Bez interního pevného disku se neobejde žádný uživatel počítače ani notebooku. Jakmile přestane fungovat, nefunguje ani samotné zařízení. Když se vám disk porouchá, nebo už vám původní nestačí, poradíme vám, jak vybrat pevný disk tak, aby splňoval vaše požadavky.
Bez interního pevného disku se neobejde žádný uživatel počítače ani notebooku. Jakmile přestane fungovat, nefunguje ani samotné zařízení. Když se vám disk porouchá, nebo už vám původní nestačí, poradíme vám, jak vybrat pevný disk tak, aby splňoval vaše požadavky.
Pevný disk HDD funguje na principu kombinace rotujících ploten zhotovených z magneticky citlivého materiálu, jež jsou v kontaktu s čtecími a rovněž zapisovacími hlavami.
Velká kapacita
Cenově výhodný
Nižší rychlost
Nutnost otáčení ploten
Hlučný
Náchylnější k poškození
SSD
Pevný disk SSD nemá na rozdíl od HDD disku pohyblivé plotny, díky čemuž je také spolehlivější a odolnější. Data se ukládají do NAND flash paměti.
Vysoká rychlost přenosu dat
Odolný
Malá spotřeba
Menší velikost
Tichý chod
Vysoká pořizovací cena
SSHD
SSHD je hybridní pevný disk, který spojuje výhody obou předchozích technologií. SSD část zařízení je využívána pro často používaná data, díky čemuž jsou ihned k dispozici.
Rychlé načítání dat
Slušný výkon
Vyšší pořizovací cena oproti HDD
Jaký pevný disk vybrat do notebooku?
Zatímco interní pevné disky se připojují přes interní počítačovou sběrnici typu SATA nebo PCI Express, externí pevné disky se připojují skrze vnější sběrnice, nejčastěji přes USB. Pevný disk do notebooku 2,5″ využívá výhradně sběrnici SATA - pokud tedy vlastníte notebook se sběrnicí PCIe, pořiďte si SSD disk typu M. 2 NVMe.
Pevný disk - parametry
Rychlost a přístupová doba
Rychlost
Používáme dvě základní metriky a to megabajty za sekundu (MB/s) a počet operací za sekundu (IOPS). Pokud hledáte disk pro domácí využití, vystačíte si s informací o rychlosti v megabajtech za sekundu. Hledáte-li disk pro serverové využití, pak se zaměřte na počet operací.
Přístupová doba
Přístupová doba (ms) nám udává čas, který je zapotřebí, než se požadovaný blok dostane pod takzvanou hlavu. Zároveň oznamuje čas potřebný k přesunu těchto hlav na určenou stopu nebo válec. Špičkové disky mívají rychlost od 4 ms, ty méně výkonné obvykle přes 10 ms.
Cache a kapacita
Cache
Cache neboli vyrovnávací paměť ovlivňuje výkon disku. Jejím hlavním úkolem je dočasná úschova dat. Vyrovnávací paměť slouží k tomu, že se do ní data rychle nahrají a pak se z ní dále nahrávají na cílové místo. Takový princip zapisování dat platí u HDD i SSD disků. Běžná velikost cache se pohybuje mezi 64 a 128 MB.
Kapacita
Kapacita disku hraje důležitou roli. Je jasné, že čím větší kapacitu bude disk mít, tím více dat se vám do něj vejde. Běžný uživatel si vystačí přibližně s 2 TB (1 TB = 1000 GB).
V praxi je potřeba počítat s tím, že například stažená hudba vám zabere mnohem méně místa než stažený film.
Operační systém - zabere přibližně 20 GB
Programy - zabírají desítky až stovky GB
Hry - mohou zabrat až 100 GB
Hudba - hudba ve vysoké kvalitě zabere desítky MB
Filmy - ve 4K kvalitě film zabere až 80 GB
Souborové systémy
Nejpoužívanějšími souborovými systémy ve Windows jsou FAT32 a NTFS.
FAT32
Starší operační systém
Maximální velikost souboru činí 4 GB
Maximální velikost svazku disku činí 10 000 GB
NTFS
Novější operační systém s lepším zabezpečením
Maximální velikost svazku disku je neomezená
Počet otáček a hlučnost
Počet otáček
Tento parametr je relevantní pouze v případě plotnových disků. Čím více otáček za minutu HDD disk má, tím bude výkonnější, avšak hlučnější.
7 200 - výkonné disky používané především do stolních PC
5 400 - své využití najdou hlavně v noteboocích, neboť neboť mají nižší výkon, ale zároveň jsou i méně hlučné
10 000 - využívají se především k provozování serverů
15 000 - extrémně výkonné disky pro serverová využití
Hlučnost
Máte-li rádi ticho a klid, pak u vás může hrát velkou roli rovněž hlučnost pevného disku. Ta se dělí na dvě kategorie a to hlučnost při zátěži a hlučnost pevného disku v klidu.
Co znamená, když pevný disk disponuje flash modulem? Takový pevný disk je rychlejší, spolehlivější, s nižší spotřebou a zároveň vysoce výkonný.
Rozhraní a flash paměť
Rozhraní
Každý pevný disk, ať interní nebo externí, potřebuje ke svému správnému fungovaní přívod elektrické energie. U externích disků se nejčastěji používá USB 3.0. Ale jaké rozhraní využívají pevné interní disky?
SATA - sériové rozhraní pro připojení pevných disků HDD a SSD k počítačům.
SAS - sériové rozhraní pro připojení pevných disků k serverům a úložným systémům.
PCIe - vysokorychlostní rozhraní pro připojení SSD disků.
Flash paměť
Flash paměť NAND rozdělujeme do 4 hlavních kategorií:
SLC (Single-Level Cell) - v každé buňce se uchovává jeden bit; nižší spotřeba energie a vyšší trvanlivost buněk
MLC (Multi-Level Cell) - v každé buňce se nacházejí dva bity; nižší přenosová rychlost a nižší trvanlivost buněk
TLC (Triple_level Cell) - v každé buňce se uchovávají tři bity; nižší přenosová rychlost a zároveň vyšší chybovost
QLC (Quad Level Cell) - v každé buňce najdeme čtyři bity, proto je také nejpomalejší a nejlevnější
Životnost
Výrobci udávají životnost disků obvykle okolo 10 let. Hodně však záleží na prašnosti a teplotě prostředí. Není výjimkou, že vám disk může odejít klidně již po 5 letech. Máte-li doma nějaký starší disk, vyplatí se vám spustit program na analýzu disku, který dokáže vyhodnotit všechny případné chyby.
Životnost SSD disku je limitována formou maximálního objemu zápisu, který disk snese. Tyto hodnoty se většinou pohybují mezi 60–200 TB. Často se stává, že máte disk v záruce, ale překročili jste limitní počet zapsaných dat. V tomto případě ale nemůžete u výrobce disku uplatnit záruku.
Ta se hodí v případě, že potřebujete váš pevný disk naklonovat. Jednoduše vložíte nový i starý disk do dokovací stanice a vyberete, z kterého disku se bude kopírovat, a na který disk se bude ukládat. Při výběru dokovací stanice si ale dejte pozor na to, jakou kapacitu disků podporuje.
Nevadí, když budu disk častěji přenášet?
K tomuto účelu si můžete pořídit ochranný box, ten zajistí jeho ochranu. Výrobci dnes již vyrábějí i velmi designové boxy.
Jaké rozměry pevné disky mají?
HDD a SSHD disky si nejčastěji pořídíte v rozměru 3,5 palce. Ty se však do notebooku nevejdou. Naopak SSD disky mají rozměr 2,5 palce, což je standardní velikost.