Jak vybrat posilovací věž?

Nechce se vám chodit do fitness centra a utrácet za drahé členství? Pořiďte si posilovací věž domů. Jak ale vybrat tu správnou přímo pro vás? Zaměřte se především na to, jakou skupinu svalů chcete posilovat a na samotnou nosnost posilovací věže.

Nechce se vám chodit do fitness centra a utrácet za drahé členství? Pořiďte si posilovací věž domů. Jak ale vybrat tu správnou přímo pro vás? Zaměřte se především na to, jakou skupinu svalů chcete posilovat a na samotnou nosnost posilovací věže.

Doba čtení 3 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typ věže

Jednoúčelová posilovací věž

Jednoúčelové posilovací věže slouží k provádění jednoho cviku nebo k procvičení jedné skupiny svalových partií. Lze si pořídit věže k procvičení nohou, které umožňují dvě varianty nožních cviků. Dále si můžete na posilovací věži procvičit ramena, bicepsy nebo tricepsy.

Pohodlně a především efektivně můžete posilovat i v pohodlí domova.

Kombinovaná posilovací věž

Umožňuje vám cvičit s vahou vlastního těla. Konstrukce kombinované posilovací věže je uzpůsobena k použití závaží a činek. Zároveň je její součástí také kladka a kladkové mechanismy.

Stojanová posilovací věž

Na tomto typu posilovací věže cvičíme s vlastní vahou. Obvykle se skládá ze dvou ocelových svislých profilů s madly, úchyty, opěrkou a hrazdou.

Multifunkční posilovací věž

Tento typ posilovací věže kombinuje prvky jednoúčelových a stojanových posilovacích věží. Jejím cílem je posílit všechny tělesné partie. Součástí multifunkční posilovací věže můžete být i posilovací lavice nebo posilovací klec.

Nosnost posilovací věže

Do 120 kg

Levnější posilovací věže mívají nosnost do 120 kg, některé dokonce do 100 kg. Takové věže ale bohužel nejsou tak kvalitní a můžete se na nich snadno zranit.

Do 160 kg

Věže do 160 kg představují zlatý střed. Postačí vám jak na cvičení s vlastní vahou, tak i s použitím závaží.

Nad 160 kg

Takové posilovací věže lze směle porovnávat s těmi, které jsou součástí vybavení mnohých fitness center. Nemusíte se při cvičení vůbec ničeho obávat, unesou vás i závaží a vydrží vám dlouhá léta.

Konstrukce

Na českém trhu jsou k dostání posilovací věže s velmi stabilní ocelovou konstrukcí, obvykle platí, že čím výš se pohybuje cena věže, tím je kvalitnější.

Pořídit si můžete také věže s konopnými lany nebo věže s řetězy. Aby vám vydržely, musíte je pravidelně mazat.

Co dokoupit

Posilovací stojan lze samozřejmě kombinovat například s háky, které slouží pro cviky, při nichž vám nestačí vlastní úchop. Dále si rozhodně pořiďte tricepsový adaptér, který slouží k vrchnímu stahování kladky. Dále by vám ve výbavě neměly chybět:

  • Posilovací gumy (slouží jako externí zátěž při zvyšování náročnosti cviku)

  • Posilovací lana a řetězy (jednoduše s nimi procvičíte všechny svalové skupiny)

  • Popruhy (díky nim si zvýšíte pohyblivost v ramenou)

Oblíbené cviky

  • Bench press (posilujeme svaly hrudníku a rukou)

  • Multi press (zatěžujeme deltový sval s důrazem na přední a střední hlavu)

  • Přítahy (trénujeme bicepsy, ramena a horní část zad)

  • Procvičování břicha (v zápřahu je horní i dolní břicho)

  • Motýlek (pracujeme na hrudníku)

  • Simulace veslování (posilujeme záda)

Pohodlně a především efektivně můžete posilovat i v pohodlí domova.

Nejčastější otázky

Jaké funkce posilovací věž má?

Zaměřte se především na to, zdali je možné posilovací věž výškově nastavit. To se týká především opěrek a lavic. Pohodlně se budete cítit také na posilovací věži s vysokou zádovou opěrkou. U některých lavic si také můžete přidávat nebo odebírat zátěž podle potřeby.

Chci začít s posilováním. Jaký je doporučený postup pro začátečníka?

Určitě začněte pozvolna a s co nejnižší zátěží. Nejprve posilujte dvakrát až třikrát do týdne celé tělo, postupně můžete na frekvenci přidávat. Zhruba po dvou měsících začněte cvičit jednotlivé svalové partie. Rozdělte si cvičení do dvou tréninků a cvičte čtyřikrát týdně.

Chcete-li shodit přebytečná kila nebo rýsovat, zvolte menší zátěž a více opakování. Pokud naopak chcete nabrat svalovou hmotu, přidejte si zátěž a cviky neopakujte tak často. Nezapomínejte ani na dostatečnou regeneraci.