Jak vybrat postřikovač?

Postřikovače jsou vhodné pro práci na zahradě, ale i uvnitř budov při dezinfekci. Zahradní postřikovač najde využití převážně pro postřik insekticidů, repelentů a fungicidů a je vhodný pro plošnou i místní aplikaci. Ať už si vyberete postřikovač mechanický nebo akumulátorový, vždy vám usnadní práci a najde uplatnění v rukou každého zahrádkáře.

Postřikovače jsou vhodné pro práci na zahradě, ale i uvnitř budov při dezinfekci. Zahradní postřikovač najde využití převážně pro postřik insekticidů, repelentů a fungicidů a je vhodný pro plošnou i místní aplikaci. Ať už si vyberete postřikovač mechanický nebo akumulátorový, vždy vám usnadní práci a najde uplatnění v rukou každého zahrádkáře.

Doba čtení 3 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Výběr postřikovače podle typu

Zádový

Zádový postřikovač je určený, jak už název napovídá, k nošení na zádech. Díky ergonomickému designu je možné ho pohodlně využívat k práci i několik hodin v kuse. Postřikovač disponuje větším objemem, a je tedy vhodný k postřiku větších ploch. V nabídce nechybí akumulátorový zádový postřikovač ani motorový zádový postřikovač.
Zádové postřikovače

Tlakový

Tlakový postřikovač je vybavem pumpou, která dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích. Nechybí ani otočná tryska pro snadnou aplikaci postřiku i na hůře dostupných místech. Tryska je rovněž nastavitelná pro různé rozpětí postřiku. Ruční tlakový postřikovač je vhodný pro plošný i místní postřik, je ideální pro péči o rostliny, stromy i vinnou révu. Kvalitní těsnění zajistí bezpečnou manipulaci.

Tlakové postřikovače

Postřikovač podle pohonu

Akumulátorový

Aku postřikovač najde uplatnění v lesním hospodářství, v sadech, velkých zahradách a vinohradech. Je ideální na postřik větších ploch s minimem námahy. Disponuje většinou objemnou nádrží 15 l a více, pevnou a lehkou konstrukcí, popruhem pro snadné držení a možností regulace tlaku.

Aku postřikovače

Motorový

Motorový postřikovač (podle druhu paliva též benzínový postřikovač) je vhodný pro použití ve velkých zahradách, ovocných sadech a vinohradech. Nabízí velký rozsah postřiku, možnost regulace rozprašování a nechybí ani jistota pohodlného používání jednou rukou. Zpravidla v něm najdete ruční mechanismus startování a výkonný dvoutaktní motor.

Motorové postřikovače

Ruční

Ruční postřikovač, jinak též mechanický postřikovač, je vhodný k aplikaci postřiku na rostliny a malé keře. Je vhodný do domácnosti, na pařeniště a do menších skleníků. Nechybí nastavitelná rozprašovací tryska pro jemnou mlhu nebo silný proud. Velký plnící otvor zajistí pohodlné plnění vodou a filtr chrání před ucpáním trysky. S postřikovačem se lehce manipuluje.
Mechanické postřikovače

Čerpadlo postřikovače

Pístové

Díky pístovému čerpadlu je možné u postřikovače mechanicky regulovat tlak. Pístové čerpadlo funguje na principu podtlaku, díky kterému se nasátá kapalina dostane tam, kde ji potřebujete. Díky tomu budete schopni v krátkém čase ošetřit velkou plochu a zbavit ji třeba nežádoucího plevele.
Pístové čerpadlo

Membránové

S membránovým čerpadlem je možné čerpat i kapaliny s obsahem pevných částic. Čerpadlo je uzavřené, a proto nedojde ke kontaktu směsi s okolím. Čerpadlo tvoří nádoba oddělená pružnou membránou, kterou kmitá táhlo. Tímto pohybem vzniká podtlak a dochází k nasávání kapaliny. Samozřejmostí je regulace tlaku. Tento typ čerpadla je využívaný u benzínových i aku postřikovačů.
Membránové čerpadlo

Rady na závěr

Nastavitelná regulace tlaku umožňuje úpravu síly rozptylu. Zajistí pohodlný postřik jak malých rostlin, tak stromů. Je ideální do hůře dostupných míst.

  • Pro domácí použití postačí postřikovač s objemem méně než 1,5 l

  • V případě malé zahrádky je ideální objemové rozpětí od 1,5 do 4,3 l

  • Pro časově náročnější práci je vhodný objem od 5 do 8,3 l

  • V ovocných sadech a velkých zahradách najdete uplatnění od 9 do 15 l

  • Pro práci na vinici či pro použití v lesnictví poslouží postřikovač s objemem 15 l a více