Jak vybrat pohovku?

Pohovka, gauč nebo sofa jsou oproti sedacím soupravám menší a pouze podélné. Výjimečně může být pohovka na jedné straně doplněna lenoškou bez bočních opěradel. Pokud vybíráte padnoucí model do interiéru, zaměřte se v první řadě na jeho využití. Podle toho vybírejte případný úložný prostor, rozkládací typ konstrukce nebo počet míst.

Pohovka, gauč nebo sofa jsou oproti sedacím soupravám menší a pouze podélné. Výjimečně může být pohovka na jedné straně doplněna lenoškou bez bočních opěradel. Pokud vybíráte padnoucí model do interiéru, zaměřte se v první řadě na jeho využití. Podle toho vybírejte případný úložný prostor, rozkládací typ konstrukce nebo počet míst.

Doba čtení 7 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Otázky na začátek

Hlavní využití

Nejprve zvažte, jak často budete pohovku využívat. Budete-li na ní s celou rodinou denně sedět u televize, nebo na ní chcete dokonce i spát, nešetřete na materiálech. Vyplatí se investice do bytelného modelu s kvalitní výplní a odolným, snadno čistitelným potahem (kůže, vlna). Pokud si hodláte pořídit pohovku, která se dá rozložit, dobře si prostudujte vlastnosti rozkládacího mechanismu, kvalitu polstrování, velikost spací plochy a úložného prostoru. Přeměna na lůžko se může dělat posuvem nebo se část pohovky vyklápí. Některé pohovky nabízí i polohování zádových opěrek.

Počet osob

Dalším určujícím parametrem je velikost pohovky, která by se měla odvíjet od počtu osob v domácnosti a případných návštěv. Většina modelů je určena pro 25 osob. Rezervu pro návštěvy můžete zajistit pomocí křesel a taburetů. Při koupi myslete také na to, že okolo gauče musí zůstat dost místa pro pohyb po místnosti.

Důležité parametry

Velikost

Pečlivě si přeměřte místo, které na pohovku máte vytyčené. V ideálním případě si zkuste na zem rozložit karton nebo noviny, abyste měli představu, kolik místa vám pohovka v dané místnosti zabere. Pokud bude rozkládací, počítejte ještě s dalším prostorem na rozložení lůžka. Spací plocha pro jednu osobu by měla být veliká alespoň 200 × 80 cm. Během zjišťování rozměrů počítejte s prostorem před pohovkou, kde bývá často umístěn stolek. Stejně tak si překontrolujte velikost dveří, to kvůli pronášení nové pohovky do bytu.

Při výběru pohovky počítejte také s dostatečným prostorem pro konferenční stolek

Hmotnost a nosnost

Před nákupem vybraného modelu si zkontrolujte hmotnost pohovky. Ta se pohybuje mezi 20 až 100 kg. Pokud si nechcete připlácet za výnos, je dobré tuto hodnotu znát a vědět, na co se připravit. S hmotností je často úzce spojena nosnost. Pro jistotu si spočítejte hmotnost všech členů rodiny, kteří budou pohovku pravidelně využívat, a připočítejte alespoň 20% rezervu. Podle toho vybírejte nosnost. Většina pohovek počítá s nosností 90 až 130 kg na osobu. Obecně platí, že čím víc míst k sezení pohovka nabízí, tím nižší je počítaná nosnost na osobu. Dvoumístné pohovky mívají nosnost kolem 250 kg, třímístné modely kolem 350 kg, čtyřmístné 400 kg a pětimístné zhruba 450 kg.

Na co se zaměřit

Materiál

I když zákazníky častěji zajímá materiál potahu, i samotné provedení konstrukce je důležité. Kostra pohovky se obvykle vyrábí buď z masivu, kovu, dřevotřísky nebo plastu. Nejodolnější varianty s dlouhou životností bývají vyrobené z masivu a kovu. Takové pohovky jsou sice dražší, zato vydrží dlouhá desetiletí a zvládnou bez problému nejedno stěhování. K těm méně odolným patří konstrukce z plastu a dřevotřísky, na druhou stranu budou levnější a lehčí. Běžně jsou pořizovány do dětských pokojů. Rozkládací pohovky jsou obecně více namáhány, vybírejte tedy ty s pevnou konstrukcí nejlépe z kovu.

Bytelné a odolné konstrukce jsou vyrobené z masivu či kovuČalounění je povrchová úprava nábytku, která má vliv nejen na vzhled, ale také na životnost pohovky. V podstatě se jedná o důležitý aspekt výběru, neboť platí, že jak kvalitní potah zvolíte, tak dlouho vám pohovka bude sloužit. Potah bývá zhotoven z látky, kůže nebo koženky. Textilní potah může být vyroben jak ze syntetického vlákna (mikrovlákno, mikroplyš), tak přírodního vlákna (bavlna, vlna, hedvábí). Obecně lze říci, že čím má textilie tenčí vlákna, těsnější vazbu a větší množství švů, tím je odolnější vůči mechanickému opotřebení a deformaci (prosezení).

  • Bavlna je levný přírodní materiál, příjemný na omak. Jeho nevýhodou je nižší životnost a barevná nestálost.

  • Vlna je hřejivá, pružná a odolná vůči nečistotám. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

  • Mikrovlákno je syntetický materiál složený z velmi jemných vláken, jenž se na první pohled podobá semiši. Je příjemný na dotek a snadno se udržuje.

  • Mikroplyš se skládá z bavlny a polyesteru. Spodní část tvoří pevný tkaný podklad a svrchní příjemný měkký vlas. Mikroplyš dobře odolává nečistotám a mechanickému poškození. Díky svým vlastnostem patří mezi nejpoužívanější materiály.

  • Kůže je odolný materiál, jenž si při dobré péči uchovává svůj vzhled i vlastnosti po desetiletí. Kůže nesnáší teplo a slunce a potřebuje pravidelné čištění, aby se špína neusazovala v pórech. Pokud potřebujete pohovku umístit hned vedle topení nebo na místo, kde denně svítí slunce, zvolte raději jiný materiál. Kůže by popraskala a změnila barvu.

  • Eko kůže na první pohled připomíná pravou kůži, ale má kratší životnost. Eko kůže je materiál, který se skládá z bavlněného úpletu (látky), na nějž se nanáší polyuretan. Materiál je upraven tak, aby připomínal přírodní kůži. Dobře se čistí a je odolný vůči skvrnám.

  • Koženka může mít libovolnou povrchovou úpravu (vzor, lesk, mat, barva), vyrábí se nanesením PVC nebo PU na podkladovou tkaninu. Nevýhodou je nízká odolnost vůči mechanickému poškození a při kontaktu se solí (potem) snadno popraská.

  • Alcantara neboli umělá semišová kůže (velur) je odolný materiál z vláken laminátového kompozitu, která jsou velmi hustě křížena. Látka je prodyšná, pružná, nemačkavá a odolná vůči opotřebení. Snadno se čistí a udržuje.

    V popisech pohovek můžete narazit na hodnotu Martindale. Ta vám napovídá, jak odolný je potah. Čím je tato hodnota vyšší, tím je potah bytelnější. Pohovky s hodnotou do 20 000 cyklů se hodí pro domácnosti s 1–3 obyvateli, kteří pohovku využívají pravidelně. Martindale do 50 000 cyklů je ideální pro početnější domácnosti. Hodnota nad 50 000 představuje skutečnou kvalitu a vysokou odolnost. Hodí se i do čekáren, hotelů a míst, kde je pohovka hodně využívaná.

Design

Při výběru barevného zpracování a celkového stylu pohovky záleží především na vašem vkusu a designu interiéru. Mějte na paměti, že výrazný vzor či barva mohou vypadat skvěle samy o sobě, ale v kombinaci s dalšími vzory a doplňky v místnosti nemusí působit harmonicky. Design se dá vždy osvěžit barevnými polštáři a dekami. Někteří výrobci dokonce nabízí možnost výměny potahu. Pokud vás přestane bavit jedna barva, můžete ji snadno vyměnit za jinou.

Kvalita zpracování

Pokud máte malé děti a domácí mazlíčky, kteří se budou po pohovce pohybovat, zvolte jednodušší čalounění a odolný, popřípadě snímatelný potah z hustě tkané látky, který snadno vyperete či vyčistíte. Ideální jsou také tmavé barvy a vzory, na nichž nebude znečištění tolik vidět. Některé potahy jsou opatřeny povrchovou úpravou pro snadné čištění, například teflonem. Ten způsobuje vodoodpudivost. Tekutiny se do vláken hned nevsakují, ale zůstávají na povrchu a dávají vám čas na rychlé odstranění.

K celkové životnosti přispívá také odolnost výplně pohovky Zaměřte se také na odolnost výplně pohovky. K nejlevnějším a nejméně odolným materiálům patří molitan v kombinaci s pružinami. Molitan se rychle prosedí a pružiny jsou brzy citelné. Delší životnost má latex, paměťová pěna nebo skládané sendvičové polstrování, které se přizpůsobí vašemu tělu.

Údržba

Univerzální návod k údržbě pohovky neexistuje. Každý materiál vyžaduje jiný přístup, proto se vždy řiďte primárně pokyny výrobce. Vysokou odolností a snadnou údržbou vynikají pevné syntetické materiály a vlna. K velmi choulostivým materiálům patří naopak samet a hedvábí.

Čisticí přípravky

K čištění skvrn používejte speciální přípravek na čalounění. Při jeho výběru berte ohled na materiál potahu. Nepoužívejte přípravky s obsahem bělicích složek ani ty určené výhradně pro odlišný typ čalounění. Přípravky vhodné na čištění kůže se nehodí k čištění sametu a obráceně. K likvidaci skvrn nepoužívejte jiné domácí čističe jako třeba mycí přípravek na podlahy nebo nádobí. S nevhodným čističem napácháte víc škody než užitku. Před čištěním si přípravek vyzkoušejte na méně viditelném místě a počkejte, než zaschne.

Trendem poslední doby v péči o sedací nábytek jsou impregnační přípravky, jimiž se preventivně nastříká celý povrch gauče. Špína a tekutiny zůstávají na povrchu, nepronikají hluboko do struktury materiálu a snadno se odstraňují. Setkat se můžete i s tím, že impregnací je pohovka upravena již během výroby.

Vysávání

Hrubé nečistoty, jako jsou vlasy, chlupy a drobky, odstraníte nejsnáze pomocí vysavače se speciálním kartáčem určeným na čalounění. Pokud máte vysavač na mokré vysávání, můžete s ním odsát i vylité tekutiny.

Všechny látkové pohovky a gauče spolu s polštáři či dekami pravidelně vysávejte a vyklepávejte

Strojní versus ruční čištění

Ručnímu čištění fleků se snažte spíše vyhnout. Výsledky jsou většinou nevalné a často dochází ke zvětšení (rozmazání nečistot) do okolní tkaniny a po zaschnutí se objevují mapy. Pokud se chcete zbavit skvrn nebo celkového znečištění, zvolte raději strojní čištění pomocí extraktoru (tepovače) nebo vysavače na mokré čištění. Tyto přístroje mají čerpadlo vstřikující čisticí roztok na pohovku a zároveň silné odsávání. Důkladné odsátí čisticího roztoku zaručuje, že se na pohovce po zaschnutí neobjeví skvrny. Přístroj si můžete koupit, pronajmout, nebo přímo objednat profesionální služby od odborníků.

Praní výměnných potahů

Údržbu polštářů a polstrů do velké míry usnadňuje snímatelnost potahů, které po znečištění můžete vyprat nebo odnést do čistírny. Možnosti čištění/praní si předem zjistěte a dodržujte pokyny výrobce.