Jak vybrat pastelky?

Pastelky s vámi procházejí celé dětství a s mnohými i dospělý věk. Rozdělují se podle mnoha kritérií, např. počet kusů, druhy barev, tloušťka, délka apod. Mimo to je jistě pro každého důležitá cena a na druhou stranu kvalita.

Pastelky s vámi procházejí celé dětství a s mnohými i dospělý věk. Rozdělují se podle mnoha kritérií, např. počet kusů, druhy barev, tloušťka, délka apod. Mimo to je jistě pro každého důležitá cena a na druhou stranu kvalita.

Doba čtení 3 min.
Kamila, redakce Heureka.cz

Všechny tyto atributy jsou velmi individuální, a proto ani neexistuje jednoduchá odpověď, jaké pastelky pořídit. Někteří výrobci i rozlišují pastelky pro praváky a leváky. Přesto se pokusím vám některá pravidla přiblížit. Jen je třeba mít na mysli, že žádné z těchto pravidel nemusí pasovat na každého. Vždy je potřeba brát zřetel na specifika konkrétního dítěte.

Tenké nebo tlusté, krátké nebo dlouhé

Obecně platí, že malým dětem, které s malováním začínají, pasují lépe silnější pastelky a naopak. Čím jsou děti starší a déle malují, tím jsou vhodnější pastelky slabší. Poměrně jednoznačné je to pak u školáků a školaček, protože tam už je potřeba mít pastelky v takové tloušťce, která umožní Vašemu potomkovi správně se trefit do obrázku, řádku a podobně. Co se týče délky, tak kratší pastelka je lehčí, takže je opět vhodnější pro malé děti, které by mohly mít problémy s udržením dlouhé pastelky. Krátké pastelky mohou zvolit i ti, kdo je chtějí mít na cesty.

Počet kusů, druhy barev

Tady je to asi velmi jednoduché. Záleží na konkrétních potřebách dítěte. U barev je jistě vhodné si alespoň trochu prohlédnout škálu barev, aby vám nechyběla nějaká barva, kterou chcete. Mezi pastelkami sice nebývají velké rozdíly, přesto však nějaké bývají. Zejména u pastelek s větším počtem kusů. Například většina pastelek nemá zlatou a stříbrnou (alespoň v těch menších sadách), jsou ale na trhu i pastelky, které tyto dvě barvy mají už ve 12-ti kusovém balení.

Trojhranné, šestihranné nebo kulaté

V dnešní době se hodně preferují trojhranné pastelky. Je pravda, že většině dětí se nejlépe drží a zřejmě jsou i dobrým pomocníkem pro správné držení. Naopak kulaté pastelky jsou většinou méně vhodné. Dítě je necítí tak dobře v ruce a mohou v ruce klouzat. Někde uprostřed se pohybují „klasické“ šestihranné pastelky. Opět ale platí individualita každého dítěte. Nechte svého potomka rozhodnout, co se mu lépe drží a s čím se mu lépe kreslí.

Kvalita a cena pastelek

Pastelky mají jednu velkou výhodu, jsou ve většině případů finančně dostupné a kupují se pravidelně. Proto by jako hlavní zásada mělo platit, že pokud mi pastelky nevyhovují, zkusím příště jiné a pokud už nějaké, pro mě vyhovující najdu, tak se jich držím. Přesto určité pomůcky k nákupu jsou.

Asi nejdůležitější je sytost barev. Je důležité, aby pastelka kreslila sytě a nemuselo se na ni příliš tlačit. V praxi to ale na druhou stranu může znamenat menší odolnost k lámání tuhy. Přesto lze celkem bez problému najít kompromis.

Lámavost pastelek bývá oblíbené téma. Nemá ani moc cenu se zabývat technikou výroby. Výrobci tvrdí různé věci: „Tuha je lepená po celé délce, proto se neláme.“ „Nebo je pastelka a potažmo tuha pružná a taky se tedy neláme.“ A tak dále a tak dále. Nic z toho pro Vás nemusí být důležité. Jednak nikdo neví, jestli to nebo tamto nám opravdu zaručí, že se tuha neláme a také nemáme žádnou záruku, že to výrobce udělal skutečně tak, jak to prezentuje. Navíc, jak bylo výše zmiňoval, existuje určitá spojitost mezi tvrdostí/lámavostí a sytostí. U tak zvaných ohebných se k tomu často přidává špatné ořezávání. Nejjistější opravdu jsou konkrétní zkušenosti, ať už vaše nebo vašich známých. Určitě se dá přihlédnout i k testům, které se čas od času objevují.

Původ pastelek

Tady zdůrazňujeme, že doba, kdy se dalo jednoduše říct, že pastelky vyrobené v Číně jsou špatné, je pryč. Dnes naprostá většina dodavatelů pastelek má výrobu v Asii, je jen otázka, jakou kvalitu si nechá vyrobit. Velmi ostražití buďte jen u levných pastelek ve velkých řetězcích, zejména pod hlavičkou těchto řetězců. Ty bývají mnohdy opravdu velmi zoufalé kvality.

Druhy pastelek z hlediska práce s nimi

Tady jen krátce. Kromě „klasických“ pastelek existuje celá řada „speciálních“ pastelek. Jsou to různé umělecké pastelky, progressa nebo akvarelové pastelky.

Progressa nemají dřevěný obal a jsou vhodná zejména pro barevnou kresbu, pro stínování a kombinování barev.

Akvarelové pastelky jsou vodou rozmyvatelné a dá se s nimi tedy i po nakreslení dále pracovat.

Nákupního rádce dodal: papirnictvioskarek.cz

Další užitečné články