Jak vybrat přípravek na vrásky?

Udržujte svou pleť v kondici.

Udržujte svou pleť v kondici.

Doba čtení 9 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Na co se soustředit při výběru

Požadavky

Než začnete zkoumat jednotlivé přípravky proti vráskám, promyslete si, k čemu vám mají sloužit. Na trhu najdete specializované přípravky proti vráskám okolo očí, na krku, v dekoltu a na celém obličeji. Každý z nich je zaměřený na zlepšení stavu konkrétní oblasti, ale mimo ni může napáchat víc škod než užitku. Pokud byste použili pleťový krém na oční okolí, můžete ho podráždit. Kůže v okolí očí je jedno z nejcitlivějších míst na těle a špatně snáší produkty s obsahem éterických olejů a alkoholu, které se v přípravcích na obličej mohou objevovat. 

Důležitou roli při výběru přípravku proti vráskám hraje také věk. Na některých krémech je uvedeno, pro jakou věkovou skupinu jsou vhodné, respektive od kolika let je výrobce doporučuje, například 30+, 40+. Tento údaj berte jako orientační. Stárnutí pleti je individuální záležitost a ovlivňuje ho životní styl, genetické dispozice i předchozí péče. Obecně platí, že čím jste starší, tím intenzivnější péče je potřeba. Pleť začíná pomalu stárnout od 25 let. S péčí proti vráskám je vhodné začít co nejdřív, protože hluboké vrásky se napravují mnohem hůř než ty jemné.

Přípravky na denní použití pomáhají pleti s ochranou proti vnějším vlivům, jako jsou sluneční záření a znečištěné ovzduší. Jejich primárním úkolem je pleť vypnout, hydratovat a zajistit, aby nedocházelo k dalšímu poškozování. Denní přípravky proti vráskám by měly v zimě obsahovat minimálně SPF faktor 10 a v létě alespoň 30. Obecně platí, že čím je ochranný faktor vyšší, tím lépe. SPF chrání pokožku před ultrafialovým zářením, které proniká do hlubších vrstev pokožky a způsobuje tvorbu pigmentových skvrn a vrásek. Noční přípravky se věnují především výživě a regeneraci. Pleť během spánku vstřebává živiny a regeneruje. Přípravky na noc bývají hutnější a výživnější.

Stav a typ pleti

Odrazovým můstkem při výběru kosmetiky proti vráskám je stav a typ pleti. Když jí bude vyhovovat, podá ten nejlepší výsledek.

S diagnostikou vašeho typu pleti vám pomohou v kosmetickém salonu nebo se o základní určení můžete pokusit i sami pomocí papírového kapesníku. Rozdělte ho na jednotlivé vrstvy a jednu z nich přiložte ráno, po probuzení, na obličej a lehce přitlačte. Pak se na kapesník podívejte proti světlu. Pokud bude prosvítat po celé ploše, máte mastnou pleť, pokud jen v T zóně (čelo, nos, brada) jedná se o pleť smíšenou. Když bude bez poskvrnky, máte suchou nebo normální pleť.

 • Mastná pleť je typická nadbytečnou produkcí mazu, na němž ulpívají odumřelé zbytky kůže a další nečistoty, které ucpávají póry. Mastné pleti proto vyhovují přípravky s lehkým složením, jež ji nezatíží ani nebudou póry ucpávat.

 • Suchá pleť má naopak mazu nedostatek, díky tomu je křehčí a náchylnější k tvorbě vrásek. Schopnost udržovat vodu se s věkem ještě snižuje, a proto by kosmetické přípravky pro suchou pleť měly intenzivně hydratovat a vyživovat.

 • Normální pleť netrápí suchá místa, pnutí v pleti ani mastné zóny, ale i ona s věkem ztrácí pružnost a mladistvý vzhled, a proto potřebuje pravidelnou dávku hydratace.

 • Smíšená pleť kombinuje normální pokožku na spáncích a tvářích a mastnou na čele, nose a bradě. Kosmetika určená pro smíšenou pleť je na půli cesty mezi přípravky pro normální a mastnou pleť.

 • Přípravky určené pro všechny typy pleti jsou neutrální a nic s nimi nezkazíte, ale jsou v každém ohledu kompromisem, a neudělají vám tudíž takovou službu jako specializované přípravky, které odpovídají konkrétním potřebám pleti.

 • Pro intolerantní a citlivou pleť se sklony k zarudnutí je ideální šetrná dermokosmetika, jejíž účinky jsou dermatologicky testovány. Dermokosmetika neobsahuje alergeny a látky, které nejsou pro účinnost přípravku nezbytné, například parfemaci.

 • Označení zralá pleťse používá nejčastěji pro pokožku po 55. roce, u níž dochází k útlumu činnosti mazových žláz, tvorby kolagenu a snížení schopnosti obnovy rohové vrstvy pokožky. Do pravidelné péče o zralou pleť patří exfoliační přípravky a intenzivní výživa a hydratace. Na trhu pak naopak najdete i přípravky na první vrásky.

Určení

Přípravky na vrásky nejsou čistě ženskou doménou, na trhu existuje také široká paleta pánské anti-aging kosmetiky stejně jako neutrálních unisex přípravků. Rozdíly mezi pánskou a dámskou kosmetikou jsou ve vzhledu balení a v parfemaci, ale účinné látky jsou podobné.

Typ balení

Jedním z kritérií, které hraje roli při výběru kosmetiky, je i typ balení, protože má velký vliv na pohodlí při užívání a někdy také na životnost. Pokud si pořídíte třeba krém v kelímku a budete ho nabírat prsty, postupně kontaminujete celé balení bakteriemi a zkrátíte životnost účinných látek obsažených v přípravku. K nanášení přípravků z kelímku vždy používejte čistou kosmetickou špachtli, kterou před každým použitím umyjete a osušíte.

Pohodlnější je aplikace přípravků z tuby nebo z lahvičky s pumpičkou či kapátkem. Potřebné množství přípravku snadno nanesete na prsty či rovnou na pleť.

Objem a expirační lhůta

Pokud budete přípravek používat na denní bázi, sáhněte po velkém balení, které vás vyjde cenově výhodněji. Jestliže si však chcete přípravek jen vyzkoušet nebo ho budete zařazovat do péče o pleť jen sporadicky, kupte si malé balení, abyste ho stihli spotřebovat. 

Zavřené kosmetické přípravky je potřeba spotřebovat do data expirace, které se nachází na obalu. Po otevření se za směrodatný údaj pokládá číslo v ikonce kelímku. Pokud je v něm uvedeno „12M“, znamená to, že přípravek musíte spotřebovat do 12 měsíců od otevření. Prošlé přípravky už nemají výrobcem deklarované vlastnosti, a navíc může být jejich použití škodlivé.

Cena

Cenové rozdíly přípravků proti vráskám jsou obrovské. Pohybují se v řádech desetitisíců. Nejlevnější krémy stojí méně než 100 Kč a ty nejdražší, které jsou na českém trhu k mání, vás vyjdou na 20 000 Kč. Cenu hodně ovlivňují použité ingredience, značka, náklady na výrobní postup a výzkumy, které za přípravkem stojí. Při výběru se spíš než cenou řiďte složením přípravku a recenzemi spotřebitelů, kteří už přípravek vyzkoušeli.

přípravek na vrásky pro muže

Typy a konzistence

 • Krém - je mastný a poměrně hutný. Obsahují kombinaci účinných látek a vody. Při použití se musí dobře rozmazávat. 

 • Voda - slouží v péči o stárnoucí pleť buď k čištění (micelární vody a tonika), nebo ve formě spreje k hydrataci během dne. Můžete je nastříkat i přes make-up, osvěžují a hydratují. Některé jsou vybavené dokonce i SPF ochranou, s jejich pomocí snadno obnovíte ochranu před škodlivým UV a UVB zářením.

 • Gel -v péči proti vráskám se používá zejména u mastné pleti. Gely jsou lehké, dobře se vstřebávají, neucpávají póry a nezanechávají na pleti mastný film.

 • Ampule a kapsle - obsahují tu nejkoncentrovanější péči a používají se k jednorázovým kúrám, které mohou být týdenní, měsíční nebo několikaměsíční.

 • Sérum - je tekutý kosmetické přípravek s vysokou koncentrací účinných látek. K viditelným výsledkům stačí jen několik kapek, a proto se séra prodávají v malých lahvičkách s kapátkem. Mohou sloužit k hloubkové hydrataci, k vyhlazení pleti, ke zlepšení elasticity pleti, ale nikdy plně nenahradí používání hydratačního krému či gelu a slouží spíš jako jejich doplněk.

 • Mléko - obsahují více vody než krémy, což znamená, že jsou lehčí a obsahují méně aktivních látek. Lehce se rozmazávají a rychleji se vstřebají do pokožky.

 • Fluid - má podobnou strukturu a složení jako kožní maz. Neobsahuje vodu, ale pouze aktivní rostlinné extrakty. Je tedy mnohem účinnější a koncentrovanější než krém či mléko, které obsahují spoustu neaktivních nosných složek a vody. Fluida se dobře vpíjejí do pokožky a nezanechávají mastný film.

 • Balzám - vyznačuje se lehkou konzistencí a je většinou určený k hydrataci suché pokožky.

Složení

Účinných látek jsou na trhu stovky. Každý výrobce anti-aging kosmetiky se pořád snaží přicházet s novými, a ještě lepšími recepturami. V přípravcích proti vráskám tak najdete různé účinné látky od kaviáru přes placentu až po speciální směsi opatřené registrovanými ochrannými známkami. K nejznámějším účinným látkám patří protizánětlivé látky, antioxidanty, vitamíny, změkčovadla a hydratační činidla:

 • Retinol je syntetický vitamín A, který stimuluje tvorbu kolagenu. Kolagen podporuje elasticitu pleti a mladistvý vzhled. Retinol potlačuje také vznik nežádoucích hyperpigmentací a pozitivně působí na hojení drobných jizev.

 • Q10 je lidskému tělu vlastní enzym. Vypíná pokožku, redukuje vrásky, podporuje přirozenou regeneraci pleti a celkově zpomaluje proces stárnutí.

 • Kyselina hyaluronová působí proti vráskám tak, že pomáhá pleti absorbovat a zadržovat vodu. Na dobře hydratované pleti jsou vrásky méně znatelné.

 • Arganový olej je antioxidant. Bojuje s oxidačním stresem, jenž poškozuje bílkoviny elastin a kolagen, látky podporující pružnost a mladistvý vzhled pokožky. Kromě toho dodává pleti cenný vitamín E a zrychluje hojení zánětů.

Oxidační stres je nerovnováha mezi volnými kyslíkovými radikály a antioxidanty, které zabraňují jejich negativnímu působení na lidský organismus. Kyslíkové radikály vznikají v kůži například vlivem ultrafialového záření, při zánětu v těle a po náročném cvičení a způsobují vznik pigmentových skvrn, vrásek a zpomalují regeneraci.

krém na vrásky noční

Rady

Jak postupovat

Základem péče o zralou pleť je pravidelné čištění pomocí odličovacích přípravků. Jen dobře vyčištěná pleť je připravená vstřebávat hydrataci a živiny, jež jsou pro stárnoucí pleť klíčové. Při čištění buďte jemní, netlačte ani pleť na sucho nedrhněte. Večerní čištění rozdělte do dvou kroků. V prvním odstraňte hrubé nečistoty rozpustné v tucích pomocí odličovacího mléka, gelu či emulze a ve druhém pleť dočistěte pomocí micelární vody nebo tonika, které stáhnou póry. Ráno k čištění stačí micelární voda.

Večer, před spaním, použijte intenzivní vyživující fluidum nebo sérum, na něj naneste noční hydratační krém. Jednou až dvakrát týdně můžete zařadit jemný peeling, abyste odstranili odumřelé kožní buňky a podpořili obnovu svrchní vrstvy pokožky, která se s věkem zpomaluje. K denní péči zvolte krém, gel, mléko či balzám s ochranným SPF faktorem, jenž pleť vypne, vyhladí a ochrání před ultrafialovým zářením. 

Na čistou pleť aplikujte pečující kosmetiku a jemně ji vmasírujte do kůže. Postupujte odspodu nahoru. Na obličeji od středu brady, vzhůru směrem do stran. Od nosu nahoru ke spánkům. Na čele krém roztírejte vodorovně od středu do stran.

Když si pořizujete přípravek proti vráskám, podívejte se, zda není součástí kosmetické řady. Výrobci většinou neuvádí na trh pouze solitérní produkty, ale celé řady produktů, které spolu dokonale spolupracují a doplňují se. Při výběru produktů od různých výrobců a z různých řad hrozí, že je nevhodně nakombinujete. Účinné látky nejenže nebudou spolupracovat, ale mohou si navzájem překážet.

Specializovaná kosmetika proti stárnutí pleti

V boji se stárnutím pleti má své místo i speciální kosmetika na krk a dekolt a také na oční okolí, které je nejnáchylnější ke vzniku vrásek a zároveň mnohem citlivější než pokožka na zbytku obličeje. Přípravky na oční okolí neroztírejte, ale jemně vklepejte do kůže pod spodní víčko, popřípadě i na horní víčko, pokud to výrobce doporučuje.

Test proti alergickým reakcím

Před tím, než zařadíte kosmetický přípravek do své péče o pleť, otestujte ho. Naneste trochu na vnitřní stranu zápěstí, pokud se během následujících několika hodin neobjeví žádná reakce (zarudnutí, svědění, pupínky), můžete ho aplikovat i na obličej. Pokud by se během používání objevilo jakékoli podráždění, přípravek nepoužívejte