Jak vybrat přípravek na opalování?

Přípravky na opalování mají jediný úkol, a to ochránit pokožku před nepříznivými vlivy ultrafialového záření. To jsou nejen spáleniny kůže, ale i pigmentové skvrny, vrásky, nebo v dlouhodobém horizontu dokonce i zhoubná onemocnění kůže. Dobře vybraný opalovací přípravek minimalizuje negativní vlivy slunečního záření, pokožku vyživí a zanechá ji vláčnou.

Přípravky na opalování mají jediný úkol, a to ochránit pokožku před nepříznivými vlivy ultrafialového záření. To jsou nejen spáleniny kůže, ale i pigmentové skvrny, vrásky, nebo v dlouhodobém horizontu dokonce i zhoubná onemocnění kůže. Dobře vybraný opalovací přípravek minimalizuje negativní vlivy slunečního záření, pokožku vyživí a zanechá ji vláčnou.

Doba čtení 10 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Přípravky na opalování a na co se zaměřit

Typ pleti

Přípravky na opalování vybírejte vždy s přihlédnutím k typu vaší pleti. Ať už se jedná o krém na opalování na obličej nebo o přípravek na tělo. Vaši pleť nesmí zbytečně dráždit.

 • Mastná a s ní často spojená problematická pleť potřebuje opalovací přípravek, který nebude pokožku zatěžovat přebytečnou mastnotou. Ta by ucpávala póry a způsobila vznik akné. Ideální volbou jsou přípravky na bázi gelu.

 • Naopak suchá pokožka má mazu nedostatek a potřebuje pořádně vyživit a hydratovat. K tomu jsou ideální volbou opalovací oleje, másla nebo krémy s hydratačním účinkem.

 • Citlivá pleť má slabší přirozenou ochranu, kvůli tomu ji snadno podráždí sluneční záření i nevhodná kosmetika. A proto vybírejte opalovací přípravky, které jsou určeny citlivé pleti a neobsahují dráždivé látky.

 • Pro normální pleť vybírejte opalovací přípravek podle ročního období. V zimě zvolte hutnější krém, který pleť ochrání i před mrazem, a v létě lehčí hydratační variantu.

 • Smíšená pleť je rozdělená do 2 zón. Jedná se buď o kombinaci mastné a suché pleti, nebo je mastný jen střed a zbylá část obličeje je normální. Proto zvolte přípravek vhodný pro smíšenou pleť, jenž je jakýmsi kompromisem pro péči o oba typy.

 • Pro alergickou pleť se hodí dermokosmetické přípravky, které jsou hypoalergenní. Jejich účinky a zdravotní nezávadnost je často potvrzená i nákladnými klinickými studiemi, podobně jako je to u léků.

Určení

Vedle typu pleti si uvědomte, pro koho opalovací přípravek kupujete. Obzvláště opatrní buďte, pokud kupujete krém na opalování pro děti. Dětská kůže je mnohem citlivější a snadno se spálí. A právě spáleniny v dětském věku zvyšují pravděpodobnost pozdějšího vzniku rakoviny kůže. Dětské opalovací přípravky by měly mít vysoký ochranný faktor SPF 50 i více a také šetrnější složení než běžné přípravky. Nesmí obsahovat alergeny a endokrinní disruptory neboli hormonálně aktivní látky, které by mohly negativně ovlivnit vývoj hormonálního systému u dětí.

V některých přípravcích pro dospělé se bohužel tyto látky nachází. Pokud koupíte opalovací přípravek pro děti, může ho bez obav používat celá rodina. Vyšší ochranu potřebuje také kůže seniorů, protože je vlivem věku mnohem tenčí a obsahuje méně vody, díky čemuž se snáze poškodí. Pro seniory jsou vhodnou variantou přípravky s vysokým ochranným faktorem a hydratačními účinky.

Objem balení

Při výběru velikosti opalovacího přípravku zvažte, jak často budete přípravek používat. Pokud vyrážíte na 2 týdny k moři, vyplatí se vám investice do velkého ekonomického balení o objemu 500 ml, ale v případě, že jen občas během léta půjdete po práci na přehradu, spokojíte se s menším balením o velikosti kolem 150 ml.

Typy

 • Krém na opalování – má hutnou konzistenci a hůře se rozmazává. Na druhou stranu po dobrém rozmazání většinou dobře odolává vodě.

 • Máslo na opalování – obsahuje méně vody než krém. Díky tomu má hutnější konzistenci a najdete v něm více výživných látek. Po nanášení másla je nutné chvíli počkat, než se vstřebá.

 • Olej na opalování – dobře se rozmazává, pečuje o pokožku a zanechává ji lesklou, ale nikdy se do kůže úplně nevstřebá. Může tak způsobit mastné stopy na oblečení. Pro pohodlnou aplikaci vybírejte olej na opalování ve spreji.

 • Sprej na opalování – přípravky ve spreji se snadno aplikují i roztírají. Ale při doporučeném použití se většinou část obsahu rozptýlí do okolí. Přípravek se díky těmto únikům spotřebuje rychleji, než se na první pohled zdá.

 • Mléko na opalování – je lehčí, tekutější variantou opalovacího krému. Snadněji se rozmazává a rychleji se vstřebává do kůže.

 • Gel na opalování – je vhodnou volbou pro lidi s mastnou a problematickou pokožkou. Nezanechává na kůži mastný film, neucpává póry, ale i tak kůži efektivně chrání před UV zářením.

 • Voda na opalování – je vhodná pro osvěžení a zintenzivnění opálení. Chladí, je vhodná do solária, ale většinou nechrání před UV zářením.

 • Pěna na opalování – příjemná konzistence, snadno se rozmazává a rychle se vstřebává do kůže.

 • Fluid – má podobnou strukturu jako kožní maz, který se přirozeně vyskytuje na pokožce, a proto se při jeho použití nevytvoří na kůži ochranná vrstva, ale přípravek se plně vstřebá.

Krém na opalování po vstřebání lépe odolává vodě

Speciální druhy opalovacích přípravků

Voděodolné

Voděodolné přípravky se hodí, jestliže se chystáte k moři nebo za vodními sporty, protože se nesmyjí hned po prvním kontaktu s vodou. Po delším pobytu ve vodě nebo po utírání ručníkem nátěr vždy raději zopakujte.

Přírodní

Přírodní opalovací přípravky pracují na bázi mechanické ochrany pomocí minerálních filtrů. Ty na pokožce vytvoří film, jenž odráží UV záření. K nejčastějším minerálním látkám patří oxid titaničitý a zinečnatý.

Do solária

Opalovací přípravky do solária představují zvláštní kategorii, a proto je nelze zaměňovat s klasickými opalovacími krémy. Přípravky do solárií nechrání před UV zářením, ale zrychlují zhnědnutí kůže, podporují produkci pigmentu a hydratují. Pokud byste použili klasický opalovací přípravek v soláriu, neopálíte se. A naopak s přípravkem určeným pro solária se na slunci spálíte.

Na obličej

Opalovací přípravky na obličej jsou většinou v menším balení a dělí se podle typu pleti, a proto berte ohled na její potřeby stejně jako u jiných přípravků na obličej. Vyrábí se i v tónovaných variantách a pak mohou nahradit i lehčí make-up.

Jaký krém na opalování podle faktoru

SPF

SPF je zkratka anglického termínu sun protection factor, což v překladu znamená ochranný sluneční faktor. Údaj představuje, kolikrát opalovací přípravek zvýší dobu přirozené ochrany kůže. Opalovací krém s faktorem SPF 20 říká, že kůže zůstane chráněná 20× déle, než bez namazání.

Oblíbené faktory jsou např.:

UV záření

SPF chrání proti UV záření neboli proti ultrafialovému záření, které se dělí na 2 typy - UVA a UVB.

UVA záření představuje 99 % slunečního záření. Zbylé 1 % patří UVB záření, které způsobuje opálení (zhnědnutí) i spálení kůže, a proto opalovací přípravky chrání především proti UVB záření.

Ale UVA je stejně, ne-li více, nebezpečné, protože proniká do hlubších vrstev kůže, které poškozuje. Způsobuje tak stárnutí kůže, vznik vrásek i pigmentových skvrn, a proto si u opalovacího přípravku ohlídejte, že obsahuje UVB i UVA ochranu.

Rady na závěr

Pořízení správného opalovacího přípravku je prvním krokem ke správnému opalování. Druhý krok spočívá ve správném použití:

 • Mažte se s předstihem, ideálně 30 minut předtím, než půjdete ven na slunce.

 • Nic nevynechejte. Často se zapomíná na rty, uši, hřbety rukou, krk a nárty.

 • Použijte dostatečné množství přípravku. K namazání těla průměrného dospělého člověka je potřeba přibližně 6 čajových lžiček.

 • Nátěr opakujte po koupání, utírání ručníkem i během sportu, kdy se hodně potíte.

 • Při pobytu na přímém slunci si chraňte i oči a hlavu pomocí slunečních brýlí a čepice.

 • Na slunce raději nechoďte od 11. do 15. hodiny, kdy je záření nejsilnější.

  Opalovací kosmetika z lékáren je obecně dražší než ta, kterou seženete v drogeriích, ale žádný výzkum zatím neprokázal, že by opalovací přípravky z lékáren byly účinnější. Kvalita dražších opalovacích přípravků je často nebezpečně přeceňována. Deklarovaný SPF faktor je stejný u levnějšího opalovacího krému stejně jako u dražší varianty a na pokrytí celého těla potřebujete to samé množství.

Předtím, než začnete vybírat vhodný ochranný faktor neboli SPF, měli byste mít představu, kolik minut vydržíte na slunci bez zarudnutí kůže. Což si můžete prakticky vyzkoušet nebo se řídit orientačními údaji podle toho, jaký jste fototyp. Fototypy se dělí podle množství pigmentu, barvy očí a vlasů do 4 základních typů. Liší se citlivostí na sluneční záření. Každý fototyp má po určitou dobu přirozenou ochranu kůže proti slunečnímu záření. Po uplynutí doby vlastní ochrany začínají sluneční paprsky kůži poškozovat, způsobují spáleniny, stárnutí kůže a zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Jaký jste fototyp?

 • Zástupce fototypu I má velmi světlou pleť, modré, šedé či zelené oči, pihy, zrzavé nebo blond vlasy. Při pobytu na přímém slunci se během 10 minut spálí, jeho kůže zrudne a nikdy moc nezhnědne. Při pobytu na slunci potřebují nejvyšší možnou ochranu SPF 50+.

 • Lidé z fototypu II mají modré, šedé nebo zelené oči, světle hnědé, až blond vlasy. Při pobytu na slunci se spálí přibližně po 20 minutách a hnědnou velice pomalu. Ideální ochranou je pro ně vysoký faktor 20 až 40.

 • Typický zástupce fototypu III se dobře opaluje, málokdy se spálí, má hnědé vlasy, oči mohou být také hnědé, popřípadě šedé. Na slunci může strávit 35 minut, aniž by se spálil, a vhodnou ochranu představuje faktor 10 až 20.

 • K fototypu IV patří všichni s hnědými či černými vlasy a tmavší pletí. Na slunci mohou pobývat bez poškození kůže až 45 minut a při delším pobytu si vystačí s ochranným faktorem 5 až 20.

  Dále se můžete setkat i s fototypy 5 a 6.

  Fototyp V zahrnuje lidi s tmavou kůží, černými vlasy a hnědýma očima. Jejich kůže bez újmy snese až 60 minut bez ochrany. Typický představitel fototypu VI má velmi tmavou kůži, hnědé oči a černé vlasy. Na slunci vydrží bez problémů až 90 minut.

  Na základě doby přirozené ochrany vaší kůže a doby, kterou chcete strávit venku na slunci, lze orientačně spočítat výši faktoru, jakou potřebujete. Pokud víte, že na slunci můžete být bez spálení 15 minut, a plánujete, že třeba u bazénu strávíte 3 hodiny neboli 180 minut, pak výši SPF spočítáte následovně: 180 (doba pobytu na slunci) / 15 (doba přirozené ochrany) = SPF 12 a vyšší.

Přípravky na opalování se dají koupit v drogeriích, větších parfumeriích i v lékárnách, ale raději si nedělejte velké zásoby na roky dopředu. Přípravky na opalování musíte spotřebovat do uplynutí data expirace. Prošlá kosmetika už nemá deklarované vlastnosti a navíc vám může způsobit kožní potíže. U zavřených kosmetických přípravků pravidelně kontrolujte maximální dobu spotřeby, která se nachází na každém obalu. Po otevření sledujte údaj v ikonce „kelímku“. Číslo udává, kolik měsíců po otevření přípravek vydrží. Po uplynutí této doby přípravek ztrácí účinky.

Pobyt na slunci, koupání ve slané či chlorované vodě kůži vysušuje a dráždí, a proto potřebuje extra péči v podobě hydratačního poopalovacího přípravku, který obsahuje vedle hydratačních složek ještě zklidňující látky, jako jsou panthenol či výtažky z aloe vera.

Jestliže je vaše kůže zarudlá, je to první známka spálení a delší pobyt na slunci by celkový stav ještě zhoršil, a proto si spálená místa dobře chraňte. Ideálně byste se následujících několik hodin až dní, v závislosti na rozsahu a závažnosti spálenin, neměli na slunci objevovat vůbec. Pokud to z nějakého důvodu nejde, postižená místa aspoň zakryjte neprůsvitnou látkou, a to i při koupání.

Následná péče o spáleniny ze slunce závisí na závažnosti poškození kůže.

U lehce zarudlé kůže na malé ploše stačí, když kůži umyjete studenou vodou a namažete přípravkem po opalování s obsahem výtažků z aloe vera nebo panthenolu, který pokožku zklidní. Lehké spáleniny většinou do druhého dne samy zmizí.

V případě, že je kůže hodně zarudlá a bolestivá na dotek, nebo se na ní dokonce objeví puchýře, bude regenerace trvat déle. Popáleniny začnou svědit a pálit přibližně po 6 hodinách, po 24 hodinách potíže kulminují. Kůže potřebuje ochladit. Plošné ochlazení nabízí studená sprcha. K lokálnímu chlazení můžete použít navlhčenou látku ve studené vodě, led zabalený v ručníku. Na podrážděnou kůži nepoužívejte žádná parfémovaná tělová mléka, krémy a v případě obličeje ani make-up a jiná líčidla. Chemické látky v kosmetice by mohly kůži ještě víc podráždit. Pokud se objeví puchýře, nepropichujte je, do rány by se pak snadno dostala infekce.

U nejhorších spálenin se mohou objevit kromě poškození kůže i bolesti hlavy, zimnice, horečka a nevolnost. Tělo je přehřáté a dehydrované a potřebuje doplnit tekutiny, nejlépe pomocí čisté vody, vlažného bylinkového čaje nebo speciálních rehydratačních nápojů, které seženete v lékárně. Odpočiňte si v chladné větrané místnosti. Nic nezkazíte ani vlažnými obklady čela. Pokud by se stav ani po několika hodinách nezlepšil, nebo naopak ještě zhoršil, vyhledejte lékařskou pomoc.