Jak vybrat náušnice?

Náušnice doprovází nejen ženy na všechny možné příležitosti už od nepaměti. Pro svou rozmanitost jsou oblíbeným šperkem všech věkových kategorií a perfektně dozdobí každý outfit. Při jejich výběru promyslete, k čemu je budete nosit nejčastěji, a jaký materiál preferujete. Se vším vám v rádci pomůžeme a nakonec ještě přidáme pár tipů na údržbu a čištění.

Náušnice doprovází nejen ženy na všechny možné příležitosti už od nepaměti. Pro svou rozmanitost jsou oblíbeným šperkem všech věkových kategorií a perfektně dozdobí každý outfit. Při jejich výběru promyslete, k čemu je budete nosit nejčastěji, a jaký materiál preferujete. Se vším vám v rádci pomůžeme a nakonec ještě přidáme pár tipů na údržbu a čištění.

Doba čtení 12 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Na jakou příležitost

Vybíráte náušnice jako dárek partnerce nebo děláte radost sami sobě? V každém případě si nejprve promyslete, jakou úlohu by měly náušnice hrát. Potřebujete elegantní šperk na ples, který by doplnil váš perlový náhrdelník? Pak máte nejspíš jasnou představu, jak by měly náušnice vypadat. V ideálním případě by měly ladit s ostatními doplňky a vkusně podtrhávat kostýmek či šaty. Jak ale vybrat univerzální náušnice, které dotyčný unosí do práce, na schůzky nebo třeba do kina? Začněte tím, jaký styl nejvíce nosí a k němu laďte vhodný šperk. Dále můžete předvybrané modely porovnat s tvarem obličeje i druhem zapínání, o čem se dočtete dále v textu. Speciálním dárkem budou první náušnice pro miminko, kde se zaměřte hlavně na způsob zapínání a vhodnou velikost.

Kdo bude náušnice nosit

Rozhodujícím faktorem výběru náušnic pro ženy bude materiál a ozdobné kameny. Dívky raději volí méně nápadné náušnice ze stříbra a bílého zlata, často ve tvaru srdíček, květin nebo třeba mašlí. Výrazné visací provedení a barevné kameny je vhodnější pro sebevědomé ženy, které se nebojí nápaditých doplňků. Takové šperky unosí ženy především k šatům. Svatební šaty stylově doplní visací náušnice kapkovitého typu, také nazývané slzičky, které jsou něžné a krásně vyniknou během pomalých pohybů, například k oltáři. U dětí by měl výběr záviset především na věku nositele. Náušnice pro děti se obvykle zapínají na brizuru nebo pevné šroubování, aby nehrozilo vypadnutí. Také muži mohou svůj styl vyjádřit pánskými náušnicemi. Ty se nejčastěji vyrábějí v objímkovém kulatém provedení nebo v podobě pecek.

Rozdělení podle materiálu

Zlato

Jedním z nejluxusnějších materiálů pro šperky je bezpochyby zlato. A to nejen proto, že skvěle vypadá, ale i pro svou kvalitu, tvrdost a dlouhou životnost. Klasickou variantou je zlato žluté, které je typické svým elegantním leskem. V posledních letech známému žlutému provedení konkuruje zlato bílé a něžné růžové tvořené kombinací zlata a mědi. Tato dvě provedení působí o něco decentněji a jemněji. Stejně jako žlutá varianta ani tyto neztrácejí v průběhu let svůj lesk a nezpůsobují alergické reakce.

Růžové zlato působí velmi mladicky a něžně

Stříbro

Vedle zlatých náušnic se vám dále nabízí další luxusní bílošedá varianta. Stříbrné náušnice mají světlou zářivou barvu, která se dobře kombinuje s ostatními doplňky. Hodí se jak k romantickým šatům, tak jako nenápadný doplněk sportovního outfitu. Slitiny stříbra jsou oblíbenými a žádanými materiály pro svoji mechanickou odolnost. Neošetřený kov však není vhodný na každodenní nošení, protože na vzduchu oxiduje a černá. Z toho důvodu bývají stříbrné náušnice ošetřeny povrchovou rhodiovou úpravou. Díky ní jsou poté mnohem odolnější a lesklejší.

Chirurgická ocel

Ve šperkařství se náušnice z nerezové oceli těší velké oblibě pro svou výjimečnou odolnost. Chirurgická ocel je velmi tvrdá a pevná. Hypoalergenní vlastnosti ocení převážně osoby s citlivou pokožkou, ale také děti, pro které jsou šperky z nerezové oceli nejvhodnější. Nebarvené modely připomínají stříbro, díky speciální PVD technologii (Physical Vapour Deposition) je však lze pořídit v řadě dalších barevných provedení. Výhodu nerezového šperku oceníte také u vody, chirurgická ocel snese i dlouhé koupání v bazénu nebo moři. Na rozdíl od stříbra si proto takové náušnice nemusíte před každým koupáním sundávat.

Titan

Lehounké, přitom velmi odolné titanové náušnice se vyznačují dlouhou životností a obecně podobnými vlastnostmi jako má chirurgická ocel, tedy mechanická a chemická odolnost, možnost koupání i ve slané vodě a nenáročná údržba. Pro svou lehkost (o zhruba 43 % lehčí než nerezová ocel) a zdravotní nezávadnost je titan hojně využíván jako materiál pro piercingy a helix náušnice. Primárně se titanové šperky vyrábějí v šedostříbrné barvě, bez problému však seženete také postříbřené a pozlacené varianty. Díky své univerzálnosti se dobře kombinují s ocelovými šperky, stříbrem i mědí.

Bižuterie

Náušnice spadající do kategorie bižuterie mohou být vyrobené z běžných materiálů od obecných kovů po keramiku a sklo. Z toho důvodu jsou také výrobky z bižuterie cenově dostupnější. Nejčastěji se setkáte se slitinou mědi a zinku, která nemusí být na první pohled zcela rozeznatelná od luxusnějších modelů. Osoby s citlivější pokožkou by měly vybírat takové šperky, které byly ošetřené hypoalergenní vrstvou rhodia. V opačném případě může levnější bižuterie způsobit zčervenání a svědění pokožky.

Na co se zaměřit

Druhy náušnic

Náušnice se většinou rozdělují do tří základních skupin – kruhové, visací a peckové. Každé jsou vhodnější pro jiný typ události, proto by každá žena měla vlastnit ideálně jedny náušnice z každé skupiny.

Kruhové

Ať už vlastníte velké kruhy nebo drobné objímky, buďte si jisti, že kruhové náušnice nikdy nevyjdou z módy. Kruhový tvar působí svěže a skvěle vynikne jak u krátkých, tak dlouhých účesů. V této skupině lze dále rozlišovat velké úzké kruhy, které spíše sluší kratším vlasům. Na druhé straně stojí tzv. objímky, které ucho těsně objímají a jedná se tak o miniaturní provedení kruhu. Specifickým typem jsou polokruhy. Ty se jako jediné nezapínají do sebe, ale většinou jen na puzetu.

Kruhové náušnice sluší ženám s ostrými rysy v obličeji

Peckové

Drobné provedení většinou zakončené puzetou nebo pevnějším šroubováním se nazývá peckové. V této skupině naleznete nenápadné minimalistické náušnice s jedním kamínkem nebo drobným symbolem, ale také výraznější dekorací z drahých kamenů. Zajímavým řešením jsou oboustranné modely, kdy je zadní díl větší než přední a spolu s ním tak vytváří originální kombinaci. Hitem posledních let jsou asymetrické náušnice, kdy se oba díly liší, ale vzájemně k sobě perfektně ladí. Může se jednat o kombinaci měsíce na jedné straně a hvězdy na druhé, nebo různě velkých variant, případně propojení pecky a visací náušnice.

Visací

Široký výběr naleznete také v kategorii visacích náušnic. Ty působí velmi žensky a elegantně. Lze je dále rozlišovat podle provedení například na dlouhé řetízkové končící klidně až na ramenou nebo luxusní lustrové náušnice. Takové honosné provedení ženy obvykle nosí na plesy a jiné formální příležitosti. Označení lustrové odkazuje k ozdobným křišťálovým lustrům, které jsou podobně jako tento typ náušnic zdobeny v několika vrstvách. Méně nápadnou variantou jsou slzičky, již popisované coby oblíbené náušnice pro nevěsty. Tento tvar připomíná slzy či kapky vody. Na ženě působí velmi romanticky a jejím pohybům dodává určitou ladnost. Visací náušnice nejlépe vyniknou s vyčesanými vlasy a odhalenou šíjí.

Typ zapínání

Každé provedení má své výhody a nevýhody, proto je před jejich výběrem dobré vědět, jak často se chystáte vybíraný model nosit, a na jaké události. Pokud hledáte kvalitní náušnice na každodenní nošení, pak pro vás bude pevnost a stabilita zapínání stěžejní. Hledáte-li naopak originální kousek, který budete často střídat s jinými modely, bude pro vás pravděpodobně důležitá jednoduchost zapínání a snadné sundání.

  • Náušnice na šroubek – tímto způsobem (také nazývaným balónkový podle tvaru šroubku) se nejčastěji zapínají peckové varianty. U takto zapnutých náušnic nehrozí ztráta ani jejich vypadnutí během nošení. Závity jsou pevně přišroubované. Hůře se sice nasazují, mnohdy je potřeba trochu grifu, zato s nimi můžete i sportovat a nosit je na spaní.

  • Náušnice klipsy – jednoduché klipsy připevníte i na nepropíchnuté uši. Tento způsob zapínání se objevuje nejčastěji u těžších náušnic, ale i větších pecek. Klipsové provedení ocení i osoby s citlivou pokožkou trpící na alergické reakce. Náušnice neprochází ušní dírkou, čímž minimalizují alergickou reakci.

  • Patentky – zde rozlišujeme dámský, nebo tzv. ruský patent. Dámské varianty poznáte podle háčku za uchem, který se zespodu uzavírá mechanickou klapkou. Oproti tomu ruské, někdy také francouzské patenty, používají místo háčku v uchu rovnou tyčinku na zapínání. Díky tomu působí náušnice uhlazenějším a decentnějším dojmem. Celé zapínání je totiž zcela skryto za uchem.

  • Puzeta – na první pohled nemusí být zcela jasné, zda se jedná o šroubovací model, nebo puzetu. Ta také obsahuje samostatnou tyčinku a zavírání ve tvaru motýlka či disku. To se ale nešroubuje, pouze zasunuje. Z toho důvodu není tak pevná, ale lépe se s ní manipuluje. Puzeta není vhodná pro nejmenší děti, kterým by snáze mohla vypadnout. Naopak pro ty, co rádi střídají náušnice, jsou puzety jednoduchou variantou.

  • Háček – obvykle označovaný jako africký háček se objevuje u dlouhých visacích náušnic. Nosit jej můžete samostatně nebo pro větší jistotu se silikonovou koncovkou.

  • Brizury – tradičně používané do dětských náušnic. Provedení s brizurou poznáte podle zapínání vpředu, kdy se drobný háček zasouvá do očka. Tyto náušnice nosí holčičky většinou od cca 3 měsíců do 6–8 let.

Styl zapínání vybírejte podle toho, jak často budete náušnice střídat

Druh kamene

Jako všechny ostatní šperky, také náušnice bývají bohatě zdobené od luxusních drahých kamenů po barevné broušené sklo. Vzácné diamanty jsou přírodního původu, vynikají svou bezkonkurenční tvrdostí a zářivostí. Vybroušený surový diamant se nazývá briliant (z francouzského brilliant – zářící). Způsobů brusů existuje celá řada kromě briliantu (kulatý brus) také elegantní emerald nebo třeba oblíbený brus pro zásnubní prsteny princess. Levnější alternativou je zirkon, který vzniká nikoliv v přírodě, ale v laboratoři. Jedná se o chemickou sloučeninu, která je oproti diamantu křehčí a pochopitelné měkčí. Na první pohled je však téměř k nerozeznání. Rozdíl poznáte spíše po letech, kdy zirkon oproti diamantu ztrácí svůj třpyt.

Další velkou položkou jsou drahé kameny, z nichž na náušnice se nejčastěji používá namodralý opál, červený rubín, tmavě modrý safír nebo třeba oranžový jantar. Druhy kamenů vybírejte především podle svého vkusu, kombinovatelnosti s vašimi dalšími šperky, případně i podle znamení zvěrokruhu. Do drahých kamenů se řadí i perly oblíbené pro svůj hladký a lesklý povrch, který dodá každému outfitu výjimečnou eleganci.

Náušnice mohou dále zdobit skleněné dekorace nejčastěji ve formě broušeného krystalu. Zcela originálním provedením budou pryskyřicové šperky, které tvoří kovové ložisko zalité pryskyřicí. Ta je příjemně měkká, svým provedením imituje sklo, oproti němu je však pevnější. Perly v kombinaci s křišťály dodávají celkové vizáži luxusní a honosný vzhled

Puncovní značky a ryzost

To, jestli se jedná o pouhé pozlacené provedení, nebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečně poznat na první pohled. Levnější pozlacené modely mohou někdy působit příliš žlutě a po čase tmavnout. Abyste však nemuseli výrobek složitě zkoumat, postačí krátké ověření státní puncovní značky či ryzosti. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky vyrobené v České republice by měly být touto značkou opatřeny. Níže naleznete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Statní punc poznáte podle vyobrazeného zvířete (u zlata orel, kohout, nebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a stříbrné do 3 g nepodléhají puncovní kontrole, musí být však označeny ryzostní a výrobní značkou. Punc ryzosti udává poměr zlata (stříbra, platiny) a ostatních kovů. Například 14karátové zlato je označeno puncem 585/1000 (obsahuje 585 dílů čistého zlata). U stříbrných šperků je nejčastější ryzost 925 (tedy slitina obsahující 92,5 % ryzího stříbra).

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky

  • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Výběr podle tvaru obličeje

Potom, co jste se seznámili se všemi variantami, můžete přihlédnout k individuálním požadavkům a nárokům, jako je tvar obličeje a případná délka vlasů. V této souvislosti rozdělujeme obličeje na oválné, kulaté, čtvercové a trojúhelníkové. Podle toho, k jakému tvaru máte nejblíž můžete vybírat nejvhodnější provedení náušnic, které vám například pomůže opticky vybalancovat některé disproporce.

Oválný obličej

Nejvolnější ruku při výběru budou mít osoby s oválným obličejem symetrických oblých tvarů. Těmto typům totiž sluší většina náušnic od pecek po visací modely. Nemusí se proto bát experimentů a například vybírat zajímavé lemující náušnice, které těsně přilnou k uchu a táhnou se od ušní dírky nahoru k boltci. Většinou bývají vyhotovené v zajímavém tvaru připomínající listy, květiny nebo avantgardní geometrické obrazce. Tyto typy také mohou sáhnout po zajímavých dvojitých náušnicích, které jsou tvořené jednoduchou peckou, ze které visí ozdobný prvek.

Kulatý obličej

O tom, že máte kulatý obličej, rozhoduje symetrie mezi délkou a šířkou a nevýrazná čelist. Typy se zakulaceným obličejem by se měly vyvarovat oblým a obručovým tvarům, které by akorát zvýraznily celkovou kulatost. Naopak dejte přednost drobným trojúhelníkovým peckám, visacím slzičkám nebo dlouhým houpacím náušnicím klidně i řetízkového typu. Visací náušnice sluší typům s kulatým obličejem

Čtvercový obličej

Ostré rysy s výraznou čelistí a minimálně zaoblenou bradou potřebují změkčit a navodit pocit jemných tvarů. K tomu skvěle dopomohou kruhové náušnice, polokruhy, visací boho náušnice s třásněmi i elegantní pecky. Oproti tomu hranaté náušnice s moderními geometrickými tvary by ještě podtrhly celkovou ostrost obličeje, proto se takovým provedením spíše vyhněte.

Trojúhelníkový obličej

Charakteristickým prvkem obličejů trojúhelníkového typu (někdy také srdcového) je ostřejší spodní polovina s bradou do špičky. Těmto typům sluší velká škála provedení od kruhu, třásňových po slzičkové varianty, které se rozšiřují ve spodní části, tudíž dobře vyrovnávají ostré spodní rysy. Bát se nemusíte ani drobných peciček, které vyniknou speciálně u žen s kratšími vlasy.

Péče o náušnice

Náušnice jsou často v kontaktu s nalíčenou pletí, vlasy ošetřenými tužidly a vystavované venkovním vlivům. Z toho důvodů je o ně třeba náležitě pečovat. Pokud je nepoužíváte, odložte je na bezpečné a suché místo, nejlépe do šperkovnice.

Péče o zlato

Zlaté náušnice nevystavujte chlóru. Pokud se vám začne zdát, že šperk ztrácí na lesku, přeleštěte jej bavlněným hadříkem. Na hloubkovější čištění jsou určené speciální roztoky a pěny, do kterých náušnice ponoříte a necháte čisticí pěnu pracovat. Na zlatých náušnicích se někdy mohou objevit nazelenalé skvrny. V lehčích případech si s nimi poradí šťáva z citronu. Pokud se po čištění nedostaví známky zlepšení, uložte šperk raději ke klenotníkovi. Vlastníte-li větší množství zlatých šperků, vyplatí se investovat do ultrazvukového čističe, který je dostatečně šetrný a spolehlivý.

Péče o stříbro

Jelikož stříbro oxiduje a je náchylné ke zčernání, nechte šperk alespoň jednou ročně ošetřit rhodiovou vrstvou. Na čištění využijte šetrný čistič k tomu určený, běžně dostupný v drogeriích. Uložte náušnice do sklenice napuštěné čističem, krátce (zhruba 6 vteřin) ho nechte odležet a poté opláchněte proudem vody. Otřete jemným papírovým ubrouskem a nechte oschnout volně na vzduchu. Při čištění se řiďte návodem daného přípravku, některé postupy se mohou lišit.

Péče o chirurgickou ocel a titan

Náušnice z oceli i titanu postačí v případě zašpinění očistit vlažnou mýdlovou vodou a usušit bavlněnou utěrkou. Pokud však náušnice zdobí kamínková výplň, ověřte si její původ.

Náušnice s ozdobnými kameny

Tvrdé a odolné diamanty, safíry nebo třeba rubíny můžete čistit pravidelně roztokem na šperky. Na měkčí kameny jako smaragd, nebo dokonce perly, nepoužívejte chemické čističe. Pokud zrovna nemáte po ruce speciální prostředek, sáhněte po měkké houbičce a troše šamponu. Houbičku jemně přikládejte ke šperku, nijak nedrhněte, pouze měkce stlačujte. Pro obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnout v čisté vodě, vysušit a rukama na něj nanést trochu přírodního oleje.