Jaký parní čistič vyberete by se mělo odvíjet od toho, co a jak často s ním plánujete čistit. Všechny modely nejsou univerzálního charakteru a různým povrchům odpovídají odlišné teploty, při kterých je vhodné je čistit, aby nedošlo k jejich poškození. Na trhu může být pro zákazníka trochu zmatek v rozdílech mezi jednotlivými typy a jejich využitím. Pojďme si společně vše vyjasnit.
Jaký parní čistič vyberete by se mělo odvíjet od toho, co a jak často s ním plánujete čistit. Všechny modely nejsou univerzálního charakteru a různým povrchům odpovídají odlišné teploty, při kterých je vhodné je čistit, aby nedošlo k jejich poškození. Na trhu může být pro zákazníka trochu zmatek v rozdílech mezi jednotlivými typy a jejich využitím. Pojďme si společně vše vyjasnit.
Výhodou parních ručních čističů je, že jsou malé a lehké. Snadno se s nimi dostanete i do hůře přístupných zákoutí. Vhodné pro čištění oken a zrcadel, spár v koupelnách a kuchyních apod. Vzhledem ke svým menším rozměrům a malému objemu nádržky se však nehodí na čištění velkých ploch.
Parní mopy se nejvíce hodí pro čištění podlah díky své tyčové konstrukci a veliké stírací ploše. Měly by dokázat efektivně čistit všechny typy hladkých podlah, jako je lino, vinyl a dlažba. Pro ostatní účely se však obvykle příliš nehodí. Čištění některých dřevěných a jiných absorpčních podlah může být kvůli zanechávané vlhkosti rizikové. Na trhu jsou mimo jiné i velmi oblíbené parní mopy v aku variantě.
Připomínají klasické vysavače s hadicí a jednotkou na kolečkách. Vyčistíte s nimi všechny typy podlah, skel atd. Stejně jako parní mopy se kvůli absenci nasávání nehodí pro čištění choulostivých absorpčních povrchů. Ze všech typů jsou parní čističe na podlahy schopny vyvinout největší tlak a teplotu a mohou si dovolit nejobjemnější nádobky na vodu, protože o něco větší hmotnost nijak drasticky neomezuje manipulaci s nimi. Obvykle je dostanete s řadou různých nástavců.
Jedná se o podlahové parní čističe a mopy doplněné o vysavač. Výhodou parních vysavačů oproti parním čističům bez vysavače je, že špínu nerozmazávají, ale rovnou i vysávají. Díky tomu odpadá potřeba následného utírání. Hodí se kromě podlah i na čištění koberců a různých typů čalounění (matrace, sedačky, křesla apod.).
Vysávají rozpuštěnou špínu
Nezanechávají za sebou mokro
Výhody dle konkrétního provedení (mop / podlahové)
Nevýhody dle konkrétního provedení (mop / podlahové)
Udává, jak rychle dojde k přeměně vody na páru. S nejrychlejšími modely se dá pracovat už za 15 sekund, ale těm nejpomalejším to může trvat i 3 minuty či déle.
Topný výkon musí odpovídat tlaku. Pokud má čistič vysoký tlak a přitom podezřele nízký výkon, lze předpokládat, že onoho vysokého tlaku dosahuje pouze v určitých momentech, ale nedokáže ho stabilně udržet. Těmto modelům se raději vyhněte.
Plošný výkon
Zjednodušeně jde o velikost plochy, kterou dokážete na jedno doplnění nádržky vyčistit. Uvádí se v metrech čtverečních a je dobré alespoň orientačně vědět, jak velké plochy budete najednou čistit, abyste zvolili správně.
Plošný výkon si spočítejte i u ručních čističů, které budou sloužit k mytí oken či obkladů.
Tlak (bary)
Obecně platí, že čím vyšší tlak páry máme, tím snadněji se nečistot zbavíme. O to rychleji nám však zmizí voda z nádržky, a proto je praktické mít spolu s vysokým tlakem také velikou nádrž.
Každý parní čistič by měl mít alespoň 3 bary, které jsou považovány za minimum:
Čím vyšší je maximální teplota, tím více nežádoucích mikroorganismů a bakterií čistič zahubí. Nejvýkonnější modely produkují p áru i o teplotě 150 °C. Většina běžných mikroorganismů umírá již při 70 °C, ale některé druhy jsou odolnější a k jejich zničení jsou potřeba vyšší teploty. Teplotu je však potřeba přizpůsobit i typu povrchu, abychom jej neponičili.
Pohon
Především u ručních parních čističů by vás mělo zajímat, jestli jde o kabelový či aku parní čistič, a jak dlouho baterie vydrží na jedno nabití. Při plném nabití obvykle parní aku čističe vydrží nepřetržitě pracovat přibližně 20 minut.
Nádržka na vodu
Obvyklý objem nádrží je 0,4 - 2 litry s výdrží 5-30 minut aktivního čištění. Čím větší nádoba, tím delší doba čištění, a v souvislosti s tím čističe obvykle disponují i vyšším maximálním tlakem páry. Na druhou stranu se větší nádoby déle nahřívají a spotřebují kvůli tomu i více energie.
Jednokomorové nádržky
1 nádoba na vodu, ve které se zároveň přeměňuje na páru. Vyskytuje se především u ručních a pojízdných modelů.
Riziko opaření
U jednokomorových variant hrozí riziko opaření při neopatrném zacházení. Nádržka pro doplnění vody je až do úplného spotřebování veškeré vody pod neustálým tlakem. Nedoplňujte vodu, dokud se v nádržce nespotřebuje všechna voda a pro jistotu nechejte čistič i poté nějakou dobu vychladnout.
2 nádoby na vodu , díky kterým lze vodu doplňovat i v průběhu čištění a celková manipulace je daleko bezpečnější. Voda se na páru přeměňuje pouze v jedné z nich, zatímco do druhé můžeme během provozu doplnit vodu. Jde zároveň o energeticky úspornější variantu.
Materiál
Materiál nádržky přímo souvisí s životností přístroje a odvíjí se o od něj, zdali je potřeba používat výhradně destilovanou vodu. Nejkvalitnější je nerez, na které se nezachycuje vodní kámen a poradí si proto s vodou z kohoutku.
Praktické funkce
Regulace výkonu - Jiný povrch = jiný tlak páry a jiná teplota. Díky regulaci můžete čistič využít pro různě choulostivé materiály. Zajímat by vás mělo celkové rozpětí výkonu.
Dětská pojistka - Bezpečnostní pojistka, která zabraňuje samovolnému a nechtěnému úniku páry při manipulaci.
Bezpečnostní ventil - Prevence nechtěného otevření nádržky na vodu a případného opaření.
Ochrana proti vodnímu kameni - Použité materiály zabraňují usazování vodního kamene. Není díky tomu potřeba používat destilovanou vodu a odpadá i nutnost častého čištění zařízení.
Aku parní čističe - Na trhu najdete spoustu bezdrátových modelů s dobíjecí baterií.
Příslušenství
Příslušenství z velké části ovlivňuje celkovou využitelnost produktu. Při výběru věnujte dostatek času nejen samotnému spotřebiči, ale i dodávanému vybavení.
Nástavce na čištění spár a dalších špatně dostupných míst
Hubice s přídavnými kartáči
Nálevky
Nejčastější otázky
Jsou parní čističe vhodné pro alergiky a astmatiky?
Ano, nevíří totiž prach a nevyžadují použití žádných chemických prostředků. Kromě toho i navyšují vlhkost vzduchu v místnosti.
Nepoškodím párou nějaké povrchy?
Každý typ povrchu vyžaduje konkrétní bezpečnou teplotu čištění. Před nákupem si raději ověřte, jestli má parní čistič regulátor, a jestli se svým rozpětím hodí na povrchy, na které ho chcete použít.
Na jaké materiály je vyloženě nevhodné použít parní čistič?
Pravá a umělá kůže, měkký plast, hedvábí a vlna, elektrická zařízení, vše papírového charakteru apod. a věci s voskovým či olejovým povrchem jsou nevhodné pro čištění parním čističem.
Jaký je rozdíl mezi podlahovým parním čističem a parním mopem?
Oba typy sice slouží pro čištění podlah, avšak parní mop je (narozdíl od podlahových typů) tyčového charakteru bez jednotky na kolečkách. Mopy mají také zpravidla nižší výkon a jsou levnější, a proto se jedná o vlastní kategorii zboží.
Vyžadují parní čističe použití čisticích přípravků?
Parní čističe si dokáží při odpovídajícím tlaku a teplotě poradit s nečistotami i bez použití jakýchkoli čisticích prostředků, avšak jejich použití je možné pro usnadnění práce. Na trhu se dá najít množství různých specializovaných přípravků přímo určené pro parní čističe.