy.

Nejčastější dotazy