Jak vybrat obývací stěnu?

Nenechte se zmást zažitým názvem stěna. Obývací stěny už nejsou jen tím, čím bývaly v minulosti, a to mohutnou sestavou skříněk, vitrín a polic, které zabraly celou jednu stěnu v pokoji. Dnešní modely jsou mnohem kompaktnější a skládají se mnohdy pouze ze skříňky či z police pod televizi. Pokud fandíte obývacím stěnám v pravém slova smyslu, i ty na trhu stále najdete.

Nenechte se zmást zažitým názvem stěna. Obývací stěny už nejsou jen tím, čím bývaly v minulosti, a to mohutnou sestavou skříněk, vitrín a polic, které zabraly celou jednu stěnu v pokoji. Dnešní modely jsou mnohem kompaktnější a skládají se mnohdy pouze ze skříňky či z police pod televizi. Pokud fandíte obývacím stěnám v pravém slova smyslu, i ty na trhu stále najdete.

Doba čtení 6 min.
Klára, redakce Heureka.cz

Na co se zaměřit při výběru

Využití

Než začnete zkoumat jednotlivé modely a možnosti, zamyslete se nad tím, k čemu vám má obývací stěna sloužit a co do ní potřebujete uložit

Pokud si stěnu do obýváku pořizujete jen na umístění televize a související elektroniky k přehrávání filmů a hudby, zaměřte se na TV stolky, a to nejlépe s úložným prostorem. Jestliže si chcete v obýváku vystavit knihy, památeční předměty nebo suvenýry z cest, soustřeďte se na modely s vitrínou, s policemi nebo rovnou s knihovnou

Variabilita

Co se konstrukce týče, máte na výběr mezi kombinovatelnými sestavami (tzv. sektorový nábytek) a stěnami, které mají zadní desku a tvoří jeden kus nábytku. Sestavy, jež se skládají z několika samostatných kusů polic, skříněk či vitrín, si upravíte podle libosti až doma v obýváku. Police a skříňky můžete umístit i na okolní stěny. Výhodou je, že celkový vzhled obývací stěny lze změnit, kdykoli se vám okouká a nevzniknou ani problémy např. při zakoupení nové větší televize.

Umístění

Jako první je potřeba změřit si zdi obývacího pokoje a rozmyslet se, zda umístíte obývací stěnu na krátkou, nebo dlouhou stěnu. Pokud se rozhodnete pro kratší stěnu, vznikne vám pak více prostoru další rozdělení pokoje na jednotlivé zóny. V případě, že se rozhodnete nábytek umístit na delší stěnu obýváku, doporučujeme na každé straně nechat alespoň 1 metr volného místa, např. na květiny, reproduktory či nabíjecí dok pro robotický vysavač. Kompromisem mezi těmito možnosti je rohová obývací stěna.

Design

Při výběru designu berte v potaz styl celého obývacího pokoje a kuchyně, pokud máte obě místnosti propojené. Do moderního, minimalisticky řešeného bytu volte jednoduché a vzdušné modely, například oblíbený skandinávský styl, kde je hlavním prvkem dřevo a bílá barva. Rustikálnímu, venkovskému stylu bude slušet model z masivu s výrazným kováním, vhodný je například i nábytek v provence stylu s typickými řezbářskými prvky.

Do moderních prostor se hodí industriální styl nábytku, který spojuje dřevo s kovovými prvky, často v černé barvě. Vhodná je i kombinace s betonem, v tomto stylu lze například i vymalovat stěny obývacího pokoje nebo zvolit betonovou stěrku. Tento styl nábytku je dobré doplnit o osvětlení v podobě LED pásků. Podsvícení je navíc velmi příjemné intimní světlo, které navodí v obývacím pokoji útulnou atmosféru podobně jako svíčky.

Obývací stěny v retro stylu zaplní nábytkem většinu prostoru celé jedné stěny. Typické jsou hlubší skříňky na dřevěných nožičkách.

Jednotlivé styly lze také různě kombinovat

Kvalita zpracování a materiál

  • Lamino je velice odolný a tvrdý materiál. Jeho slabinou je nízká odolnost vůči vlhkosti. Pokud se voda nebo vlhkost dostane do spár, lamino se zdeformuje. Jádro se skládá z lepené dřevotřísky, která je potažená papírem s libovolným dekorem, ten je pak zalitý pryskyřicí. Lamino se vyrábí v široké škále barev a dekorů.

  • MDF (medium density fibreboard = středně hustá vláknitá deska) je deska polepená PVC fólií libovolného dekoru. Na rozdíl od masivu a lamina jsou MDF vysoce odolné vůči vlhkosti. U MDF se dají, podobně jako u masivu, opracovávat i hrany do oblých tvarů.

  • Masiv neboli masivní dřevo je nadčasový, přírodní a ekologický materiál. Pokud je dřevo dobře zpracováno a pravidelně ošetřováno, vydrží dlouhá léta. Dřevo je měkké a snadno se poškodí, ale vrypy lze snadno obrousit. Povrch masivního nábytku musí být dobře ošetřen mořením, voskováním nebo lakováním. Dřevo je také absolutně zdravotně nezávadné.

  • Dýha se skládá z kombinace dřevotřískové desky, která tvoří nosný střed, a z povrchové vrstvy, dýhy, jež slouží jako přírodní dekor. Dýhované desky se pyšní větší pevností a tvarovou stálostí než masivní dřevo. Co se vzhledu týče, jsou k nerozeznání. 

  • Sklo v průhledné nebo mléčné variantě se v případě obývacích stěn používá jako výplňový materiál dvířek (vitrín). Skleněné výplně mají být z bezpečnostních důvodů podlepené speciální fólií. Ta v případě rozbití udrží střepy pohromadě. 

  • Kov se používá na detaily, jako jsou kování, úchytky a jiné drobné prvky.

Obýváková stěna z masivu je oblíbenou stálicí v českých domácnostech

Důležité parametry

Rozměry

U šířky skříněk, polic a vitrín je rozhodující množství a typ předmětů, které do nich chcete uložit. Všechny věci, nebo aspoň ty nejdůležitější a největší, si zkuste na zem rozložit tak, jak byste je chtěli mít na policích. Získáte tak lepší představu, kolik místa budete potřebovat. Daný prostor si pak přeměřte.

Některé skříňky mohou být vysoké až po strop. Z minimální podlahové plochy tak získáte maximum úložného prostoru. Z uživatelského hlediska by měla mít nejvyšší používaná police výšku 150 cm, vyšší police se hodí k ukládání věcí, které používáte jen občas, jako je třeba vánoční výzdoba. U vyšších lidí se hranice samozřejmě posouvá o něco výš. Skříňky či police pod televizi jsou nižší a mohou mít jen několik desítek centimetrů. 

Hloubku podobně jako šířku volte podle největších věcí, které chcete mít na policích, v šuplících nebo ve vitrínách uložené. V době placatých televizí, které se dají navíc přimontovat i na stěnu, už není potřeba pořizovat příliš hluboký nábytek, aby televize lícovala.

Hmotnost

Hmotnost obývacích stěn se různí podle velikosti a také podle použitého materiálu. Velké obývací stěny mohou vážit více než 200 kg. Hmotnost je důležitá hlavně při manipulaci. Jestliže nábytek často přestavujete nebo se často stěhujete, vyplatí se vám spíše lehčí modely. V opačném případě to nemusíte příliš řešit, jen počítejte s tím, že prvotní instalace bude náročnější a budete s ní pravděpodobně potřebovat pomoct. Těžké kusy nábytku je také potřeba přimontovat ke zdi, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu.

Nosnost

Nosnost se u mnoha modelů neuvádí. Obecně platí, že nosnost polic ve skříňkách se pohybuje kolem 7 kg. Pokud si chcete na police uložit nějaké těžší předměty, o nosnosti se raději předem informujte u výrobce. Pokud se vybraná obývací stěna skládá ze sestavy skříněk, vitrín a polic, zjistěte si nosnost každého dílu zvlášť.

Výbava

Chcete-li si vystavit památeční předměty, sklo nebo suvenýry z cest, oceníte dostatek polic nebo prosklené vitríny, přes které na cennosti hezky uvidíte, ale nebude se na ně prášit.

Na uložení věcí, jež nechcete dávat na odiv, si pořiďte uzavíratelné skříňky se šuplíky nebo s dvířky, která nebudou transparentní. K uložení cennějších věcí se hodí uzamykatelná dvířka. U modelů s dvířky se soustřeďte na způsob otevírání.

Dvířka mohou být klasická křídlová (jedno nebo dvoukřídlá), šoupací (zasunovací), vyklápěcí, stlačovací, dvířka s tichým dojezdem. Tichý dojezd zpomalí pohyb křídla v závěrečné fázi zavírání a pomalu ho přisune k zárubni skříňky.

Množství úložných a odkládacích prostor volte podle toho, co potřebujete uložit. Raději připočítejte i nějakou rezervu.

bogart baros

Rady a tipy

Jak udržovat obývací stěnu

Různé materiály mají různé nároky na údržbu. Předem si zjistěte, co daný materiál potřebuje. K náročnějším na údržbu se řadí masivní dřevo, vysoce lesklé povrchy a sklo, na kterém jsou vidět otisky prstů. Počítejte s tím, že sklo budete muset častěji leštit. K údržbě masivního nábytku je vhodné používat speciální čisticí a konzervační prostředky (vosk a olej). Díky nim vydrží nábytek dlouho krásný a v kondici. Oproti tomu lakovaný nábytek stačí setřít prachovkou nebo vlhkým hadříkem.

Umístění a montáž

Policové díly a skříňky bez nožiček je třeba upevnit ke zdi. Z bezpečnostních důvodů je lepší ukotvit i vyšší kusy nábytku, obzvláště v bytech, kde jsou malé děti, které by se mohly pokusit na nábytek šplhat. Před montáží si dobře přečtěte návod a řiďte se jím. Podle typu zdi zvolte také vhodný kotvicí materiál.