Dnes se běžně můžete setkat s dvěma typy baterií: Li-ion a Li-Pol.
Typy baterií pro mobilní telefony
Li-ion baterie
Li-ion baterie (lithium-iontová) je "chytrý" typ baterie, který má zabudované senzory hlídající množství proudu a teplotu baterie. Tím se eliminuje možné poškození. Navíc má Li-ion baterie téměř nulové snižování kapacity při opakovaném nabíjení.
Vysoká kapacita při malých rozměrech
Bez paměťového efektu
Nízká cena
S každým nabíjecím cyklem kapacita postupně klesá
Když nejsou používány, samovolně se vybíjí
Li-ion baterie
Li-Pol (lithium-polymerová baterie) je nejmodernější typ baterie pro chytré mobilní telefony. Má vysokou funkčnost i během mrazu. Od předchozího typu se liší tím, že namísto tekutiny obsahuje polymerový gel. Díky tomu je nižší riziko, že baterie "vyteče". Tento typ baterie bývá oproti Li-ionové baterii tenčí a ze všech tří typů je nejlehčí.
Výrazně nižší riziko úniku elektrolytu
Nízká míra samovybíjení
Lehčí
Vyšší cena
Kratší životní cyklus
Menší kapacita při stejných rozměrech
S dříve používaným typem Ni-MH (nikl-metal-hydridová baterie) se pravděpodobně již nesetkáte. Je nejméně ekologická a její kapacitu časem snižuje tzv. paměťový efekt. Není odolná vůči proměnám teplot a snáze podléhá mechanickému i elektrickému poškození. Od jejího používání se čím dál více upouští.
Parametry
Původ / výrobce baterie
Na trhu jsou k dostání baterie buď originální, pocházející přímo od výrobce daného mobilního telefonu, nebo tzv. neoriginální, jimiž se dodavatelé snaží uspokojit co nejširší spektrum uživatelů různých značek. Takové baterie mohou být levnější, tomu ale mnohdy odpovídá také jejich nižší kvalita a životnost.
Neoriginální baterie nemají softwarovou podporu mobilního telefonu, a někdy dokonce mohou způsobit jeho poškození.
Originální baterie vám naopak zaručí perfektní funkčnost a kompatibilitu s vaším mobilem.
Než se ke koupi nové baterie rozhodnete, informujte se, zda budete mít k dispozici servis výrobce pro případnou reklamaci. Není to vždy samozřejmost a v případě neoriginálních baterií to platí dvojnásob.
Kompatibilita
Ověřte si, zda „sedí“ nejen značka, ale také model telefonu, pro který baterii kupujete. Nerozhoduje pouze tvar baterie, ale i napětí (udává se ve voltech), se kterým baterie pracuje. Pokud si koupíte baterii s nižším napětím, váš mobilní telefon se pravděpodobně ani nezapne. V případě použití vyššího napětí, než jaké měla baterie původní, by mohlo dojít k poškození telefonu. Výše napětí ve voltech (V) se uvádí u každé baterie.
Kapacita
Kapacita baterie je uvedena v mAh (miliampérhodinách). Můžete zvolit totožnou kapacitu, jakou měla původní baterie mobilu, váš telefon pak bude mít stejnou výdrž jako dříve.
Jestli chcete, aby vydržel nabitý déle, můžete zvolit kapacitu vyšší, pokud je k dispozici. Počítejte ovšem s tím, že baterie s vyšší kapacitou bude potřebovat více času k plnému dobití. Kromě toho může být baterie s vyšší kapacitou těžší než ta, na kterou jste byli ve svém telefonu zvyklí.
Cena
Nejdražším typem baterie, jaký si do svého mobilu můžete pořídit, je Li-Pol. Je ale také nejlepším typem – tyto baterie jsou lehké, odolné a nejpomaleji stárnou. Oproti tomu je baterie typu Ni-MH levná, připravte se ale na samovybíjení baterie a rychlé snižování kapacity. Střední cestou jsou Li-ion baterie, které jsou v současnosti nejprodávanější.
Zobrazit více
Obecně platí, že levnější pořizovací cenu než baterie od výrobce vašeho telefonu mají neoriginální baterie. Ty vás ale ve finále mohou přijít draho – levným neoriginálním bateriím především asijských výrobců někdy chybí bezpečnostní senzory, které se starají o teplotu baterie nejen při nabíjení, což může vést až k explozi celé baterie i s mobilním telefonem.
Co byste o bateriích měli vědět
Nabíjecí cyklus
Počet nabíjecích cyklů uvádí, kolikrát se může baterie vybít a nabít, než "odejde". Tento údaj je třeba brát jako orientační, protože o životnosti baterie rozhodují i další faktory, jako jsou četnost užívání a teplota, při níž musí baterie pracovat.
Za nabíjecí cyklus se považuje režim baterie od jejího plného dobití po její naprosté vybití. Platí tedy, že čím více je baterie vybíjena "nadoraz", tím méně vydrží.
Paměťový efekt
Stav, kterého lze dosáhnout nabíjením baterie stále stejným proudem do stále stejné výše nabití a zároveň i konstantním nízkým a neúplným vybíjením takové baterie. Opakování tohoto zacházení s baterií vede až k jejímu úplnému zničení. Tento efekt existuje pouze u baterií typu Ni-Cd (nikl-kadmiová baterie), které se už nepoužívají.
Dnes bývá za paměťový efekt nesprávně označován jev, kdy baterii klesá kapacita z důvodu chování konkrétní chemické báze operující s ionty. Tento problém se ale týká pouze zmíněné "historické" Ni-Cd baterie nebo Ni-MH baterie a lze ho snadno vyřešit formátováním baterie.
Formátování baterie
Jednoduchý proces, který optimalizuje chemickou situaci uvnitř Ni-MH baterie. Stačí baterii dvakrát po sobě zcela vybít a zase plně dobít.
O formátování lithiových baterií Li-ion a Li-Pol se nepokoušejte. Těmto bateriím takhle nijak nepomůžete, a navíc mohou při tomto procesu explodovat.
Užitečné rady
Jak poznáte, že baterie potřebuje vyměnit?
Využitelná kapacita baterie se v mobilním telefonu snižuje už po pár měsících používání. Čas na výměnu obvykle nastává na přelomu druhého a třetího roku, přičemž záruka na mobilní telefon se většinou na výměnu baterie nevztahuje. Záleží na počtu proběhnutých nabíjecích cyklů a také na intenzitě provozu daného telefonu.
Než baterii vyměníte, ujistěte se, že pokles její výdrže není způsoben aktivitou softwaru. Zkontrolujte, zda na pozadí operačního systému neběží aplikace náročné na energii.
Pokud používáte smartphone s operačním systémem Android, stáhněte si aplikaci, která vás bude průběžně informovat o stavu baterie a jejím využití i o počtu absolvovaných nabíjecích cyklů.
Jak o baterii pečovat?
Když to není nutné, nevybíjejte baterii až na nulu.
Zcela vybitý telefon již znovu nezapínejte a dejte ho rovnou nabíjet.
Nevystavujte svůj mobilní telefon příliš vysokým nebo naopak nízkým teplotám.
Nenabíjejte telefon v pouzdře, baterie se zbytečně zahřívá.
Pokud nebudete telefon delší dobu používat, baterku z něj vyjměte.
Příslušenství
Časté dotazy
Jaká baterie patří do mého mobilu?
U některých baterií se určení pro konkrétní mobilní telefon objevuje přímo v jejich názvu. U ostatních baterií, které mají označení, např. "Nokia BL-4C", "Samsung EB-L1G6LLU" apod., je nutno podívat se na označení původní baterie a vybrat baterii se shodným označením. Napovědět vám může i tvar akumulátoru a umístění kontaktů. Napětí baterie (V) by mělo být stejné, kapacita (mAh) může být nižší nebo vyšší.
Škodí bateriím nabíjení přes noc?
U moderních Li-Ion článků nabíjení přes noc baterii nijak nevadí. Lithiové baterie jsou "chytré" a po dosažení plné kapacity se jednoduše samy přestanou nabíjet.
Nechat baterií vybít na 0 % a pak dobít do 100 %?
Plné vybití a nabití baterie představuje jeden nabíjecí cyklus. Čím více jich necháte naplno proběhnout, tím více zkrátíte vaší baterii životnost. Za ideální se považuje provoz mobilu na 20–90 % kapacity baterkie.