Jak vybrat nosič kol?

Správně vybraný nosič na kola vám umožní jejich snadnou přepravu bez nakládání do zavazadlového prostoru. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat a jaký typ nosiče by se vám mohl nejlépe hodit. Projděte si našeho rádce Jak vybrat nosič kol.

Správně vybraný nosič na kola vám umožní jejich snadnou přepravu bez nakládání do zavazadlového prostoru. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat a jaký typ nosiče by se vám mohl nejlépe hodit. Projděte si našeho rádce Jak vybrat nosič kol.

Doba čtení 3 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat nosič kol

Jak vybrat nosič kol podle způsobu instalace

Nosič kola na tažné zařízení

Na tažné zařízení

Velmi oblíbený typ nosiče kol pro svůj poměrně jednoduchý způsob upínání. Nosič kol na tažné zařízení je označován jako plošinový a kola jsou zde umístěna do žlábků a přichycena pásky. Do kufru se dostanete díky sklápěcímu mechanismu. Výhodou je také fakt, že upevněná kola ve většině případů nepřevyšují střechu auta, a tudíž nekomplikují vjezd do garáže nebo podzemního parkoviště.

Na druhou stranu hrozí vyšší riziko zašpinění kol během přepravy a strašákem může být také náročnější instalace.

Jaký nosič kol na tažné zařízení je ten pravý? To se odvíjí od počtu kol, které chcete přepravovat:

Nosiče kol na tažné zařízení pro 4 kola

Nosiče kol na tažné zařízení pro 3 kola

Nosiče kol na tažné zařízení pro 2 kola

Nosič kola na střechu auta

Střešní

Střešní nosič kol funguje na principu montáže na příčníky, což nese několik výhod. Nabízí nenáročné skladování díky úzkému tvaru a při přepravě kol nedochází k jejich znečištění. Logicky tento způsob také nijak nekomplikuje přístup do kufru auta.

Na druhou stranu se připravte na složitější montáž a také na fyzicky namáhavé umisťování kol, zejména v případě vyšších vozů. Počítat také musíte se značným nárůstem výšky vozu, která v některých situacích vyžaduje zvýšenou opatrnost (vjezdy do garáží, nízké podjezdy a podobně).

Nosiče kol na střechu pro 4 kola

Nosič kol na páté dveře

Na zadní dveře

Nosič kol na páté dveře automobilu překvapí opět snadnou instalací. Zavěšuje se přímo na zadní dveře pomocí ocelových pák s gumovými ploškami. Funkce skládání naplocho znamená také snadnou manipulaci a uložení nosiče. Ač jsou kola položená výše ve srovnání s variantou na tažné zařízení, stále by neměl činit problém vjezd do podzemních garáží či vrat s běžnou výškou horní hrany.

Hrozí však omezení výhledu ze zadního okna a zmenšení zorného pole ve zpětných zrcátkách. Jasným mínusem je pak nepřístupnost kufru při převozu kol.

Nosiče kol na zadní dveře pro 4 kola

Parametry a funkce

Nosnost

Tento důležitý parametr se odvíjí od konstrukčních vlastností nosiče a použitých materiálů. Z lehkých hliníkových konstrukcí jsou zpravidla vyrobeny nosiče s max. zatížením pod 35 kg. Nosiče pro zatížení od 35 do 55 kg bývají určeny k montáži na tažné zařízení nebo na zadní dveře. Max. zatížení nad 60 kg už vyžaduje masivnější konstrukci.

Nosnost jde samozřejmě ruku v ruce s max. počtem kol, která na nosič připevníte. Oblíbené varianty jsou např.:

Nosič na 2 kolaNosič na 3 kolaNosič na 4 kolaNosič na 5 kol

Funkce

Nosiče kol umožňují několik šikovných funkcí, které vám nezpochybnitelně usnadní cestování. První takovou funkcí je možnost sklopení naložených kol, což oceníte při naložení na tažné zařízení. Jedním stiskem tlačítka nebo páčky vyklopíte celý nosič i s naloženými koly směrem od kufru, a snadno se tak dostanete dovnitř.

Pro zjevné důvody je pro mnoho řidičů nepostradatelná také možnost uzamčení kol na nosič, popřípadě rovnou uzamčení celého nosiče k autu. Speciální konstrukci nosiče pak vyžaduje také převoz stále více oblíbených elektrokol a stejně tak i možnost připevnit nosič kol na karavan.

Nosiče kol na elektrokolaNosič kol na tažné zařízení pro elektrokola

Příslušenství

Pokud vybíráte střešní nosič, budete k jeho montáži potřebovat příčníky. Ty se dokupují zvlášť a je třeba je vybrat podle typu vozu. Aby se vaše kola během přepravy neznečistila, dokupte si ochranné obaly vhodných rozměrů.

K nosičům lze přikoupit i rozšiřující adaptéry na další kola. Tím zvětšíte základní kapacitu nosiče. K dostání jsou adaptéry pro střešní nosiče, nosiče na páté dveře i pro nosiče na tažná zařízení.

Příčníky a podélné střešní nosiče

Další nosiče na auto

Nosiče vodní sporty

Střešní nosiče lyží

Rady na závěr

V Česku je legální přemístit SPZ ze zadního držáku na držák nosiče kol, tato varianta je však vhodná, pouze pokud vyrážíte jen párkrát za rok. V takovém případě si vždy dejte pozor na řádné zajištění. Případná ztráta znamená hodně nepříjemné byrokracie.

Další možností je pořízení třetí a speciální registrační značky určené speciálně pro tyto případy. Značka je stejná jako vaše SPZ, pouze je odlišena dvěma hvězdičkami. Vyřídí vám ji jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště či sídlo provozovatele.