Video nákupní rádce
Jak vybrat pračku dle způsobu plnění
Jakou pračku s horním plněním
Pračka s vrchním plněním je obvykle užší, což vám sice šetří místo, ale např. do kuchyňské linky ji zabudujete jen velmi obtížně. Velmi málo zastoupená je na trhu kombinace pračka se sušičkou horní plnění.
Tato pračka se hodí do stísněných míst
K vyndání prádla vám stačí méně prostoru
Není potřeba se k ní příliš sklánět
Méně funkcí a technologií než u modelů s předním plněním
Nemůže sloužit jako odkládací plocha
Není možné na ni umístit sušičku

Jakou pračku s předním plněním
Pračka s předním plněním obvykle nedisponuje jen základní výbavou, ale je doplněna také o chytré funkce a různá další vylepšení, jako je např. dávkování pracího prostředku, osvětlení bubnu apod. Vedle otevírání dvířek doleva je na výběr také výklopné řešení a pračka s pravým otevíráním.
Průhled ve dveřích umožňuje sledovat průběh praní
Nespočet designových a barevných provedení
Může sloužit jako odkládací plocha
Na pračku lze umístit sušičku
Otevírání dvířek do boku si žádá dostatečný prostor
Výběr pračky dle umístění a rozměrů

Vestavná
Vestavná pračka najde využití v okamžiku, kdy se přístroj nevejde do koupelny nebo technické místnosti. Můžete pro ni najít místo třeba v kuchyni a díky jednotnosti dvířek nemusí nikdo na první pohled vidět, že tam je.
I přes zabudování do kuchyňské linky je přístup k pračce bezproblémový, s úchyty pro dvířka přímo na spotřebiči se zde počítá. Na trhu je k dispozici i vestavná pračka se sušičkou.
Šetří místo v místnosti
Nenápadná
Vyšší cena
Omezený výběr

Úzká
Úzká pračka (slim) najde své využití všude tam, kde je nedostatek místa. Ušetří energii v okamžiku, kdy zkrátka nepotřebujete objemnější kapacitu bubnu.
Obvykle se v této kategorii setkáme s pračkami o rozměrech okolo 80 × 55 × 40 cm (v × š × h) a objem prádla se pohybuje již od 4 kg. Velmi populární je u nás i varianta pračka se sušičkou slim.
Nižší spotřeba
Šetří místo
Nižší cena
Pro menší objemy prádla
Menší výkon

Mini
Mini pračka lze po použití ihned snadno uklidit nebo si ji s sebou můžete vzít třeba na chatu. Hodně modelů v této kategorii funguje na ruční pohon. Pokud potřebujete rychle přeprat pár kousků oblečení, je pro vás ideálním řešením.
Vhodná na cesty
Šetří místo
Na menší objemy prádla
Minimum funkcí
Méně výkonu
Informace o údržbě a TOP modelech na trhu najdete na našich stránkách Jak vyčistit pračku a Nejlepší pračka na trhu.
Jakou koupit pračku - ostatní typy

Se sušičkou
Proč a jak vybrat pračku se sušičkou? Pračka potřebuje své místo a sušička také. Pokud však pro tyto dva spotřebiče nemáte dostatek prostoru a hledáte řešení, je pračka se sušičkou jasnou volbou.
Počítejte zde ale s tím, že pračka vypere vždy více prádla, než sušička usuší – jednu velkou várku budete sušit na dva cykly.
Dva spotřebiče v jednom
Šetří místo
Vyšší cena

Parní
Pokroková parní pračka nepere prádlo pouze ve vodě, ale také v páře. Díky tomu prací prášek proniká do parou změkčených vláken mnohem hlouběji a odstraňuje i ty nejodolnější skvrny.
Praní je šetrnější a efektivnější, tudíž vhodné i pro hedvábí a jiné citlivé látky. Oblíbenou kombinací je parní pračka se sušičkou a hledaná je také varianta parní pračka s vrchním plněním.
Menší spotřeba vody
Energeticky úsporná
Antibakteriální efekt
Rychlost praní
Tichý program
Vyšší cena
Výběr pračky podle parametrů
Energetická třída
Určuje, nakolik je pračka energeticky úsporná. Existují třídy A až G. Nejúspornější je třída A. Doporučujeme sáhnout po úspornějších modelech, přestože mohou být dražší. Během několika let ve výsledku ušetříte za elektřinu a vodné více, než kdybyste si koupili levnější model.
Pokud bychom měli mluvit o konkrétní spotřebě, platí, že u moderních praček by 1 prací cyklus neměl vyjít na více než 1 kWh a více než 50 l vody.
Hlučnost
Úrovni hlučnosti je dobré věnovat zvýšenou pozornost. Pro přirovnání si představte stupnici od 20 dB (šustění listí) do 90 dB (sekačka). Dražší pračky perou i pod 50 dB. U levnějších se setkáte s hlučností nad 60 dB. Při odstřeďování hlučnost zpravidla stoupá na 70 až 80 dB.
Otáčky a odstřeďování
Tomuto parametru je potřeba věnovat velkou pozornost. Zvláště pak, pokud si chcete pořídit pračku se sušičkou. Ta totiž vyžaduje odstřeďování minimálně 1200 otáček za minutu. Čím více otáček, tím kratší doba sušení.
Nejlepší volbou jsou volitelné otáčky, neboť ne všechno prádlo putuje do sušičky. V případě jemného prádla tak možnost snížení otáček uvítáte.
Třída účinnosti odstřeďování
Účinnost informuje, na jaké řádové úrovni je ždímání. Uvádí se na stupnici A až G, přičemž A označuje nejvyšší účinnost, kdy v prádle zůstane pouze cca 45 % zbytkové vody.
Barva
V dnešní době už jsou v nabídce i jiné barvy, než bílá. Oblíbená je např. černá pračka, popřípadě černá pračka se sušičkou, pračka stříbrná nebo pračka šedá.
Kapacita (objem bubnu)
Pro 1 – 2 osoby stačí kapacita kolem 4 kg. Ověřte si ale, že pojme i větší kusy, jako je ložní prádlo. Pokud je vás o jednoho více, poohlédněte se po pračce s hmotností prádla od 6 kg a více. Vyhledávané jsou pračky na 8 kg prádla.
Obecně je lepší vybrat pračku s větším bubnem nejen kvůli praní objemnějšího prádla (bundy, lůžkoviny), ale i proto, že se nedoporučuje plnit ji na více než 80 %. Prádlo potřebuje dostatek prostoru pro pohyb během praní.
Jakou pračku vybrat dle funkcí a technologií
U praček se můžete setkat s opravdu velkým množstvím funkcí a dalších možností, které vám zpříjemní a usnadní jejich používání. V současné době je vše navrhováno tak, aby úspora elektřiny, vody i pracího prášku byla co největší. Chytré funkce najdete u každé inteligentní pračky, pojmenování se však může lišit.
Fuzzy logic pračka: Tato funkce zváží prádlo vložené do pračky a vypočítá, kolik vody bude na jeho vyprání potřeba. Sníží se tak spotřeba vody i energie.
Pračka s invertorovým motorem: Modely s invertorovým motorem jsou tišší díky elektronickému řízení a mívají i nižší spotřebu.
Pračka pet program: Speciální funkce zajišťující odstranění zvířecích chlupů z vašeho oblečení. Většinou jde o speciální předpírku a máchání navíc.
Další funkce
Odložený start: Pokud se vám momentálně nehodí pračku zapínat kvůli drahému tarifu proudu, který má začít až v době, kdy nejste doma, oceníte funkci odloženého startu.
Dětská pojistka: Po aktivaci dětské pojistky se veškerá tlačítka stanou nečinnými a není možné otevřít dvířka.
Aqua Stop: Funkce Aqua Stop předchází možnému vytopení sousedů. Pokud totiž dojde k poruše pračky či k poškození hadice, funkce Aqua Stop zabrání pomocí plovákového spínače úniku vody. Ten zastaví pračku, uzavře přívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže. To vše na základě hromadící se vody v bezpečnostní nádobě.
Displej: Poskytuje přehled o trvání cyklu a jeho fázi, případně o vzniklé poruše. Můžete libovolně nastavit jas, jazyk i podsvícení.
6th Sense (Šestý smysl): Funguje podobně jako Fuzzy logic, ale neřídí se pouhou hmotností prádla. Nastavíte také typ tkaniny a pračka si podle těchto parametrů sama zvolí teplotu, délku praní a počet otáček odstřeďování. Spotřeba vody i energie se může snížit až o 30 % a doba trvání programu až o polovinu.
Wi-Fi: Pračku můžete připojit k internetu a napojit na systém inteligentní domácnosti. Kontrolovat a ovládat ji pak můžete přes počítač, tablet nebo smartphone s příslušnými aplikacemi. Víte přesně, co právě pračka dělá a kdy spuštěný prací program skončí.
NFC: Pomocí NFC můžete do svého chytrého telefonu stahovat nové prací programy (studené praní, dětské oblečení atd.) a následně tyto programy aplikovat přiložením smartphonu na symbol NFC Tag On na pračce.
Silent systém: Umožňuje prát téměř bez hluku, což oceníte např. tehdy, potřebujete-li prát v noci. Extrémně tichý provoz pračky je umožněn speciálními izolačními vrstvami uvnitř spotřebiče.
BabyCare či Antibacterial: Speciální program pro alergiky a děti. Pračka pere v intenzivním cyklu s dodatečným mácháním, díky čemuž v prádle nezůstanou zbytky pracích prostředků, které by mohly způsobit nebo zhoršit alergické reakce nebo podráždit pokožku.
Dodatečné vložení prádla či pracích prostředků: Pokud zapomenete dát něco vyprat a prací cyklus už je spuštěný, stisknete pauzu a zapomenuté oblečení dodatečně vložíte. Některé pračky mají speciální dvířka, která jsou umístěna nad hladinou vody, takže při otevření nedojde k vytečení. Program využijete, i pokud plánujete prát oblečení, které vyžaduje speciální péči – můžete ho vložit pouze na část pracího cyklu.
Osvěžení: Vhodné pro prádlo, které potřebuje provětrat a které není silně znečištěné.
Možnost podstavby: Podstavení znamená, že horní desku pračky lze odejmout, a tím se sníží. Spotřebič se sníženou výškou můžete zasunout např. pod kuchyňskou linku. Přístup k pračce bude stále bezproblémový a uvidíte dobře i na displej.
6 motion direct drive: Na rozdíl od klasického a invertorového modelu je motor umístěn v ose bubnu, který pohání napřímo bez řemenu a řemenice. Tím se snižují vibrace i hlučnost.
Časté dotazy
Jak zapojit pračku?
Z nové pračky je nejprve potřeba odstranit všechny ochranné prvky a důkladně si přečíst manuál. Pračku postavte na vámi určené místo, kde by mělo být dostatek prostoru a stabilní teplota zhruba mezi 5 a 35 °C.
Pomocí vodováhy a nožiček dosáhněte rovné pozice, tím se vyhnete zbytečnému hluku a poškození při praní. Pračku pak stačí napojit na přívod vody, odpad a do elektřiny. První praní doporučujeme bez prádla s trochou pracího přípravku.
Jak funguje zámek u pračky?
Zámek je automatický, protože bývá napojen na řídicí jednotku. Ta vysílá signál pro jeho uzamčení a odemčení.
Jak otevřít pračku?
Pokud se zámek po doprání automaticky neotevře, může se jednat chybu signálu z řídicí jednotky. V takovém případě většinou stačí pračku odpojit od elektrické sítě, což zpravidla vede k odblokování zámku.
Proč prát na nižší teplotu?
Kromě toho, že vybrané látky praní na nižší teplotu přímo vyžadují, zároveň dochází k menšímu usazování vodního kamene.
Má smysl kupovat velkou pračku, když mám obvykle jen málo prádla?
Pokud si pořídíte pračku vybavenou funkcí 6th Sense / Fuzzy Logic, pračka si sama dokáže nejprve zvážit prádlo vložené do bubnu a podle toho zvolit odpovídající program, objem vody nebo dokonce i množství pracího prostředku. V takovém případě není nákup větší pračky chybou.
Pračku se sušičkou, nebo pračku a sušičku zvlášť?
S pračkou vybavenou sušičkou můžete ušetřit místo, ale nebudete mít možnost prát a sušit zároveň. Sušička jako samostatný spotřebič má také obvykle více technologií a funkcí.
Jde-li vám především o výkon a neřešíte nedostatek místa ani peníze navíc, pořiďte si raději set pračky a sušičky.
Pračku s horním nebo předním plněním?
Mezi pračkami s horním a předním plněním nejsou zásadní rozdíly z hlediska kvality nebo výkonu. Nicméně pračky s předním plněním jsou obvykle vybavenější moderními funkcemi. Pračku s horním plněním vybírejte hlavně v případech, kdy nemáte v místnosti dostatek prostoru pro otevírání předního víka.
Perou parní pračky i bez pracího prostředku?
Ano i ne. Pro odstranění zápachu je možné prát v parních pračkách i bez přidání pracího prostředku, ale pro odstranění špíny a zaschlých skvrn je efektivnější prát včetně pracího prostředku.
Ostatní potřebná výbava

Sušičky prádla
449 produktů

Mezikusy pračka - sušička
132 produktů

Sifony k pračkám
18321 produktů

Sušáky na prádlo
956 produktů

Prášky na praní
1151 produktů

Prací gely
1446 produktů