Požadavky a četnost použití
Nejprve si položte otázky, k jakým účelům a jak často budete postýlku využívat. Pokud hledáte kompaktní postýlku, kterou snadno převezete na chatu nebo na návštěvu k rodičům, bude vám stačit provizorní cestovní postýlka. V případě, že potřebujete plnohodnotnou postýlku na každodenní ukládání dítěte, vybírejte mezi modely z pevných materiálů, jež nabízí lepší větrání matrace i ergonomii při ukládání miminka.
Zvažte také, jak dlouho chcete postýlku používat. Malé postýlky bez polohovací matrace budou pro dítě bezpečné jen do té doby, než si začne sedat, takže ji po několika měsících musíte vyměnit. Delší dobu vám poslouží postýlky s polohovací matrací, kterou můžete podle pohyblivosti dítěte snižovat tak, aby měly zábranu pořád v dostatečné výšce. Většinou jsou určeny dětem až do 3 let. Nejdéle vydrží rostoucí postýlky, které lze ve chvíli, kdy dítě postýlku přeroste, jednoduše přestavět na menší válendu.
Bezpečnost produktu
Požadavky na bezpečnost výrobků pro malé děti jsou vyšší než u výrobků pro dospělé, a proto musí mít přehledný návod v češtině, jenž popisuje jak sestavení výrobku, tak jeho používání. Kromě toho by měla být na každé postýlce trvale uvedená evropská norma EN 716-1:2017, která upravuje bezpečnostní standardy dětských postýlek pro bytové použití, dále ryska či jiné značky signalizující maximální výšku matrace a název značky, jméno výrobce, popřípadě prodejce nebo distributora, díky němuž je možné výrobek i s odstupem času identifikovat.
Bezpečnostní normy jsou zárukou vyšší kvality
Bezpečnostní normy jsou doporučené pokyny, které specifikují technické a bezpečnostní požadavky na výrobu produktu, ale je na uvážení výrobce, zda je bude dodržovat. Obecně lze říci, že výrobky splňující evropské bezpečnostní normy nabízí spotřebitelům vyšší záruky v oblasti nezávadnosti a bezpečnosti výrobku.
Důležitým bezpečnostním parametrem jsou rozměry otvorů, do nichž by se dítě mohlo zaklínit prstem, rukou, nebo dokonce hlavičkou, a proto se za bezpečnou vzdálenost mezi příčkami považuje rozměr 4,5 cm a 6,5 cm. Mezera mezi horizontálními příčkami, které tvoří dno postýlky, by měla být 6 cm. Pokud je dno tvořeno perforovaným roštem, jednotlivé otvory nesmí mít větší průměr než 8,5 cm. Mezery, k nimž se dítě může dostat, musí být menší než 0,7 cm nebo v rozmezí 1,2 cm a 2,5 cm a zároveň nesmí být hlubší než 1 cm.
Zábrana neboli pohyblivá bočnice, s níž lze podle potřeby manipulovat, by měla mít dostatečně bezpečný mechanismus, aby se dítěti nikdy nepodařila otevřít, ale zároveň by měla být jednoduše ovladatelná.
U postýlky je také důležitá stabilita, aby ji ani větší dovádějící dítě nepřevrhlo. Nikdy do postýlky nedávejte dítě, které je starší, než doporučuje výrobce.
Před použitím postýlky si vždy přečtěte pokyny a doporučení výrobce a nikdy je nepodceňujte. Jinak hrozí, že by se mohlo dítě zranit.
Věk dítěte
Většina postýlek může sloužit dítěti od narození až do 3 let věku. Některé modely jsou rostoucí, což znamená, že je lze v případě potřeby jednoduše přestavět na menší válendu. Ta dítěti poslouží i ve školkovém věku.
Materiál a kvalita zpracování
Za dlouhodobě nejvhodnější materiál pro postýlky na každodenní používání se považuje dřevo, nejlépe pevné bukové nebo borovicové. Vhodné jsou i bytelnější celokovové varianty, které se snadno čistí a mohou sloužit i několika generacím, ale na druhou stranu jsou velmi těžké. Cestovní postýlky se pak vyrábí většinou z kombinace textilie a kovu. Pokud je materiál chemicky ošetřen, požadujte certifikát zdravotní nezávadnosti. Všechny postýlky by také měly mít zaoblené hrany.
Design
V nabídce najdete jak jednoduché postýlky z kovu, které působí poněkud chladnějším dojmem, tak sportovně laděné nylonové modely v zářivých barvách. Klasikou jsou pak dřevěné modely v různorodých tvarech a barevných provedeních. Dřevěné postýlky jsou pak často obohacené o úložný prostor, jako je např. přebalovací pult, komoda nebo šuplíky.