Jak vybrat prací prášek, gel nebo kapsle?

Chcete mít vždy měkké a voňavé prádlo? Klíčem k úspěchu je výběr toho správného pracího prostředku. Kromě klasického prášku máte na výběr i mezi gely, kapslemi či tabletami. Moderní prací prostředky chrání barvu, specifické druhy tkanin a poradí si i s odolnými skvrnami. Seznamte se se všemi možnostmi a perte prádlo šetrněji a efektivněji.

Chcete mít vždy měkké a voňavé prádlo? Klíčem k úspěchu je výběr toho správného pracího prostředku. Kromě klasického prášku máte na výběr i mezi gely, kapslemi či tabletami. Moderní prací prostředky chrání barvu, specifické druhy tkanin a poradí si i s odolnými skvrnami. Seznamte se se všemi možnostmi a perte prádlo šetrněji a efektivněji.

Doba čtení 7 min.
Klára, redakce Heureka.cz

Video nákupní rádce

Na co se zaměřit při výběru

Použití a požadavky

Před tím, než začnete zkoumat jednotlivé parametry a druhy, se zamyslete, jaké prádlo a jak budete nejčastěji prát. Ručně, nebo v pračce? Chcete specializovaný prací přípravek na specifické tkaniny, barevné a bílé prádlo zvlášť, nebo se spokojíte jen s jedním, univerzálním? Pamatujte na to, že specializované přípravky udrží oblečení a tkaniny v lepší kondici než ty univerzální.

Pokud bude prací přípravek sloužit k praní dětského prádla nebo prádla osob, které trpí alergiemi, zaměřte se na jemné prášky určené dětem nebo lidem s velmi citlivou pokožkou. Po speciálním přípravku sáhněte také v případě praní svetrů či jemného vlněného a hedvábného prádla. A svůj vlastní prací prostředek bude potřebovat i sportovní a outdoorové oblečení.

Obsah balení

Jak dlouho vám prací přípravek vydrží, závisí na doporučeném dávkování a počtu praní, které výrobce uvádí na obale. Objem, gramáž či počet kapslí je spíše orientačním ukazatelem. Některé přípravky jsou koncentrovanější než jiné a i při menším objemu si poradí s větším množstvím prádla.

Druh

Vybírat můžete mezi různými formami. Každá má své výhody i nevýhody a je vhodná pro určitý typ prádla.

 • Prášek – klasika mezi pracími prostředky. Ze všech variant je nejlevnější a poradí si i s velmi zašpiněným oblečením. Nevýhodou je nižší šetrnost k barvám a horší rozpustnost, a to zejména při krátkých pracích programech při nízkých teplotách. Zbytky pracího prášku mohou zejména na tmavých látkách vytvořit nevzhledné mapy, které mohou podráždit kůži. Pokud na prádle takové mapy uvidíte, budete ho muset přeprat znovu. Prášky mnohdy obsahují bělidla, která nesvědčí barevným a tmavým tkaninám. Při častém praní je tak připraví o jejich zářivost. Pro bílé prádlo jsou ideální.

 • Gely – neboli tekuté prací prostředky jsou skvělou volbou pro praní barevného a tmavého prádla. Udržují zářivost barev. Poradí si s běžnými nečistotami a potem. Pokud s jejich pomocí chcete vyprat odolnější skvrny, budete muset pravděpodobně prádlo nejprve předeprat. Případně použijte odstraňovač skvrn. Gely je vhodné nalévat přímo do bubnu mezi prádlo, snadněji se smísí s vodou a na prádle neulpí. Nalévat je můžete samozřejmě i do dávkovače.

 • Kapsle a tablety – jsou o něco účinnější než tekuté prací prostředky, protože se standardně vhazují přímo do bubnu mezi oblečení. Jejich výhodou je jednodušší manipulace. Dávky už jsou v kapslích odměřené. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Prášek, gel, nebo kapsle? Nejlepší je vyzkoušet všechny druhy a vybrat si ten nejvhodnější

Složení pracích prostředků

Účinné látky

Prací přípravky se skládají z mixu látek. Některé slouží čistě k podpoře jiných látek.

 • Alkylbenzensulfonát (sodium alkyl sulfate) – patří mezi tenzidy a je základní čisticí složkou pracích přípravků, odstraňuje nečistoty, zabraňuje jejich opětovnému usazení.

 • Lipáza – enzym, který rozkládá tuky při nízkých teplotách.

 • Amyláza – enzym na štěpení škrobů.

 • Manoza – enzym rozkládající složité cukry.

 • Proetáza – enzym sloužící ke štěpení bílkovin.

 • Síran sodný (sodium sulfate) – slouží jako plnidlo, zvyšuje objem pracího prostředku a nemá vliv na čistotu prádla.

 • Prací soda (sodium carbonate) – změkčuje vodu, rozpouští mastnotu, odstraňuje pachy a má lehce vybělující účinky.

 • Jedlá soda (sodium bicarbonate) – přidává se také pro změkčení vody a pomáhá s odstraňováním mastných skvrn.

 • Polyakrylát sodný (sodium polyacrylate) – ropný derivát, který absorbuje a uzamyká vodu.

 • Celulóza – absorbuje látky rozpuštěné ve vodě.

 • Perkarbonát sodný (sodium carbonate peroxide) – má bělicí účinky a během praní se rozkládá na peroxid a sodu.

 • Tetraacetyl Ethylene-diamine – slouží k aktivaci perkarbonátu sodného ve studené vodě.

 • Křemičitany (zeolity) – přidávají se ke změkčení tvrdé vody, snižují spotřebu množství pracího prostředku a zlepšují jejich účinnost.

 • Křemičitan sodný – podporuje odstraňování mastných skvrn.

 • Kyselina citronová (citric acid) – slouží rovněž ke změkčení vody.

 • Karboxymethylcelulóza – zabraňuje nečistotám ve zpětném usazení na vlákna.

Aromata

Drtivá většina pracích přípravků obsahuje také aromata neboli parfemaci. Ta může být přírodní, nebo syntetická, ale o jejím původu a složení se na obale často nic moc nedozvíte. Pokud jsou použité kvalitní složky, jako jsou přírodní éterické oleje, výrobci se jimi rádi na etiketě pochlubí. K takovým látkám patří třeba linalool s jemnou květinovou vůni. V opačném případě tam najdete jen obecnou zmínku o obsahu parfemace (fragrance). 

Možné alergeny

Výrobci musí na obale uvádět alergeny, které přesáhnou množství 100 mg/kg. Pokud trpíte alergií na nějakou látku používanou v pracích prostředcích, prostudujte si složení a ujistěte se, že v přípravku není.

Mezi možné alergeny patří rozjasňovače, kterých je asi 400 a některé z nich mohou dráždit pokožku, a také tenzidy neboli pěnidla, ta v pracích přípravcích slouží k odstraňování nečistot na bázi tuků. U citlivějších jedinců mohou vysušovat a dráždit pokožku, protože i v ní se vyskytují tuky, na které tenzidy reagují a narušují je. 

Šetrnější alternativa

Pokud chcete prací prostředek, který se skládá ze šetrných látek, a to jak k přírodě, tak k pokožce, zaměřte se na přírodní a ekologické prací prostředky. Skládají se z minerálních a rostlinných složek a jsou vhodné i pro citlivou a alergickou pokožku.

Ekologické prací prostředky si můžete vyrobit i doma bez větší námahy

Jak správně prát a neobarvit bílou na růžovou

Perte podle barev

Třídění prádla se vyplatí. Tím, že budete prát společně jen oděvy a textilie podobných odstínů, prodloužíte zářivost barev. Čím podobnější odstíny budou v jedné várce prádla tím lépe. Oddělujte tmavé a černé, světlé a barevné. Přičemž modrou a zelenou můžete klidně prát spolu s tmavými barvami. Barvám přizpůsobte také typ pracího přípravku.

Kupujte prostředky odpovídající typu prádla

Životnost oblečení prodlužují speciální prací prostředky. 

 • Sportovní a outdoorové oblečení – pokud hodně sportujete, chodíte na hory nebo do přírody, kde nosíte oblečení z funkčních materiálů, pořiďte si jemný přípravek určený speciálně na praní těchto tkanin. Některé jsou vhodné i k praní oblečení s membránou.

 • Vlna – na oblečení z vlny používejte speciální prášky nebo gely na vlnu, jež chrání vlákna před vytaháním a srážením. 

 • Barevné, tmavé a denim – na barevné a tmavé prádlo či denim se hodí speciální přípravky na oživení barvy, které zabrání blednutí barvy.

 • Bílé – přípravky určené k praní bílého prádla obsahují rozjasňovače, které udržují bílou zářivě bílou. Zabraňují zašednutí a také zažloutnutí. Prací prášky, gely a kapsle určené na bílé prádlo nepoužívejte na tmavé ani na barvené. Došlo by k jejich vyblednutí.

Správné dávkování šetří peníze i planetu

Pokud vám záleží na ekologii, ale chcete zůstat u konvenčních pracích prostředků, zaměřte se na dávkování. Na obale si přečtěte, kolik pracího prostředku potřebujete k vyprání jedné várky prádla, ta bývá uvedena v kilogramech. Čím nižší dávku výrobce doporučí, tím ekologičtější přípravek bude. Samozřejmě čím nižší dávka je k vyprání jedné dávky potřeba, tím déle vám prací prostředek vydrží.

Správné dávkování pracího prostředku je základ praní

Přípravky, které se vám můžou hodit

Kromě pracích prostředků najdete na trhu i širokou škálu doplňkových přípravků, které nutně nemusíte používat, ale vyplatí se mít o nich přehled. 

Aviváže používejte ke změkčení a provonění prádla. Jsou nástavbou běžného pracího prostředku. Prádlo vyperete i bez nich, ale s nimi je měkčí, příjemnější na dotek, zabraňuje tvorbě elektrostatického náboje umělých tkanin a lehce odpuzuje špínu. Oblečení prané s aviváží nedávejte do sušičky, můžete ji tím poškodit.

Opačný efekt nabízí škroby. Ty prádlo lehce zdrsní, obalí ochrannou vrstvou a zvýší jeho odolnost proti ušpinění. Hodí se především na ložní prádlo, závěsy a záclony. Mnozí je používají také ke škrobení košilí. Pokud prádlo předem namáčíte, můžete škrob přidat již v této fázi. Další možností je nalití do pračky před závěrečným mácháním nebo nastříkání přímo na látku během žehlení.

Změkčovadla jsou vhodná v případě, že máte tvrdou vodu. Ta způsobuje vyšší spotřebu pracího přípravku a také šednutí prádla. Změkčovač na sebe váže minerály z vody a prací přípravek má prostor k tomu, aby pohltil nečistoty z prádla. V opačném případě by na sebe navázal minerály z vody a nečistoty by zůstaly v prádle.

Bělidla mají dezinfekční účinky a během praní likvidují plísně, bakterie i roztoče a navíc prádlo vybělí a odstraní z něj skvrny, ale to jen z bílého a velmi světlého prádla. Nesmí se používat u prádla, jež má na štítku ikonku „nebělit“. Bělidlo nepatří na hedvábí, vlnu, kůži ani na lycru.

Odstraňovače skvrn odstraní z prádla i odolné nečistoty, jako jsou krev, tráva, zaschlé bahno, mastnota, líčidla a výrazně pigmentované potraviny, jako například borůvky, ostružiny nebo červené víno. Odstraňovače mohou být tekuté, práškové, nebo pevné. S některými je potřeba znečištěné prádlo předem namočit, jiné stačit nanést na skvrny a dát prát. Ne všechny odstraňovače zlikvidují každou skvrnu. Různé typy se specializují na různé skvrny.