Jak vybrat pleťový krém?

Pleťový krém byste měli volit tak, aby plně respektoval potřeby vaší pleti. Pečlivým výběrem dosáhnete jejího vyživení a hydratace, vyhlazení vrásek i odstranění akné a ucpaných pórů. Když jeho výběr podceníte, můžete stav pleti ještě zhoršit, např. aplikací mastného krému na mastnou pokožku způsobíte větší škody, než kdybyste nepoužili přípravek žádný.

Pleťový krém byste měli volit tak, aby plně respektoval potřeby vaší pleti. Pečlivým výběrem dosáhnete jejího vyživení a hydratace, vyhlazení vrásek i odstranění akné a ucpaných pórů. Když jeho výběr podceníte, můžete stav pleti ještě zhoršit, např. aplikací mastného krému na mastnou pokožku způsobíte větší škody, než kdybyste nepoužili přípravek žádný.

Doba čtení 12 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Pleťový krém podle typu pleti

Pleťové krémy vybírejte v první řadě dle typu vaší pleti. S jeho správným určením vám pomohou v každém kosmetickém salonu, měli byste ho však poznat i sami – např. pomocí tzv. ubrouskovému testu: Ráno po probuzení si dejte na tvář ubrousek, po chvíli jej sundejte a prohlédněte proti světlu. Pokud na něm uvidíte patrné mapy, jedná se o mastné zóny, a měli byste tedy vybírat krém, který bude vhodný pro mastnou nebo smíšenou pleť.

Mastná

Pokud vás trápí akné, mnoho ucpaných pórů a odlesky, potřebujete s největší pravděpodobností krém na mastnou pleť. Jde o lehké krémy, které tvář dostatečně hydratují, ale nepřetěžují a brání nadměrné tvorbě mazu. Vhodný je také hydratační krém na mastnou pleť nebo krém na mastnou a problematickou pleť.

Vyhněte se olejům a nechte svou pleť dýchat. Na trhu existují i speciální vysušující krémy, ty ale používejte s rozvahou a spíše jen pro nejpostiženější místa – typicky takzvanou T-zónu čili oblast čela, nosu a brady.

Pleťové krémy pro mastnou pleť

Hydratační pleťové krémy pro mastnou pleť

Suchá

Krém na suchou pleť je ideální na citlivou pokožku se sklony k svědění. Suchá pleť se často se projevuje šupinkami a loupáním a špatně snáší zejména zimní období, kdy vyžaduje zvýšenou péči. Pozorovat můžete i pnutí v oblasti očí a úst. Vybírejte mastné krémy s velkou hydratační schopností, můžete si dopřát i výživné oleje. Vzhledem k citlivosti pokožky není od věci vybírat přírodní krém na pleť, případně speciální hydratační krém pro suchou pleť nebo krém na suchou a citlivou pleť.

Suchá pleť většinou nemá sklony k akné, o to horší problém nastává, pokud se objeví. Tehdy je totiž nutné pleť nejen zvláčňovat, ale zároveň zabránit nežádoucím pupínkům, které se tvoří v mazových žlázách. Nejlepším řešením je tak používat krémy pro suchou pleť a pupínky ošetřit lokálně tyčinkami proti akné, popřípadě sáhnout pro specifický krém na suchou pleť s akné.

Pleťové krémy pro suchou pleť

Smíšená

Krém na smíšenou pleť je ideální na pokožku, která kombinuje předešlé 2 typy – pleť je v oblasti T-zóny mastná se sklonem k akné a na zbytku suchá. Zde uděláte nejlépe, když budete krémy na suchou a mastnou pleť kombinovat dle konkrétní oblasti na vaší pleti či zkusit přímo lehký hydratační krém pro smíšenou pleť.

Krém na smíšenou pleť

Normální

Krémy pro normální pleť nabízí nejjednodušší výběr, který je určen pro lidi s pletí beze sklonu k tvorbě akné nebo naopak k šupinatění či svědění. Taková pleť vypadá na první pohled zdravá a vypnutá a snese v podstatě jakýkoliv jemný hydratační pleťový krém.

Hydratační krémy

Zralá

Krémy pro zralou pleť jsou výborné, když už pouhá dostatečná hydratace nestačí. Zhruba od 40. roku věku pokožka ztrácí obvyklou pevnost, pružnost a začíná povadat. Právě tehdy je na čase začít používat anti-age krémy, které reagují na specifické potřeby zralé pleti. Často v nich najdete rostlinné fytoestrogeny, jejichž vlastní produkce je u žen ve zralém věku již nedostatečná.

Populární je pleťový krém s kyselinou hyaluronovou, jejíž molekuly mají výbornou schopnost vázat vodu, a proto poskytuje maximální možnou hydrataci a přispívá k pružnosti pleti. Kyselinu hyaluronovou máme běžně v našem těle, věkem se ale její množství snižuje, a tak je vhodné ji doplnit pomocí kosmetických přípravků.

Ze stejného důvodu je vhodný i pleťový krém s kolagenem. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základem pojivových tkání a která se podílí i na stavbě kůže, pokožka je díky němu vypnutá a hladká. Právě kolagen a kyselina hyaluronová bývají častou složkou anti-age krémů, čemuž odpovídá i jejich vyšší cena.

Pleťové krémy s kolagenem

Citlivá

Krém na citlivou pleť je v moderní době stále žádanější. Stres, znečištěné ovzduší, klimatizace, cigaretový kouř, přemíra slunce i velké množství chemie v kosmetice, to vše se odráží na stavu pleti, která se pak může stát citlivou. Projevuje se zarudnutím, pálením či sklonem k zánětům.

Mnoho lidí citlivou pleť nerozezná a používá nesprávné krémy, jimiž stav své pokožky zhoršují. Pro tu citlivou je nejdůležitější hydratace. Vhodný je proto i speciální hydratační krém pro citlivou pleť. Pokud máte pocit, že vám žádné krémy dosud správně nefungovaly, možná máte citlivou pleť. V takovém případě vyzkoušejte kosmetiku, která obsahuje méně chemie, nepoužívá např. alkohol, parabeny či parfemaci.

Pleťové krémy pro citlivou pleť

Problematická

Krém na problematickou pleť pomáhá především proti akné, protože to je nejčastějším projevem problematické pleti. Péče o takovou pleť začíná již správným výběrem přípravků na efektivní čištění v několika krocích. Vhodná jsou antibakteriální mýdla nebo gely a následné použití tonizační vody.

Zvažte také hydratační krém na problematickou pleť, který zklidní podráždění a začervenání a zároveň brání ve vysušování pleti. Přímo na akné lze lokálně použít gel proti nedokonalostem pleti a doplnit ho o intenzivní korekční přípravky zabraňující tvoření jizev.

Mimo základní řadu existují i krémy zaměřující se na specifické potřeby pleti. Může jít o krémy se zesíleným SPF faktorem, které oceníte zejména během letních měsíců, během nichž pleti poskytnou dostatečnou ochranu proti slunečnímu záření, které kůži nadměrně vysušuje. Vyhledávané jsou např. pleťový krém SPF 50 a pleťový krém SPF 30.

Tónovací krémy kombinují vlastnosti hydratačních přípravků a make-upu a pleti dodávají díky barevným pigmentům sjednocený vzhled. Nemají takové krycí schopnosti jako make-up, ale poradí si se začervenáním, kruhy pod očima a dalšími drobnými nedokonalostmi.

Vrásky a nerovnosti vyhladí podkladová báze, která se aplikuje pod make-up a zajistí i delší výdrž líčení. Na trhu najdete i krémy proti pigmentovým skvrnám, které využívají bělících látek.

Krémy na problematickou pleť

Krém na pleť dle užití

Denní doba

Mezi denním a nočním krémem je zásadní rozdíl. Přizpůsobují se potřebám pleti, které jsou ve dne a v noci odlišné. Ve dne pleť vynakládá všechny síly na svou ochranu, v noci pak regeneruje. Pokud krém nemá konkrétní určení, může se používat univerzálně.

Denní krémy často obsahují ochranný SPF faktor proti slunci, jehož nadměrné záření pleť poškozuje. Navíc máte na výběr podle specifik své pleti, např. denní krém na problematickou pleť. Noční krémy pomáhají pokožce obnovit ochrannou bariéru, dodávají jí potřebné tuky ve formě zvláčňujících látek olejového původu, které by přes den na pokožce vytvořily mastný povlak. V některých krémech na noční použití najdeme i aktivní látky (retinoidy, alfa-hydroxykyseliny), které efektivně působí na proces odstraňování odumřelých buněk. Tyto složky jsou citlivé na světlo, a tak jejich noční použití zabraňuje podráždění kůže.

Denní krémy jsou lehké, zvláčňující, rychle se vstřebávají a většinou jsou přizpůsobeny i pro použití pod make-up. Noční krémy jsou naopak velmi hutné, obsahují mnoho výživných látek, které vyžadují delší čas, aby se plně vstřebaly.

Sezona

Pleť má odlišné požadavky nejen ve dne a v noci, ale také v létě a v zimě. V letním období si pokožka žádá zvýšenou míru hydratace, a to nejen z vnějšku, ale také zevnitř, myslete proto i na dostatečný pitný režim. Samozřejmostí by mělo být používání krémů s ochranou proti UV záření.

V mrazech musí pokožka čelit jiným výzvám. Při poklesu teploty se snižuje produkce mazových žláz a tvář se začne vysušovat. To ostatně můžete vidět i na kůži na rukou, které bez použití rukavic či krémů popraskají. Proto je nutné používat kosmetiku s obsahem tuků čili mastné krémy, a to ideálně ještě předtím, než svou tvář mrazu vystavíte. Zhruba o 20 minut dříve, než vyjdete ven, aby se krém stihl vstřebat.

Pohlaví

Stejně jako u jiné kosmetiky je převážná část nabídky určena ženám. Mužská pleť má však svá specifika. Pánské pleťové krémy jsou připraveny na to, že mužská pokožka obsahuje více mazových žláz, a proto je mastnější. Navíc v důsledku většího prokrvení je také teplejší. V neposlední řadě pomaleji stárne, resp. pomaleji ztrácí kolagen a vykazuje nižší pH.

Pleťové krémy a parametry

Konzistence

Hutné krémy používejte v zimních měsících, kdy pleť potřebuje zvýšené množství výživy, můžete je aplikovat i stále, pokud vás trápí extrémně suchá pokožka. Lehké krémy jsou ideální pro normální pleť a suchou pleť v letních měsících, pro mastnou tvář se nejvíce hodí gelové krémy.

Objem

Při volbě velikosti balení myslete na dostatečně rychlé spotřebování krému. Datum expirace platí pouze pro neotevřené balení, po otevření se řiďte číslem uvedeným v černém symbolu otevřené nádobky, typicky 6 M, 12 M, 24 M. Jedná se o počet měsíců, během kterých krém vydrží bez oxidace. Po uplynutí této doby kosmetické přípravky nepoužívejte, protože se v nich mohou namnožit bakterie, aktivní látky se vytratí, a to vše se může odrazit na stavu vaší pleti např. v podobě vzniku vyrážky nebo zarudnutí.

Typ balení

Souvisí se způsobem aplikace. Můžete si vybrat klasický kelímek, lahvičku s pumpičkou, tyčinku proti akné na lokální aplikaci, oční krém s kuličkovým aplikátorem a jiné.

Rady na závěr

Ceny pleťových krémů se liší i o tisíce korun. Odpovídá tomu ale i výsledek? Pokud se zaměříte na obyčejné hydratační přípravky určené pro normální pleť, krémy za pár korun často přinesou stejný efekt jako přípravky za stokoruny. Naopak u anti-age přípravků je účinnost a cena úzce provázaná. Krémy obsahují vysoce účinné látky, které nejsou tak snadno dostupné nebo jejichž výroba je dražší, a to vše se promítá do výsledné ceny. Zejména jde o kyselinu hyaluronovou, kolagen, nově vyvinutý pro-xylane, setkáte se i s kaviárem, zlatem či hlemýždím slizem.

Pokud chcete, aby vám krém vydržel co nejdéle, nabírejte jej z kelímku umělohmotnou špachtličkou, kterou pokaždé dobře umyjete. Tím zabráníte vniknutí bakterií do krému. Pozor si dejte i na zanesené okraje nádobky, kde produkt oxiduje rychleji. Kontaminaci bakterií z vnějška zcela předejdete, když zvolíte balení s pumpičkou. Před aplikací krému si také vždy umyjte ruce.

Krém používejte minimálně 2× denně na vyčištěnou a odlíčenou pleť, ideálně ráno a večer. Nezapomeňte ani na ošetření krku a dekoltu. Krém lehce vmasírujte a nechte vstřebat – denní krémy zhruba 15 minut, přičemž make-up nanášejte až po uplynutí této doby. Pokud vám na tváři zůstanou zbytky krému, absorbujte ho ubrouskem a příště použijte krému méně. Noční krémy se vstřebávají déle, aplikujte je minimálně 30 minut před spaním, pokožku vyživují celou noc.

Při aplikaci pleťového krému se můžete setkat s alergickou reakcí. Proto je nejjistější nový produkt vždy otestovat na malém kousku kůže a teprve až po bezproblémovém vstřebání jej použít na celou tvář.

Pokud jste krém rovnou aplikovali na větší část pokožky a objevila se alergická reakce ve formě pálení, svědění, zarudnutí, vyrážky či otoku, ihned přestaňte výrobek používat. Pro zmírnění potíží můžete použít protisvědivý gel. Pokud by se u vás alergie projevila i při použití jiného krému, navštivte dermatologa a poraďte se s ním, na jakou složku jste konkrétně alergičtí.

Při citlivé pleti se vyhněte parfémovaným krémům, sáhnout můžete i po hypoalergenních přípravcích, které neobsahují potenciální alergeny, vyhýbají se syntetickým látkám a barvivům a parfemaci nepřírodního původu.

Krémy můžete bez potíží kombinovat s dalšími pleťovými produkty. Dopřejte své pleti kompletní péči v podobě očních krémů, peelingů, pleťových olejů či sér.

Séra obsahují mnohem více vyživujících látek než pleťové krémy, k nimž se používají jako doplněk, a ocení je zejména lidé s velmi suchou pletí.

Peeling odstraní poškozené vrstvy kůže a používat by se měl 1× za týden či za 14 dní tak, aby měla kůže dostatek času na regeneraci.

Pokud používáte více pleťových produktů, upřednostněte výrobky ze stejné řady. Kombinace produktů od jednoho výrobce většinou funguje lépe, než kdybyste měli každý přípravek odjinud. Vaše pleť nebude muset vstřebávat stále nové a nové látky, budete mít jistotu, že jednotlivé produkty se navzájem neruší, a s přibývajícím věkem a změnou potřeb pleti nebudete muset hledat nové fungující přípravky, ale jen přejdete na řadu, která na tu stávající navazuje.

Make-up odstraňujte vždy speciálním odličovacím mlékem a nezapomeňte ani na pravidelné (1–2× denně) čištění pleti mycími gely, kdy látky v nich obsažené na sebe vážou nečistoty a přebytečný maz. Mezi odličovací a čisticí přípravky patří i micelární voda, která se těší velké oblibě. Obsahuje micely, které na sebe sice nabalují všechny nečistoty, ovšem dělají to tak důkladně, že s sebou často vezmou i látky, jež pleti prospívají a měly by na ní zůstat. Proto se nedoporučuje micelární vodu používat dlouhodobě, a hlavně je vždy nutné si po její aplikaci opláchnout obličej.

Před užitím pleťového krému můžete sáhnout i po toniku, které pokožku změkčuje, a tvář tak připraví pro nanesení krému, který na ní lépe přilne a rychleji se vstřebá. Stejně jako u krémů vybírejte tonikum přesně podle typu své pleti. Adstringentní stáhne póry, rozjasňující sjednotí tón pleti a hydratační vyživí.