Jak vybrat přívěsek?

Vybíráte přívěsek pro sebe nebo chcete obdarovat blízkého? Tak jako tak bude nejdůležitější otázkou provedení řetízku nebo náramku. Podle toho, na čem hodláte přívěsek nosit, byste měli zvolit odpovídající materiál a zpracování.

Vybíráte přívěsek pro sebe nebo chcete obdarovat blízkého? Tak jako tak bude nejdůležitější otázkou provedení řetízku nebo náramku. Podle toho, na čem hodláte přívěsek nosit, byste měli zvolit odpovídající materiál a zpracování.

Doba čtení 5 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

S čím začít

Kdo bude přívěsek nosit

Ještě než začnete dumat nad materiálem řetízku, promyslete si, komu přívěsek pořizujete. V nabídce najdete jak dámské, tak pánské přívěsky. Také dětem však můžete pořídit první kvalitní šperk. Hned poté si prohlédněte dotyčnou osobu: holduje výrazným doplňkům nebo spíše jemné eleganci? I tomu následně přizpůsobte výběr přívěsku.

Jaký styl hledáte

Zvolený přívěsek by měl ladit nejen s dalšími doplňky ale i šatníkem. Pokud kupujete přívěsek jako dárek, pozorujte, jaké náušnice žena nosí, nebo jaké používá partner hodinky. K šatům a formálním oblekům do práce žena jistě nepohrdne oslnivým Swarovski přívěskem. Naopak ke sportovnějším outfitům se lépe hodí ozdoby z nerezové oceli nebo titanu.

Materiál

Zlato

Ke zlatým řetízkům a náramkům budete pravděpodobně pořizovat zlaté přívěsky. Ty patří ke špičce ozdob. Díky své tvrdosti se totiž jen tak nepoškrábají nebo neodřou. Svůj lesk si navíc zachovávají dlouhá léta. A pokud zrovna neholdujete typickému žlutému zlatu, sáhnout můžete i po decentnějších variantách jako růžové nebo bílé zlato.

Stříbro

Pokud patříte do tábora nosičů stříbra, pak bude právě stříbrný přívěsek jasnou volbou. Tyto ozdoby jsou velmi odolné a dobře se kombinují s dalšími doplňky. Přívěsky ze stříbra mohou být ošetřené rhodiovou vrstvou, díky které nebude šperk oxidovat a černat. Rhodiová úprava dodá přívěsku větší odolnost i dlouhodobější lesk.

Bez povrchové úpravy může začít stříbrný přívěsek časem oxidovat a černat

Chirurgická ocel

Rádi byste nějaký bytelný šperk, který vydrží i náročnější zacházení? S přívěskem z nerezové oceli můžete vyrazit i do moře. Dětem a osobám s citlivou pokožkou navíc tento materiál prokáže skvělou službu. Je totiž zcela nezávadný a hypoalergenní. A pokud byste raději sáhli po barevném kousku, také ocel může nabývat mnoha podob. Díky speciální PVD technologii (Physical Vapour Deposition) seženete třeba modrý nebo růžový kousek.

Titan

Rozdíl mezi ocelovým a titanovým přívěskem není prakticky žádný. Oba typy jsou vysoce odolné a zdravotně nezávadné. Titan však vyniká nižší hmotností, proto si za něj také v porovnání s ocelí připlatíte. Primárně se tyto šperky vyrábějí v šedostříbrné barvě, běžně ale narazíte také na postříbřené a pozlacené varianty. Díky své univerzálnosti se dobře kombinují s ocelovými doplňky, stříbrem i mědí.

Minerály a polodrahokamy

Spíše než drahé kovy vás lákají přírodní materiály plné barev a energie? Přívěsky z minerálů ozvláštní každý řetízek a krásně podtrhnou váš osobitý vkus. Konkrétní druh vybírejte podle své intuice nebo například podle znamení zvěrokruhu.

Bižuterie

Obsáhlá nabídka přívěsků ze skleněných dekorací, keramiky či jiné kovové bižuterie vás obvykle naláká originálními vzory, výrazným zpracováním i příznivou cenou. Pokud ale pořizujete přívěsek osobě s citlivou pokožkou, měl by mít takovýto šperk hypoalergenní úpravu. V opačném případě by ozdoba mohla způsobit zčervenání a svědění kůže.

Diamant a zirkon

Hledáte pro svůj řetízek třpytivou ozdobu? Vzácný diamant přírodního původu dodá každé ozdobě neodolatelný lesk a zářivost. Sáhnout můžete i po briliantu (z francouzského brilliant – zářící), tedy vybroušeném surovém diamantu. Pokud nechcete příliš utrácet, dejte přednost syntetickému zirkonu. Ten totiž na první pohled od diamantu nerozpoznáte. Rozdíl budete moci sledovat až po čase, kdy zirkonový šperk postupně ztrácí svůj lesk a třpyt.

Řetízky mohou zdobit skleněné dekorace nejčastěji ve formě broušeného krystalu

Na co se dále zaměřit

Puncovní značky

Jestli se jedná o pozlacenou variantu, nebo pravé zlato, většinou s jistotou nepoznáte na první pohled. Původ a kvalitu přívěsku proto nejlépe zjistíte pomocí státní puncovní značky. Všechny zlaté, stříbrné a platinové šperky vyrobené v České republice by měly být touto značkou opatřeny. Níže najdete oficiální tabulku puncovních značek dle státního Puncovního úřadu.

Státní punc poznáte podle vyobrazeného zvířete (u zlata orel, kohout, nebo labuť). Lehčí šperky – zlaté do 0,5 g a stříbrné do 3 g nepodléhají puncovní kontrole, musí být však označeny ryzostní a výrobní značkou. Punc ryzosti udává poměr zlata (stříbra, platiny) a ostatních kovů. Například 14karátové zlato je označeno puncem 585/1000 (obsahuje 585 dílů čistého zlata). U stříbrných přívěsků je nejčastější ryzost 925 (tedy slitina obsahující 92,5 % ryzího stříbra).

Puncovní značky dle státního Puncovního úřadu České republiky

 • Zdroj: oficiální puncovní značky dle Puncovního úřadu České republiky

Velikost očka

Zvolený přívěsek by měl jít dobře navléci na konkrétní šperk, proto při výběru často záleží, zda hledáte přívěsek na náramek, nebo na řetízek. Pokud máte doma masivnější řetízek například typu Venezia, nemusí být vždy samozřejmostí, že ozdobu řetízkem provléknete. Většinou není třeba znát přesné rozměry, stačí se v galerii výrobku zaměřit i na tento zdánlivě nepodstatný detail.

10 tipů na čištění a údržbu

Vybraný přívěsek bude běžně v kontaktu s kůží ošetřenou krémy, parfémy a vystaven venkovním vlivům. Proto spolu s tím, k jakým šatům si řetízek s přívěskem oblečete, myslete na jeho péči.

 • Pokud náramek či řetízek s přívěskem nepoužíváte, odložte ho na bezpečné a suché místo, nejlépe do šperkovnice.

 • Zlaté přívěsky nevystavujte chlóru.

 • S nazelenalými skvrnami na zlatých přívěscích si poradí šťáva z citronu a následné přeleštění bavlněným hadříkem.

 • Na zlaté i stříbrné přívěsky používejte čisticí roztoky k tomu určené. Šperky poté uložte do sklenice napuštěné roztokem a nechte podle návodu odležet, poté opláchněte vodou.

 • Chirurgickou ocel i titan můžete omývat vlažnou mýdlovou vodou.

 • Při čištění věnujte zvýšenou pozornost ozdobným kamenům! Tvrdé kameny (diamant, safír, rubín) můžete čistit speciálním roztokem. Na měkké kameny (smaragd, nebo i perly) nepoužívejte chemické čističe.

 • Pro obnovu perlového lesku přívěsek opláchněte v čisté vodě, vysušte a rukama na něj naneste trochu přírodního oleje.

 • Máte doma větší množství zlatých šperků? Zauvažujte nad pořízením ultrazvukového čističe.

 • Kožené a dřevěné přívěsky neomývejte pod vodou. Použijte lehce navlhčený hadřík. Kůži můžete dále ošetřovat včelím voskem nebo speciálním olejem.

 • Pokud používáte krém na ruce, nanášejte ho ideálně před tím, než si nasadíte své šperky.