Kromě smartphonů mohou powerbanky dobíjet i další zařízení s příslušným konektorem – sluchátka, tablety, elektronické cigarety a vysokokapacitní powerbanky poslouží i pro notebook. Účel využití bude určovat, jakou powerbanku vybrat - chcete malou powerbanku do kabelky, nebo vyrážíte do přírody a potřebujeteodolnou powerbanku?
Kapacita
Kapacita powerbanky je nejdůležitější parametr a udává se v miliampérhodinách (mAh), stejně jako kapacita baterií v mobilních zařízeních. Obecně platí, že čím vyšší je kapacita externí baterie, tím vyšší je její hmotnost. Pokud sháníte malou powerbanku na každodenní nošení, vybírejte kapacitu do 10 000 mAh.
Optimální a nejběžnější je kapacita powerbanky 10 000 mAh. Poskytují zhruba 2× plné nabití smartphonu a rozměrově se přibližují běžnému telefonu. Powerbanky okolo 20 0000 mAh jsou vhodné na cestování - zajistí energii pro váš telefon i sluchátka na celý víkend při běžném použití, nebo s nimi dobijete i notebook. Kapacita powerbanky 50 000 mAh a více znamená velké a těžké rozměry. Jsou vhodné na dlouhé cesty, na kterých nebudete mít jistotu přístupu k elektrické síti.
Typ nabíjení
To, jak rychle powerbanka vaše zařízení dobije se odvíjí od výstupního proudu. Ten se udává v ampérech (A) a platí, že čím vyšší hodnota, tím rychlejší nabíjení. Levné powerbanky mají pouze 1 A, kdy nabíjení průměrného smartphonu z nuly do plna může zabrat i přes čtyři hodiny. Raději proto sáhněte po powerbance s alespoň jedním 2A výstupem, kde je čas srovnatelný s dobíjením ze zásuvky.
Solární powerbanky je možné nabíjet slunečním svitem. S ohledem na malou plochu fotovoltaických článků trvá nabití na celkovou kapacitu baterie poměrně dlouho. Pokud potřebujete záložní zdroj pouze na nouzové dobití o několik procent a často se pohybujete venku mimo dosah elektrické sítě, bude pro vás tato funkce velmi praktickým pomocníkem.
Bezdrátové powerbanky Qi umožní nabíjet smartphone nebo chytré hodinky bez kabelů i když pomaleji než to zvládne kabel. Jejich výhodou je univerzální použití se všemi zařízeními, které tuto funkci podporují. Lze také dokoupit speciální pouzdro na telefon, nebo adaptér (destičku), který připojíte přes USB-C do zařízení.
Powerbanky QuickCharge 3.0 - podporují rychlé nabíjení, takže vaše zařízení je připraveno během několika desítek minut.
Powerbanka do letadla
Powerbanky do letadla musí splňovat limit maximální povolené kapacity 27 027 mAh a její výkon nesmí přesáhnout 100 Wh. Tyto údaje musí být viditelně uvedeny na obalu, jinak počítejte s tím, že vám ji zabaví. Je také potřeba ji mít u sebe v příručním zavazadle, abyste ji měli pod dohledem. Je možné převážet víc kusů na osobu, ale každé letiště má nastavená svá vlastní pravidla a je tedy dobré si tyto informace zjistit před konkrétním letem.
Konektory
Více konektorů znamená možnost dobíjet více zařízení. Většina powerbank disponuje minimálně dvěma konektory, najdete však modely i s pěti výstupy. Základním typem je klasické USB, populární jsou však také powerbanky s USB-C, které slouží jak pro dobíjení powerbanky, tak pro nabíjení vašich zařízení. Oproti microUSB mají výhodu v tom, že podporují rychlonabíjení a samozřejmě skutečnost, že jde o nejrozšířenější konektor napříč všemi zařízeními. Pokud si kladete otázku jakou koupit powerbanku pro iPhone, odpověď je v kabelech. Stačí si pořídit takový, který na jednom konci odpovídá konektoru na vašem iPhonu (Lightning) a na druhém konektoru powerbanky (USB, USB-C). Další variantou je bezdrátová nabíječka, nebo originální příslušenství od Applu.