Jak vybrat prádelník?

Proč si pořídit prádelník a jaký? Prádelník slouží k pohodlnému a přehlednému ukládání ložního prádla, povlečení a dek. Je to tedy v podstatě prostorná komoda umístěná zpravidla v ložnici se skříňkami nebo s dostatečně hlubokými zásuvkami.

Proč si pořídit prádelník a jaký? Prádelník slouží k pohodlnému a přehlednému ukládání ložního prádla, povlečení a dek. Je to tedy v podstatě prostorná komoda umístěná zpravidla v ložnici se skříňkami nebo s dostatečně hlubokými zásuvkami.

Doba čtení 3 min.
Milan, redakce Heureka.cz

Jakou velikost prádelníku?

Předem si musíte promyslet, do jakého prostoru prádelník umístíte. Prádelníky jsou vyráběny zpravidla do cca 140 cm výšky, jinak už jsou to klasické šatní skříně. Vybírat můžete i malé tzv. truhly, které snadno umístíte například k nohám postele. Šířka bývá u prádelníků standardní okolo 80 – 90 cm.

Je třeba si uvědomit, jaké lůžkoviny chceme do prádelníku ukládat. Letní, lehké s odlehčenými vlákny nebo klasickou péřovku? A co polštář? Není nic nepříjemnějšího než zjistit, že peřiny se do prádelníku vejdou jen tak tak nebo že je zbytečně velký.

Jaký druh prádelníku vybrat?

Druh prádelníku je vhodné zvolit podle potřeby úložného prostoru. Dalším kritériem by měl být vzhled a vnitřní uspořádání, aby se vám prádelník hodil ke stávajícímu nábytku. Vybírat pak můžete prádelník se zásuvkami, se skříňkami, kombinovaný, který obsahuje jak šuplíky, tak skříňky, ale také prádelníky v podobě takzvané truhly, která se otevírá z vrchu.

Jaký zvolit materiál?

Z hlediska materiálu jsou prádelníky děleny na dvě hlavní kategorie - buď z dřevotřískové desky, nebo z masivu. Dřevotřískové desky neboli lamino jsou stále více vyhledávané i u ostatních kusů nábytku do celého bytu. Jsou pevné, odolné proti vlhkosti a na jejich velmi hladkém povrchu se nedrží nečistoty. Masiv je pak vyhledávaný kvůli dlouhé životnosti.

Dřevotřískové desky se člení na LTD neboli lamino, DTD a MDF – tyto materiály jsou desky vyrobené ze slisovaného dřevěného materiálu a spojené pomocí pryskyřic. Tyto materiály se dále polepují např. laminovacím papírem a jinými povrchovými materiály (ABS hrany, melaminové hrany). V dnešní době jde o kvalitní materiál, který se svou kvalitou blíží pravému masivu, ovšem za nižší cenu. Lamino je vysoce odolné vůči oděru a krátkodobé vlhkosti, povrch je téměř k nerozeznání od pravého masivu a dlouhodobě si udržuje původní barevný odstín. Je k dostání v mnoha barevných provedeních od pestrých barev, vhodných do dětských pokojů až pro přírodní odstíny dřevin.

Masiv (dřevo) je přírodní materiál, který vždy byl a stále je velmi používaný při výrobě nábytku. Dřevěný nábytek je velice žádaný nejen pro svou vysokou pevnost a odolnost, ale také pro svou vždy originální a charakteristickou kresbu a žilkování. Masivní komody jsou převážně celomasivní, to znamená, že ze dřeva je vyroben nejen korpus, ale i dvířka, úchytky a nožky. Nejčastěji se využívá dřevo borovice, smrku, buku nebo dubu.