Jak vybrat náplň do diáře?

Papírový diář je osvědčenou klasikou na uchování myšlenek, úkolů, plánů a cílů. Jeho náplň je ovšem zapotřebí obměňovat. Sestavte si svůj vnitřek tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat.

Papírový diář je osvědčenou klasikou na uchování myšlenek, úkolů, plánů a cílů. Jeho náplň je ovšem zapotřebí obměňovat. Sestavte si svůj vnitřek tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat.

Doba čtení 4 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typy náplní

Kalendář

Kalendář neboli plánovač si můžete pořídit v týdenní, čtrnáctidenní nebo i denní verzi.

  • Přehledný

  • Dostatečný prostor na zápisky

  • V češtině, ale i jiných jazycích

  • Různé barvy

Poznámkové papíry

Když vám nestačí prostor v plánovači, pořiďte si i náhradní poznámkové papíry.

  • Různé barvy

  • Čisté, čtverečkované, linkované

  • Levné

Adresář

Do adresáře si zaznamenáte všechny důležité, pracovní i soukromé kontakty.

  • Prostor na e-mail i telefon

  • Různé barvy

  • Patří do zadní části diáře

Lepicí bločky

Pomohou vám zorientovat se v diáři.

  • Různé barvy a vzory

  • S lepicí částí

  • V různých formátech

V diáři by vám nemělo chybět ani pravítko nebo plastová kapsa na karty, vstupenky či vizitky. Dokoupit si můžete také knihu jízd, takzvaný úkolníček, tedy listy se zaškrtávacím okýnkem, abyste si poznamenali, zda jste úkol splnili, anebo volné listy na nákupní seznam.

Podle čeho vybrat

Formát

Máte diář o velikosti A5? Nebo snad A6, aby se vám vešel do každé tašky i kapsy? Vybírejte náplň i podle tohoto aspektu.

Způsob plánování

Plánovat můžete denně, týdně, měsíčně i na roční bázi. Obvykle se hodí, když si vyberete plánovač denní či týdenní, tedy jeden den na jednu stránku nebo například jeden týden na jednu dvojstránku. Ale zároveň se vám může hodit i roční plánovač, kam si poznamenáte své krátkodobější i dlouhodobější cíle a také důležité dny, v nichž vás čeká něco náročného, nebo naopak něco slavíte.

  • Denní plánovač - obvykle máte na jeden den k dispozici celou jednu stránku

  • Týdenní plánovač - je rozprostřen na jednu nebo maximálně dvě strany

  • Měsíční plánovač - jeden měsíc zabere v diáři jen pár listů

  • Roční plánovač - ke každému dni můžete vtěsnat jednu kratší poznámku či upomínku

Jazyk

Některé kalendáře či plánovače jsou v českém jazyce, ale někdy mohou být i v angličtině nebo slovenštině, záleží na tom, kdo je vyrábí. Pokud tedy angličtinu neovládáte a potřebujete, aby u každého dne bylo také psáno, kdo má zrovna svátek, určitě si cizojazyčný plánovač nepořizujte. Ve slovenské verzi budou zase jmeniny dle slovenského kalendáře.

Materiál

Samozřejmě je většina náplní do diářů v papírové verzi, některé doplňky ovšem mohou být i plastové. Například pravítko, případně kapsa na vizitky nebo vstupenky, jsou vyrobeny z odolného plastu, abyste je nemuseli měnit každý rok a v diáři vám pár let vydržely.

Barevné rozlišení

Někteří výrobci svým zákazníkům nabízejí barevné náplně. Co to znamená? Že například máte barevně rozlišenou plánovací část, barevně část poznámkovou a zase jinak barevně rozlišený adresář.

Diář je vaší vizitkou. Dejte si na něm záležet.

Způsob vkládání náplně

Většina náplní do diářů disponuje na levé straně otvory pro kroužkovou vazbu. To ale neznamená, že jde o jediný způsob vkládání nových náplní do diářů. Existují i diáře, do kterých kupujete kalendáře, adresáře a další doplňky na principu klasické sešitové, lepené nebo šité, či otevřené vazby. Náplň se vkládá tak, že se několik prvních listů vsune pod gumičku, kterou diář disponuje.

Gramáž papíru

Používáte diář i jako skicák? Pak si dejte pozor na gramáž papíru a vyberte si do svého diáře papíry, na které můžete malovat například i akvarelovými barvami.

  • 80 g/m2 - tuto gramáž má obyčejný kancelářský papír

  • 90–150 g/m2 - jde o gramáž, kterou většinou nesou papíry, na něž se tisknou obálky časopisů

  • 150-240 g/m2 - na takový papír už můžete malovat akrylem i akvarelem; barvy nebudou prosakovat

Jak si poskládat diář?

Někdo má diář skutečně jen na zapisování těch nejdůležitějších úkolů, pro jiné je to výtvarné dílo, nad kterým tráví denně desítky minut. Jestli patříte i vy mezi ty, kteří si rádi s diářem vyhrají, pak se vám budou hodit následující tipy.

Řazení diáře

V přední části byste měli mít samotný plánovač, následovat by měly volné (barevné) papíry na obsáhlejší poznámky. Za nimi pak může být adresář a papír na vaši tvorbu s vyšší gramáží. Úplně dozadu nebo dopředu umístěte kapsu na důležité věci.

Co by vám nemělo chybět?

Není-li součástí diáře poutko na propisku nebo tužku, pak si ho můžete dokoupit. Stejně tak se vám budou hodit i barevné lepíky na značení stránek. Na českém trhu seženete i tematické samolepky do diářů, které nesou motivy knížky, pera, hrnku s kávou či čajem nebo například s notebookem. Určitě si pořiďte i sponu na papír a záložku.

Abyste si diář zkrášlili, použijte také doplňky na scrapbooking.

Nejčastější otázky

Můžete, doporučujeme ale používat buď lepidlo v rolleru anebo lepicí tyčinky. Tak vám lepidlo neprosákne na druhou stranu. Nabízíme široký výběr kancelářských lepidel.

Nemusíte, existují plánovače (kalendáře), které jsou nedatované. Pak můžete začít nový diář používat klidně už v listopadu nebo třeba v březnu. Zkrátka kdykoliv. Datované náplně samozřejmě také lze začít používat kdykoliv, jen jejich část zkrátka zůstane nevyužitá a to je možná škoda.

To vůbec nevadí, úplně vám postačí obyčejná děrovačka, která proděraví i karton nebo měkký plast. Někteří výrobci dokonce do svých diářů vyrábí přenosný děrovač, který rovněž vložíte do diáře. Přenosný děrovač ale proděraví pouze papíry lehčí gramáže.