Displej je nejnáchylnější součást mobilního telefonu a proto je zapotřebí ho chránit. Majitele zařízení čeká volba mezi ochrannou fólií a tvrzeným sklem. V čem tkví výhody fólie a v čem naopak negativa? A co si při nákupu pohlídat?
Displej je nejnáchylnější součást mobilního telefonu a proto je zapotřebí ho chránit. Majitele zařízení čeká volba mezi ochrannou fólií a tvrzeným sklem. V čem tkví výhody fólie a v čem naopak negativa? A co si při nákupu pohlídat?
Nejběžnější typ ochranných fólií, který pokrývá dotykový displej, případně celou přední stranu telefonu včetně rámečků displeje. Takováto ochrana telefonu je dostatečná, pokud používáte ochranný kryt nebo pouzdro.
Ochrana displeje
Nejvyšší cena
Fólie na celé tělo mobilu
Sada ochranných fólií na přední i zadní stranu telefonu. Ideální řešení pro uživatele, kteří nepoužívají ochranný kryt. Součástí sady bývá i fólie na modul fotoaparátu, případně na každou z jeho čoček. Boky telefonu však chráněny nejsou.
Ochrana přední i zadní strany telefonu
Nejvyšší cena
Fólie na fotoaparát telefonu
U moderních smartphonů jsou moduly fotoaparátů často o jednotky milimetrů vystouplé ze zad telefonu. Jsou proto ještě náchylnější, často i když používáte pouzdro. Fólie speciálně vyříznuté pro fotoaparát konkrétního modelu telefonu ochrání jeho čočky proti poškrábání a také prasknutí.
Ochrana čoček fotoaparátu.
Nízká cena
Ochranné fólie zabrání poškození povrchu obrazovky a ostatních částí telefonu vlivem škrábanců a vrypů kterým mobil čelí při běžném používání (nehty, nošení telefonu v kapse, pokládání na povrchy).
Důležité parametry ochranných fólií na mobilní telefony
Kompatibilita s telefonem
Každý výrobce v tomto segmentu nabízí stovky fólií přesně vytvarovaných pro aktuálně prodávané i starší mobily. Protože každý telefon má specifickou velikost a tvar, je nutné zvolit fólii přesně pro váš model.
Tloušťka fólie
Ochranné fólie na mobil jsou dostupné v různých tloušťkách, ne vždy ji ale výrobci uvádí. Obecně platí čím je fólie silnější, tím lépe chrání telefon, její přítomnost na displeji je však i více vidět. Na ovládání telefonu nemá tloušťka vliv.
Rozměry fólie
Některé fólie chrání celou přední stranu telefonu, jiné účelně přikryjí pouze displej, aby je bylo možné použít společně se zadním krytem na mobil, který přesahuje do okrajů přední strany mobilu.
Na celou přední stranu - chrání celé čelo telefonu, vhodné pokud nepoužíváte kryt nebo pouzdro
Edge-to-edge - chrání pouze displej telefonu, od okraje k okraji, jsou kompatibilní s ochrannými pouzdry
Aplikace většiny ochranných fólií je snadná a lze ji provést doma.
Povrchové provedení fólie
Ochranné fólie jsou k dostání v lesklé a matné povrchové úpravě.
Lesklá fólie působí prémiovým dojmem, displej však může být hůře čitelný na přímém slunci
Matná fólie nevypadá tak dobře, nebudete se díky ní ale potýkat s odlesky.
Způsob aplikace
Některé fólie se aplikují na suchý, jiné na mokrý displej. Mokrá metoda je sice pracnější, nabízí však lepší výsledky. Pokud je fólie určeno pro aplikaci na modrý displej, vždy je součástí balení lahvička s aplikační tekutinou.
Jaký je rozdíl mezi ochrannou fólií a tvrzeným sklem?
Fólie obecně nabízí nižší míru ochrany, která vystačí při běžném používání jako ochrana před škrábanci, oděrkami a nečistotami. Zejména v případě pádu mobilu však fólie nijak nezamezí rozbití displeje. Fólie je v praxi také nutné měnit častěji než ochranná skla, protože se v průběhu času zhoršuje čitelnost displeje. Tvrzená skla jsou odolnější (dosahují příčky 9 na Mohsově stupnici tvrdosti), při pádu telefonu z výšky lépe absorbují energii nárazu a je větší pravděpodobnost, že ochrání displej před rozbitím. Navíc dokonale zachovávají viditelnost. Jejich pořizovací cena je však vyšší.
Jak ochrannou fólii na telefon aplikovat?
Spolu s fólií na mobil obvykle obdržíte i další doplňky jako čisticí hadříky, alkoholové hadříky a samolepky. S jejich použitím zlikvidujte veškeré nečistoty z povrchu displeje, přiložte fólii a lepte od jednoho kraje telefonu k protilehlému kraji. Postupujte pomalu a opatrně. V případě mokré aplikace je třeba pod fólii ještě aplikovat dodávanou tekutinu. Použití kreditní karty pomůže odstranit případné bubliny. Detailní návod najdete v našem článku Jak nalepit fólii na mobil.
Bude mi s fólií fungovat čtečka otisků v displeji?
Čtečka v displeji by vám s fólií měla spolehlivě fungovat, dokonce lépe než s tvrzeným sklem.