Jak vybrat objektiv?

Pořídili jste si nový fotoaparát a nyní potřebujete dokoupit i vhodný objektiv? V tom případě vybírejte nejen podle ohniska nebo světelnosti, ale také podle zorného úhlu. V našem rádci Jak vybrat objektiv se dočtete informace o jednotlivých typech dostupných objektivů.

Pořídili jste si nový fotoaparát a nyní potřebujete dokoupit i vhodný objektiv? V tom případě vybírejte nejen podle ohniska nebo světelnosti, ale také podle zorného úhlu. V našem rádci Jak vybrat objektiv se dočtete informace o jednotlivých typech dostupných objektivů.

Doba čtení 5 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Pro začátečníky je ideální základní nebo univerzální objektiv

Jak vybrat objektiv podle zorného úhlu

základní objektiv

Základní

Objektiv je ve své základní variantě někdy také nazýván jako setový. Patří mezi ty levnější modely. Pokrývá ohniskovou vzdálenost cca mezi 24-105 mm. Hodí se tak na portrét, krajinu, interiéry i krajinu. Je vhodný i pro začátečníka, ale mnohdy trpí horší světelností.

univerzální objektiv

Univerzální

Univerzální objektiv zachytí krajinu, architekturu, osoby i zvířata. Navíc je cenově výhodný. Seženete ho s pevným nebo proměnlivým ohniskem od 14 do 150 mm. Opět se hodí pro začátečníky a nabízí také dobrý poměr cena/výkon.

makro objektiv

Makro

Makro objektivy umožňují zachycování i těch nejmenších detailů. Oceníte to při focení hmyzu, květin a dalších miniaturních objektů. Obvykle disponují pevnou ohniskovou vzdáleností cca 100 mm. Zvětšovat mohou v poměru 1:1, ale např. také 5:1. Klasicky si u tohoto objektivu všimnete pomalejšího zaostřování.

Makro objektivy

širokoúhlý objektiv

Širokoúhlý

Širokoúhlý objektiv oceníte především při focení interiérů, architektury a rovněž také krajiny.  Ohnisková vzdálenost se pohybuje mezi 12–24 mm (superširokoúhlý), případě také 24–35 mm. Objektiv nabídne velkou hloubku ostrosti, počítejte také s výrazným sférickým a perspektivním zkreslením.

Širokoúhlé objektivyŠirokoúhlý objektiv Micro 4/3

rybí oko objektiv

Rybí oko

Rybí oko objektiv jde co se týče sférického zkreslení ještě dál, zde je už naprosto zřetelné na první pohled. Jedná se vlastně o velmi širokoúhlý objektiv, který disponuje úhlem až 220 °. Některé modely vykreslují dokonce pouze kruh, přičemž rohy fotografie zůstávají černé.

Objektivy rybí oko

teleobjektiv

Telecentrický

Telecentrický objektiv se hodí na pořizování fotografií portrétních i reportážních a také k focení krajiny. Funguje na podobném principu jako dalekohled a výrazně potlačuje perspektivu. Ohnisková vzdálenost se pohybuje mezi 100–300 mm. Nejlepší fotografie pořídíte se stativem a seženete modely s pevným i proměnlivým ohniskem.

Teleobjektivy

Typy objektivů podle ohniska

Každý objektiv funguje na principu pevného anebo proměnlivého ohniska. Ohnisková vzdálenost je vzdáleností mezi optickým středem objektivu a rovinou, na níž se protínají paprsky světla.

Pevné ohnisko - objektivy s pevným ohniskem většinou bývají kvalitnější a světelnější než objektivy s proměnlivým ohniskem.

Proměnlivé ohnisko (objektiv zoom) - tyto objektivy nahrazují hned několik pevných objektivů najednou, proto nabízí univerzálnější použití. Fotit můžete detaily i např. krajinu.

Druhy objektivů podle světelnosti

Světelnost objektivu vypovídá o množství světla, které objektiv přenáší na záznamové médium fotoaparátu. Označujeme ji písmenem f společně s číselnou hodnotou. 

Nejsvětelnější bývají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, např. 35 mm, 50 mm či 135 mm. U většiny objektivů se setkáváme s hodnotami v rozmezí f/1,2–6,3. Čím nižší clonové číslo je, tím je světelnost větší (objektivem prochází více světla). 

Objektiv f/1.4Objektiv f/1.8Objektiv f/2.8

Jaký objektiv vybrat podle konstrukce a závitu

Pro začátečníky

Každý objektiv má jinou mechanickou stavbu, je zhotovený z jiných materiálů, a tak má také rozdílnou odolnost. Např. objektivy vyrobené z kompozitu se hodí pro ty, kdo objektivy nestřídají tak často a nehrozí žádný pád ani náraz.

Pro amatéry

Pro náročnější amatéry nebo věčné začátečníky se hodí kovový bajonet, který má o něco odolnější konstrukci. Objektivy s kovovým bajonetem mají rychlé vnitřní ostření.

Pro profesionály

Objektivy určené pro profesionální použití mají kovovou konstrukci, která odolá nárazu, prachu, vodě i občasným pádům. Jsou opatřeny velmi kvalitními optickými skly se speciální povrchovou úpravou. Světelnost zoomu činí f/2,8.

Závit a uchycení

V praxi jsou nejvyhledávanější 2 způsoby uchycení objektivu do těla fotoaparátu. Prvním jsou objektivy M42, které se do fotoaparátu šroubují. Jejich název vychází z průměru závitu, který činí 42 mm. Blízké tomuto typu je také uchycení M39. Tyto objektivy lze kombinovat při použití redukčního kroužku. 

Dalším je uchycení pro objektivy Micro 4/3, zkráceně také označované jako MFT objektivy. Tento systém je standardem v konstrukci bezzrcadlovek a videokamer, který vyvinuly firmy Olympus a Panasonic. Hledaná je rovněž verze MFT zoom objektiv.

Objektivy M42Objektivy Micro 4/3Objektivy MFT

Další parametry objektivu

Rychlost ostření

Setové objektivy mají obvykle pomalejší rychlost ostření než objektivy, které si později dokoupíte. Rychlost ostření je však velmi relativní a subjektivní. Zatímco sportovní či reportážní fotograf požaduje maximální rychlost ostření, pro začátečníky nebo fotografy specializující se na krajinu nebo architekturu není rychlost ostření až tak důležitým kritériem.

Vybíráte-li si objektiv podle zaostřovací vzdálenosti, určitě je dobré si také zjistit, na jakou minimální vzdálenost je objektiv schopen zaostřit.

Stabilizace

Stabilizaci můžete jednoduše vypnout a zapnout. Stabilizace je mechanismus, který eliminuje chvění fotoaparátu, a tím případné rozmazání fotografie. Objektivy se zabudovaným optickým stabilizátorem bývají dražší.

Časté dotazy

Jedná se vlastně o čočku, nebo jejich soustavu, která soustředí světlo na senzor (nebo klasický film). Objektivy různých přístrojů se liší svojí konstrukcí, nikoliv tímto principem.

Hledejte model s ohniskovou vzdáleností cca 14-70 nebo 105 mm. Pro detaily se ale upřednostňuje hodnota až 200 mm. V praxi to znamená širokoúhlý objektiv s ohnisky v klasickém rozmezí 14-35 mm nebo základní objektiv s ohnisky mezi 24-105 mm. Konkrétní čísla se liší podle výrobce.

Objektiv je velmi háklivý na nevhodné čištění. Ideální je na něj speciálním balonkem fouknout vzduch, kterým odstraníte prach. Případně je možné použít měkký štětec. Až poté přichází na řadu hadřík z mikrovlákna, kterým se zbavíte šmouh a otisků prstů.

Ano, na DSLR je možné nasadit objektiv, který je primárně určený pro kinofilmový fotoaparát. Má ale nižší zorný úhel. Snímače digitálních zrcadlovek jsou totiž menší než kinofilmové políčko.

Přestože jde o velmi jednoduchou záležitost, je důležité provádět výměnu objektivu opatrně, abyste ho nezničili, a zároveň aby se vám do něj nedostal prach a jiné nečistoty. Vždy se před nasazováním nebo výměnou objektivu ujistěte, že je fotoaparát vypnutý.

  1. Nejprve sejměte krytku z těla fotoaparátu a zadní krytku objektivu.

  2. Srovnejte si montážní značku na fotoaparátu i objektivu.

  3. Objektiv sejmete tím, že stisknete a podržíte tlačítko aretace bajonetu a zároveň otočíte objektivem po směru hodinových ručiček. Nasaďte na objektiv krytku.

  4. Nový objektiv nasaďte tak, aby zaklapl do aretované polohy.

Nikoliv, můžete si pořídit i objektiv bez stabilizace obrazu.

Širokoúhlé zoomy využijete všude tam, kde nemáte od fotografovaného objektu dostatečný odstup, tedy např. ve stísněných prostorech. Jistě ho ale využijete i při focení krajiny.

Redukci využijete tehdy, když si vyberete objektiv, který není kompatibilní s vaší značkou fotoaparátu. Avšak většina redukcí způsobuje, že objektiv s fotoaparátem spolu vzájemně nekomunikují, proto musíte manuálně ostřit nebo clonit.