Jak vybrat pisoár?

Některé domácnosti řeší, zda si krom toalety nepořídí ještě hygienické zařízení pro muže tzv. pisoár. V následujících odstavcích si ukážeme, jak vybrat ten pravý.

Některé domácnosti řeší, zda si krom toalety nepořídí ještě hygienické zařízení pro muže tzv. pisoár. V následujících odstavcích si ukážeme, jak vybrat ten pravý.

Doba čtení 3 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Kdysi byla tato záchodová výbava považována za zbytečnou, jenže ty časy jsou už dávno pryč. Nyní se v podstatě stala všední a též i vysoce ceněnou součástí koupelny a WC. Běžně lze pisoáry spatřit na panských veřejných záchodech, taktéž i v obytných prostorech. Lidé si zkrátka pisoáry  oblíbili a to díky nejen nadčasovému designovému řešení, funkčnosti a perfektnímu zpracování, nýbrž i jednoduché údržbě, snadné instalaci a zcela hygienickém provozu. Přitom tato stylová zařízení dokážou výrazně snížit náklady za vodu, což určitě ocení nejeden uživatel.

Výběr materiálu a tvaru

Pisoáry nezaberou tolik místa, a proto skvěle zapadnou do menších obytných části. Stylově působí zajisté i v prostornějších příbytcích. Některé modelové řady jsou nenápadné, jiné zase dominují výraznějšími tvary. Tyto kolekce se nejčastěji vyrábí z prvotřídní keramiky. 

Jiné materiály bychom kvůli častému styku pisoáru s vodou a močí nedoporučovali. Mohly by časem měnit barvu a pevnost. Pisoáry jsou v dnešní době ve většině případů již opatřeny povrchovou úpravou (například MaxiClean), která brání usazování nečistot. Kvalitní glazura dále snižuje pravděpodobnost šíření mikroorganismů. Při výběru se tedy zaměřte nejen na materiál, ale i povrchovou úpravu.

Barva pisoáru

Pisoáry jsou dodávány zejména v klasické bílé barvě, nicméně najdou se tu i kousky v decentním černém a odvážnějším červeném tónu. Při výběru barvy se zaměřte na ostatní keramické předměty v koupelně či na záchodě. Dbejte na to, že existuje několik druhé bílé v různých odstínech, v matu i v lesklé.

S příklopem či bez něj

Keramické pisoáry jsou k mání buďto s příklopem anebo bez příklopu. Příklop zamezí vniku pachů do místnosti, pro některé zákazníky má také designový účinek, kdy doplní nevzhledný pisoár. Při výběru verze s příklopem je však nutné počítat s vyšší cenou.

Výběr splachování

Na trhu existuje spousta modelů s mechanickým tlačítkem, vzácností nejsou ani moderní pisoáry s automatickým radarovým splachovadlem. Samozřejmostí jsou i série s pokrokovým senzorem snímající pohyb nebo teplotu. Vedle sanitární keramiky se pohlédnout lidé mohou po nerezových pisoárech s integrovaným splachovačem.

Při výběru splachování se zamyslete nad tím, kde bude pisoár umístěn. Pokud ho budete mít doma, není třeba mít dražší automatické splachování. Pro restaurace či jiné komerční prostory je však automatika nezbytná pro zajištění hygieny na toaletě.

Volba přítoku vody

V obchodech s kompletním vybavením do koupelen jsou připraveny další varianty v elegantním vzhledu, které disponují horním, vnitřním či zadním přívodem vody. Připojení pisoáru hodně záleží na stávajících rozvodech vody a odpadu. Pokud budete budovat novou koupelnu, můžete zvolit typ připojení dle vlastního uvážení. Pro starší koupelny se doporučujeme napojit na odpad umyvadla, případně ke klozetové míse. Připevnění pisoáru ke stěně je obdobné jako při připojení WC mísy či umyvadla.

Výběr značky

Většinou se na trhu dají sehnat různě tvarované pisoáry od různých značek. Při výběru pisoáru je důležité zvážit, jaké máte další keramické vybavení a dle toho vybrat stejného výrobce, ideálně i stejnou produktovou řadu. Dosáhnete tím kompletního tvarového, barevného i designového sladění výrobků.

Průvodce dodal internetový obchod  AkoupelnyAtopeni.cz.