Jak vybrat operační paměť?

Základem každé kvalitní PC sestavy je rychlá a silná operační paměť (RAM). Ta má zajistit plynulý uživatelský zážitek, i když pracujete v pěti náročných programech naráz. Ne všechny jsou toho schopné, a proto se sluší nad výběrem zamyslet.

Základem každé kvalitní PC sestavy je rychlá a silná operační paměť (RAM). Ta má zajistit plynulý uživatelský zážitek, i když pracujete v pěti náročných programech naráz. Ne všechny jsou toho schopné, a proto se sluší nad výběrem zamyslet.

Doba čtení 4 min.
Filip, redakce Heureka.cz

Určení operační paměti

Na začátku stojí rozhodnutí, do jakého přístroje budete paměť vkládat.

Existují dva základní formáty operačních pamětí, které se liší velikostí, a tudíž i kompatibilitou. Pro stolní počítače a servery se využívá větší formát DIMM, u notebooků se zase setkáte s kompaktnějšími SO-DIMM paměťmi. Toto rozdělení je pro vás důležité jen ve chvíli, kdy výrobce explicitně neuvádí, jestli je RAM do notebooku, nebo počítače. Takové situace jsou však velmi vzácné.

Na co se soustředit

Typy pamětí

Paměti jsou seřazeny podle generací a výkonnosti. DDR5 je nejmodernější a nejrychlejší varianta, zatímco DDR už je dnes jen těžko použitelné. Většina uživatelů dnes volí jen mezi DDR4 a 5. Starší typy už se považují za zastaralé, na kancelářské práce však může stačit i DDR3.

 • DDR5 – nejrychlejší typ se pyšní i efektivitou a menší spotřebou energie. Musí také být kompatibilní se základní deskou.

 • DDR4 – druhý nejrychlejší standard s frekvencemi 2133–4266 MHz se instaluje především do nových počítačů a poradí si i s nejnáročnějšími úkony.

 • DDR3 – poměrně běžný standard zahrnuje paměti na frekvencích v rozsahu 800–2133 MHz, pro méně náročné úkony.

 • DDR2 – s tímto druhem se potkáte sporadicky, nejčastěji ve formě náhradních pamětí do starých počítačů.

 • DDR – nejstarší, dnes již nevyužívaný standard paměti s frekvencí v rozsahu 200–400 MHz.

Kapacita paměti

Kapacita uvádí maximální množství dat uložených v paměti. Zjednodušeně řešeno – čím vyšší kapacita, tím budou spuštěné programy plynulejší.

Kapacita

Možnosti

4 GB

Běžná uživatelská činnost (web, text, videa)

8-16 GB

Středně náročné hry, multitasking na jednom monitoru

32 GB

Náročné hry, grafický a střihačský software

32 GB+

Virtuální realita, plynulá práce na více monitorech

Pracovní frekvence

Udává, kolik operací za vteřinu dokáže operační paměť provést. Čím vyšší frekvence, tím rychlejší chod. Pokud očekáváte maximální výkon, doporučujeme začít na 3 000 MHz a pohlížet výše.

CAS latence

Jedná se o časovou prodlevu mezi zpracováním dat a možností s nimi pracovat. Usilujte tedy o co nejmenší hodnotu. Ovšem paměti s vyšší frekvencí obvykle mají i vyšší CAS latency, přesto jsou rychlejší než paměti s nižší frekvencí a prodlevou.

Jak správně nainstalovat RAM?

 • Nejprve zkontrolujte, kolik má základní deska volných slotů na operační paměti. Dále ověřte její kompatibilitu s typem paměti (např. DDR5/DDR4) a maximální podporovanou frekvenci. Pomoci si můžete vyhledáním parametrů podle modelového označení desky, případně některým z jednoduchých programů, který vám informace vypíše, například CPU-Z.

 • Samotná instalace je velmi jednoduchá. Stačí otevřít počítačovou skříň a nalézt na základní desce podlouhlé sloty na operační paměti. Modul do nich jednoduše zacvaknete konektorem napřed a zajistíte oběma pacičkami po stranách slotu.

Příslušenství

Výběr dokonalé PC sestavy nekončí u operační paměti. A pokud jen vyměňujete komponent za nový, všichni víme, že ten správný čas na upgrade je vždy právě teď.

Grafické karty

Základní desky

PC skříně

Pevné disky interní

Procesory

Pevné disky externí

Chladiče

Zdroje

Nejčastější otázky

 • Pokud hledáte skutečně základní řešení, nejlevnější operační paměť seženete i za méně než 1000 Kč. Jde o RAMky starších typů a menší kapacitou.

 • V rozmezí 1 000 až 3 300 Kč najdete nižší až střední třídu pamětí. Jedná se o novější typy DDR4 se solidní kapacitou i pracovní frekvencí.

 • Od 3 300 Kč a výše pak najdete vyšší střední až high-endové paměti standardu DDR5 s minimální latencí a kapacitou 32 GB a víc.

 • Využitím tzv. multichannel zapojení RAM můžete zvýšit efektivitu a rychlost programů až o polovinu. V praxi jde o propojení paměťového řadiče s pamětmi skrz více kanálů, nejčastěji dva, tři nebo čtyři. Čím víc, tím je propustnost paměti lepší. Vyšší hodnoty však podporují jen vybrané desky.

Bohužel ne. Nový paměťový standard vyžaduje specifické desky, které jsou vždy kompatibilní jen s konkrétním typem. Při výběru tedy myslete i na to.