Jak vybrat pokosovou pilu?

Každý kutil potřebuje jednou za čas odříznout kus materiálu opravdu přesně a vytvořit ideální spoj. Ten ale klasickou ruční pilou neprovedete. Pokosová pila, někdy označována jako kapovací pila, je určena pro čisté, precizní řezy a je vhodná pro zpracování nejrůznějších materiálů. Udělejte si jasno v tom, jak vybrat pokosovou pilu.

Každý kutil potřebuje jednou za čas odříznout kus materiálu opravdu přesně a vytvořit ideální spoj. Ten ale klasickou ruční pilou neprovedete. Pokosová pila, někdy označována jako kapovací pila, je určena pro čisté, precizní řezy a je vhodná pro zpracování nejrůznějších materiálů. Udělejte si jasno v tom, jak vybrat pokosovou pilu.

Doba čtení 3 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat pokosovou pilu podle typu

Kapovací

Kapovací pila je vlastně univerzální pokosová pila schopná řezu pod úhlem ve dvou rovinách. Hodí se pro řezání palubek, rámků, plotových latí či výrobu nábytku. Možné je připojení k odsávání pro snížení prašnosti při práci a hodí se pro řezání dřeva, plastových desek a hliníkových profilů.

Nevýhodou může být menší průměr kotouče a její určení především pro práci s kratšími kusy materiálu.

Kapovací pokosové pily

S pojezdem

Pokosová pila s pojezdem umožňuje pohyb ramene s kotoučem vpřed a vzad, a tím zajišťuje rychlou práci. Je ideální pro řezání dlouhých a širokých materiálů a uplatnění najde u profesionálů i kutilů. Nabídne větší průměr řezného kotouče a umožňuje drážkování a tvoření zářezů pro tesařské práce.

Připravte se však na vyšší hmotnost i hlučnost.

Pokosové pily s pojezdem

Pokosová pila - jak vybrat podle pohonu

Aku

Aku pokosová pila je méně častým, ale stále více vyhledávaným řešením. Nabídne zpravidla výkon do 1 500 W. Výhodou je absence kabelu, proto je vhodná na místa, kde není elektřina. Práce je však logicky omezená právě výdrží akumulátoru.

Aku pokosové pily

Elektrická

Elektrická pokosová pila je poháněna pomocí přívodního kabelu, proto nabídne vysoký výkon 2 150 W a více. Ideální využití pro truhláře při práci s trámy, deskami apod. Řezný kotouč je poháněn elektromotorem umístěným na rameni pily.

Elektrické pokosové pily

Parametry pokosové pily

Výkon

Ovlivňuje rychlost, kvalitu řezu a závisí na něm také počet otáček. Hobby pily s výkonem 1 000 - 1 500 W a otáčkami alespoň 3 000 ot/min jsou vhodné pro nenáročné činnosti (např. pro řezání měkkých materiálů). Profesionální pily by měly disponovat alespoň výkonem 2 000 W a více a otáčkami od 4 500 - 5 000 ot/min.

Pokosový úhel

Vyjadřuje schopnosti pily řezat materiál pod úhlem a rozsah možného natočení celé pily na podstavci. Tento rozsah dosahuje obvykle 45 °. Úhel sklonu pak vypovídá o možném natočení pilového kotouče.

Hloubka a délka řezu

Jsou ovlivněny velikostí řezného kotouče. Podle úhlu jsou uvedeny ve dvou i více parametrech. Údaj 200 × 80 mm vypovídá o délce řezu a hloubce průřezu. Hodnoty průřezu pod úhlem 90 ° lze obvykle provést v hodnotách od 50 do 120 mm. Pod úhlem 45 ° je možné provádět průřezy od 30 do 100 mm z důvodu naklonění kotouče.

Kapovací a pokosová pila - funkce

  • Odsávání prachu zamezuje vzniku prašného prostředí

  • U hobby pil je nutné odsávací systém dokoupit, u profi pil je možnost napojení k vysavači

  • Podstavec ulehčí práci při hledání vhodné plochy pro umístění pokosové pily a zajistí větší stabilitu

  • LED osvětlení je vhodné při práci ve zhoršených světelných podmínkách

  • Díky laseru dosáhnete precizního řezu

  • S dlouhými a širokými materiály si pila poradí díky funkci pojezdu

  • Přepěťová ochrana chrání pilu před poškozením vysokým napětím

  • Kryt kotouče zvyšuje bezpečnost práce při řezání

  • Tepelná pojistka vypne pilu ve chvíli, kdy by mohlo dojít k jejímu poškození v důsledku vysoké teploty

  • Transportní pojistka zamezí nežádoucímu zapnutí pily při manipulaci

Rady na závěr

Označení kapovací pila se obecně používá jako synonymum pro pilu pokosovou. Kapování je způsob opracování konce řeziva tak, aby čelo s plochou svíralo pravý úhel. Pokosová pila je schopná řezu pod určitým úhlem.

Při výběru pokosové pily se zaměřte na robustnost konstrukce a kvalitu uchycení otočné a naklápěcí hlavy. Dále pak na její výkon, který se u hobby pil pohybuje do 1 500 W. Důležitým parametrem při výběru pokosové pily je počet otáček za minutu. Pro běžné použití postačí 4 500 ot/min.

Vhodné je zaměřit se i na údaj, jak velký řezný kotouč lze do pily uchytit a v jakém rozmezí je možné pohyblivé rameno polohovat. Pokud je kotouč s motorem umístěn na posuvném rameni, je práce s pilou snadnější a rozšiřují se možnosti využití pily.

Polohování kotouče má vliv na délku řezu a na možnost posunu ramene pily. Polohování u hobby přístrojů je prováděno ve třech osách. Základní je posun dopředu a dozadu. Další dvě osy jsou vertikální a horizontální. Díky polohování lze přizpůsobit výšku ramene řezanému materiálu a vytvořit i několik řezů za sebou.