Jak vybrat panenku?

Ať už máte doma malou opečovávatelku, nebo zapálenou fanynku pohádky Frozen, každá jistě ocení tematickou panenku miminko, princeznu nebo třeba mýtickou čarodějku. Na trhu existuje nepřeberné množství sérií a kolekcí, ze kterých si vybere každá holčička. V našem rádci vám pomůžeme s rychlou orientací v nabídce a upozorníme na některé další důležité parametry.

Ať už máte doma malou opečovávatelku, nebo zapálenou fanynku pohádky Frozen, každá jistě ocení tematickou panenku miminko, princeznu nebo třeba mýtickou čarodějku. Na trhu existuje nepřeberné množství sérií a kolekcí, ze kterých si vybere každá holčička. V našem rádci vám pomůžeme s rychlou orientací v nabídce a upozorníme na některé další důležité parametry.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Panenka miminko, nebo princezna?

Při vybírání ideální hračky pro vaši holčičku můžete začít rozhodnutím, zda pořídíte panenku miminko, nebo spíše figurku princezny či jiné oblíbené postavy. Zkuste vybírat podle povahy a vkusu vašeho dítěte. Je spíše mateřský typ, nebo si potrpí na fintění a barevné oblečky? Bude ji více bavit o panenku pečovat, nebo se s ní chce vydat do světa pohádkových bytostí? Při výběru můžete zohlednit také dívky oblíbené pohádkové postavy.

Na co se zaměřit

Věk dítěte

Dalším nezanedbatelným faktorem při výběru je věk, od kterého se odvíjí zájmy i vhodnost panenky z hlediska bezpečnosti. Pro děti do tří let je obecně vhodnější látková měkká panenka, kterou snadno vyperete. Čím pestrobarevnější, tím lepší - dítě rozvíjí smyslové vnímání a seznamuje se s rozmanitostí světa. U nejmenších dětí je dále nutné, aby se hračka nedala rozložit do malých nebezpečných částí, které by bylo možné vdechnout nebo spolknout. Nezapomínejte například na možnost uchycení hračky nad kočárek či postýlku.

U školních a předškolních dětí přestává postupně hrát hlavní roli roztomilost hraček a začíná je zajímat spíše reálnost podoby. Dívky si s panenkami hrají na rodinu a zodpovědně se o ně starají. U těchto hraček výrobci myslí i na doplňky – od sponek přes oblečení, předměty denní potřeby až po školní pomůcky.

Speciální vlastnosti

Výrobci se předhánějí v inovacích a panenkám často dodávají vlastnosti či funkce, které je stále více přibližují reálnému světu. Kromě poměrně obvyklého ohýbání končetin, otáčení hlavou a zavírání očí mohou vydávat různé zvuky, jako smích, pláč, či dokonce říkat jednoduchá slova. To ovšem není vše. Pokročilé panenky umí jíst, čůrat, koupat se i spát. Větší slečny mohou svým malým kamarádkám upravovat vzhled, česat je nebo třeba změnit barvu vlasů a namalovat speciálními líčidly.

Panenku mohou starší dívky i česat, malovat a obarvovat

Materiál

Materiál hraje důležitou roli z hlediska bezpečnosti i funkčnosti hračky. Kvalitní plasty umožňují pohyb v kloubech nebo pohyb hlavy a udrží tvar i při dlouhodobém používání. Setkat se můžete i s gumovými panenkami, kterým stejně jako těm plastovým nevadí voda, a tudíž se dají koupat nebo krmit. Látkové panenky jsou nejpříjemnější do postele a na chování. Milují je hlavně menší děti. Musí být dobře pratelné a snadno vysušitelné.

Kvalita zpracování

Při výběru panenky je důležité věnovat pozornost i vlastnostem, které nejsou na první pohled vidět, jako jsou kvalita, bezpečnost a zdravotní nezávadnost. U nejlevnějších hraček byste se měli mít na pozoru, ale ani ty drahé nemusí být automaticky bezpečné. V orientaci vám mohou pomoci základní symboly bezpečnosti a vždy byste měli nakupovat u ověřeného prodejce.

Nejznámější série

Panenky L.O.L.

Drobné panenky L.O.L. Surprise si holčičky zamilují pro hravé doplňky a veselé provedení, které se díky své kompaktnosti vejde i do kapsy. Panenky mohou holčičky sbírat jako celé kolekce a vystavovat v pokojíčku. Existuje velké množství L.O.L. panenek od třpytivých princezen po stylové hvězdy popu.

Panenky L.O.L.

Monster High Panenky

Nápadité a strašidelné panenky Monster High zaujmou děti svými netradičními barevnými tóny. V dětech podnítí zvědavost a přenesou je do tajemného světa fantazie. Ať už mýtické exotické bohyně, nebo lesní víly, všechny si děti podmaní svým kouzlem.

Panenky Monster High

Panenka Baby Born

Oblíbená panenka miminko s plastovým tělíčkem má řadu funkcí na mechanickém principu, proto nepotřebuje baterky. Panenky Baby Born mají propracovaný systém hadiček a kanálků, umějí pít z lahvičky a po stisknutí ručičky ronit slzy. Panenka má pohyblivé klouby, je proto velmi jednoduché ji převlékat, přenášet a usazovat do kočárku.

Panenky Baby born

Panenka Annabell

Další roztomilé miminko panenka Baby Annabell působí jako živé. Při krmení vydává zvuky mlaskání a hýbe pusinkou, spinká, mrká, směje se a pije z lahvičky. Tyto realistické panenky podobně jako miminka Baby Born si holčičky zamilují a budou je vozit všude s sebou.

Enchantimals panenky

Rozkošné zvířátkové panenky Enchantimals můžete zakoupit samostatně, nebo v zábavné sadě s dalšími doplňky. Každá panenka má své rysy a podobá se nějakému zvířátku, ať už lištičce, zajíčkovi nebo pávovi, které ji také všude doprovází.

Panenky Enchantimals

Panenka Elsa

Kdo by neznal populární pohádku Ledové království a princezny Elsu a Annu. Panenky princezen z království Arendelle přenesou malé snílky do zamrzlé krajiny ke sněhulákovi Olafovi a některé si s holčičkami i zazpívají známé filmové písničky.

Panenky z pohádek

Mimo panenky z pohádky Frozen, můžete holčičkám pořídit i jiné neméně oblíbené postavičky, například panenku vílu Zvonilku, Popelku, Sněhurku a jiné Disney princezny. Postavičky inspirují dítě ke hře s příběhy a vtahují do světa fantazie. Děti se k nim mohou vracet stále znovu a zažívat oblíbená dobrodružství nebo vymýšlet nové epizody.

Bratz panenky

Hitem jsou i panenky s podobou z reálného světa – panenky Bratz. Ty vypadají, jako by patřily do každodenního života. Mají různé záliby, povolání a podle toho jsou vybaveny zábavnými doplňky a extravagantními oblečky.

Bohatý výběr doplňků

  • K většině oblíbených typů panenek je možné pořídit oblečky. Vybírat lze z pestrého množství oblečení pro volný čas, sport i společenské příležitosti. K tomu patří módní doplňky jako sponky, kabelky nebo šperky.

  • Výrobci myslí i na praktické vybavení domečků pro panenky a jejich pokojíčků. Plastové, nebo dřevěné domečky můžete vybavit stolečky, židličkami, skříněmi a toaletními stolky.

  • A kdo se chce trochu provětrat, může dokoupit třeba kočárek pro panenky, vozidlo, cestovní karavan, autosedačku nebo přebalovací sadu.