Jak vybrat pískoviště?

Stejně jako dospělí vyhlíží teplé dny s vidinou prvního grilování, většina dětí se nemůže dočkat na pískoviště. Pokud chcete malým objevitelům dopřát bábovičkové kratochvíle i mimo hřiště, pořiďte jim dětské pískoviště na balkon nebo zahradu. Při výběru se zaměřte především na místo, materiál a velikost. S tím vším vám v našem rádci pomůžeme.

Stejně jako dospělí vyhlíží teplé dny s vidinou prvního grilování, většina dětí se nemůže dočkat na pískoviště. Pokud chcete malým objevitelům dopřát bábovičkové kratochvíle i mimo hřiště, pořiďte jim dětské pískoviště na balkon nebo zahradu. Při výběru se zaměřte především na místo, materiál a velikost. S tím vším vám v našem rádci pomůžeme.

Doba čtení 3 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Hlavní otázky

Kde bude pískoviště stát

Důležité rozhodnutí před nákupem pískoviště je jistě jeho umístění. Bude rozdíl, zda-li plánujete pouze oživit váš balkon a zpřístupnit ho dětským hrám, nebo hodláte zapustit pískoviště do země v rohu zahrady. Ideální místo by mělo splňovat alespoň minimální bezpečnostní předpoklady - mělo by být dobře na očích, spíše na stinném nejlépe vyvýšeném místě kvůli případným dešťovým přeháňkám.

Pro kolik dětí

Počet dětí, které si na pískovišti budou hrát, tedy i případní sousedovic zvědavci, by měl ovlivnit především váš výběr materiálu a rozměru. Na první pohled by se mohlo zdát čím větší, tím lepší a různorodější hra, ne vždy je toto ale pravidlem. Děti si mnohdy vystačí i na menší ploše a velké pískoviště tak může zbytečně zabírat velkou část zahrady.

Na co se zaměřit

Materiál

Na zahrady nebo pro více dětí vybírejte spíše dřevěná pískoviště, která skvěle vypadají a oproti plastovým modelům je můžete zapustit do země. Díky tomu jsou dětská pískoviště ze dřeva stabilnější a nehrozí jejich převrhnutí. A když dítě odroste, můžete pískoviště využít například na vyvýšený záhon.

Plastová pískoviště často zaujmou originálním provedením ve tvaru mušlí, zvířátek i pirátských lodí. Plastové modely jsou mnohem lehčí a snáze se přenáší. Hodí se proto spíše na balkony, terasy a pergolám. Zvlášť praktické jsou dvoudílná pískoviště, která lze snadno zaklapnout a překrýt tak uložený písek. Plast se také dobře snáší s vodou, proto můžete písek vyměnit za vodu a dítěti vytvořit osvěžující bazének.

Rozměry

Podle umístění i počtu malých stavitelů vybírejte vhodnou velikost pískoviště. I když jsou rozměry poměrně různorodé stejně jako tvary pískovišt (od mušlí, po kruhové až klasické čtverce), můžete se inspirovat orientační tabulkou níže. K běžné čtvercové velikosti patří pískoviště o rozměrech 150 × 150 cm, na kterém si bez problému vydrží hrát dvě děti. Výjimkou nejsou ale ani 180–200cm délky. Ty jsou vhodné klidně i pro čtyři děti. Výška pískovišť začíná na zhruba 20 cm, i to se ale značně liší, například u modelů obsahující ještě lavička či stříšku.

Rozměr (cm)

Typ pískoviště

120 × 120

Běžný rozměr, vhodný pro 1 dítě

150 × 150

Pro 1–2 děti

180 × 180

Rozměrné dřevěné pískoviště s krytem

200 × 200

Pro 2–4 děti

Hmotnost

Váhu pískoviště budete řešit především u plastové varianty, u které se předpokládá častější přenášení. Váha běžných dřevěných pískovišť začíná zhruba na 20 kg a výše, zatímco ta plastová jsou mnohonásobně lehčí, tudíž se i snadno převáží v autě například na dovolenou.

Většina plastových pískovišť se snadno přenáší a váží mnohem méně než dřevěná

Výbava

Cena pískoviště se může dále odvíjet také od výbavy, například pevného dna. Takové pískoviště zamezí prorůstání trávy a mísení písku s podkladovým materiálem. K příjemnému hraní za slunečních dní jistě přispěje také praktická stříška, která děti ochrání před ostrými paprsky a částečně překryje písek před znečištěním. Plastová pískoviště tuto možnost většinou nemají, v takovém případě lze dokoupit buď slunečník nebo speciální kryt na pískoviště. Některé modely lze pořídit ve výhodné sadě, která navíc obsahuje poklop, skluzavku, prostor na bazének nebo houpačku. Dřevěná pískoviště zas mohou být doplněna o lavičku nebo prostor na hračky.

Co dokoupit

Jak jsme naznačili výše, pokud pískoviště není vybaveno žádným zaklápěcím systémem, krytem nebo stříškou, vyplatí se pořídit plachtu, kterou písek přikryjete a ochráníte od případného znečištění. Samozřejmostí je také pořízení hraček na písek, ať už barevných lopatek, kyblíčků nebo celých sad. Poslední, byť neméně důležitou položkou k dokoupení, je samotný praný písek. Ten seženete v zahradnických centrech, ale i přímo v pískovnách, ve kterých ho většinou nabízejí za nižší cenu. U těch si ale ověřte zdravotní nezávadnost.

Děti si s barevnými hračkami na pískovišti vystačí klidně celé dopoledne

Údržba pískoviště

  • Jednou za rok vyměňte písek a pravidelně ho po častém používání překopávejte kvůli provzdušnění

  • U nekrytých pískovišť zbavte písek nečistot, spadaného listí a jiných nánosů

  • Dřevěné pískoviště je třeba párkrát za sezónu ošetřit ochranným prostředkem na dřevo (laky, oleje), které zvýší celkovou životnost materiálu

  • Plastové pískoviště je na údržbu mnohem jednodušší, postačí vyčistit vlhkým hadříkem s trochou saponátu

  • Vyvarujte se použití neprodyšných plachet, které podporují tvorbu plísní

  • Pořízením sítě na pískoviště zamezíte vstupu zvířat a možným výkalům