Požadavky
Nejprve si ujasněte, jaké potíže chcete u svého očního okolí řešit, a podle toho vyberte odpovídající péči. Na trhu najdete přípravky, které bojují proti vráskám, rozjasňují oční okolí, redukují otoky a kruhy pod očima nebo podporují růst řas. Většina přípravků se nanáší pod oko na spodní víčko, ale některé lze aplikovat i na to horní. Část přípravků je multifunkčních a kromě očního okolí jsou vhodné i k péči o okolí rtů, kde se také často objevují vrásky.
Typ pleti
Při výběru péče o oční okolí berte v potaz také svůj typ pleti.
Suchá pleť trpí nedostatkem kožního mazu, který pokožku chrání a udržuje ji hydratovanou. Na suché pokožce jsou viditelnější vrásky, a proto jsou k péči o ni vhodné vyživující a hydratační přípravky.
Normální pleť je ideálem, nemá žádné extrémně mastné ani suché zóny, ale i ona postupně ztrácí pružnost a potřebuje podpořit pomocí hydratačních přípravků.
Mastná pleť produkuje nadbytek mazu, jsou na ní viditelné rozšířené póry a má olejový film na povrchu, který na sebe nabaluje nečistoty a odumřelé částečky kůže. Mastná pokožka je proto náchylná ke vzniku ucpaných pórů neboli akné. K péči o ni jsou ideální lehké nekomedogenní přípravky.
Smíšená pleť kombinuje mastnou pokožku na čele, nose, bradě a normální pokožku, která je na spáncích a tvářích. Přípravky určené pro smíšenou pleť jsou na půli cesty mezi péčí o mastnou a suchou pokožku.
Citlivá pleť se snadno podráždí a zarudne a potřebuje jemnou, dermatologicky testovanou kosmetiku, jež se skládá z minima složek a neobsahuje parfemaci, barviva, alkohol ani jiné podobně dráždivé složky.
Jako zralá se pleť označuje po 50. roce, kdy se zpomalí produkce mazu v pokožce, tvorba kolagenu a obnova rohové vrstvy pokožky. Zralá pleť si žádá hydrataci, výživu a pravidelnou exfoliaci neboli odstraňování svrchních kožních buněk.
Přípravky pro všechny typy pleti mají neutrální složení a vyhovují takřka každému typu pleti, ale nutně tak musí být kompromisním řešením v každém ohledu. Lepší volbou jsou tedy specializované přípravky, které se soustředí na konkrétní potíže a potřeby.
Přípravky určené pro eliminaci prvních vrásek jsou vhodné už od 25. roku, kdy se začínají na nejnamáhanějších místech objevovat první linky.
Určení a použití
Přípravky na oční okolí se dělí také podle určení: pro muže, pro ženy a na unisex přípravky. Rozdíl mezi nimi je v parfemaci, složení a v designu balení.
Můžete si vybrat také mezi koncentrovanějšími přípravky určenými k použití v noci a mezi péči na oční okolí vhodné na den. Denní kosmetiku můžete používat i na noc, ale opačně to raději nezkoušejte, některé přípravky obsahují látky, po nichž není vhodné pokožku vystavovat slunci, jako například retinol.
Přípravky na oční okolí se specializují i na péči o pokožku v zimě (jsou mastnější a hutnější) a v létě (obsahují SPF ochranu proti UV záření).
Typ balení
Typ balení do velké míry určuje pohodlí při užívání a přesnost dávkování. Přípravky v kelímku nenabírejte prsty. Bakterie, které na nich máte, kontaminují celé balení a zkrátí životnost účinných látek. K nanášení přípravků z kelímku si pořiďte kosmetickou špachtli, před každým použitím ji důkladně umyjte a osušte. Tuba má úzký aplikátor, díky němuž přípravek nanesete přesně tam, kam potřebujete. Lahvička s kapátkem se často používá u sér. Kapátko umožňuje přesnou aplikaci přípravku. Při používání se kapátkem nedotýkejte pokožky, abyste nekontaminovali zbytek balení. Lahvička s pumpičkou zajišťuje přesné a hygienické dávkování.
Objem
Přípravek, který budete používat denně, si pořiďte ve větším balení. Vyjde vás to cenově výhodněji. Pokud si ho chcete jen vyzkoušet nebo ho budete střídat s jinými produkty, pořiďte si malé balení, abyste ho stihli spotřebovat.
Datum expirace
Neotevřenou kosmetiku spotřebujte do data expirace. To najdete na obale. Když přípravek otevřete, soustřeďte se na číslo v ikonce kelímku. Pokud je v něm uvedeno „12 M“, znamená to, že přípravek musíte spotřebovat do 12 měsíců od otevření.
Cena
Rozdíly v cenách přípravků určených k péči o oční okolí jsou obrovské. Za 20mililitrové balení přípravku můžete zaplatit 40, ale i 12 000 Kč. Je to dáno kvalitou, typem, množstvím účinných látek a náročností technologických postupů potřebných k výrobě. Výslednou cenu ovlivňuje také značka a její náklady na výzkum. Spíše než podle ceny se řiďte recenzemi uživatelů, kteří už mají s přípravkem zkušenosti, a také podle složení.