Jak vybrat pánské kalhoty?

Vybíráte společenské kalhoty na formální schůzky, nebo pohodlné sportovní tepláky? Na prvním místě se kromě toho, kam budete kalhoty nosit nejčastěji, zaměřte na střih, délku nohavic a v případě sportovních kalhot také na materiál a funkční vlastnosti. V neposlední řadě si nezapomeňte vybrat správnou velikost, i té se budeme v textu dále věnovat.

Vybíráte společenské kalhoty na formální schůzky, nebo pohodlné sportovní tepláky? Na prvním místě se kromě toho, kam budete kalhoty nosit nejčastěji, zaměřte na střih, délku nohavic a v případě sportovních kalhot také na materiál a funkční vlastnosti. V neposlední řadě si nezapomeňte vybrat správnou velikost, i té se budeme v textu dále věnovat.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky

Jaký styl hledáte?

Nejprve se zastavte u výběru stylu, tedy na jakou příležitost kalhoty pořizujete. Hledáte pohodlnější a šmrncovní casual styl? V takovém případě můžete vybírat z klasických džín, cargo kalhot s bočními kapsami nebo elegantních chinos kalhot, které lze v létě nosit i jako capri tříčtvrteční kalhoty. Nejsou pro vás bavlněné chinos kalhoty příliš reprezentativní? Zapátrejte v nabídce společenských kalhot.

Pokud hledáte spíše volnočasové, nebo sportovní využití kalhot, více než stylu se věnujte použitým materiálům a případné funkčnost. Tyto kalhoty, ať už běžné domácí tepláky či sportovní šusťáky by měly být především pohodlné a dostatečně flexibilní.

Na jaké období

Ač mohou být pánské kalhoty poměrně univerzální záležitostí, je lepší mít v šatníku alespoň letní a zimní variantu. V létě tuto funkci plní tříčtvrteční kalhoty, případně pánské šortky. V zimě poté můžete v případě sportovních a volnočasových kalhot sáhnout po zateplených variantách. Do města postačí kalhoty s dlouhými nohavicemi s odolnějšího materiálu. V létě nabídnou dostatečný komfort kalhoty z viskózy, bavlny nebo lnu.

Na co se zaměřit

Střih

  • Skinny fit - jedná se o obepnuté kalhoty vhodné pro štíhlé postavy. Kalhoty se postupně zužují až k dolnímu lemu, který přiléhá ke kotníku.

  • Straight fit - klasický rovný tvar kalhot, kterým se také říká cigaretové. Hodí se na všechny typy postav.

  • Slim fit - kalhoty mezi skinny a straight střihem se nazývají slim. Oproti skinny střihu nabízejí větší volnost a nelepí se tolik na kůži. Podobně jako skinny kalhoty se zužují od kolen ke kotníkům.

  • Loose fit - pohodlné volné kalhoty, které umožní větší rozsah pohybu a dodají maximální pohodlí.

  • Relaxed fit - střih blízký straight variantě, ale o něco volnější a širší hlavně v oblasti rozkroku.

  • Joggers - velmi pohodlná varianta kalhot, klasicky v teplákovém provedení. Lem na nohavici spolu s oblastí pasu bývá pružný a flexibilní. Ideální na sport a volný čas.

  • Baggy - uvolněný střih s širokým rozkrokem

  • Chinos - stylové provedení s kapsami po stranách a na zadní straně

  • Cargo - méně formální střih s našitými bočními kapsami s patkami

Základní rozdělení střihu pánských kalhot

Délka nohavic

Délka nohavic nemusí souviset pouze s daným ročním obdobím, jak jsme zmiňovali výše. Výběrem délky kalhot můžete také vyjádřit svůj styl. Například kratší provedení s přiznanými ponožkami může váš outfit velmi oživit.

Nejdelší variantou nohavic je tzv. Full Break, u kterého nohavice sahají zhruba 5 cm pod vrchní část boty. Díky tomu můžeme v přední části pozorovat lehké nařasení. Jedná se spíše o tradičnější střih. Naopak v současné době nejvíce nošené Medium Break nohavice končí zhruba v půlce výšky obuvi. Modernějším typem je tzv. Slight Break, který dosahuje až k patě, ale nezpůsobuje řasení látky. Mladickým a svěžím dojmem působí délka nad kotník, ze které můžete při výběru stylových vzorovaných ponožek vytvořit originální image.

Materiál

V závislosti na druhu kalhot se zaměřte také na materiálové zpracování. Je pro vás důležitá nepromokavost, nebo hledáte takové kalhoty, které není třeba žehlit?

Bavlněné kalhoty

Celobavlněné kalhoty najdete nejčastěji v provedení chinos, nebo klasických teplácích. Z toho vyplývá jeho pohodlnost a univerzálnost, a to i v souvislosti s ročním obdobím. Bavlněné kalhoty v létě příjemně ochlazují svými savými vlastnostmi a v zimních měsících naopak zahřejí. Nevýhodou tohoto přírodního materiálu je však poměrně vysoká mačkavost. Bavlněné kalhoty v létě sají pot a v zimě ochladí

Lněné kalhoty

Výše zmiňovaný len je ideálním materiálem na léto. Tělo příjemně ochlazuje a profukuje. Stejně jako bavlna se tento rostlinný materiál lehce mačká vinou nízké elasticity. Oproti bavlně je však o něco tužší, proto se v parných dnech tolik nelepí na kůži.

Manšestrové kalhoty

Dříve retro materiál se opět vrací do kurzu. Jeho velkou výhodou kromě originálního vzhledu je snadná údržba a odolnost spojená se stálostí barev. Manšestrové kalhoty příjemně hřejí a hodí se do chladnějších měsíců. Jejich nevýhodou je však opět poměrně vysoká mačkavost.

Nylonové kalhoty

Nylon je druh polyamidu, syntetická textilie, která je velmi odolná vůči oděru a rychle uschne. Díky své odolnosti je oblíbeným materiálem sportovních a funkčních kalhot. Oproti přírodním materiálům se tolik nemačká.

Polyesterové kalhoty

Polyester se často mísí s jinými i přírodními vlákny. Polyesterové kalhoty se nemačkají a nemusí se proto žehlit. Málo navlhají a jsou velmi odolné. Jejich nevýhodou je však nízká prodyšnost a citlivost na vysoké teploty.

Vzor a barva

Ať už zvolíte klasickou šedou barvu kalhot, nebo sáhnete po výraznější červené, nejdůležitějším aspektem je správná kombinace s ostatními doplňky. K modrým džínovým kalhotám se skvěle hodí téměř všechny barvy bot. Jinak je tomu u hnědých kalhot, které by se neměly kombinovat s šedými či černými botami. Hnědé kalhoty dobře vyniknou s modrou košilí a barevnou kravatou. K čistě černým kalhotám se poté hodí vzorované košile nebo trička s jemným vzorem. Níže naleznete orientační tabulku barevných kombinací pánských kalhot a bot podle amerického módního blogu The Fine Young Gentleman.

Barva kalhot

Bílá obuv

Šedá obuv

Černá obuv

Světle hnědá obuv

Tmavě hnědá obuv

Fialová obuv

Tmavě modrá obuv

Zelená obuv

Tmavě červená obuv

Bílá

ANO

ANO

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Světle šedá

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Černá

NE

ANO

ANO

NE

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

Krémová

ANO

ANO

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Oranžová

ANO

NE

NE

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Tmavě hnědá

ANO

NE

NE

ANO

ANO

NE

ANO

ANO

NE

Modrá

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Námořnická modř

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

Olivově zelená

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

NE

ANO

Tmavě červená

ANO

ANO

ANO

ANO

NE

NE

ANO

ANO

ANO

Jak si poradit s číslováním

Ačkoliv se může zdát, že bude s určením správné velikosti problém, není tomu tak. Za špatnou orientaci ve velikostech může různé číslování napříč zeměmi. V Evropě se setkáme nejčastěji s EU číslováním známým také jako francouzské. Ve Velké Británii však používají vlastní (UK číslování) a stejně je tomu i ve Spojených Státech (US číslování). Každá značka se navíc řídí jiným. Často se také můžete setkat s lomenými velikostmi, kdy první číslo udává obvod pasu v palcích (1 palec = 2,54 cm) a druhé délku nohavic od rozkroku dolů.

Pokud znáte svou velikost, musíte ji poté vždy porovnat s konkrétními hodnotami dané značky. Každý výrobce většinou používá vlastní velikostní tabulku, podle které se musíte při výběru řídit. Obvod pasu zjistíte buď změřením na těle přesně v místech mezi kyčlemi a pupíkem, nebo jednoduše použijete vaše nejvíce padnoucí kalhoty. Vnitřní délku nohavice od rozkroku změříte podél vnitřního stehna až k patě, podle požadované délky nohavic.

Praní a žehlení kalhot

Při žehlení kalhot postupujte odspodu nahoru

  • Při praní v pračce vyprázdněné kapsy a sejměte pásky a jiné doplňky.

  • Pokud jsou na kapsách suché zipy, zapněte je.

  • Funkční oblečení například na snowboard a jiné sporty doporučujeme prát na šetrný program, nebo v ruce. Vyhněte se aviváži a změkčovačům. Toto oblečení nepatří do sušičky.

  • Kožené kalhoty perte ručně ve vlažné vodě s přídavkem mýdla. Kalhoty nechte vykapat a poté ošetřete přípravkem na kůži.

  • Při žehlení kalhot vyndejte kapsy a přežehlete, poté pokračujte od pasu.

  • Nohavice žehlete zvlášť odspodu nahoru.

  • Pokud vyžehlujete puky, položte kalhoty na prkno bokem tak, aby puky perfektně ležely na sobě. Po vyžehlení horní nohavice ji odsuňte a pokračujte na vnitřní část. Puky žehlete vždy odspodu směrem k rozkroku.