Jak vybrat podložku pod jezdecké sedlo?

Podložky pod jezdecké sedlo slouží k ochraně sedla před potem koně a také mohou plnit tlumící a korekční funkce v případě ne zcela dokonale padnoucího sedla.  Důležitou roli hraje i estetická funkce dečky.

Podložky pod jezdecké sedlo slouží k ochraně sedla před potem koně a také mohou plnit tlumící a korekční funkce v případě ne zcela dokonale padnoucího sedla.  Důležitou roli hraje i estetická funkce dečky.

Doba čtení 5 min.
Andrea, redakce Heureka.cz

Podložky pod sedla (jinak také podsedlové dečky nebo čabraky) můžeme rozdělit na vykrojené a čtvercové. Speciální kategorií jsou pak dečky korekční a tlumící. Zcela samostatně pak můžeme postavit deky pod westernová sedla.

Vykrojené podsedlové dečky kopírují tvar sedla. Jsou vhodné zejména v létě, kdy se koně pod čtvercovými dečkami potí kvůli větší ploše, která překrývá tělo koně. Tyto dečky jsou zpravidla jednobarevné, mohou mít ozdobný lem nebo lemování v kontrastní barvě oproti barvě samotné dečky. Nevýhodou může být tvar dečky, který ne vždy zcela dobře kopíruje sedlo, což záleží na modelu sedla, který máte. 

Čtvercové podsedlové dečky jsou vyráběny v nepřeberném množství barev a stylů prošívání. Výběr dečky zpravidla záleží na osobním vkusu uživatele. Dečka je pod sedlem více vidět, tudíž si můžeme více vyhrát právě s designem dečky tak aby co nejlépe ladil k ostatní výbavě koně.

Čtvercové i vykrojené dečky se dále vyrábějí dle typu sedla, pod které mají být používány – drezurní dečky jsou delší s rovnou přední hranou, univerzální nebo skokové dečky jsou kratší se zaoblenou přední hranou kopírující tvar sedla.

Oba typy deček mohou být dále doplněny moderními materiály zabraňující například klouzání sedla, materiály pomáhajícími odvádět pot nebo výztuhami z gelu, neoprenu nebo paměťové pěny, které pomáhají tlumit nárazy ze sedla.

Některé dečky mohou být na spodní straně podšité ovčí vlnou, která zabraňuje odřeninám u velmi citlivých koní. Takto podšité dečky doporučujeme vždy pokládat vlněnou vrstvou přímo na tělo koně.

Korekční a tlumící dečky jsou zpravidla zkrácené verze podsedlových deček (umísťují se pod polštáře sedla většinou zároveň s použitím s běžnou dečkou). Tlumiče jsou dle účelu ze silnější vrstvy pěnové hmoty zašité do látkového obalu, mohou být také gelové nebo neoprenové nebo i z paměťové pěny. Podle účelu korekce mohou být různě vykrojené nebo naopak v přední nebo zadní části zesílené.

Jaký zvolit materiál podsedlové dečky?

Pokud není Váš kůň nijak citlivý na odřeniny bude Vám stačit i dečka z bavlny. Výhodou této dečky je, že dobře saje pot a snadno se udržuje. Nevýhodou může být někdy horší barevná stálost.

Někdy mohou být dečky ze spodní strany bavlněné (nebo ze směsi bavlny) a svrchní strana je ze syntetického materiálu, nejčastěji polyesteru. Tento materiál je barevně stálejší a většinou umožňuje výrobcům větší možnosti v barevnosti a dekorech dečky.

Pokud máte koně citlivého na odřeniny, dobrou volbou jsou dečky, podšité fleecem, nejlépe tak, kdy fleece není prošitý s vrchní vrstvou dečky. Nevýhodou fleecu je jeho horší údržba a také kratší životnost.

Pro velmi citlivé koně je pak dobré zvolit dečky podšité pravou ovčí vlnou. U tohoto materiálu je opět nevýhodu jeho pracná údržba a speciální praní v prostředcích na ovčí vlnu, aby vám dečka dlouho sloužila.

Dnes se výrobci předhánějí v technických materiálech při vývoji nových deček a můžete se tak setkat s dečkami se speciální vrstvou, která pomáhá odvádět pot od koně. Toto oceníte při dlouhých vyjížďkách v teplém létě i při náročných závodech ve vytrvalosti nebo všestrannosti.

Podsedlové dečky mohou mít také protiskluzovou úpravu a to jak na spodní straně tak na vrchní. Vrchní protiskluzovou vrstvou bývá pěnová vrstva neoprenu, který zároveň slouží i jako tlumicí vrstva proti otřesům.

Spodní protiskluzová strana, pokud ji dečka má, je nejčastěji pogumovaná a perforovaná pro odvod potu.

Tyto dečky jsou velmi vhodné pro koně kulaté a bez kohoutku, na kterých se i dobře padnoucí sedlo s běžnou dečkou otáčí.

Barvy podsedlových deček

Dečky pod sedlo si můžete vybrat v celé škále barev a barevných kombinací. Zpravidla si k dečce můžete vybrat ladící čabraku na uši, chrániče, bandáže a jiné doplňky.

Deky pod westernové sedlo

Deky pod westernová sedla jsou zpravidla mnohem silnější a větší než dečky pod sedla anglická. Účelem westernové deky pod sedlo je tlumení nárazů do hřbetu koně, jelikož westernové sedlo nemá žádné sedlové polštáře, které by tuto funkci plnily. Silná westernová deka také vyrovná případné mírné nepřesnosti v napasování sedla na koně.

Westernové deky pod sedlo bývají ze svrchní strany z pletené vlny v různých, často indiánských, vzorech, spodní stranu tvoří nejběžněji syntetický beránek (můžete však výjimečně narazit i na drahé deky z pravé ovčí kůže). Vnitřek deky tvoří tuhý plstěný materiál, který může být v různých tloušťkách dle požadavků každého zákazníka. Tenčí deka může být také pouze z filcu, nebo z vrchního vlněného materiálu a filcu bez beránku. Pod dobře padnoucí sedlo stačí deka tenčí, pokud je sedlo trochu širší, je vhodnější deka silnější.

Deky mohu mít také vykrojení pro kohoutek (vhodné pro koně s vyšším kohoutkem), které může zabránit dosednutí sedla na kohoutek a zamezit tak nepříjemným odřeninám. Pro koně s velmi výrazným kohoutkem nebo se špatným osvalením jsou určené deky korekční, které mají vykrojení pro kohoutek a navíc zesílená místa v přední části deky. Tyto deky pomohou lépe udržet sedlo výše nad kohoutkem koně.

Velmi oblíbené jsou také westernové deky z pěnových hmot. 

Nejběžnější jsou deky z tzv. aeropenu, což je měkký, perforovaný, pvc materiál, který dobře odvětrává. Výhodu této deky je také neklouzavost na hřbetu koně. Tyto deky doporučujeme zejména na velmi široké koně a na koně s nevýrazným kohoutkem. Nezanedbatelná je velmi jednoduchá údržba – deku stačí jednoduše opláchnout a nechat uschnout.

Weternové deky mohou mít v sobě zabudované kapsy na suché zipy, do kterých lze vložit buďto korekční podložky pro vyrovnání nepřesností sedla nebo vložku z paměťové pěny, která se přizpůsobuje různým tlakům vznikajícím působením jezdce v sedle.

Dalším typem westernových dek jsou přehozy. Jsou to tenké vlněné pokrývky, které se používají jako přehoz přes silnější deku (nejčastěji přes jednoduchou filcovou nebo pěnovou) a mají estetickou funkci. Používají se zejména při westernových závodech, pro sladění s oblečením jezdce. Deky mohou být jednobarevné nebo vzorované, vyšívané, zdobené kamínky nebo kůží.

Autor článku: Dulkaj.cz