Jak vybrat pánskou košili?

Zaskočila vás nečekaná pozvánka na společenskou akci nebo jen hledáte univerzální kousek do práce? Pánská košile by neměla ve vašem šatníku chybět. Podle stylu akce ji můžete kombinovat s džíny nebo elegantními kalhotami s puky. Při výběru košile se zajímejte o její střih, velikost i materiál.

Zaskočila vás nečekaná pozvánka na společenskou akci nebo jen hledáte univerzální kousek do práce? Pánská košile by neměla ve vašem šatníku chybět. Podle stylu akce ji můžete kombinovat s džíny nebo elegantními kalhotami s puky. Při výběru košile se zajímejte o její střih, velikost i materiál.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Styl košile

Společenské

Chystáte si oblek do práce nebo třeba na svatbu? Vybírejte košile s dlouhým rukávem ideálně bílé barvy s úzkým límečkem. Pokud očekávaná událost nevyžaduje tak přísný dress code, klidně zvolte i jiné barevné odstíny jako světle modré, pastelové či lehce vzorované.

Casual

Pokud si košili rádi oblečete i na neformální setkání, můžete se více odvázat co do střihu i vzorování. Tyto košile, ať už s dlouhým nebo krátkým rukávem, můžete nosit samostatně klidně k džínům. Ze vzorů si pak můžete vybrat oblíbené kostkované modely nebo třeba pruhy.

Sportovní

V této košili nemusíte podávat žádné sportovní výkony. Označení sportovní spíše poukazuje na pohodlí a dostatečnou volnost pohybu. Sportovní košile proto většinou seženete v bavlněném nebo prodyšném lněném provedení. Příjemné flanelové košile si s sebou můžete zabalit klidně pod stan nebo na chalupu. V noci zahřejí a dobře poslouží i jako svrchní vrstva přes tričko. Mimo to můžete sáhnout po funkčních a zateplených kouscích.

Pod oblek volte světlé košile s kravatou nebo motýlkem

Střih

  • Regular fit – klasický spíše volnější střih poznáte podle širšího lemu, který lépe zakryje plnoštíhlou postavu.

  • Slim fit – přiléhavý střih se zúženým lemem více obepne tělo a nechá vyniknout štíhlou postavu.

  • Loose fit – volnější střih je vhodný pro sportovní typy košilí. Nabídne dostatek volnosti a umožní pod košilí nosit i další vrstvy.

  • Modern fit – rozdíl mezi slim fit a modern fit střihem často nemusí být vůbec patrný. Některé značky oba typy zaměňují. Modern fit košile poznáte podle vypasovaného provedení vhodného na vyrýsované postavy.

Jak vybrat velikost

Při výběru se můžete řídit běžným značením XS–XXXL. Abyste si však byli jisti, že vám vybraná velikost dobře padne, zkontrolujte si velikostní tabulku dané značky. Výrobci spolu s tím často uvádějí obvod hrudníku, pasu či boků.

  • Obvod hrudníku: nejdříve se narovnejte, nadechněte a přiložte metr na nejširší část hrudníku. Metr musí být přitom ve vodorovné poloze. K naměřené hodnotě potom můžete připočítat pár centimetrů (1–3) pro větší volnost pohybu.

  • Obvod pasu: metr nyní přiložte na oblast pupku v nejširším místě. Stůjte volně a metr příliš neutahujte.

  • Obvod boků: obvod boků měřte ve spodním prádle. Metr přiložte na nejširší část boků v oblasti kyčlí.

Hodnoty nejlépe zjistíte pomocí krejčovského metru. Zvládnete to však i bez něj. Pokud doma žádný nenajdete, použijte provázek a obyčejné pravítko nebo svinovací metr. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte. Níže naleznete orientační velikostní tabulku, která se však napříč výrobci může lišit.

Velikost

EU číslování

Obvod hrudníku (cm)

Obvod pasu (cm)

S

36–37

108

102

M

38–39

117

112

L

40–42

124

118

XL

43–44

130

126

XXL

45–46

138

138

Materiál

Odpověď na to, jestli vás košile nebude škrábat ani se v ní nebudete příliš potit, hledejte v materiálu. Ten můžete volit buď přírodní (bavlna, len) nebo umělý (polyester, viskóza).

Bavlna

V košilích, u kterých převažuje bavlna se nebudete zapařovat, ani příliš potit. Jsou totiž velmi příjemné na dotek, prodyšné a měkké. Bavlna je v tomto případě sázka na jisto. Setkat se můžete i se směsovými materiály bavlny s elastanem, které více pruží, nebo pevné a odolné bavlny s polyesterem.

Flanel

Příjemné flanelové košile se vyrábí buď z bavlněné příze nebo vlny. Na trhu však najdete i syntetický flanel. Měkký materiál vás krásně zahřeje, a navíc dobře absorbuje vlhkost.

Polyester

Velkou výhodou oproti bavlněným košilím má polyester v nízké mačkavosti. Tyto košile navíc rychle schnou, dobře odvedou vlhkost a drží svůj tvar. V prodyšnosti se však s těmi bavlněnými nemohou srovnávat. Právě proto se často setkáte s kombinováním obou materiálů.

K tomu, aby bavlna příliš rychle nežmolkovatěla, bývá doplňována o syntetické příměsi

Len

V letních dnech nejvíce oceníte prodyšné a lehounké lněné košile, které skvěle odvádí vlhkost od těla. Lněný materiál se však snadno pomačká, a po delší době ve skříni jej možná budete muset znovu přežehlit.

Viskóza

Podobně jako len unosíte košile z viskózy hlavně v parných letních dnech. Tento lehký syntetický materiál příjemně chladí a jemně splývá po těle. Viskóza se mnohem častěji objevuje ve směsi s bavlnou nebo polyesterem.

Na co se zaměřit

Límec

Při výběru konkrétního modelu si prohlédněte také provedení límce. Pro bílé společenské košile je nejvhodnější úzký límeček, který se při rozepnutí prvního knoflíčku tolik nerozevře do stran. Ke stojáčku neboli límci na dva knoflíky se již nenosí kravata. Pod něj se váže pouze motýlek. Nejméně formální jsou košile bez límečku, které jsou u krku zakončeny měkkým stojáčkem.

Manžeta

Vyztužená látka na konci rukávu se nazývá manžeta. Košile mohou mít různé manžety co do tvaru i způsobu zapínání. Nejčastější variantou jsou kulaté manžety na knoflíčky, které poznáte podle zaobleného tvaru. Existují také zkosené nebo dvojité zahnuté francouzské manžety. Casual košile nejčastěji mívají rukávy zakončené nevyztuženou látkou, tedy měkkou manžetou bez výplně.

Léga

Légu najdete na levé straně pánské košile (na pravé u dámské). Jedná se o podélný pruh látky s knoflíkovými dírkami. Dále se rozděluje na dvojitou, hladkou a skrytou. Dvojitá léga se používá u business košilí, elegantně totiž zvýrazní přední stranu košile. Hladká léga je poměrně nenápadná a najdete ji u většiny casual, sportovních, ale i společenských košilí. Skrytá léga zcela překryje knoflíky, pro jejich zapnutí je tedy třeba légu odkrýt.

Zahnutá manžeta patří k luxusním společenským košilím a ke košilím do fraku

Výběr podle postavy

Silnější postava

Mužům se silnější postavou a větším břichem nejlépe padnou košile rovného střihu, regular fit, případně loose fit. Pokud máte spíše mohutnou oblast krku a ramenou, nebojte se sáhnout po vypasovanějším provedení modern fit.

Normální postava

Na normální postavu, tedy ani ne příliš hubenou nebo silnou, nejlépe padnou klasické regular fit košile nebo lehce zúžené slim fit střihy. Záleží proto na vašich preferencích i stylu konkrétního modelu.

Štíhlá postava

Aby na vás košile příliš neplandala, zvolte přiléhavý slim fit nebo modern fit model. Pokud zároveň zvolíte správnou velikost, nemusíte se přitom bát, že by vás košile ještě více opticky zeštíhlila.

10 tipů, jak se starat o košili

  • Před praním zkontrolujte prázdné kapsy, případné výztuhy límečku vyjměte a rukávy narovnejte.

  • Na skvrny před praním aplikuje odstraňovač skvrn a košili otočte na rub.

  • Košili perte se zapnutými knoflíky. Díky tomu si lépe udrží svůj tvar.

  • Na bílé košile používejte speciální prací prášek na bílé prádlo. Zajistíte si tak, že košile nevybledne a bude stále jako nová.

  • Bavlněné košile doporučujeme sušit na sušáku. Sušička by mohla časem narušit vlákna.

  • Při žehlení začínejte límečkem a dále pokračujte směrem dolů.

  • Košili ukládejte ideálně rozložené na ramínko. Pokud nemáte ve skříni dostatek prostoru, pečlivě košili složte na vrch komínku tak, aby na ní už nic nestálo.

  • Límeček ohněte až ve chvíli, kdy si košili obléknete a případně uvážete kravatu.

  • Po celodenním nošení nechte košili vyvětrat, až poté ji odložte do koše na prádlo.

  • Nikdy nepřežehlujte nošenou košili. Špína by se zažehlila hlouběji do vláken.