Jak vybrat prsačky?

Rozdělit tyto praktické a stále žádanější rybářské brodicí boty lze podle několika kritérií. Pokud s nimi již máte zkušenosti, bude váš výběr mnohem jednodušší, jinak je třeba vycházet ze znalostí základních vlastností prsaček a mít co nejpřesnější představu kdy, jak často, kde a ve kterém ročním období je budete nejčastěji používat? Je to opravdu tak složité? To ani ne, jenže bez vhodné rozvahy byste možná nevěděli, co z bohaté nabídky na trhu vybrat nebo později zalitovali nevhodné volby.

Rozdělit tyto praktické a stále žádanější rybářské brodicí boty lze podle několika kritérií. Pokud s nimi již máte zkušenosti, bude váš výběr mnohem jednodušší, jinak je třeba vycházet ze znalostí základních vlastností prsaček a mít co nejpřesnější představu kdy, jak často, kde a ve kterém ročním období je budete nejčastěji používat? Je to opravdu tak složité? To ani ne, jenže bez vhodné rozvahy byste možná nevěděli, co z bohaté nabídky na trhu vybrat nebo později zalitovali nevhodné volby.

Doba čtení 7 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

KAŽDÝ MATERIÁL JE JINÝ

Co se materiálu týče, běžně se můžete setkat se třemi základními typy: neoprénové, goretexové (a další tzv. „dýchající“ materiály a PVC (či vzácně i guma). Rozdíl v materiálu je velmi významným faktorem a odráží se na trvanlivosti, pohodlí při používání a samozřejmě také na ceně. O každém tedy alespoň ve stručnosti lze uvést určité charakteristiky.

NEOPREN NEJEN PRO POTÁPĚČE

Neoprénové prsačky se nejčastěji vyrábějí v síle 4 a 5, občas i 6 milimetrů, neoprén je potažen ještě ochranným textilním povlakem. Na rozdíl od potápěčů je rybářské brodění „nasucho“, jakýkoli prosak by byl i broďáků (to platí pro všechny typy) zcela nežádoucí, naštěstí lze takové problémy řešit. 

Neoprén díky vzduchovým bublinkám a použitému materiálu výtečně izoluje, pokud se tedy nebudete věnovat dlouhým pochodům kolem vody a budete chtít stát klidně dlouhou dobu v ledové vodě, bude to pro vás optimální volba. Vhodné termoprádlo pomůže vyřešit hodně, ale vnitřní vlhkost (pot) prostě nemá kam odcházet a tak v teplém počasí a při větší pohybové aktivitě je pobyt v neoprénu docela zabíračka. Ale neriskujete revma v kolenou, volba je na vás.

BOTY, KTERÉ DÝCHAJÍ?

Máte-li ale v úmyslu chodit kolem vody a ani při brodění se dlouho nezdržíte na jednom místě, potom uvažujte o goretexových „dýcháčích“. O co se jedná? Zjednodušeně řečeno tvoří materiál broďáků několik vrstev jednostranně prodyšné tkaniny se speciální impregnací, takže pokud zrovna nestojíte ve vodě, může vlhkost (a že se při pořádném špacíru kolem vody zpotíte, na to vemte klidně jed!) odcházet. 

To činí pobyt v těchto brodicích kalhotách mnohem komfortnější, navíc jsou lehčí než neoprénové a pohyb není prakticky omezován více, než kdybyste měli na sobě silnější kalhoty. Zase myslete včas na volbu vhodného prádla, pokusy nahradit kvalitu množstvím a několika vrstvami tepláků jsou opravdu jízdenkou do pekla, navíc si potom nevychutnáte pohodu větrajících broďáků. Pro vycházky ke vzdáleným místům, kam se jinak než pěšky nedostanete, je to rozhodně nejlepší volba. To platí i pro případ, že byste je chtěli nést v batohu, jsou mnohem skladnější než tuhý a nepoddajný neoprén, nemluvě o zlomkové hmotnosti. Prsačky z PVC nebo gumy jsou hodně choulostivé na mechanické poškození, tepelně neizolují skoro vůbec a zapaříte se v nich při dlouhodobějším používání, moderní rybáři je používají spíš jako občasnou výpomoc nebo záložní nouzové řešení, zvolte raději jedny z těch výše uvedených.

BOTY A PODRÁŽKY

Další věcí, které byste měli věnovat pozornost, je provedení boty nebo holínky. Tady je totiž zase velký rozdíl v tom, zda jsou prsačky opatřeny napevno spojenými holínkami nebo neoprénovou ponožkou a použijete k nim ještě speciální brodicí boty. Začněme holínkami, u těch je to mnohem jednodušší. Spoj mezi holínkou (nebo i ponožkou ve druhém případě) bývá spolu se švem v rozkroku nejkritičtějším místem.

Zejména pevná a poměrně těžká holínka vyžaduje opatrné zacházení, pokud boty mají sloužit dlouhé roky bez problémů. Trochu pracnější na obouvání a také samozřejmě o něco dražší je provedení se šněrovacími brodicími botami. Nepokoušejte se tuto speciální obuv nahradit nějakou jinou botou, moc neušetříte a vůbec už to nebude ono. Brodicí boty lze zakoupit v sadě s prsačkami nebo jednotlivě. Boty (nebo holínky) musejí být v té správné velikosti, pohodlné a hlavně zvolte vhodnou podrážku, uklouznutí v hlubší vodě je nejen nepříjemné, ale i opravdu nebezpečné! Proto se můžete setkat s bohatým výběrem různě řešených podrážek. Ani tady není ale úplně snadné doporučit konkrétní typ, hodně totiž záleží na tom, kde budete brodit. V písčitém a bahnitém podloží postačí gumové podrážky, na kamenech jsou ale tou rozhodně nejhorší volbou. Osobně používám nejčastěji podrážky ze speciálně tvrzené plsti, mnozí z kolegů ještě kvůli neklouzavosti používají speciální závrtné hroty do podrážek, které klouzavost podrážek na kamenitém a řasami potařeném dně výrazně snižují. Při hlubokém brodění se zejména na prudkých řekách často používají i speciální brodicí hole, dodávající rybáři mnohem větší stabilitu.

OPRAVY A JEJICH ROZSAH

Rybářské prsačky nejsou zrovna levná investice, proto bychom měli dbát na jejich správnou údržbu a skladování. Po lovu je vždy pečlivě vysušíme, nikdy je nebudeme ukládat vlhké nebo dokonce mokré, se zapomenutou ponožkou ve špičce! Pro uložení na delší dobu je hodné zavěsit je botami (nebo ponožkami nahoru na dobře větraném místě se stálou teplotou, důkladnou péči je třeba věnovat i intenzívně namáhaným brodicím botám. 

Občasná kontrola a případné včasná oprava je způsobem, jak předcházet jejich závažnějšímu poškození. A pokud zjistíme, že dochází k prosaku, jsou dva způsoby, jak situaci řešit. Pokud se jedná o malé poškození (díra od trnu, větvičky, háčku a podobně), buď byla sada na opravy již u prsaček přiložena, nebo vhodný set zakoupíme. Pozor, neoprén a goretex vyžadují úplně jiná lepidla i záplaty! Se závažnějšími poškozeními (roztržení ve švu, poškození holínky, párající se spoje a pásky) se raději obraťte na odborný servis, nakonec se to i vyplatí a navíc taková oprava už vyžaduje opravdu zkušenosti i dílenské vybavení.

K ČEMU SE HODÍ A K ČEMU NE

V žádném případě byste neměli v rybářských prsačkách nastupovat na loďky a jiná plavidla, v případě pádu do vody se v nich plavat opravdu nedá! Při brodění dbejte na maximální opatrnost, pokud už byste si nabrali, z vody je třeba (potupně to vypadá, ale funguje) vylézt nohama napřed, tak se vody pozvolna vylije. 

Stahování páskem je sice určitou ochranou proti vniknutí vody při šplouchnutí nebo zakopnutí, pokud byste se ale měli ocitnout v pozici s hlavou pod vodou, nafouklé kalhoty vytvoří plovák, který by vám situaci neskutečně znepříjemnil. Takže hluboké brodění na prudké řece znamená opravdu nikdy nechodit sám a dávat pozor i tam, kde to dobře znáte. Pokud rádi chytáte z bellyboatu nebo se to aspoň chystáte vyzkoušet, jsou prsačky pro vás tím pravým.

KLADY A ZÁPORY?

NEOPRÉN

+ chrání proti chladu

+ dobře se opravuje, lepí i záplatuje

+ cenově přístupné prsačky

- vlhkost a pot nemůže odcházet

- poměrně těžký materiál

GORETEX

+ vlhkost mlže odvětrávat, vysoký komfort při nošení

+ prsačky jsou lehké a skladné

+ neomezují prakticky v pohybu

+ lze pro sušení obrátit snadno naruby

- snadno se mechanicky poškodí

- zpravidla vyšší cena

- náročnější na údržbu

PVC

+ levné a lehké, vždy s holinkou

- nechrání před chladem

- neodvětrávají vlhkost

- snadno se protrhnou i jinak mechanicky poškodí

- většinou mají plastovou holínku s klouzavou podrážkou