Jak vybrat příslušenství pro e-cigarety?

Příslušenství pro elektronické cigarety je bohaté. Najdete zde různá pouzdra, šňůrky na krk, silikonové obaly, nabíječky na všechny typy baterií, odporové dráty a vatu pro motání vlastních spirálek a mnoho dalších užitečných doplňků.

Příslušenství pro elektronické cigarety je bohaté. Najdete zde různá pouzdra, šňůrky na krk, silikonové obaly, nabíječky na všechny typy baterií, odporové dráty a vatu pro motání vlastních spirálek a mnoho dalších užitečných doplňků.

Doba čtení 2 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Co je to odporový drát?

Jedná se o kovový drát, ze kterého se vyrábějí žhavící spirálky pro atomizéry.

Atomizéry pro celou řadu clearomizérů a tanků se prodávají již od výrobce hotové, stačí je tak pouze do svého clearomizéru našroubovat a můžete v klidu vapovat.

Existují však systémy, do kterých si lze namotat spirálku vlastní v odporu, jaký vám bude vyhovovat. K tomu je potřeba odporový drát, který se vyrábí z různých materiál a má různý průměr. Potřeba je také vata, která se nasákne e-liquidem a z ní se poté náplň odpařuje.

Slovníček pojmů

Clearomizér / tank

Jedná se o nádržku, do které se plní e-liquid a nachází se v ní žhavící hlava / spirálka, která tento e-liquid odpařuje.

Liší se designem, velikostí, závity atd. Rozdělit je můžeme i podle toho, zdali se jedná o klasické nebo nízkoodporové clearomizéry / tanky.

Atomizér / žhavící hlava

Má mnoho názvů (např. atomizér, spirálky aj.), ale vždy plní stejnou funkci. Jedná nejčastěji o kovový váleček nebo trubičku, uvnitř které se nachází odporový drát (žhavící spirálka) spolu s knotem, ale v současnosti už spíše s organickou vatou.

Odporový drát se pomocí baterie žhaví a z nasáklé vaty odpařuje e-liquid.

Většina clearomizérů / tanků používá své vlastní žhavící hlavy. Liší se také typem odporového drátu a jeho odporem.

Odpor

Tato fyzikální veličina je ve světě elektronických cigaret spojována se žhavícími hlavami, respektive jejich spirálkami. Žhavící spirálky se dají rozdělit na vysokoodporové a nízkoodporové – tedy ty s odporem vyšším než 1Ω a ty s odporem nižší než 1Ω.

Čím je nižší odpor žhavící spirálky, tím víc a rychleji bude žhavit a tím více bude produkovat páry. Pro správné fungování různých odporů je potřeba na baterii / MODu nastavit dostatečný výkon či napětí. Ne všechny žhavící spirálky jsou vhodné pro všechny typy baterií a MODů. Čím nižší je odpor, tím výkonnější baterii budete potřebovat. Každá baterie / MOD má podporované rozmezí odporů, se kterými může pracovat.

Nízkoodporové spirálky jsou navíc vhodné pro přímé potahování do plic. Zatímco vyšší odpory (zpravidla ty nad 1Ω) můžete klasicky kouřit, tedy potahovat styl „pusa-plíce“, nízké odpory (zpravidla ty pod 1Ω) je potřeba potahovat přímo do plic.