Jak vybrat prsní tampony?

Prsní vložky a tampóny jsou jednoduchou pomůckou, kterou ocení každá maminka. Pomáhají udržet pokožku čistou, zachytí vytékající mléko a prádlo zůstane suché. Na trhu seženete prsní vložky a tampóny jednorázové i textilní, které se dají prát v pračce.

Prsní vložky a tampóny jsou jednoduchou pomůckou, kterou ocení každá maminka. Pomáhají udržet pokožku čistou, zachytí vytékající mléko a prádlo zůstane suché. Na trhu seženete prsní vložky a tampóny jednorázové i textilní, které se dají prát v pračce.

Doba čtení 2 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Materiál prsních tampónů

Prsní tampóny mohou být jednorázové nebo na více použití, tzn. že se dají prát. Materiály mohou být různé od polyesteru až po 100% bavlnu. Na trhu je opravdu velký výběr a ne vždy je snadné se zorientovat.

Jednorázové prsní tampóny mají ve většině případů 2 a více vrstev. Materiál vrchní vrstvy je polyester a spodní vrstva může být z bavlny, bio-bavlny, antibakteriálních materiálu. Prsní tampóny na více použití jsou ušity z různých materiálů, jako je bavlna, bambus, froté a jiné. Nepopíratelnou výhodou je jistě to, že ušetříte, protože je stačí vyprat a můžete je znova použít. Nevýhodou může být jejich propustnost. Pro ženy, které mají hodně mléka a často jim vytéká, mohou být tyto tampóny nedostatečné.

Tampóny mají speciální pásek pro uchycení k podprsence tak, aby dobře tampón držel a nepadal. Některé mají i prohlubeň na bradavku, což může být také velmi praktické.

Sběrače mateřského mléka

Pokud maminkám uniká více mléka, je lepší si pořídit sběrače mateřského mléka. Jsou to měkké mušle, které se nosí pod podprsenkou a slouží ke sbírání přebytečného mléka i k ochraně podrážděných bradavek. Materiál je převážně silikon.

Chránič prsních bradavek

Chránič prsní bradavky chrání bradavky před popraskáním během kojení a umožňuje bezbolestně kojit, i když jsou bradavky rozpraskané a poraněné. Pomáhá také v případech, kdy má maminka bradavky ploché nebo vpáčené. Je vyroben z tenkého silikonu, díky tomu se přizpůsobí každému tvaru prsu.

Gelový obklad

Gelový obklad povzbuzuje laktaci a zklidní podrážděná prsa. Před kojením se přiloží zahřátý gelový obklad, tím povzbudíte laktaci a po kojení chladící obklad, který sníží bolest a podráždění.

Kojící klobouček

V případě vpáčených, poraněných nebo oteklých bradavek, které neumožňují dítěti správné přisátí, lze kojit s pomůckou zvanou kontaktní kojící klobouček. Anatomický tvar kloboučků umožňuje miminku zachovat kontakt s přirozenou vůní matčina prsu. Kojící kloboučky jsou vyrobeny z velmi jemného silikonu, který je šetrný k pokožce a má neutrální vůni. Dostupné ve 3 velikostech S, M, L.