Jak vybrat paměťovou kartu?

Paměťové karty mají sice miniaturní rozměry, mohou však pojmout až 1 TB dat. Zjistěte, jak vybrat tu správnou paměťovou kartu a rozšiřte úložiště svých zařízení.

Paměťové karty mají sice miniaturní rozměry, mohou však pojmout až 1 TB dat. Zjistěte, jak vybrat tu správnou paměťovou kartu a rozšiřte úložiště svých zařízení.

Doba čtení 5 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Rozdělení paměťových karet

Paměťové karty SD

Zřejmě nejrozšířenější formát zhruba o velikosti poštovní známky. SD karty (z anglického Secure Digital) jsou využívány především do fotoaparátů a kamer, dále je lze využít u některých autorádií nebo FM transmitterů. Většina čteček vestavených v noteboocích je kompatibilní právě s tímto formátem. Dnes se setkáte téměř výhradně s kartami SDHC a SDXC. Ty z SD karty vychází a mají stejné rozměry, rozdíl je však v kapacitě a kompatibilitě se zařízeními.

Výhody a nevýhody

  • Univerzálnost

  • Vyšší rychlostí čtení a zápisu

  • Ochrana přepsání dat mechanickým zámkem

  • Vyšší cenová kategorie

Paměťové karty SD

Paměťové karty microSD

MicroSD karty mají zhruba velikost nanoSIM karty a využívají se především u zařízení, do nichž je SD karta příliš rozměrná. Typickým příkladem jsou chytré telefony, tablety, akční kamery nebo MP3 přehrávače. Často se dodávají adaptérem, do kterého lze kartu zasunout a používat ji jako "velkou" SD kartu. Opět do stejné kategorie spadají i microSDHC a microSDXC karty, jež se liší kapacitou a kompatibilitou.

Výhody a nevýhody

  • Miniaturní rozměry

  • Pro použití v počítači nutná redukce nebo externí čtečka

Paměťové karty MicroSD

Paměťové karty CF a CFexpress

Dnes již méně rozšířený formát, který využívají zejména profesionální fotoaparáty a videokamery. Výhodou CF karet jsou velmi vysoké přenosové rychlosti a vysoká odolnost. V obojím CompactFlash karty stále vedou nad SD formátem a jeho mutacemi. Vzhledem k omezenému výběru je ale potřeba počítat s výrazně vyšší cenou za GB.

Výhody a nevýhody

  • Nejvyšší přenosové rychlosti

  • Vysoká odolnost

  • Vyšší cena

Paměťové karty CF

Parametry paměťových karet

Kapacita

V dnešní době se nejčastěji setkáte s paměťovými kartami o velikosti od 16 do 128 GB. K dispozici jsou však i karty s kapacitou 512 GB a 1 TB. Čím vyšší je kapacita, tím více dat se na paměťovou kartu vejde. Při výběru však dbejte i na to, jakou maximální velikost podporuje vaše zařízení.

Třída rychlosti

Paměťová karta je obvykle označena číslem v kroužku, které udává její rychlostní třídu (class). V menším množství se na trhu setkáte s kartami Class 4 a Class 6, u nichž je minimální rychlost zápisu 4, respektive 6 MB/s. Naprostá většina karet na sobě nicméně bude mít označení Class 10, analogicky tedy minimální rychlost zápisu 10 MB/s.

U paměťových karet se setkáte ještě s dodatečným označením UHS U1, přičemž takto označená karta může dosáhnout až 100 MB/s. UHS U3 karty jsou poté vybaveny druhou řadou kontaktů, v podporovaných zařízeních tak mohou zapisovat rychlostí až 300 MB/s. Takto rychlé karty jsou potřeba především při pořizování videa ve 4K rozlišení, jehož datový tok jde do stovek MB/s.

Min. rychlost zápisu

Třída rychlosti

Třída UHS

Třída Video

Vhodné pro

2 MB/s

Class 2

-

-

nahrávání SD videa

4 MB/s

Class 4

-

-

nahrávání HD videa

6 MB/s

Class 6

-

V6

nahrávání HD videa

10 MB/s

Class 10

U1

V10

nahrávání Full HD videa

30 MB/s

-

U3

V30

-

60 MB/s

-

-

V60

-

90 MB/s

-

-

V90

-

Rychlost čtení a zápisu

Udává, jak rychle lze z karty číst soubory, respektive jak rychle se na ni ukládají. Jednotkou je MB/s. U karty s rychlostí zápisu 6 MB/s tak 700MB film budete zapisovat necelé dvě minuty, u rychlé karty s rychlostí 100 MB/s půjde o necelých deset sekund. V praxi se maximální rychlosti dosahuje zřídkakdy, vliv na ni má zaplněnost karty, zařízení, v němž je uložena, i množství souborů – například tisíc souborů o velikosti 1 GB se bude nahrávat déle než dva soubory o stejné velikosti.

Pevný disk

Příslušenství

Paměťové karty jsou často dodávány v plastové krabičce. Ta přijde vhod především tehdy, je-li s kartou často manipulováno nebo je nošena mimo zařízení. Eventuálně lze obaly dokoupit. Choulostivou částí paměťové karty jsou především čtecí kontakty, jejichž poškrábáním se karta znehodnotí, dále i samotná plastová konstrukce karty, která se může rozpadnout či zlomit. Výhodou pouzdra je i fakt, že miniaturní kartu je složitější ztratit.

Adaptéry slouží k tomu, aby paměťovou kartu jednoho formátu bylo možné použít v zařízení, jež podporuje jiný formát. Nejtypičtějším příkladem jsou adaptéry z microSD na SD, s nimiž bývají karty i poměrně často dodávány. Hodí se například tehdy, pokud chcete stáhnout velké množství souborů z microSD karty do notebooku se čtečkou SD.

Externí Čtečky paměťových karet slouží k přenosu souborů mezi paměťovou kartou a vybraným zařízením, nikoli však k permanentnímu zapojení karty. Obvykle se připojují k počítači přes USB a podporují více formátů včetně CompactFlash či XQD. USB čtečka může být dodávána v balení s paměťovou kartou.

Čtečky paměťových karet

Nejčastější dotazy

Hledejte paměťovou kartu typu microSD, microSDHC nebo microSDXC. Pokud váš telefon umožňuje rozšíření paměti, je to s použitím právě těchto karet. Zjistěte si však maximální velikost karty, kterou váš chytrý telefon podporuje. Pokud použijete kartu s vyšší kapacitou, telefon ji nerozpozná.

Velmi pravděpodobně to bude SD, SDHC nebo SDXC karta. Rozdíl mezi nimi je zejména v kapacitách, fyzické rozměry jsou stejné. Vždy je potřeba prověřit kompatibilitu a maximální podporovanou kapacitu (najde v návodu k fotoaparátu). Pokud plánujete nahrávat HD video nebo pořizovat rychlé sekvence snímků, zaměřte se na rychlost zápisu a rychlostní třídy.

Co se týká formátu karty, většina fotoaparátů a kamer má slot na SD kartu, u profesionálních modelů najdete i slot na CF kartu. Dále záleží na rozlišení a s ním souvisejícím datovým tokem videa (bitrate). Hledejte tedy kartu s rychlostí zápisu vyšší, než je datový tok videa. Pro záznam 4K videa bude potřeba "rychlejší karta", než pro záznam Full HD.