Jak vybrat náramek?

Chcete sobě nebo blízkému udělat radost osobitým šperkem? Pak si promyslete, na jakou příležitost byste náramek nosili, případně k jakým dalším doplňkům a outfitům. Správně zvolený náramek by vám neměl sklouzávat z ruky, ani se zařezávat do zápěstí. S tím vším vám v rádci pomůžeme.

Chcete sobě nebo blízkému udělat radost osobitým šperkem? Pak si promyslete, na jakou příležitost byste náramek nosili, případně k jakým dalším doplňkům a outfitům. Správně zvolený náramek by vám neměl sklouzávat z ruky, ani se zařezávat do zápěstí. S tím vším vám v rádci pomůžeme.

Doba čtení 11 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

S čím začít

Kdo bude náramek nosit

Nejdříve si pořádně prohlédněte dotyčnou osobu, která bude šperk nosit. Dámské náramky potom selektujte nejlépe podle materiálu. Jste spíše světlejší typ? Pak vám bude slušet stříbro nebo bílé a růžové zlato. V létě se dobře opalujete a snědý tón pleti vám vydrží skoro celý rok? Potom se nebojte výrazného žlutého zlata nebo barvené chirurgické oceli. A co pánská část osazenstva? U pánských náramků jednoznačně vede masivní ocel a kombinace kůže.

Jaký styl hledáte

Vybírejte takové provedení, které ladí s velkou částí vašeho šatníku. Nejen u mužů si dále všímejte, jestli a z jakého materiálu nosí hodinky. U žen zaostřete také na náušnice. Nosí pouze jedny stříbrné nebo je často mění? Podle toho opět volte vhodný materiál náramku. Mimo to se zaměřte na celkový styl – obrážíte jógová studia a čajovny? Inspirujte se v nabídce čarovných Shamballa náramků. Milujete naopak městský formální styl? Přívěsky Swarovski budou vaší sázkou na jistotu.

Typy náramků

 • Bangle – speciálně u bangle náramků (obručových) si dejte záležet při výběru velikosti. Jedná se totiž o neohebnou kruhovou variantu. Většinou ji nasadíte přetažením přes dlaň nebo pomocí samostatného zavírání. Kruhové bangle náramky se vyrábí z kovu. Ten můžete potom zakoupit v ozdobném provedení s drahými kameny.

 • Řetízkové – když se řekne náramek, většinou si spíše představíte řetízkové provedení. Zde si jistě vyberete z rozmanité nabídky přívěsků a ozdob. Kromě toho můžete také zavítat do nabídky řetízků a k nim dále dokoupit samostatné přívěšky.

 • Korálkové – tyto náramky vám většinou padnou na první dobrou. Bývají totiž roztažitelné a poměrně flexibilní. Často je zdobí drahé kameny, minerály a korálky z bižuterie.

 • Cuff– představte si výše zmiňované náramky bangle. Pokud jejich kruhové provedení zcela nedokončíte, vznikne vám cuff náramek.

 • Tenisový – nebojte, k tomuto náramku nepotřebujete raketu a míček. Jde o opravdu delikátní šperk, který by vám měl dobře přilnout k zápěstí. Tvoří ho vsazené drahokamy vedle sebe. Takový šperk se hodí na speciální příležitosti a společenské akce.

Vrstvené bangle náramky o sebe krásně cinkají a působí velmi žensky

Materiál

Zlato

Hledáte špičkové provedení, které budete mít už na celý život? Zlaté náramky vám ozdobí jakýkoliv outfit. Díky své tvrdosti se vám jen tak nepoškrábají či jinak nezničí. Zachovají si svůj lesk tak, že i po letech vám budou dělat stejnou radost. A nezapomínejte! Mimo žluté varianty je stále větším hitem bílé zlato z bílého kovu a zlata a něžné růžové zlato z mědi a zlata.

Stříbro

Raději než zlato nosíte stříbrné šperky? Náramky ze stříbra dobře zkombinujete s dalšími doplňky. Unosíte je jak k letním splývavým šatům, tak ke sportovnějším kostýmkům. Podobně jako zlato je stříbrný materiál poměrně odolný. Z tohoto pohledu dejte však přednost ošetřeným produktům potaženým rhodiovou vrstvou. Bez ní může náramek časem oxidovat a černat. Rhodiová úprava dodá šperku větší odolnost i lesk.

Stříbrné náramky tenisové typu skvěle ladí se vsazenými drahokamy

Chirurgická ocel

Rádi sportujete a nechcete, abyste si kvůli svým volnočasovým aktivitám museli neustále sundávat náramek? Ocelový náramek vám v tomto ohledu prokáže skvělou službu. Je pevný, maximálně odolný a nezalekne se ani slané vody. Děti i osoby s citlivou pokožkou budou nosit chirurgickou ocel bez starosti, protože je materiál hypoalergenní, tudíž zcela nezávadný. A pro ty z vás, které už nebaví jednobarevné stříbrné provedení, máme dobrou zprávu. Díky speciální PVD technologii (Physical Vapour Deposition) bez problému seženete i barevný náramek z oceli. Tak který to bude?

Titan

Víte, jaký je rozdíl mezi titanovým náramkem a tím z chirurgické oceli? Prakticky žádný. I tento šperk vás překvapí maximální chemickou a mechanickou odolností (i voděodolností) a zdravotní nezávadností. Jediné dva rozdíly poznáte hned: prvním je vyšší cena a druhým nižší hmotnost.

Minerály a polodrahokamy

Na lesklé šperky si příliš nepotrpíte, za to vás lákají všechny druhy minerálů a drahých kamenů pro svou rozmanitost a možná i léčivou schopnost? Zde se nenechte příliš ovlivnit obecnými poučkami a sáhněte po takovém provedení, které se k vám nejvíce hodí. Inspirovat se můžete například výběrem kamene podle znamení zvěrokruhu.

Silikon

Pamatujete si z dětství na gumové svítící náramky? Takové modely byste dnes pochopitelně neunosili na formální akce. Nemusíte je však pořizovat pouze dětem. Některé značky stále využívají výhody silikonových náramků a dále je přetvářejí do stylových šperků. Gumový obvod může zdobit magnetický klip a přívěšek z chirurgické oceli. Takové šperky jsou cenově dostupné, a navíc je unosíte na jakýkoliv sport.

Bižuterie

Barevné náramky ze skleněných korálků, keramiky či jiné kovové bižuterie vás nalákají většinou příznivou cenou i rozmanitou nabídkou. Pokud kupujete náramek osobě s citlivou pokožkou, zaměřte se na hypoalergenní úpravy. Bižuterie sama o sobě totiž může způsobovat svědění a zčervenání kůže.

Kůže

Páskové náramky z pravé nebo syntetické kůže si můžete obléci k jeanům, na koncerty nebo kamkoliv do přírody. Na zápěstí vás nebudou nikde škrábat ani tlačit. Naopak se dobře přizpůsobí vaší velikosti a budou příjemně měkké. Většinou vám však nevydrží při častém nošení tak dlouho jako jiné šperky. Kůže se po čase může vytahat a měnit barvu.

Velikost

Vybíráte náramek jako překvapení pro sestru, kamarádku nebo partnera? Pak nezbývá než správnou velikost odhadnout. U žen se v 90 % strefíte pořízením řetízkového náramku u délce 17–18 cm. U mužů potom převažují velikosti mezi 20–23 cm. Pokud se ale vydáte cestou měření, postupujte následovně:

 • Krejčovským metrem (nebo provázkem) obepněte zápěstí na ruce, kde budete náramek nosit.

 • Zkontrolujte si, že se metr příliš nezařezává.

 • Provázek přiložte na pravítko nebo hodnotu vyčtěte z krejčovského metru.

 • K naměřenému obvodu připočtěte cca 1–2 cm vůle.

 • U kožených náramků nepřidávejte příliš, časem se vytáhnou.

 • Správný průměr bangle obručového náramku nejlépe zjistíte změřením obvodu nejširší části hřbetu dlaně. Hodnotu poté vydělte 3,14 a získáte optimální průměr náramku.

Délka náramku

Obvod zápěstí

16 cm

14–15 cm

17 cm

15–16 cm

18 cm

16–17 cm

19 cm

17–18 cm

20 cm

18–19 cm

21 cm

19–20 cm

22 cm

20–21 cm

23 cm

21–22 cm

Na co se dále zaměřit

Puncovní značky

To, jestli doma máte pouze pozlacené provedení, nebo pravé zlato nepoznáte na první pohled. I když se vám mohou pozlacené modely zdát například příliš žluté, nejjistěji původ a kvalitu zjistíte pomocí státní puncovní značky. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky vyrobené v České republice by měly být touto značkou opatřeny. Níže najdete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Státní punc poznáte podle vyobrazeného zvířete (u zlata orel, kohout, nebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a stříbrné do 3 g nepodléhají puncovní kontrole, musí být však označeny ryzostní a výrobní značkou. Punc ryzosti udává poměr zlata (stříbra, platiny) a ostatních kovů. Například 14karátové zlato je označeno puncem 585/1000 (obsahuje 585 dílů čistého zlata). U stříbrných šperků je nejčastější ryzost 925 (tedy slitina obsahující 92,5 % ryzího stříbra).

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky

 • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Výběr podle typu ruky

Vhodně zvolený náramek vám může zčásti pomoci překrýt některé nedostatky nebo naopak zvýraznit vaše přednosti. A s čím se ženy i muži nejčastěji potýkají?

Mám příliš široké zápěstí

Korálkové náramky a příliš úzké řetízky nebo drobné provázky raději odložte. Širšímu zápěstí i pažím opticky pomohou volnější řetízkové náramky, klidně i několik nad sebou. Takto opticky tekutější tvary ruku krásně prodlouží a zúží.

Mám moc úzké zápěstí

Nebojte se ruku ozvláštnit výrazným šperkem. Sáhněte klidně po dvojité páskové kůži nebo korálkách. Pozor na velké obruče, ty by mohly na zápěstí ještě zvýrazňovat efekt drobnosti.

Mám příliš dlouhé paže

Dlouhé paže opticky zkrátí paleta náramků. Navrstvěte na sebe obručové náramky, řetízky nebo třeba kůži. Pochopitelně tak, aby k sobě jednotlivé šperky ladily. Ruka tak bude vzhledem k tělu působit proporčně.

Mám příliš krátké paže

Krátkým pažím spíše pomůže minimalistický náramek, drobný tenký řetízek nebo něžné provázkové provedení. Rozhodně nedoporučujeme více než jeden náramek na jedné ruce.

Máte dlouhé paže? Pak se nebojte vrstvených náramků

Druh ozdobného kamene

Hledáte něco opravdu echt? Tenisové typy náramků najdete ve velmi luxusních provedeních s diamanty a jinými třpytivými ozdobami. Vzácné diamanty přírodního původu vás překvapí neodolatelným leskem a zářivostí, stejně tak brilianty (vybroušený surový diamant). Nechcete příliš utrácet? Levněji vás vyjdou náramky se zirkony. Ty nevznikají v přírodě, ale v laboratoři. Na první pohled byste je od diamantu nepoznali. Spíše až po čase můžete začít pozorovat lehkou ztrátu lesku a třpytu.

10 tipů na čištění a údržbu

Váš vybraný náramek bude (jistě ze začátku častěji) v kontaktu s kůží ošetřenou krémy, parfémy a vystaven venkovním vlivům. Proto spolu s tím, k jakým šatům si náramek oblečete, myslete také na jeho péči.

 • Pokud náramek nepoužíváte, odložte ho na bezpečné a suché místo, nejlépe do šperkovnice.

 • Zlaté náramky nevystavujte chlóru.

 • S nazelenalými skvrnami na zlatých náramcích si poradí šťáva z citronu a následné přeleštění bavlněným hadříkem.

 • Na zlaté i stříbrné náramky používejte čisticí roztoky k tomu určené. Šperky poté uložte do sklenice napuštěné roztokem a nechte podle návodu odležet, poté opláchněte vodou.

 • Chirurgickou ocel i titan můžete omývat vlažnou mýdlovou vodou.

 • Při čištění věnujte zvýšenou pozornost ozdobným kamenům! Tvrdé kameny (diamant, safír, rubín) můžete čistit speciálním roztokem. Na měkké kameny (smaragd, nebo i perly) nepoužívejte chemické čističe.

 • Pro obnovu perlového lesku náramek opláchněte v čisté vodě, vysušte a rukama na něj naneste trochu přírodního oleje.

 • Máte doma větší množství zlatých šperků? Zauvažujte nad pořízením ultrazvukového čističe.

 • Kožené náramky neomývejte pod vodou. Použijte jemně navlhčený hadřík. Kůže můžete dále ošetřovat včelím voskem nebo speciálním olejem.

 • Pokud používáte krém na ruce, nanášejte jej nejlépe bez náramku. Ten si nandejte až po vsáknutí kosmetiky.