Jak vybrat program na úpravu videa?

Nejenom filmaři, youtubeři a influenceři potřebují stříhat videa. I své videozáběry z rodinné dovolené můžete zajímavě sestříhat a vytvořit si z nich památku na celý život. Hledáte-li vhodný program pro úpravu videa, inspirujte se naším rádcem.

Nejenom filmaři, youtubeři a influenceři potřebují stříhat videa. I své videozáběry z rodinné dovolené můžete zajímavě sestříhat a vytvořit si z nich památku na celý život. Hledáte-li vhodný program pro úpravu videa, inspirujte se naším rádcem.

Doba čtení 5 min.
Míša, redakce Heureka.cz

Typy programů

Program pro úpravu videa pro začátečníky

Takové programy jsou přehledné, jednoduše ovladatelné a nestojí tolik peněz.

 • Snadné použití

 • Relativně levný

 • Omezené funkce

 • Někdy je jen v anglickém jazyce

Program pro úpravu videa pro profesionály

Programy mají řadu funkcí, které ocení zejména profesionální střihač a ten, kdo chce proniknout do tajů úpravy videa hlouběji.

 • Mnoho funkcí

 • Vhodný pro stříhání filmu a dalších složitějších materiálů

 • Vyšší pořizovací cena

 • Někdy je dostupný pouze v angličtině

 • Složitější ovládání

Podle čeho vybrat

Způsob použití

Zatímco některé softwary na úpravu videí nabízejí možnost videa nejenom sestříhat nebo konvertovat do formátu, který potřebujete, ale zároveň je možná také postprodukce videa, která má za cíl uvést video do finální podoby, jak bude prezentována veřejnosti.

 • Komplexní program pro úpravu videa - nabízí i pokročilé úpravy videa pro profesionální i domácí využití

 • Program pro převod mediálních souborů - video si převedete do vámi vybraného formátu; zároveň můžete upravit zvuk, slučovat záběry, ořezávat je nebo otáčet

Licence a doba užívání

Licence

Software je možné si zakoupit s jednou licencí. To znamená, že si ho můžete nainstalovat pouze na jeden počítač. Případně seženete i softwary s více licencemi, které oceníte zejména ve firmě, kdy je zapotřebí mít software na úpravu videa na více počítačích.

Licenci je ovšem nutné také pravidelně upgradovat. Tak zachováte její maximální funkčnost a zároveň její funkce ještě rozšíříte.

Doba užívání

Obvykle se můžete setkat s programy, které je možné zakoupit s licencí na jeden rok, případně na dva roky. Poté je zapotřebí zaplatit jejich prodloužení. Některé programy ale výrobci prodávají s doživotní licencí. Již si tedy nemusíte nákup obnovovat.

Jazyk

Bohužel je většina editorů videa v anglickém jazyce, ale najdete i takové, které obsahují češtinu a další jazykové mutace. Základní editace videa ale nemusí být složitou záležitostí ani v případě, že angličtinu neovládáte. Stačí se naučit pár základních slov a frází, které budete v softwaru používat nejčastěji. V tomto případě skutečně platí, že jde jen o zvyk. Jakmile si software takzvaně osaháte, není ani cizí jazyk překážkou.

Systémové požadavky a velikost paměti

Systémové požadavky

Některé programy na střih a úpravu videa jdou nainstalovat na všechny na českém trhu dostupné operační systémy pro stolní počítače a notebooky, jiné lze instalovat pouze na ty vybrané. Proto se může stát, že nějaký program půjde nainstalovat pouze na Mac OS X, jiné pouze na určité verze systémů Linux nebo Windows. Proto si pozorně přečtěte informace uvedené od výrobce.

Taktéž si nezapomeňte zkontrolovat, jestli nemusíte operační systém před instalací softwaru upgradovat na vyšší verzi. Pokud operační systém na vyšší verzi již upgradovat již nejde (například kvůli jeho stáří nebo kapacitě paměti), pak software na takový počítač nenainstalujete.

V propracovaných programech můžete upravovat i barvu a tónování videa.

Velikost paměti

Sofistikované programy zaberou na počítači relativně dost místa, proto si ověřte, zdali ve vašem počítači máte na software místo. Obvykle se počítá s tím, že spotřebuje 4–16 GB RAM a okolo 1,5–32 GB prostoru na disku. Údaje se ale u každého programu liší.

Platí, že čím výkonnější procesor počítač má, tím bude program fungovat lépe, tedy rychleji. Rychlejší bude i jeho odezva i ukládání. Výrobci obvykle doporučují software instalovat na počítač se šesti a více jádry.

Forma programu

Některé programy neboli softwary je možné zakoupit tak, že vám po objednání a případně zaplacení produktu přijde domů krabice, v níž najdete všechny potřebné instrukce pro instalaci programu a také speciální klíč, díky kterému si program do počítače stáhnete. Dnes už ale lze většinu programů nejen online koupit, ale také vám v online formě přijdou na uvedenou e-mailovou adresu. Po zaplacení produktu elektronicky obdržíte všechny potřebné informace.

Funkce

Tyto programy mívají řadu funkcí, zejména jejich pokročilejší verze. Které funkce kromě střihu videosekvencí jsou u těchto typů softwarů těmi nejžádanějšími?

 • Kombinování více souborů dohromady - lze prolínat několik souborů s videi do jednoho videa

 • Úprava barev - video můžete ladit do nejrůznějších filtrů, tak jak to znáte například z Instagramu

 • Tónování - vybíráte si z teplých či studených tónů

 • Korekce White Balance - ovlivňujete vyvážení bílé tak, jak je to možné například při úpravě fotografií

 • Sjednocení záběrů - můžete si natónovat či zabarvit všechna videa najednou

 • Úprava zvuku čili vkládání hudby - do videa je možné přidávat hudbu

 • Úprava intenzity zvuku, tónu a barvy hlasu - zvuk bude znít tak, jak chcete vy

 • Vkládání klipů - do videa je možné vkládat i hudební klipy

 • Pohyblivá grafika - přidáváte titulky, bubliny s dialogy a další text

 • Speciální efekty - docílíte tím profesionálního videa

 • Úprava RAW formátu - program poskytuje možnost upravovat videa v RAW formátu

Nejčastější otázky

Jistě, takové programy jsou určeny hlavně pro začátečníky. Díky jednoduchému programu se naučíte obecné postupy pro stříhání a úpravu videa.

To obvykle možné není, protože videa zaberou skutečně hodně místa. Doporučujeme proto pořídit si například externí disk s kapacitou alespoň 500 GB. Pokud se tedy stříhání hodláte věnovat častěji.

Nikoliv, u některých programů se setkáte s nižším rozlišením, případně s FULL HD rozlišením. Raději si ověřte, v jakém rozlišení lze videa v programu upravovat a tvořit.