Jak vybrat pánské tričko?

Dochází vám zásoba triček a tak dokola točíte jen pár oblíbených kusů? Pořiďte si kvalitní set sportovních, casual i formálnějších modelů, které pokryjí všechny vaše aktivity. Při výběru se zaměřte na správné rozměry, vhodný materiál a vyhovující střih.

Dochází vám zásoba triček a tak dokola točíte jen pár oblíbených kusů? Pořiďte si kvalitní set sportovních, casual i formálnějších modelů, které pokryjí všechny vaše aktivity. Při výběru se zaměřte na správné rozměry, vhodný materiál a vyhovující střih.

Doba čtení 7 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní střihy triček

Při nošení trička nejvíce oceníte dostatečnou volnost a žádné zbytečné tvarování? Nebo si užíváte upnutější varianty, ve kterých vynikne vaše vyrýsované tělo? Mnohem více než konfekční velikost o tričku řekne jeho střih.

  • Regular fit – takový střih bez problému padne i mužům silnější postavy. Šířka hrudi, boků i pasu je stejná a vás při pohybu nebude omezovat těsnost materiálu ani přílišná volnost. Prostě bude vše tak akorát.

  • Slim fit – pohodlnost je jedna věc, ale to, jak bude vaše tričko vypadat k džínům, je věc druhá. Pro ty z vás, kteří chcete dát na odiv svou sportovní postavu, jsou slim fit trička skvělou volbou. Kolem boků vám nebude vlát příliš látky a lépe tak vyniknou vaše paže.

  • Loose fit – někdy také oversize jsou velmi volné střihy, ke kterým stačí přidat pohodlné šortky a pantofle a budete mistři domácích outfitů. V loose fit tričku si dobře zasportujete, ale i vychutnáte oblíbený film.

  • Athletic fit – chcete, aby v tričku vynikly vaše břišáky a namakané paže? Upnutý střih buď s efektem komprese nebo bez, výrazně obepne váš pas, a tím ještě opticky zvýší vaše atletické proporce.

  • Prodloužená délka – nejste sice příznivci zastrkávání triček za kalhoty, ale krátké varianty vás také nebaví? Vyzkoušejte prodloužené délky, které končí až pod kyčlemi. K prodlouženým tričkům si oblékněte slim fit džíny, v takové kombinaci budete vypadat prostě skvěle.

A jaký bude váš preferovaný střih?

Velikost

Abyste správně odhadli velikost, změřte si nějaké své oblíbené tričko. Přeměřte jeho šířku v hrudníku, délku/výšku od spodního lemu k hornímu švu a případně i délku rukávu. Pokud domá máte samé regular fit trička, ale hledáte slim variantu, přeměřte se pomocí krejčovského metru nebo provázku, který poté přiložíte na pravítko. Obepněte jej kolem vaší hrudi a poté od krku dolů. K naměřené šířce potom připočtěte takovou rezervu, jak volné chcete tričko mít.

Níže naleznete orientační tabulku velikostí. Tu si však vždy zkontrolujte u daného výrobce. Hodnoty se napříč značkami mohou lišit.

Velikost

EU číslování

Šířka (cm)

Výška (cm)

S

40

52

60

M

42

52

64

L

44

55

66

XL

45

58

67

XXL

46

63

70

Materiál

Odpověď na to, jestli vás tričko nebude škrábat ani se v něm nebudete příliš pařit, hledejte v materiálu. Ten můžete volit buď přírodní (bavlna, vlna) nebo umělý (polyester, elastan, akryl).

Bavlna

Při nošení bavlněných triček oceníte měkkost a zároveň pevnost materiálu. Budou vám pohodlná zkrátka po celý rok. Při častém praní může tričko začít žmolkovatět, a proto se běžně doplňuje o funkční syntetické materiály. V posledních letech se také častěji setkáte s Bio bavlnou (organickou bavlnou), která se pěstuje bez použití chemikálií, čímž je vhodná pro citlivou pokožku a alergiky.

Vlna

Velmi měkká trička vyrobená ať už z běžné vlny nebo oblíbené ovčí merino, vás perfektně zahřejí a skvěle se přizpůsobí jakémukoliv počasí. Pružná vlněná trička dokážou vstřebat vlhkost až do 30 % své hmotnosti. Po navlhnutí však ztěžknou a nějakou dobu trvá, než zas uschnou. Přírodní trička z vlny oceníte hlavně při sportu, turistice a všech outdoor aktivitách.

Viskóza

Uměle vytvořený materiál z celulózy vám bude podobně jako bavlna příjemný na dotek. Oproti ní vám však takové tričko bude více splývat po těle a jemně se lesknout. Viskóza se objevuje ve směsových bavlněných nebo polyesterových materiálech, kterým dodá prodyšnost, měkkost a chladivost.

Polyester

Na sporty a další venkovní aktivity vám budou k ruce trička z polyesteru. Pokud zmoknete, trička rychle uschnou, dobře odvedou vlhkost, a navíc se nepomačkají. Kromě klasického polyesteru můžete coby eko milovník pořídit tričko z recyklovaného polyesteru. To se vyrábí z PET lahví a dalšího polyesterového odpadu. Na výrobu se přitom použije zhruba o 90 % méně vody než na výrobu klasického polyesteru.

Polyamid

Podobné vlastnosti jako u polyesteru najdete u oblečení z polyamidu. Na sportování v jakémkoliv počasí oceníte u triček z polyamidu jejich schopnost absorbovat jen málo vlhkosti a rychlé usychání.

Elastan

Aby bylo tričko co nejvíce pružné, přidává se do materiálu (nejčastěji bavlněného nebo polyesterového) polyuretanové vlákno – elastan. Taková trička kromě toho, že dobře pruží a vy se v nich tak budete cítit skvěle, také dobře drží svůj tvar. Po vyprání se navíc nemačkají. O tom, jestli ho budete muset žehlit, rozhodne další příměsový materiál.

O tom, jak se budete v tričku během dne cítit, rozhoduje velkou měrou materiál

Na co se dále zaměřit

Délka rukávu

Stejně jako si v kategorii triček vyfiltrujete požadovanou velikost a střih, si zvolíte i délku rukávu. Krátké rukávy jsou nestárnoucí klasikou. Unosíte je celoročně. Na formálnější akce pod košili, na casual příležitosti třeba k džínům. Vedle toho ¾ rukávy působí velmi svěže. Často takové modely seženete v různobarevném provedení, kdy jsou rukávy tmavší než zbytek trička.

V šatníku se však vyplatí mít i dlouhý rukáv. Ten si potom zabalíte na výlet do hor nebo třeba sportovní soustředění. Dlouhé rukávy se totiž často objevují v termo a kompresních úpravách.

Typ výstřihu

I takový detail jako výstřih vám dotvoří výsledný styl a podtrhne vybraný střih trička. V základním výběru vám budou stačit tyto 3 typy:

  • Kulatý – tady nešlápnete vedle, pokud nevíte, jaký výstřih vám sluší, vybírejte kulatý. Ten vám navíc opticky prodlouží krk.

  • Do V – hledáte slim variantu, ve které vynikne vaše vyřezaná postava? Výstřihy ve tvaru písmene V opticky zhranatí ramena a krásně zvýrazní postavu.

  • S límečkem – taková trička se nazývají polo. Střihově mohou částečně připomínat košile s krátkým rukávem. Měkký žebrovaný límeček navodí elegantní šmrnc a vy si tak takové tričko budete moci vzít i do práce nebo méně formální schůzku.

Trička s límečkem unosíte i na formálnější příležitosti místo košile

Gramáž

Ničí se vám trička častěji než je zdrávo? Na vině může být kromě nekvalitního materiálu a špatné údržby také nedostatečná gramáž. Čím lehčí tričko totiž pořizujete, tím bude průsvitnější a náchylnější na oděr.

Vyšší gramáž si také můžete přibalit do zimního počasí, protože pochopitelně lépe zahřeje. Mějte však na paměti, že vyšší hmotnost trička vám automaticky nepřinese vyšší kvalitu. V takto pevné látce se zas rychleji zapotíte a na léto tak může být nevhodná. Vždy proto ruku v ruce sledujte materiál a kvalitu provedení.

Vzor

Při výběru vzorování a potisků se zaměřte na svůj stávající šatník. Pokud pořizujete tričko, promyslete si, k čemu ho budete nejčastěji nosit. K džínům sladíte téměř jakoukoliv barevnou kombinaci i vzory. Muži většinou volí střídmější barvy, jako jsou černá trička bez potisku, nebo s logem značky. Při výběru vzorování přihlédněte ke svému současnému šatníku a jeho kombinovatelnosti s novým tričkem Výraznější a hravější prvky potom najdete u sportovních triček, která mohou být i svítivě zelená s reflexní funkcí. Kromě barev se můžete zaměřit i na vzorování. Outdoor klasikou jsou maskáčová trička v šedozeleném tónu, ale i veselé pruhované modely, kterými oživíte třeba i jednobarevné sako. Originální kategorií jsou vtipná trička s žertovnými nápisy a srandičkami, které budou zároveň skvělým dárkem.

Požadované vlastnosti

  • Funkční trička – termo trička vyrobená ze speciálních vláken, která odvádí veškerou vlhkost z těla. Vy jste tak během sportu maximálně chráněni před prochladnutím v létě (nižší gramáž) i v zimě.

  • Kompresní trička – upnuté stahovací tričko, které podporuje krevní oběh, a tím i okysličování celého těla. Kromě toho, že v něm budete vypadat skvěle, vám také přispěje k lepší regeneraci po sportu a sníží výskyt otoků.

  • Předsunuté ramenní švy – praktická vlastnost outdoorových triček, která vás ochrání před vznikem otlaků z popruhů vašeho batohu.

  • Ploché švy – tričko vás během pohybu nebude nikde nepříjemně třít ani škrábat.

  • Vsazené klíny v podpaží – přispějí k vyššímu pohodlí během celodenního nošení.

  • Reflexní prvky – bezpečnostní prvek zvyšující viditelnost chodce i běžce.

5 tipů na údržbu a praní

Při praní i další údržbě se řiďte informacemi na cedulce trička. Každé totiž snese jinou teplotu i zacházení. Funkční modely je třeba prát obvykle na šetrný program do 40 °C bez použití aviváže. Ta by mohla narušit jejich strukturu a negativně ovlivnit funkčnost. Jinak tomu bude u bavlněných triček, kterým aviváž naopak prospěje co do měkkosti a svěžesti. Níže naleznete 5 tipů, jak se o trička správně starat.

Bílá trička perte vždy samostatně

  • Trička s potiskem perte motivem dovnitř.

  • Polyamidový materiál barví, proto ho před praním vždy pečlivě barevně roztřiďte.

  • Nevzhledné skvrny od potu na bílém tričku odstraníte nejlépe pomocí citronové šťávy.

  • Při žehlení dejte pozor na potisk. Trička s obrázky či výrazným logem značky žehlete přes jinou látku.

  • Trička s potiskem skládejte ideálně tak, aby potisk zůstal bez ohybu.