Jak vybrat pánskou obuv?

Pokud vybíráte pánské boty, pravděpodobně už víte, pro jakou příležitost mají být určené a kdy se je chystáte nosit nejčastěji. Kromě samotného druhu se proto zaměřte také na materiál, způsob zapínání, výšku a jiné speciální vlastnosti. Poradíme vám, jak projít nákupem tak, abyste neudělali botu.

Pokud vybíráte pánské boty, pravděpodobně už víte, pro jakou příležitost mají být určené a kdy se je chystáte nosit nejčastěji. Kromě samotného druhu se proto zaměřte také na materiál, způsob zapínání, výšku a jiné speciální vlastnosti. Poradíme vám, jak projít nákupem tak, abyste neudělali botu.

Doba čtení 7 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Do jakého ročního období

Důležitá otázka, která by měla předcházet každému výběru zní: kdy se chystáte boty nosit? Zde však velmi záleží, jaký typ boty pořizujete. Vybíráte-li vhodné boty do města, vyplatí se pořizovat jedny na teplou sezónu a druhé na zimu, které budou příjemně zateplené, ideálně také převyšující kotníky. U bot do přírody tomu však může být docela jinak. Trekové boty bývají vyztužené, pevné a často i vysoké (pohory). Jejich podešev je určená na nerovné terény, proto je také dostatečně silná. Pokud se nechystáte do hlubokého sněhu, zvládnete mnohdy i chladnější túry s celoročními trekovými botami, do kterých si v případě potřeby můžete pořídit funkční ponožky nebo zateplené vložky do bot.

Do města, nebo do přírody

Už jsme nastínili zásadní rozdíly mezi oběma typy bot. Boty do města nemusí splňovat vysoké funkční nároky, jako je tomu u obuvi do přírody, zato je na ně kladen vyšší estetický požadavek. Pokud vybíráte městskou obuv do zimy, zaměřte se primárně na jejich nepromokavost a zateplení. Speciálnější podrážky a nadkotníkové provedení jako je tomu u zimních bot do přírody, není třeba ve městě tolik řešit.

Základní dělení

Vycházková

Za vycházkovou obuv považujeme takové boty, které jsou především pohodlné a univerzální co do využití. Lze je nosit do města, ale i do lehkých přírodních terénů. Řadí se sem klasické tenisky nebo sandále.

Společenská

Speciální typ obuvi, která je spíše určena do interiérů, je většinou vyrobena z pravé kůže (usně). Ať už mokasíny, nebo oxfordky, obvykle se počítá s krátkodobějším nošením. Boty mohou být kvůli úzké špičce nepříjemné pro dlouhodobé používání a také citlivé na nerovný povrch.

Sportovní

Velmi rozličným druhem je poté sportovní obuv, která se dále dělí podle konkrétního typu sportu. Mezi časté společné znaky však patří lehkost a prodyšnost. Pánská běžecká obuv může mít tvarovou paměť, která zajistí dobrou dynamiku pohybu, otvory pro cirkulaci vzduchu a technologii odolávající nárazům. Podobně tomu může být u turistické obuvi, která je často doplněna o nepromokavé membrány, pryžové obsázky kolem špičky zabraňující oděru nebo třeba speciální stabilizační systém.

Pracovní

Charakteristickým znakem pracovní obuvi je jejich funkčnost. Tyto boty bývají vybaveny kvalitními podešvemi, které odolávají olejům, pohonným hmotám i extrémním teplotám. Boty bývají také antistatické, tedy zabraňují vzniku jiskření z elektrostatického výboje, kdy podešev funguje jako uzemňovací prvek. Pracovní obuv může být doplněna o reflexní vrstvu, gelovou vložku nebo měkčenou bandáž. Může se jednat o zateplené holínky, pracovní pohorky nebo speciální boty, které dále naleznete v kategorii pánská pracovní obuv.

Domácí

Patrně nejpohodlnějším typem je domácí obuv, kam patří lehké sandále, pantofle, gumové boty značky Crocs, žabky případně i jednoduché espadrilky, které však slouží i jako stylové boty do města.

Výběr podle materiálu

Kůže

Nejen pánské společenské boty, ale i funkční outdoorové pohorky mohou být vyrobené z pravé kůže neboli usně. Velkou výhodou takovýchto bot je pevnost, příjemný povrch na dotek, prodyšnost a odolnost. Za pravou kůži si však připlatíte a také údržbě budete muset věnovat nějaký ten čas navíc. Konkrétní vlastnosti kůže však závisí také na způsobu zpracování a ošetření.

Kožené boty bývají dražší, zato jsou velmi odolné a příjemné na dotek

Semiš

Speciální typ koženého materiálu, který je velmi náchylný na znečištění. Semišová obuv vypadá elegantně a skvěle se hodí do zimy. Boty vyrobené ze semiše krásně přilnou k chodidlu a přizpůsobí se jeho tvaru. Stejně jako pravá kůže je však i ta semišová náročnější na údržbu.

Textil

Na lehkou a sportovní obuv se často používá textil, který může být doplněn o další technologie a výztuhy. Pokud se jedná o obyčejnou textilní obuv bez jiné materiálové kombinace, můžete ji snadno prát i v pračce. Obecně se tyto boty lépe udržují a čistí. Není třeba pravidelná impregnace a jiná speciální péče.

Pryž

Z pryže bývá vyrobena podrážka a podešev. Jedná se o gumu vzniklou z kaučuku. O gumu se nemusíte příliš starat, snadno se čistí. Boty s pryžovou podešví bývají odolné proti oděru a prasknutí.

Syntetické materiály

Mezi nejčastější syntetiku patří koženka a eko kůže. Vzhledově boty připomínají pravou kůži, jsou také odolné a obvykle k dostání za příznivější cenu. Oproti kůži však nejsou prodyšné a nepřizpůsobí se tolik chodidlu. Na druhou stranu se ale boty dobře čistí a jsou nenáročné na údržbu.

Na co se zaměřit

Zapínání

Většinou se setkáte s klasickým zavazováním na tkaničky, které je skoro podmínkou pro outdoorovou obuv, pohorky a boty do náročnějších terénů. Alternativou jsou potom pouze dotahovací tkaničky, kde není třeba nic složitě vázat. Polobotky, tenisky do města a sandále se často zapínají pomocí suchého zipu. Poslední možností je zapínání na zip s jezdcem, který najdete u zimních kotníkových bot určených především do města. U pohorek je žádoucí tkaničkové zapínání pro maximální stabilitu

Výška boty

S volbou výšky obuvi úzce souvisí roční období. Do chladnějších a deštivějších měsíců volte vyšší provedení převyšující kotníky. Taková obuv se také hodí do hor a členitého povrchu. Udržuje kotník stabilnější a umožní jistější chůzi po kamenech. Někteří však na dlouhé túry preferují spíše nízkou lehkou obuv, která nohu příliš nezatěžuje. Nízké boty jsou také základním provedením tenisek, espadrilek a obecně městských bot.

Speciální vlastnosti

Už jste slyšeli o barefoot botách? Jedná se o novodobou technologii, která umožňuje prostřednictvím speciální podešve maximální kontakt se zemí. Zprvu sice cítíte každý kamínek, ale noha se časem otuží a vy si poté můžete užívat přirozenou chůzi. Některé modely jsou navíc vybaveny vložkou pro začátečníky, kteří si zprvu netroufnou chodit ,,naostro".

Výběr zdravotní pánské obuvi se bude týkat každého, koho dlouhodobě bolí záda, klouby nebo cítí unavené nohy. Po těchto ortopedických botách sáhnete také ve chvíli, kdy řešíte problém s plochým chodidlem, vbočeným palcem a otlaky. Často se jedná o pantofle s anatomicky tvarovanou stélkou nesoucí zdravotní certifikaci.

Technologie

U různých výrobců se dočtete o mnohých technologiích, které mohou být dost podobné, jen je každý pojmenovává po svém. Ať už se jedná o funkční membrány, zateplení, prodyšnost a nepromokavost. Z hlediska výrobní technologie rozlišujeme způsob, jakým je přichycena spodní část ke svršku boty. Zde rozlišujeme hlavní procesy: lepení, přišívání bez napínací stélky (tzv. flexiblová obuv), lisování nebo vstřikování.

Nejčastěji se setkáte s lepenou obuví, u které hrozí možnost promočení spoje. Spodní část je k botě připevněná lepením. U flexiblové boty je svršek a podešev spojen šitím. Díky tomu je obuv ohebná a příjemná na nošení. Její nevýhodou je lehká propustnost, kterou lze však snížit pravidelnou údržbou a impregnací.

Jak změřit velikost bot

Abyste si byli jisti, že vyberete správnou velikost, existuje jednoduchý návod, jak si změřit délku chodidla.

  • Budete potřebovat lepící pásku, papír, fixu a metr.

  • Na rovnou zem přilepte papír, na který následně rozprostřete celé chodidlo.

  • Fixou obkreslete obvod chodidla.

  • Změřte vzdálenost od paty po nejdelší prst.

  • Pro volbu ideální velikosti boty ještě připočtěte zhruba 0,5 cm.

Níže naleznete pro porovnání velikostí tabulku. Tu si ale vždy ověřte u daného výrobce. Tyto hodnoty se často liší napříč značkami. Nejčastěji se u nás setkáte s francouzským číslováním obuvi (EU). Narazit můžete ale i na metrické v cm, nebo mm, anglické (UK) a americké (US).

Velikost EUR

Délka v mm

Velikost UK

Velikost US

40

255

6,5

7,5

41

260

7

8

41,5

265

7,5

8,5

42

270

8

9

42,5

275

8,5

9,5

43

280

9

10

44

285

9,5

10,5

44,5

290

10

11

45

295

10,5

11,5

46

300

11

12

46,5

305

11,5

12,5

47

310

12

13

Údržba obuvi

  • Koženkový materiál se udržuje snadno, postačí trocha vody, mýdlo a kartáčkem smýt nečistoty.

  • Textilní obuv pokud výrobce neuvádí jinak, lze prát bez problému v pračce. Vždy si ale ověřte, zda-li tím nenarušíte její funkčnost v případě sportovních membrán a jiných vychytávek.

  • Kožená obuv - při větším znečištění lze velké nánosy vyčistit mýdlem a speciálním kartáčem, po usušení boty vyleštěte voskem pomocí kartáče, nechte proschnout a opět doleštěte už za použití hadříku. Na závěr na obuv použijte ochranný sprej. Veškeré doplňky k čištění naleznete v kategorii údržba a čištění obuvi.

  • Při čištění semišových bot dbejte na správné vysušení. Po omytí nečistot použijte například utěrku nebo papírové ubrousky ke kompletnímu vysušení. Poté aplikujte ochranný sprej na semiš a nechte opět oschnout. Nakonec stačí uhladit jemným kartáčkem.