NEŽ PRUT VLOŽÍME DO POUZDRA
nebo před přenášením či přejezdem na kratší vzdálenosti a pro uložení třeba doma ve skříni nebo v dílně bychom si měli zvyknout používat základní pomůcky, kterými jsou pásky na suchý zip. Ty nám poslouží k tomu, aby díly rozloženého prutu nebyly uloženy volně a při manipulaci s rozloženými pruty nedošlo k jejich poškození nebo ztrátě některého dílu. Pomocí pásek v horní a dolní části prutu dojde ke spolehlivému zajištění, zapnutí i rozepnutí pásky je dílem okamžiku, jsou totiž na spodní straně opatřeny suchými zipy.
Pásky používáme nejčastěji na jeden prut v počtu dvou, k pevnému spojení to bohatě postačí a kdykoli máme hned pruty zase k dispozici. Lze takto spojit i pruty s upevněnými navijáky, případně i s provléknutým vlascem či šňůrou v očkách a navázanou koncovou montáží. Takže po příchodu k vodě stačí prut sestavit a můžete chytat. Podle typu prutu a počtu dílů zvolíte délku a šířku pásky, pro tenčí pruty (na feeder, lehkou přívlač a plavanou) postačí zpravidla samozřejmě pásky kratší, u prutů se silnějším profilem (mořské pruty, sumcové pruty a kaprařské speciály) volíme raději delší vzor. Díky suchému zipu je možnost použití velmi variabiln í.
PÁSKY NA SUCHÝ ZIP
Můžeme si je pro přehlednost rozdělit na dvě skupiny. Nejjednodušším, přitom funkčním a cenově nejpřístupnějším řešením jsou textilní pásky se suchým zipem na spodní straně. Prostý princip asi není třeba nijak zevrubněji vysvětlovat, díly, které chcete spojit, přiložíte k sobě, obtočíte páskou a přitáhnete. Suchý zip díly podrží u sebe a můžete pochodovat kolem vody až na své vytoužené lovné místo. Potom je stačí lehkým tahem rozpojit a sejmout.
Pomocí textilních pásek můžete pochopitelně spojit pro snadný transport i další rybářské propriety, jako jsou například, podběrák, vylovovací hák – gaf, vidličky nebo díly stojanů, tyče z konstrukce bivaku a další. Páska jsou prostě šikovný pomocník, který se hodí na leccos. Často jsou opatřeny i kroužkem, tudíž lze spojené pruty snadno také zavěsit.
Větší komfort a dokonalejší spojení prutů pro transport poskytnou neoprénové pásky na suchý zip, které právě díky použitému pružnému materiálu zajistí dokonalé uchycení dílů složeného prutu. Neopren navíc není třeba po použití nijak vysušovat, je to materiál, kterému voda neuškodí. Pro spojení opravdu silných a těžkých prutů zvolte pásky o něco větší šířce, bude u nich totiž díky tomu i větší plocha pro kontakt segmentů suchého zipu a pásek tak udrží důkladné zatížení.
Při utahování nepoužívejte nadměrnou sílu, pruty budou díky spojení na dvou místech držet pohromadě dostatečně pevně i bez toho. Suchý zip je nejlépe při nepoužívání ochránit zapnutím nebo vložit do ochranného sáčku, jinak se (zejména na díl s jemnými háčky) snadno zachytí drobné nečistoty a funkčnost suchého zipu se tím může výrazně snížit. A čistit zanesený díl suchého zipu je velice nepříjemná sisyfovská práce.
OCHRÁNIT OBA KONCE PRUTU
je skutečně potřeba v každém případě. Pro dlouhé transporty použijeme raději speciální pouzdra a tubusy, i pro krátký transport bychom ale měli především špičku a spojky, tedy hodní a dolní části rozloženého prutu dobře ochránit. Koncovky jsou vyráběny v různém provedení a občas se výrazně liší, vždy jde ale o to, aby koncové části prutu byly v bezpečí před poškozením i před vniknutím nečistot, což u rozebraných spojek může být příčinou nečekaných problémů.
LEVNÉ A PRAKTICKÉ
jsou jednoduché koncovky na pruty, zhotovované nejčastěji z EVA (tedy syntetické tkaniny na bázi etylen-vinyl-acetátu), tedy klasické koncovky na pruty. Svému účelu poslouží velmi dobře, ochrání pochopitelně i koncové očko, které by mohlo být v případě poškození kamenem úrazu a znepříjemnit či také znemožnit používání prutu, protože při vážnějším poškození koncového očka dochází k třepení a narušení vlasce nebo šňůry, což je věc, které se jistě každý chce vyhnout.
Tato koncovky se upevňují na oba protilehlé konce složeného prutu po navléknutí pomocí tkanice nebo lépe suchého zipu. Uvnitř se nachází měkká vystýlka, chránící pruty před nárazem a mechanickým poškozením, snadno je nasadíte i sejmete a váš oblíbený prut je v bezpečí. Ve špičce bývá vystlání zdvojeno nebo je z vnější strany koncovka ještě zesílena. V sadě zpravidla najdete jeden návlek určený na špičku a jeden (o něco širší) kam umístíte rukojeť spodního dílu prutu.
VĚTŠÍ KOMFORT A ZÁRUKA JISTOTY
je to, co vám přinášejí neoprenové špičky. Jedná se vlastně o stejný ochranný prvek, k jeho zhotovení ale bylo použito kvalitního odolného neoprenu, takže ochrana proti mechanickému poškození je opravdu dobrá. Jedná se především o pomůcku na kratší transporty za špatných světelných podmínek, mokra a po nerovném povrchu, prostě jistota je jistota.
Také tyto neoprenové koncovky se upevňují nejčastěji pomocí pružného pásku, který je součástí špičky a je opatřen suchým zipem. Montáž i sejmutí jsou otázkou okamžiku, za ten pocit jistoty použití takové ochrany rozhodně stojí. Pro delší transporty je vždy vhodné použít speciálních tubusů nebo zesílených přepravních pouzder, které prut spolehlivě ochrání i za náročných podmínek.