Jak vybrat přípravek na problematickou pleť?

Podpořte zdraví a krásu své pleti.

Podpořte zdraví a krásu své pleti.

Doba čtení 11 min.
Katerina, redakce Heureka.cz

Na co se soustředit při výběru

Požadavky a účel přípravku

Přípravky na problematickou pleť se dělí do několika skupin podle problému, s nímž si mají poradit. Největší skupinu kosmetických přípravků tvoří ty, které se zaměřují na prevenci a léčbu akné. Vřídky vznikají ucpáním pórů mazem, na nějž se lepí nečistoty a odumřelé zbytky kůže. Přípravky proti akné regulují produkci mazu a také léčí začervenání pomocí lokálních antiseptických přípravků, kupříkladu korektor či spot-on tyčinka. Dalším častým problémem je vysušená a citlivá pleť se sklony k podráždění a tvorbě šupinek. Přípravky určené pro tyto druhy pleti mají šetrné složení, dodávají výživu a hydrataci bez dráždivých látek, například parfemace.

Přípravky na problematickou pleť se dělí na denní a noční. Denní slouží k hydrataci a ochraně pleti před vnějšími vlivy, jako jsou znečištění, sluneční záření nebo studený vzduch. Noční se nanášejí na pleť před spaním a jejich primárním úkolem je dodat pleti živiny. V noci, během spánku, pleť pracuje na regeneraci a vstřebává výživu nejlépe, proto jsou přípravky hutnější a obsahují více účinných látek.

Typ pleti

Než začnete s výběrem kosmetických přípravků, ujasněte si, jaký typ pleti máte. 

 • Mastné pleti vyhovují lehké přípravky, které ji nezatěžují další mastnotou. Ideální jsou gelové přípravky.

 • Suchá pleť trpí nedostatkem mazu a potřebuje výživu a hydrataci. Ideální volbou jsou fluida, krémy, masti a balzámy, které jsou určené k péči o suchou pleť.

 • Normální pleť také potřebuje výživu a hydrataci, aby si své vlastnosti udržela i ve chvílích, kdy je nadměrně zatěžovaná. Hlavně v létě a v zimě, kdy ji vysušuje slunce a studený vzduch.

 • Smíšená pleť kombinuje na obličeji dva typy pokožky: mastnou na čele, nose a bradě a normální až suchou na spáncích a tvářích. Pro péči o ni jsou ideální přípravky na smíšenou pleť, které jsou jakýmsi kompromisem mezi kosmetikou pro mastný a suchý typ pleti.

 • Pleti se sklonem k akné vyhovují lehké a antiseptické přípravky, potlačující zánětlivé procesy.

 • Pro intolerantní pleť je vhodná hypoalergenní dermokosmetika, jejíž účinky a nezávadnost je potvrzena klinickými studiemi podobně jako u léků. 

 • K péči o citlivou pleť se hodí jemné kosmetické přípravky, které neobsahují parfemaci, barviva a další látky, bez nichž se kosmetika obejde.

 • Pro zánětlivou pokožku volte přípravky s antiseptickými účinky, které má třeba čajovníkový olej, koloidní stříbro a konopný olej.

 • Některé přípravky mají neutrální složení a jsou díky tomu vhodné pro všechny typy pleti.

Určení

Kosmetické přípravky pro péči o problematickou pleť se dělí podle určení na dámské, pánské a unisex. Rozdíly mezi dámskou a pánskou variantou jsou často jen v barvě obalu a parfemaci. Účinné látky bývají většinou stejné. 

Objem

Před nákupem zvažte, jak často budete přípravek pravděpodobně používat. Pokud často sáhnete po velkém balení, vyjde vás levněji než to malé. Když si chcete přípravek jen vyzkoušet nebo ho budete používat jen občas, pořiďte si malé balení. Kosmetiku je nutné spotřebovat do data expirace, které najdete na obalu. Prošlé přípravky už nemají výrobcem deklarované vlastnosti, a navíc mohou kůži podráždit. Po otevření pravidelně kontrolujte údaj (číslo) v ikonce kelímku. „12M“ udává, že byste přípravek po otevření měli spotřebovat do 12 měsíců. Po uplynutí této doby už ho nepoužívejte.

Typ balení

Při výběru zvažte také typ balení a možnosti dávkování. Do značné míry to ovlivní pohodlí při používání. Přípravky v kelímku nenabírejte prsty, ale čistou špachtlí. Ta zajistí, že celé balení nekontaminujete bakteriemi. U tekutých přípravků v lahvičkách s otvorem k nalévání/kapánímůže být dávkování poněkud nepřesné. Lepší a hygieničtější variantou jsou spreje nebo lahvičky s pumpičkou či kapátkem.

Konzistence

Různé druhy konzistence se hodí pro různé typy pleti. Vyberte si tu správnou podle potřeb své pleti.

 • Krém - má hutnou konzistenci a je vhodný pro hydrataci pleti se sklonem k vysušování. Při aplikaci se hůře rozmazává, ale dobře odolává vodě. 

 • Voda a tonikum - tonikum slouží k odstranění nečistot rozpustných ve vodě a hodí se k dočištění pleti a k uzavření pórů. Je vhodné k jemnému rannímu čištění. Večer je pleť nutné před použitím tonika očistit od hrubých nečistot a make-upu třeba čisticím mlékem. K dočištění pleti slouží také odličovací vody, některé z nich mají silné dezinfekční účinky, a měly by se proto používat jen několikrát týdně. Dobrou alternativou jsou také micelární vody, které spojují pleťovou vodu s drobnými olejovými částicemi neboli micelami. Micely na sebe navazují jak nečistoty, tak kožní maz.

 • Gel - přípravky ve formě gelu se dělí na čisticí a na ty, které se lokálně či plošně aplikují na postiženou pokožku. Pomocí gelu lze mastnou pleť vyčistit i bez vatového tamponu. Čistící gel se vmasíruje do navlhčené pleti a poté se omyje. Snadno tak spojíte čištění pleti se sprchou. Lokální ošetřující přípravky ve formě gelu se nanáší na pupínek, vysuší ho a tím urychlí proces hojení.

 • Korektor - může být tuhý nebo tekutý. Pokud je přímo určené k péči o problematickou pleť, má většinou dvojí funkci. Zarudlá místa či akné zakrývá a zároveň působí antisepticky, takže zmírňuje zánětlivé projevy.

 • Mléko neboli lotion - je lehčí a tekutější variantou krémů. Snadno se rozmazává a rychle se vstřebává do kůže. Slouží k hydrataci, zjemnění a k vyhlazení pokožky.

 • Fluid - neobsahuje vodu, ale jen aktivní rostlinné výtažky s antiseptickými účinky, a proto je v péči o problematickou pokožku velice účinný. Dobře vpíjí do pokožky a nezanechává na ní mastný film. 

 • Emulze - skládá se ze dvou a více látek různé hustoty, které se samovolně nemísí. Jednou ze složek je většinou olej. Emulze se před použitím protřepáváí, aby se látky spojily. 

 • Balzám - má lehkou konzistenci a v péči o problematickou pokožku se používá ke zvláčnění suché pokožky.

 • Mast a pasta - v pokojové teplotě má polotuhou konzistenci a při kontaktu s teplou lidskou kůží se rozpouštějí. Skládají se z nosného základu (vepřové sádlo, vazelína, včelí vosk) a účinných látek (éterických olejů). Jsou ideální k promašťování vysušené pokožky.

 • Spot-on a tyčinka - slouží k lokálnímu ošetření akné. Aplikuje se přímo na pupínek, který díky antiseptickým složkám vysuší, a zrychlí tak jeho hojení.

acne clear

Účinné složky

Tea tree patří mezi rostlinné oleje a získává se z kajeputu střídavolistého. V kosmetice je ceněný zejména pro své antiseptické a antimykotické vlastnosti. Často je účinnou látkou v přípravcích určených pro boj s akné. Při použití v kosmetických přípravcích se olej ředí, v čisté podobě by pleť podráždil.

Jíl patří mezi takzvané kosmetické hlíny, které si v péči o problematickou pleť získaly své místo díky obsahu minerálních látek, jako jsou draslík, hořčík, křemík a zinek. Tyto látky mají antiseptické a regenerační účinky, což tvoří ideální kombinaci pro léčbu zánětlivých míst. Jílů je k mání velké množství. Ve složení kosmetických přípravků se můžete se setkat s černým, zeleným či marockým jílem.

Kyselina salicylová se získává z vrbové kůry a je známá tím, že hloubkově čistí pleť, uvolňuje ucpané póry, odstraňuje odumřelé zbytky kůže a podněcuje kožní epitel k růstu. Tyto vlastnosti ji předurčují k péči o aknózní pleť.

Zinek patří mezi minerální prvky a pomáhá tělu s regenerací buněk, s hojením ran, pozitivně ovlivňuje také produkci hormonů a zlepšuje vstřebávání vitamínu A, jenž sehrává důležitou roli v boji s akné. Zinek omezuje reakci pokožky na bakterie, zamezuje také slepování odumřelých kousků kůže, které ucpávají póry.

Konopné výtažky obsahují aktivní látku zvanou kanabidiol, známou především pro své antibakteriální a regenerační účinky. Konopné výtažky obsahují také cenné vitamíny C a E s antioxidačními účinky a řadu pro pleť prospěšných minerálů, k nimž patří například zinek, hořčík a vápník. Konopný olej navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-6 a omega-3, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, ale jsou důležité pro zdraví pokožky.

Koloidní stříbro vzniká smícháním předepsané koncentrace rozložených nanočástic stříbra v destilované vodě. Regeneruje pleť a bojuje proti akné a rozšířeným pórům, zklidňuje podrážděnou pokožku.

bioderma korektor

Rady

Základem péče je pravidelné ranní a večerní čištění pomocí odličovacích přípravků určených k péči o problematickou pleť. Mazové žlázky neustále vylučují kožní maz, na nějž se nabalují odumřelé kožní buňky, částečky prachu a pyl. Společně pak ucpávají póry a způsobují vznik akné. 

Při čištění buďte jemní, pleť v žádném případě nedrhněte, ale jen jemně masírujte pomocí navlhčeného vatového tampónu. K tomu můžete použít buď větší množství čisticího přípravku, nebo vodu v kombinaci s odličovadlem. S čištěním začněte na čele a pokračujte směrem dolů až k bradě. K dokonalému vyčištění je potřeba kombinace přípravků. Nejhrubší nečistoty odstraňte pomocí odličovacího gelu, mléka či jiného vhodného přípravku k čištění pleti a k dočištění použijte tonikum, které zbaví póry nečistot rozpustných ve vodě a zatáhne je.

Čistá pleť je připravená k hydrataci, regeneraci a ošetření pomocí speciálních přípravků redukujících nedokonalosti. Po čištění naneste na pleť pleťové sérum a speciální pečující a korigující přípravek na problematickou pleť. Jednou týdně zařaďte jemný pleťový peeling na odstranění odumřelých kožních buněk a dopřejte si vyživující masku. Před použitím jakéhokoli přípravku si vždy přečtěte návod k použití a řiďte se jím.

Pokud už jste si vybrali, podívejte se, zda je váš favorit součástí produktové řady. Přípravky z jedné řady obsahují podobné účinné látky, takže se navzájem podporují a společně dosahují lepších výsledků.